Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szosa Do 15K, Pomoc Z Geometria


38 odpowiedzi w tym temacie

#1 fragdancer

fragdancer
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 31 październik 2019 - 08:06

Cześć,

 

Za miesiąc lub dwa zamierzam kupić rower na przyszły sezon. Obowiązkowe pozycje to:

- karbonowa rama

- pełna ultegra

- hamulce tarczowe.

 

Rower ma służyć do tras 50-150km, robienia KOMow, kilku wyścigów w sezonie. Obecnie jeżdże na aluminiowym Focusie 105 z geometrią 552 TT, 390 Reach, 547 Stack, 145 HT .  (rozmiar 54M).  Moj wzrost 179, noga 83.

 

Rowery, które głównie mnie interesują:

 

Canyon Ultimate CF SL Disc 8.0 - geo 556 TT,  391 Reach, 567 Stack, 148HT .  (rozmiar M)

https://www.canyon.c...c-8.0/2157.html

 

Rose X-lite four disc - geo 550 TT, 386 Reach, 550 Stack, 155 HT    (rozmiar 55)

https://www.rosebike...ticle_size=55cm

 

FASCENARIO.3 COMP DISC ULTEGRA - geo  548 TT (566 effective TT), 397 Reach, 569 Stack, 158 HT (M) https://www.storck-b...mp-disc-ultegra

 

Obecny focus wydaje się mieć najbardziej agresywna pozycje. Chciałbym aby przyszły rower miał ja nieco delikatniejszą, ale nie chce żeby to była geometria typu endurance.  Mógłby, ktoś ogarnięty porównać geometrie podanych wyżej modeli, czym różnią sie od siebie? Wizualnie wszystkie mi się podobają. Na ta chwile geometria roweru Rose wygląda na najrozsądniejsza co do moich wymagań ale żadnym znawcą nie jestem i dlatego proszę o opinie.  Czy Canyon/Stork nie wydają się za duże? Oczywiście inne marki również wchodzą w gre.  Osprzętowo wszystkie rowery w tych cenach  wyglądają podobnie, więc najważniejsza dla mnie jest geometria i wygląd. (do di2 mnie nie ciągnie, wole reszte budzetu wydac na koła, itp). Z góry dzieki za pomoc :)

 

 



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 31 październik 2019 - 09:42

Jaka dlugosc mostka masz w obecnym rowerze i jaka wysokosc podkladek pod mostkiem?

#3 fragdancer

fragdancer
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 31 październik 2019 - 09:48

mostek 100mm,  podkładek jest 4 x 5mm i 1x10mm,



#4 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 31 październik 2019 - 10:19

Canyon ma  zintegrowany kokpit więc jeśli nie przypasuje długość mostka, robi się sporo większy problem niż w przypadku "tradycyjnych" rozwiązań gdzie można wymienić sam mostek. A producent nie daje możliwości ewentualnej zmiany przy zamówieniu.



#5 hubertgal

hubertgal
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • SkądWarszawa/Suchedniów

Napisano 31 październik 2019 - 11:32

Po zamówieniu można w ciągu 30 dni nieodpłatnie wymienić, ale Canyon się tym nie chwali.



#6 luker

luker
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 31 październik 2019 - 14:45

Dlaczego chcesz mniej agresywną geo? Czy dlatego, że twój focus za bardzo cię wyciąga? Mam te same wymiary i porównując różnice miedzy rowerami (brakuje mi tylko reach kierownicy) też czułbym się mocno wyciągniety. Proponuję https://www.giant-bi...-team-disc-2020rozmiar M. Rower z miernikiem mocy trochę ponad budżet ale na gianta łatwo o rabat.



#7 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 31 październik 2019 - 14:53

Patrzac tylko na wartosci Reach i Stack aby miec taka sama pozycje jak w obecnym rowerze:

  • w Canyonie bedziesz mogl zostawic tylko 10mm podkladki
  • Rose niewielkie roznice
  • Storck jest najwyzszy z przodu, tylko 8mm podkladek ale jest i nieco dluzszy, bo juz 7mm

Ogolnie majac obecnie spora ilosc podkladek, lepiej zebys wybral rower o wiekszym Stack, 10mm wyglada o niebo lepiej niz 30mm. 

O dlugosci mostka nie pisze, bo powyzsze propozycje patrzac tylko na dlugosc mostka, szczegolnie Canyona (zintegrowany kokpit) ustawi cie niemalze w identycznej jak teraz pozycji.

No i to o czym wspomnial kolega powyzej, zasieg kierownicy. Czasami kierownice moga sie roznic zasiegiem nawet 30mm.

Oglnie te trzy propozycje ustawisz do swoich parametrow, z tym ze nie wszystkie rowery (Rose) beda rownie dobrze wygladac (ustawienie kokpitu).

 

Z drugiej strony Rose daje wieksze mozliwosci, gdybys chcial uzykac bardziej pochylona pozycje. Canyon i Storck daja teoretycznie tylko ok 10mm manewru w dol. Reszte to juz trzeba regulowac katem nachylenia mostka.



#8 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 31 październik 2019 - 16:57

Po zamówieniu można w ciągu 30 dni nieodpłatnie wymienić, ale Canyon się tym nie chwali.

 

Tak było dawno temu, od dłuższego czasu nie ma takiej opcji...



#9 fragdancer

fragdancer
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 31 październik 2019 - 19:11

Kierownica w Focusie jest FSA VERO COMPACT - rozmiar: Ø31,8 mm rozmiar chwytu: obniżenie 125 mm, zasięg 80 mm kąt gięcia: 4°. 

 

Canyon ma: Reach: 74 mm Drop: 130 mm   (mostek w rozmiarze M ma 100mm)

Rose:  Drop/Reach - 126/70mm

O storcku ciezko cokolwiek znalesc w tym temacie.

 

Tak jak wspominałem chce nieco delikatniejsza geo, żeby zmniejszyć ilośc podkładek, czyli zamiast 5 jak mam teraz, dać  mniej, zeby to jako tako wyglądało. Również pozycja mogłaby być odrobine mniej wyciagnieta.  Zakladajac, że kazdy z podanych rowerów ma 100mm mostek (w rose mozna zmienic), na którym pozycja byłaby najmniej wyciagnieta? 



#10 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 31 październik 2019 - 19:45

Jeśli chodzi o geometrię to Endurace CF SL w rozmiarze M powinien być ok oraz na upartego TEAM GF SIX DISC w rozmiarze 55


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#11 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 31 październik 2019 - 20:15

Przy takim zalozeniu, Rose raczej odpusc, bo bedziesz mial taka sama ilosc podkladek jak masz teraz, a jakbys chcial nieco podniesc przod, to bedzie jeszcze wiecej.
Canyon powinien ci siasc. Kiera ma prawie identyczne parametry jak ta ktora masz obecnie. Z tego co na szybko przeczytalem w opisie Canyona w tym rozmiarze jest podkladka 27mm, co bedzie oznaczalo, ze przod bedziesz mial wyzej od obecnego o ok 17mm (jak mnie moja matematyka nie zawiodla...)
W tym zintegrowanym kokpicie chyba jest specyficzna podkladka, nie wiem jakie tam sa mozliwosci regulacji.

#12 fragdancer

fragdancer
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 01 listopad 2019 - 08:40

@1415chris  wysokosc przodu nie zalezy od wysokosci glowki ? Skoro Rose ma 155 a Canyon 148 to chyba w przypadku Rose bede potrzebowal mniej podkladek?  Chyba ze ma na to wplyw jeszcze stack/reach ratio, ktore w Rose wychodzi 1,43 , a w Canyonie 1,45 (w focusie wychodzi 1.40, bez podkladek)



#13 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 01 listopad 2019 - 08:51

Zależy również od dlugości widelca.



#14 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 listopad 2019 - 09:47

Wysokość widelca we wszystkich będzie mniej więcej taka sama, bo to przecież ten sam rozmiar koła. Kilka mm w tą czy w tamtą nie nie ma większego znaczenia. Jak już tak aptekarsko podchodzić do tematu to punkt montażu klamkomanetek na kierownicy zmieni nieco wysokość i pozycję. Canyon da Ci najbardziej wyprostowaną pozycję z tych 3 rowerów. 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#15 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 01 listopad 2019 - 09:54

Dokladnie. Dlatego tez stack jest bardzo uniwersalnym pomiarem, ktory mozna przylozyc do kazdej ramy i w kazdym przypadku bedzie opisywal dokladnie to samo, wysokosc gornej krawedzi glowki wzgledem osi suportu. Innymi slowy nasza pozycje na rowerze, bo rowniez pomija wysokosc suportu (od podloza).

Edit: “Dokladnie”, dotyczylo postu Dari

#16 Gosc_chris1990accent_*

Gosc_chris1990accent_*
  • Gość

Napisano 01 listopad 2019 - 11:50

Poszło PRIV w temacie.

 



#17 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 01 listopad 2019 - 12:43

Wysokość widelca we wszystkich będzie mniej więcej taka sama, bo to przecież ten sam rozmiar koła. Kilka mm w tą czy w tamtą nie ma większego znaczenia. 

 

Bardzo się mylisz, bo na wysokości widelca, może być różnica nawet około 1,5 cm.



#18 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 01 listopad 2019 - 12:45

Wysokość widelca we wszystkich będzie mniej więcej taka sama, bo to przecież ten sam rozmiar koła. 

 

Jeśli Canyon przy główce ramy 148 ma stack 567, a Rose 155 i 550 to nie będzie to "mniej więcej"

ta sama wysokość widelca. Poza tym co ma rozmiar koła do wysokości widelca przy hamulcach tarczowych?



#19 fragdancer

fragdancer
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 01 listopad 2019 - 13:25

Rose ma stack 555 - zle podałem w pierwszym poscie. Czy Canyon, który w rozmiarze M jest dedykowany dla 178-184, nie będzie dla mnie za duży? Pozycja nie będzie za bardzo wyciągnięta? Rozumiem, że za "wyciągnięta pozycje" odpowiada długość efektywna górnej rury, długość mostka i reach kierownicy? Rose mając delikatnie krótsza górna rure, mniejszy reach i przy troche mniejszym stacku niz canyon + mozliwosc dowolnej dlugosci mostka  wydaje sie odpowiedniejszym rozmiarem  dla osoby majacej 178-179 wzrostu niz M Canyona (zakładajac, że nie bedzie mi sie chciało wymieniac całego kokpit jesli 100mm mostek bedzie za dlugi)? Jesli pisze głupoty prosze mnie poprawić, bo jak juz pisałem nie znam sie za bardzo, a wizualnie Canyon podoba mi sie bardzieji szukam argumentów w jego strone :) 



#20 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 listopad 2019 - 15:30

Jeśli Canyon przy główce ramy 148 ma stack 567, a Rose 155 i 550 to nie będzie to "mniej więcej"

ta sama wysokość widelca. Poza tym co ma rozmiar koła do wysokości widelca przy hamulcach tarczowych?

Błędnie zakładasz że Stack to wysokość do podłoża :)

Odejmij sobie od tego równania odległość suportu od podłoża i sprawdź jaka jest różnica.

Koło szosowe ma jedną i to sama średnicę więc widelce mają zbliżoną wysokość. Różnice w stacku "robi" wysokość główki, a nie widelca. Ile możesz mieć różnicy prześwitu ponad kołem w widelcu między różnymi widelcami ? +-5 mm ? 

 

 

@fragdancer

Mam te same wymiary co Ty i na Canyonie "M" czuje się bardzo dobrze. Na 100% nie będzie za duży, ale z tego co widzę to boisz się wyciągniętej,sportowej pozycji. Ilość podkładek które masz w obecnym Focusie (mój Izalco ma identyczne geo) jest dla mnie zdecydowanie za duża. Do tego dochodzi jeszcze pokrywka sterów która ma ~15mm jak dobrze pamiętam. Więc może jednak przemyśl Endurance


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT



Dodaj odpowiedź