Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pedały Sysem Look Vs Shimano

Look Shimano

25 odpowiedzi w tym temacie

#21 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 luty 2023 - 18:52

Dla mnie różnica między SPD a SPD-SL przy > 30 st. C, > 100 km i jeździe solo po płaskim jest gigantyczna.

A co ma do tego temperatura? Może po prostu miałeś mniej przewiewne albo mniej sztywne buty?

BTW nie przypominam sobie, bym kwestionował fakt, że komuś na Speedplayach czy SPD jest mniej lub bardziej wygodnie. Odniosłem się wyraźnie wyłącznie do sztywności oraz powierzchni podparcia.
 

Co ciekawe w grupie i/lub górach jest sporo czasu kiedy nie pedałujesz i ma to mniejsze znaczenie bo stopa ma czas odpocząć.

Jeżeli atakujesz na Paterbergu i pedały są wystarczająco sztywne/stabilne odjechać konkurentom jakby stali w miejscu, to wybacz, ale argument żadnego amatora o powierzchni podparcia mnie nie przekona.
 

Dodatkowo SPD-SL żółte mają niewielki luz wzdłuż osi pedału (nie chodzi mi o luz kątowy). W typowych blokach look nie ma tego luzu (jest tylko kątowy). W niebieskich i czerwonych shimano też go nie ma.

I znowu: jaki to ma związek z moją wypowiedzią? Ja odniosłem się wyraźnie do powierzchni podparcia i sztywności, nie do komfortu. Albo zacytowałeś nie ten post, albo wyciągnąłeś z mojego błędne wnioski.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#22 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 09 luty 2023 - 19:58

Odniosłeś się do przypadku Fabiana C i użyłeś słów: "Skoro dla tak monstrualnej nogi są wystarczająco stabilne, to mit o powierzchni podparcia można położyć grzecznie spać."

A to jest uogólnienie na przykładzie n=1.

To znaczy tylko tyle, że dla Cancellary jest wszystko jedno.

Dla kogoś innego może być zupełnie inaczej.

Jest taka książka "Bike fit" Phila Burta i m.in. jest tam opis typu multi absorber. To właśnie taki typ któremu mało co przeszkadza.

Jako przykład podany był Geraint Thomas:

"Tour de France winner Geraint Thomas soaks up
training stress like no one else and has ridden half a
stage of the Tour de France on someone else’s bike
without even noticing."
No to teraz można wyciągnąć wniosek, że bike fit to bzdura bo skoro G nie przeszkadza to innym też nie powinno?
No bo to koń i wygrał tdf.
Znowu przypadek n=1 i nie ma co z tego robić uogólnień.

 

[...]

I znowu: jaki to ma związek z moją wypowiedzią? Ja odniosłem się wyraźnie do powierzchni podparcia i sztywności, nie do komfortu. Albo zacytowałeś nie ten post, albo wyciągnąłeś z mojego błędne wnioski.

 

A to nie wiedziałem, że nie mogę wyjść szerzej z wypowiedzią bądź co bądź w temacie tylko muszę z Tobą polemizować.

 

Przy okazji taka ciekawostka. Oś obrotu speedplayów (w sensie oś obrotu luzu) jest w zupełnie innym miejscu niż spd-sl i look i to sprawia, że adaptacja do speedplayów dla niektórych jest na tyle długa/uciążliwa, że nie ma to sensu dla niektórych prosów. Coś w stylu "po co stracić kawał sezonu tylko po to by zaadoptować się do pedałów".



#23 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2828 postów

Napisano 09 luty 2023 - 20:10

Piernik to dobre ciasto, bo w naszym rejonie zimą jest sporo śniegu.



#24 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 luty 2023 - 20:22

@Yudo - sztywność nie jest opinią, sztywność to mierzalny parametr. O tym pisałem ja.

 

Opinią jest odczucie komfortu lub jego braku. O tym piszesz Ty.

 

Jeżeli chcesz rozszerzyć dyskusję, proszę bardzo. Byłbym jednak wdzięczny, gdybyś w tym celu nie używał jako punktu do obalenia swoich nieuzasadnionych domysłów na temat tego, co powiedziałem. Dziękuję.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#25 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 09 luty 2023 - 21:00

Spoko. Masz rację, że ja piszę głównie o komforcie. 

Ale zwracam uwagą, że słowo "sztywność" pojawiło się dopiero jak się odezwałem. Poprzednio była "stabilność" co ja bardziej rozumiem jako zabetonowanie stopy na pedale.

 

[...] Byłbym jednak wdzięczny, gdybyś w tym celu nie używał jako punktu do obalenia swoich nieuzasadnionych domysłów na temat tego, co powiedziałem.

 

Nie rozumiem tego zdania. Brakuje mi tu opisu/określenia czegoż to mam nie używać.

Zresztą to może być problematyczne bo chcesz np, bym ze "stabilnością" kojarzył "sztywność" choć tego nie powiedziałeś. Więc jednak pozostawiasz pole do domysłów. 



#26 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 22 luty 2024 - 23:20

Odkopię trochę temat bo XLC są teraz na promo https://www.centrumr...cxoCrS8QAvD_BwE



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Look, Shimano