Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputery Itp.


48 odpowiedzi w tym temacie

#1 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 luty 2022 - 21:58

po 7 latach wracam do PCta. Bo już nie mogę z tym Gopro na starym lapku, render ciągnie się i pół nocy nieraz ;)
w miarę cichutki i znacznie sprawniejszy od mojego ex Probooka z i7-4610m.
2min. wideo 4k/30, H264, bitrate 80 - stary laptop 17.5min, aktualnie 45sek.
Z czasem pewnie dojdzie SSD stricte na video. 

13ae33841425008693b4fba6cc0361d0.jpg



#2 jacekj

jacekj
  • Użytkownik
  • 107 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 luty 2022 - 22:31

Jakie komponenty? Tzn. jaką MB wybrałeś, jaki procesor, jaki model karty graficznej?
Też się muszę unowocześnić z podobnych powodów.

Choć właśnie wymieniłem dysk w lapku na SSD i reinstalowałem system od zera. Sprawdzę jeszcze czy to coś pomoże na edycję i renderowanie video.



#3 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 luty 2022 - 23:16

Jakie komponenty? Tzn. jaką MB wybrałeś, jaki procesor, jaki model karty graficznej?
Też się muszę unowocześnić z podobnych powodów.

Choć właśnie wymieniłem dysk w lapku na SSD i reinstalowałem system od zera. Sprawdzę jeszcze czy to coś pomoże na edycję i renderowanie video.

wziąłem tą speckę + karta wifi z bluetooth bo nie było w zestawie

https://www.vist.pl/produkt/7091/.html

 

zależało mi na procku Intela 12tej generacji, a jeszcze miesiąc temu taka konfiguracja była wyraźnie droższa

 

Muszę przyznać, że budowa PCtów poszła znacznie do przodu przez ostatnie 15 lat :) wszystko elegancko zapakowane, a przede wszystkim dobrze przemyślane. Kiedyś to było po prostu metalowe pudło, gdzie znalazłeś miejsce to przykręcałeś co potrzeba. Teraz zupełnie inna baja - jest osobna szafa na zasilacz (piwnica), są kieszenie na dyski, są miejsca na wentylatory, schludnie poprowadzone i połączone kable i ogólnie ładnie to wszystko wygląda. Czego mi brakuje to choćby jeden slot na kartę SD. No trudno, kupi się czytnik.. 



#4 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 25 luty 2022 - 23:38

Niesamowite czasy nadeszły, gdy ceny wydajnych komputerów stacjonarnych przebiły ceny tej samej wydajności laptopów :D



#5 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 luty 2022 - 23:41

co w tym dziwnego? laptop to laptop, PC to PC, niebawem topowe Smartfony będą po 8-9k.. 



#6 jacekj

jacekj
  • Użytkownik
  • 107 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 luty 2022 - 00:25

Dzięki za informację.

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

#7 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 26 luty 2022 - 07:40

co w tym dziwnego? laptop to laptop, PC to PC, niebawem topowe Smartfony będą po 8-9k.. 

Fakt, że po około 20 latach pewnej stabilności współczesnego rynku sprzętu gamingowego, głównie za zasługą kart graficznych, ceny gamingowych komputerów stacjonarnych podskoczyły o jakieś 100%-250% w zależności od półki (mid-range / top-spec).

 

Topowe smartfony od 2-3 lat są po 6-8k w zależności od konfiguracji (acz głównie składane).

 

Natomiast miałem podobny temat ostatnio, zresztą też jednym z powodów były problemy z edycją filmów, u mnie padło na gamingowego laptopa na AMD Ryzen 7 5800H, 32GB ramu oraz RTX 3070  :D



#8 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 26 luty 2022 - 08:15

U mnie w pracy czasem jest potrzeba trenowania sieci neuronowych na karcie graficznej, więc mam służbowego Della Precision i9/32GB RAM/NVIDIA Quadro RTX4000, ale jakoś jeszcze nie było okazji jakiejś gry na tym odpalić .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • cauchy i artho lubią to

#9 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 26 luty 2022 - 09:50

To ja się cieszę, że zmieniłem branżę na taką, która nie wymaga mocy obliczeniowej kart graficznych. No ale w domu czasem dobrze obciążyć :D



#10 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 26 luty 2022 - 12:24

Niesamowite czasy nadeszły, gdy ceny wydajnych komputerów stacjonarnych przebiły ceny tej samej wydajności laptopów :D

Gamingowy laptop nigdy nie będzie tak wydajny jak stacjonarny pc. Karty graficzne mobilne są zawsze słabsze.

W tym pc jedno jest słabe. Ram 3200mhz na dzisiejsze czasy to wolny ram.

#11 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 luty 2022 - 12:33

za DDR5 trochę sporo chcieli ;) na razie nie narzekam :)

@Bzyku, brzmi to że masz ciekawą robotę, w czym siedzisz jeśli można wiedzieć? :D



#12 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 26 luty 2022 - 12:46

Raczej mówiłem o DDR4 ale przynajmniej 3800mhz, robi to sporą różnicę.

#13 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 26 luty 2022 - 13:26

@Bzyku, brzmi to że masz ciekawą robotę, w czym siedzisz jeśli można wiedzieć? :D

 

Systemy wizyjne. Najmocniejsza linia działa właśnie w oparciu o Deep Learning. 

Do szkoleń używamy Alienware'ów, więc nic tylko urządzać nocki gamingowe  :lol:



#14 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 luty 2022 - 13:43

eee ja w gry nie gram, czasem tylko odpalę Shoguna TW, tego sprzed 20 lat ;)



#15 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 luty 2022 - 14:27

Niesamowite czasy nadeszły, gdy ceny wydajnych komputerów stacjonarnych przebiły ceny tej samej wydajności laptopów :D

 

Pewnie zależy od półki cenowej, ale generalnie jest to nieprawda. Jeden ze znanych youtuberów robił porównanie sprzętów za 6k i stacjonarka była wyraźnie szybsza.



#16 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 26 luty 2022 - 15:38

Gamingowy laptop nigdy nie będzie tak wydajny jak stacjonarny pc. Karty graficzne mobilne są zawsze słabsze.

Generalnie wiedza na 10 lat temu w górę :P. Oczywiście są jeszcze nieco słabsze, ale polecam odświeżyć o ile słabsze.

 

Pewnie zależy od półki cenowej, ale generalnie jest to nieprawda. Jeden ze znanych youtuberów robił porównanie sprzętów za 6k i stacjonarka była wyraźnie szybsza.

Za 6k dzisiaj nie kupisz ani stacjonarki do grania ani laptopa do grania. Oczywiście da radę kupić takie "prawie" do grania komputery, albo komputery do grania w starsze gry, albo w nowe ale w dość niskich detalach, natomiast wydając kilka tysięcy ja nie widzę sensu nie dorzucić jeszcze jednego tysiąca i nie zainwestować w sprzęt, który pociągnie nie tylko współczesność ale także trochę przyszłości.

 

Oczywiście poza kwestią zrównania a nawet przebicia w cenach dochodzi jeszcze fakt beznadziejnej dostępności, który na ten moment laptopów aż tak nie dotyczy.



#17 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 luty 2022 - 15:51

Już nie przesadzajmy. W tym kompie za 6k jest RX6600. Odpalisz wszystkie najbardziej wymagający gry w najwyższych ustawieniach FullHD przy blisko 60fpsach. W przypadku stacjonarki nie ma też żadnego problemu z rozbudową (np. lepsza karta graficzna) w przyszłości. Jeśli potrzebujesz 4k 60fps + ray tracing to nawet przed obecną sytuacją rynkową musiałeś wydać 10k+ złotych.

 

Karty są i były dostępne, oczywiście jeśli jesteś gotowy zapłacić absurdalną cenę.

 

Laptopy są i będą słabsze. Prosta fizyka. W stacjonarce możesz wpakować i bez problemu schłodzić komponenty biorące przykładowo 500W. W laptopie masz limit powiedzmy 200W przy czym wszystko się w środku gotuje, a wentylatory wyją jak odrzutowiec.



#18 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 26 luty 2022 - 16:52

Generalnie wiedza na 10 lat temu w górę :P. Oczywiście są jeszcze nieco słabsze, ale polecam odświeżyć o ile słabsze.



Nic nie muszę odświeżać bo jestem na bieżąco

Laptopy są droższe i znacznie słabsze i zawsze tak będzie. Ceny kompów stacjonarnych wzrosły tylko i wyłącznie przez spekulacyjne ceny kart graficznych.



https://youtu.be/rCrCV71x8G0


Żaden gracz nie kupuje do grania laptopa bo sensu w tym nie ma żadnego.

#19 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 luty 2022 - 20:49

czy ktoś z modów mógłby wydzielić wątki o kompach do osobnego tematu w offtopie? :) 


  • artho lubi to

#20 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 26 luty 2022 - 21:23

AfterShokzy będą super!

Zepsułem post w skrócie 3070 mobilny o ile dobrze pamiętam wydajnościowo jest na poziomie desktopowego 3060 albo nawet 3060Ti, róznica miedzy stacjonarkami a desktopami jeszcze nigdy nie byla tak mala (oczywiscie pomijajac 90W kastraty).

Tapatalk





Dodaj odpowiedź