Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bikefitting Na Śląsku

bikefitting

25 odpowiedzi w tym temacie

#21 g88

g88
  • Użytkownik
  • 92 postów

Napisano 19 sierpień 2020 - 10:53

Do środkowej - górnej części siodełka



#22 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 19 sierpień 2020 - 11:59

Ale zakładamy, że każdemu spasuje tylko ten jeden optymalny kąt?
Wiem, że bikefitting robi mega robotę, ale to tak naprawdę początek dla kogoś kto zaczyna dopiero jeździć (zwłaszcza często nie mając już nastu lat, w dodatku czasem z brakiem przeszłości sportowej).
Tak naprawdę to nie wnikam (może to źle) w to jaki mam kąt ugięcia dopóki wygląda to normalnie, a mnie nie boli i nie odczuwam w dłuższej perspektywie żadnych dolegliwości.

Kiedyś się uważało, że kolano ma przechodzić w lini prostej z osią pedała. Nikt tylko nigdy nie doprecyzował czy chodzi o środek kolana, czy przód, czy jeszcze inny punkt.
Nie jestem w żadnym wypadku przeciwnikiem bikefittingu, wręcz uważam za wskazany jak ktoś sobie może na to pozwolić lub odczuwa jakieś niedogodności. Uważam tylko, że takich wizyt powinno być przynajmniej kilka na przestrzeni paru miesięcy. Ktoś, kto ma trochę kilometrów w nogach szybko wyłapie, że ktoś mu zabrał 5mm podkładkę spod mostka, początkującemu zmienisz ramę o rozmiar i nie zauważy różnicy.

Polecam Bike Fit Adviser na YT.

#23 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 sierpień 2020 - 12:07

U mnie kąt ugięcia kolana to 38 stopni, specjalista stwierdził że nie wpisuje się za bardzo w przyjęte kanony ustawień, ale tak u mnie już jest i tyle :)

Ja mam prostą metodę na wysokość siodła:
1) możliwie wysoko
2) stabilne biodra
3) brak dolegliwości na ścięgnach pod kolanem

Edit: w MTB ustawiam 5 mm niżej niż w szosie. W terenie potrzebny jest lekki zapas na wszelkie niespodzianki.

Kalkulatory to można sobie wsadzić ... chyba że ma się farta być książkowym modelem.

#24 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 19 sierpień 2020 - 12:11

Dokładnie. Jak będzie złe ustawienie to organizm sam się upomni o korektę.

Ja w canyon miałem 760 mm
W bmc 725 mm

Co rower i ciałko to inna historia.

#25 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 19 sierpień 2020 - 12:11

Dokładnie. Jak będzie złe ustawienie to organizm sam się upomni o korektę.

Ja w canyon miałem 760 mm
W bmc 725 mm

Co rower i ciałko to inna historia.

#26 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 19 sierpień 2020 - 12:14

Ale zakładamy, że każdemu spasuje tylko ten jeden optymalny kąt?
Wiem, że bikefitting robi mega robotę, ale to tak naprawdę początek dla kogoś kto zaczyna dopiero jeździć (zwłaszcza często nie mając już nastu lat, w dodatku czasem z brakiem przeszłości sportowej).
Tak naprawdę to nie wnikam (może to źle) w to jaki mam kąt ugięcia dopóki wygląda to normalnie, a mnie nie boli i nie odczuwam w dłuższej perspektywie żadnych dolegliwości.

Kiedyś się uważało, że kolano ma przechodzić w lini prostej z osią pedała. Nikt tylko nigdy nie doprecyzował czy chodzi o środek kolana, czy przód, czy jeszcze inny punkt.
Nie jestem w żadnym wypadku przeciwnikiem bikefittingu, wręcz uważam za wskazany jak ktoś sobie może na to pozwolić lub odczuwa jakieś niedogodności. Uważam tylko, że takich wizyt powinno być przynajmniej kilka na przestrzeni paru miesięcy. Ktoś, kto ma trochę kilometrów w nogach szybko wyłapie, że ktoś mu zabrał 5mm podkładkę spod mostka, początkującemu zmienisz ramę o rozmiar i nie zauważy różnicy.

Polecam Bike Fit Adviser na YT.


To dosc mocno ewoluowalo w ostatnich latach, ta precyzja w ustawieniach robi robote. Na samym koncu przeciez chodzi o to zeby byc szybszym...

Odnosnie samej wysokosci siodla to ona jest kluczowa do tego aby „posladek” prawidlowo pracowal, bo u wielu kolarzy amatorow on albo wogole nie dziala, albo dziala slabiutko i cala sila napedu opiera sie na miesniach czworoglowych, a ile tak mozna? ;) dobrze pracujacy posladek to dobrze pracujaca pieta w obrocie a to tu drzemie sila napedu, stad ta wysokosc siodla jest istotna, bo jak za wysoko to jak pieta ma pracowac skoro glownie jest uniesiona... tutaj dobry fizjo zdziala cuda.

Ja nie twierdze ze tak jest tu i teraz u wiekszosci z Was, ale patrzac na grupowe treningi to sporo osob ma z tym problem.

Ameryki nie odkrylem, takie moje spostrzezenia :)



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bikefitting