Skocz do zawartości


Zdjęcie

Batavus Challenge

serwis

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomsaw

tomsaw
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 16 marzec 2020 - 10:28

Cześć,

kupiłem mój pierwszy rower szosowy. Batavus challenge. Osprzęt Shimano Exage 300EX. Kupując nie bardzo się orientowałem co biorę :), po kilku dniach czytania, wiem  że trochę przepłaciłem. Ale cieszę, że zaczynam przygodę z rowerem szosowym. Długo polowałem na duża ramę, mam 198, szosa ma ramę 64, to mnie skłoniło do decyzji o zakupie.

Pytania
1.
Muszę wymienić tarczę z przodu. Teraz mam 40 - 52, Biopace czyli elipsy. Chcę wymienić na zwykłe okrągłe. Czy mogę kupić coś co będzie pasowało do Exage 300EX. Korby mają mocowania na 5 śrub.

2.
Do wymiany szytki. Mam takie dwa tanie typy. Jakie kupić do nich taśmy. Nigdy nie zakładałem szytek, ale sądzę że z taśmą sobie poradzę.
https://rower.com.pl...-zwijana-402132
https://www.centrumr...al-giro-pd4430/

Jeśli rama mi będzie pasować, to chcę rower rozebrać, pomalować i może złożyć na lepszym osprzęcie. Np. 600 Ultegra. Czy taką grupę można jeszcze kupić w całości?
 



#2 patryk_60

patryk_60
  • Użytkownik
  • 369 postów
  • SkądLublin

Napisano 16 marzec 2020 - 19:14

Przed chwilą właśnie skończyłem naklejać szytki. ;) 

Wcześniej używałem taśmy Tuffo. Generalnie wszysko ok, bardzo mocny klej. Przy zdejmowaniu starej taśmy trzeba się trochę namęczyć ale dało radę. Teraz użyłem taśmy Velloxa. W rolce mamy odcinek na 2 koła. Zwróć uwagę że są dostępne 2 szerokości - szosowe i przełajowe. Tu również nie było problemów. Sporo osób polecało mi te nowe taśmy więc trzeba było spróbować. Generalnie klejenie szytek nie jest to jakaś strasznie trudna sztuka. Ważne aby zrobić to dokładnie i czysto. Usuń przede wszystkim stary klej czy co tam jest. Ja stare taśmy usuwałem acetonem i benzyną. Dużo roboty nie ukrywam ale usunąłem wszystko. Sprawdź przed odklejeniem czy nie ma bicia i cały czas kontroluj czy szytka ułożona jest równo.
Blaty może uda się coś wyrwać aby rozstaw śrub się zgadzał -130. Poszukaj używek po serwisach czasami za grosze kupisz fajne blaty. Z ciekawości pokaż co to za rower.



#3 tomsaw

tomsaw
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 17 marzec 2020 - 12:53

Podobają mi się stare stalowe ramy. Rower jest w stanie b.dobrym, jak nowy. Rama ma niezbyt ładną typografie, sporo naklejek Batavus i dynamicznych kleksów:), pszaśne lata 90. Jak pisałem to moja pierwsza szosa. Jako dziecko na wiosne zawsze rozbierałem rower, czyszczenie, smarowanie. Fajna robota. Zdobędę najpierw te blaty, założę szytki. Jak będzie wielkościowo pasować, to przemaluje i przy okazji zrobię pełny serwis.

 

600 Ultegra jest do zdobycia. Ale raczej kupowanie pojedyńczych części. Całą grupę będzie raczej trudno zdobyć. Czy Shimano robi coś współcześnie do tych starych ram. 

 

Mogłbyś rozszyfrować rozmiar opony, napisy trochę zmazane?

 



#4 tomsaw

tomsaw
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 17 marzec 2020 - 13:06

zdjęcia

Załączone pliki





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis