Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki Wkład Suportu Pressfit?

[BB]

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 luker

luker
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 11:36

Zastanawiam się jaki kupić wkład suportu do mojego roweru zanim pójdę do lokalnego dealera.

Sklep napewno będzie doradzał mi pressfity Shimano. Na rynku jednak jest większy wybór. Chodzi mi o suporty skręcane. Jednak mam wątpliwości czy sztywne suporty nie rozwalą mi karbonowej mufy. Nie wiem także czy moja rama (Giant TCR) ma w pełni karbonową mufe czy z aluminiowym insertem i czy w ogóle ma to znaczenie. Wybór jest także pod względem materiału z jakiego został wykonany wkład suportu. Token ma plastikowe / kompozyty. Wheels MFG ma aluminiowe. Jest aluminiowa tańsza chińszczyzna

 

https://pl.aliexpres...rchweb201603_55

 

Suporty różnią się także jakością łożysk i możliwościami łatwej wymiany oraz samą dostępnością łożysk. Jeśli o to chodzi to nie ma problemu z zakupem łożysk do wkładów token, wheels mfg. Nie wiem jak z trwałością.

 

I co tu wybrać? Rower jest na gwarancji. Czy jestem i tak skazany na to co mi sklep zaproponuje by ją zachować? Jak Shimano to czy wkład Dura Ace jest bardziej trwały do BB72?



#2 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 29 grudzień 2019 - 11:43

Token ninja ,kilku kolegów jezdzi na tych suportach i są bardzo zadowoleni.



#3 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 12:11

Używam wkładu od Wheels MFG PF30to24. Wkład jest cały metalowy, skręcany. Zalecany moment skręcenia to 35-50 nm, jeśli dobrze pamiętam.
Ogólnie polecam skręcany suport. Przejechałem na takich ponad 20 000 km i żadnej ramię nic się nie stało z powodu używania takiego suportu. W Wheels MFG jak i w Tokenie można wymienić łożyska.

#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 grudzień 2019 - 12:17

Ten wskazany przez Ciebie chińczyk ma poważną nieścisłość w opisie: podana jest informacja, że obsługuje Shimano oraz GXP, a to nie jest możliwe bez dodatkowej redukcji.

 

Jeżeli chodzi o Tokena, gorąco polecam. Sprzedajemy po kilkadziesiąt sztuk rocznie i otrzymujemy bardzo dobre opinie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 12:17

To czy skręcany suport będzie ok w tej mufie zależy od tego jak jest wykonana - pokaż fotki od dołu. Jeśli kołnierze mufy wystają z ramy to jest ryzyko pęknięcia.
Jeśli dobrze pamiętam to problem dotyczył właśnie ram Gianta i konsekwencją była utrata gwarancji.

#6 luker

luker
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 15:45

Link do fotki https://imgur.com/aLlTKO9.

 

Z tym chińczykiem to pomyliłem link bo mają typowo pod korby Shimano. Zarazykowałbym chinczyka gdybym miał pewność że nie rozwali ramy a jedynie łożyska padną.



#7 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 grudzień 2019 - 20:38

Ramy raczej nie rozwali, chyba że masz skopaną osiowość, mam podobnego w Focusie ale PF30, chociaż tu kołnierze mufy nie wystają jak w Giancie,  ale jak padną łożyska będzie zmiana na:

 

Token ninja ,kilku kolegów jezdzi na tych suportach i są bardzo zadowoleni.

 

Suport Token Ninja którego mam w Trinity. I szczerze mówiąc radzę kupić: https://rowerplus.pl...ka-suportu.html 150 złociszy nie majątek, dopasowanie do ramy pewniejsze i zdecydowanie lepiej to działa z uwagi na kompozytowy korpus, no i sama wymiana łożysk jest też dość prosta (szczegóły na https://sklep.token-...rynku-n-20.html). No i wchodzi w mufę bezproblemowo, pracuje również bezproblemowo. Do Gianta bym nie kombinował z tanimi suportami tylko jednak dał ciut więcej i wrzucił raz, a dobrze. 

 

 

Ten wskazany przez Ciebie chińczyk ma poważną nieścisłość w opisie: podana jest informacja, że obsługuje Shimano oraz GXP, a to nie jest możliwe bez dodatkowej redukcji.

 

Jeżeli chodzi o Tokena, gorąco polecam. Sprzedajemy po kilkadziesiąt sztuk rocznie i otrzymujemy bardzo dobre opinie.

 

Każdy suport 24mm obsłuży GXP - wystarczy tulejka redukcyjna. I taką właśnie te suporty mają. 

 

No właśnie, swój suport akurat kupiłem u mikroosa, chyba najlepszą cenę ma (ale poszukać alternatywy można - może się mylę ;))


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 grudzień 2019 - 20:40


Każdy suport 24mm obsłuży GXP - wystarczy tulejka redukcyjna. I taką właśnie te suporty mają.

Przecież właśnie to napisałem. A to, czy tulejka jest w komplecie, w ofercie na Ali nie jest określone.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 20:43

Problem skrecanych zamienników za pf to generowanie nacisku na krawędzie mufy a te nie zawsze są przystosowane.
W anglojęzycznej grupie widziałem pękniętą przez tokena mufę, był to Giant. Było kilka postów że to nie był odosobniony problem.

#10 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 grudzień 2019 - 20:44

Jak napisali GPX to znaczy, że tulejka jest w komplecie. Sprawdzone kilkukrotnie. Chociaż i tak na jego miejscu zamawiałbym Tokena u Ciebie 😉


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 20:45

Jak napisali GPX to znaczy, że tulejka jest w komplecie. Sprawdzone kilkukrotnie. Chociaż i tak na jego miejscu zamawiałbym Tokena u Ciebie 😉


Potwierdzam, kupowalem kilka razy i tuleja zawsze byla w pudelku

#12 luker

luker
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 21:30

Czyli problemem skęcanych suportów jest sciskanie karbonu. W ramach aluminiowych nie ma tego problemu? Ja myślałem że taki sztywny suport przyspieszy wyrobienie  mufy podobnie tak jak BB90 treka.

 

@Prozor Czy token w trinity montował ci serwis Giant'a? Jutro wybiorę się do dealer'a ciekawe co powie o montażu tokena.

 

Edit: Tak sobie myśle że najlepszy byłby wkład wciskany zrobiony z jednego kawałka alu. Nie wiem czy jest jakiś producent prodującym takie suporty w dużym nakładzie. https://www.hambini....bottom-bracket/



#13 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 29 grudzień 2019 - 23:55

W ramach alu nie ma tego problemu bo ściskasz metalową rurkę. W karbonowych zależy to od kształtu mufy.

Dlaczego sztywny suport miałby wyrobić mufę jak bb90? Bb90 to łożyska bez "opakowania". Zardzewiałe, zużyte mogą się obracać w gwiazdach a do tego mogą się poruszać wskutek dynamicznego pedałowania. Do tego każde może pracować niezależnie i częściej pada lewe. Przy pf jest to trudniej zrobić, zmusić suport do rozbijania gniazd, szczególnie jeśli rama ma aluminiowy insert.
Zrób zdjęcie mufy od dołu lub góry- będzie można określić potencjalne ryzyko.

#14 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 30 grudzień 2019 - 00:22

W odróżnieniu od PF30 z Izalco gdzie mam tuleję aluminiową do montażu łożysk, w Giantach wciska się niezbyt solidny plastykowy suport SH:

4f3627322e467e40f708104345cdee01.jpg

o ile pamiętam to metalu w środku mufy nie było tylko karbon, stąd w przypadku suportu SH wciska się te dwie plastykowe miski połączone środkową rurką.

Token ulepszył to co wyżej poprzez zastosowanie innego materiału misek (kompozyt: tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem - jak zwał tak zwał, osadza się lepiej):

TF4630.jpg

i podczas skręcania dwóch części nie dość że równo osadza się bez potrzeby wprasowywania, to osadza się nie tylko w tej czarnej części kompozytowej (wciskanej tak jak suport SH), ale jeszcze skręcany jest równo likwidując ewentualne nierówności samej mufy. Hambini głównie to zarzuca producentom ram i to wg niego jest przyczyną skrzypienia, nierównej pracy, czy większych oporów. Wciśnięcie tulei o idealnych parametrach często ratuje ramy ze spieprzoną mufą (szczegóły u niego są omówione).

 

Suport chiński wygląda tak:

Hf99e1baca6db4ae79e190005738afb891.jpgPrzez co suport zaciska się praktycznie tyko od czoła. W przypadku BB30/PF30 nie ma z tym większego problemu, o ile jest tam metalowa tuleja. Jeśli nie ma to ściska tylko czoło karbonowe, co oczywiście nie jest konstrukcyjnie przewidziane do takiego montażu. Wzmocnienia są w miejscach w które wciska się miski suportu. Stąd albo wprasowywanie suportu typu SH, albo skręcenie suportu Tokena. To drugie jest proste: wystarczą dwa standardowe klucze do wkręcania standardowych suportów (aczkolwiek raczej dobrej jakości). Dosłownie jest to kilka minut roboty - z takimi pierdołami serwisowi głowy nie zawracam ;) robię to sam. Instrukcja montażu Token Ninja.

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#15 luker

luker
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 07:49

Podałem link do zdjęcia, ale może zostało to pominięte bo nie wkleiłem zdjęcia do postu.



#16 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 08:26

Kołnierz mufy po lewej stronie na zdjęciu jest tym o czym pisałem.
Naprężenia po prawej stronie będą znacząco mniejsze. Lewe gniazdo jest bardziej "stożkowe" z zewnątrz. Skoro pojawiły się informacje o uszkodzeniu ramy po montażu skręcanego suportu w miejscu pf to wg mnie warto mieć to na uwadze.
Piszesz że w mufie masz aluminiowy insert, to zmniejsza ryzyko, nie wiem czy opisane przypadki dotyczyły ram Gianta w których nie stosowano wzmocnienia.

Możesz zapytać przedstawiciela Tokena albo dystrybutora czy nawet spróbować zapytać producenta co sądzi o połączeniu ich produktu z tą ramą.

#17 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 30 grudzień 2019 - 10:10

Wyjaśniłem to już - w odróżnieniu od suportów TYLKO zaciskanych na mufie suportowej, suporty Tokena to praktycznie suporty wciskane w gniazdo przeznaczone do montażu suportu wciskanego (w tym przypadku press fit bb86) ale do wciśnięcia stosuje się nie prasę, a skręcanie metalowej tulei łączącej, która po prostu zastępuje prasę jednocześnie stabilizując miski z łożyskami w czasie pracy. W efekcie suport Tokena nie trzyma się dlatego, że został mocno skręcony, ale dlatego, że został wciśnięty (poprzez skręcenie). 

Jeśli w mufie faktycznie jest aluminiowy insert to teoretycznie nie ma to aż takiego znaczenia - może za wyjątkiem tego, że przy wymianie trzeba będzie odkręcić mocno skręcony suport. A jeśli ktoś się jeszcze pokusił o sklejenie gwintu żeby przypadkiem suport się nie odkręcał w czasie pracy to... powodzenia życzę przy odkręcaniu. Będzie potrzebne.

 

Reasumując: nie kombinuj z chińskim suportem niewiadomej jakości do BB86 tylko osadź suport tokena. 

Nad jednym się tylko zastanawiam: ile wymian łożysk suport będzie w stanie wytrzymać. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 13:27

Suport "chiński" skręcany jest tak jak token. I luzem też nie wchodzi w gniazda. Oba funkcjonują wg tej samej zasady. Token jest już marką a ztto nie choć w kontakcie organoleptycznym ich pf i suport wkrecany z miskami typu Shimano sprawiają bardzo dobre wrażenie.
Samych chińskich łożysk które osadzenie mają bezpośrednio w mufie (bb30 czy bb90) bym nie kupił.
Oczywiście to czyjeś pieniądze i wybór.

#19 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 grudzień 2019 - 14:55

Osobiscie do muf karbonowych polecilbym rozwiazania, ktore poprzez swoje konstrukcje daja wiecej niz przytaczany tu wklad Tokena. Szczegolnie jak ktos juz boryka sie z jakimis problemami z suportem. Przy posiadaniu mufy wykonanej w miare przyzwoitych tolerancjach, moze to miec mniejsze, jesli wogole znaczenie ale ze standary nie tylko wykonania ale i same zalozone tolerancje sa w wielu przypadkach smiechu warte, dotyczy to szczegolnie tych duzych brandow, Token poprzez te plastikowe kolnierze pozbawiony jest dosc istotnej funkcji. W odroznieniu od szczegolnie wkladow jednoczesciowych ale i tych skrecanych ale w pelni aluminiowych, Token nie jest w stanie, wlasnie poprzez te kolnierze wplynac na poprawe nieosiowosci mufy, a nie jest to tak odosobniona sytuacja. Kolnierze te dopasowuja sie do ksztaltu mufy i nie sa w stanie wyplynac na poprawe jej ksztaltu. Oczywiscie mowa tu jest o mikronach a nie mm. To jest dla mnie duzym minusem tego wkladu. Jego popularnosc, szczegolnie na polskich forach jest raczej podyktowana cena, a nie funkcjonalnoscia. Dla przykaldu, bardzo rzadko mozna spotkac sie z tym wkladem na WW.
W sytuacjach gdzie cos sie dzieje z suportem w karbonowej mufie ale i tez dla samego swietego spokoju warto pomyslec o lepszych rozwiazaniach.

Znane mi skrecane suporty sa "trzymane" w mufie za posrednictwem sil sciskajacych (poprzez skrecenie ze soba czesci wkladu). Np jedna strona jest wciskana tak jak kazdy inny typowy wciskany wklad ale juz druga mozna wlozyc niemalze reka. Takie wklady sciskaja mufe. I moge sobie wyobrazic, ze przy pewnych rozwiazaniach i zbyt mocnym skreceniu misek mozna uszkodzic kolnierz mufy. W sytuacji, gdzie istieje takie ryzyko, najlepszym rozwiazaniem sa jednoczesciowe wciskane aluminiowe wklady. Ale i to w niektorych sytuacjach moze byc malo na spartaczona mufe.

#20 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 30 grudzień 2019 - 22:28

Tak, ale zakładamy, że mufa spartaczona nie jest, bo jak jest to sprawa oczywista - odsyłam do wywodu Hambiniego ;)

 

Suport "chiński" skręcany jest tak jak token. I luzem też nie wchodzi w gniazda. 

 

No właśnie, że nie. Wkręca się po prostu, a to "nie luzem" to gumowa uszczelka (właściwie 2 na stronę), bez tego luz jednak jest. A jak nie ma to wciskasz metal w to co w mufie. Z wiadomym skutkiem, ale z uwagi na to, że jednak luz jest (bo jest - sprawdzone) to i guma uszczelki zostaje na miejscu.

W rozwiązaniach "tokenowych" wciska się jednak tworzywo w gniazdo. Różnica jest i to znaczna.

Jak komuś za tanio, to może wybrać z łożyskami ceramicznymi (czy też hybrydowymi raczej), ale jak dla mnie to "drobna" przesada.

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź