Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pedały Sysem Look Vs Shimano

Look Shimano

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 TomRok

TomRok
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 06 luty 2023 - 10:52

Cześć

Jako że moje pedały Shimano Pd-5700 dobiegają swego żywota muszę je na coś wymienić.

W grę wchodzą PD-R550 lub coś z systemu Look Keo. R550 to koszt około 250-300 zł w zależności od sklepu. Coś z Lookiem w zależności od sklepu i marki pedałów można kupić  około 100 taniej (budżet ma znaczenie). Pytanie do was czy ktoś zmienił Shimano na Look i czy jest zadowolony? Czy darować sobie i zostać przy Shimano.



#2 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1992 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 06 luty 2023 - 13:34

Co prawda nie zmieniałem Shimano na Look'a, natomiast od 11 sezonów korzystam z Looka i spokojnie mogę polecić bo nigdy nie miałem z nimi problemu. Dużym plusem w tym systemie jest masa kompatybilnych bloków oraz samych pedałów robionych przez inne firmy, więc wybór zamienników jest bardzo duży. 2 sezony temu zamieniłem Look'i Keo Maxy na kompatybilne XLC PD-R04 (kupione w sklepie forumowego Mikroosa - https://rowerplus.pl...zosowe.html?s=1) i jestem mega zadowolony. Ułamek ceny oryginalnych Looków, a jakościowo super.  



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#3 Marqs

Marqs
  • Użytkownik
  • 477 postów

Napisano 06 luty 2023 - 15:40

Przewagą look'a są również bloki z gripem co ułatwia chodzenie szczególnie po mokrej powierzchni. Chyba że Shimano takowe również posiada, ale nie widziałem i nie słyszałem.

#4 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 06 luty 2023 - 22:14

Za shimano przemawia trochę większa powierzchnia bloku - lepsze przeniesienie mocy. Teraz jeżdżę na pedałach w systemie look i na minus żywotność bloków w stosunku do shimano. Na sezon 10k km - zużywam 2 i pół pary :) 


  • qzn lubi to

#5 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1019 postów

Napisano 08 luty 2023 - 10:28

 Teraz jeżdżę na pedałach w systemie look i na minus żywotność bloków w stosunku do shimano. Na sezon 10k km - zużywam 2 i pół pary :)

U siebie jakoś nie zauważyłem szybszego zużycia bloków Look'a względem Shimano, nawet mam wrażenie że są trwalsze...Może dużo chodzisz w nich??



#6 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 08 luty 2023 - 10:49

U siebie jakoś nie zauważyłem szybszego zużycia bloków Look'a względem Shimano, nawet mam wrażenie że są trwalsze...Może dużo chodzisz w nich??


Może kwestia tego że używam wellgo rc7 (pod pedały z pomiarem mocy)

#7 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1019 postów

Napisano 08 luty 2023 - 11:04

Może kwestia tego że używam wellgo rc7 

Być może...Ja jeżdżę na Look Keo.



#8 perun

perun
  • Użytkownik
  • 112 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 luty 2023 - 11:07

U siebie jakoś nie zauważyłem szybszego zużycia bloków Look'a względem Shimano, nawet mam wrażenie że są trwalsze...Może dużo chodzisz w nich??

 

Też nie zauważyłem, żeby się jakoś szybciej zużywały. Na system Look'a przesiadłem się po zakupie pedałów Assioma, wcześniej jeździłem na Shimano. W obecnych blokach, tych zwykłych bez gumek zrobiłem już ponad 15 tys. km i dalej działają. Teraz dobijam je na trenażerze i wymienię pewnie dopiero przez sezonem. Na pewno szybko zużywają się te gumki- kupowałem je jak musiałem schodzić po schodach z trzeciego piętra, bo wersja podstawowa się niesamowicie ślizga, szczególnie jak blok jest nowy. Dużo zależy od tego ile i po jakiej nawierzchni się chodzi i nie wydaje mi się, żeby były jakieś wielkie różnice w żywotności względem Shimano. 


  • EmPe lubi to

#9 TomRok

TomRok
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 08 luty 2023 - 11:25

Dzięki za opinie. Zamówiłem testowo VP-R73. Cena połowa R550 a całe aluminiowe i całkiem niezłe opinie. Dokupię zapasowe bloki i podkładki do chodzenia. Powinno być ok.



#10 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1019 postów

Napisano 08 luty 2023 - 11:34

 Na system Look'a przesiadłem się po zakupie pedałów Assioma, wcześniej jeździłem na Shimano. W obecnych blokach, tych zwykłych bez gumek zrobiłem już ponad 15 tys. km i dalej działają.

Dokładnie taką samą drogę przeszedłem ;). U siebie też mam podobny przebieg, dlatego zdziwiło mnie, że kolega na 10kkm potrzebuje co najmniej drugiej pary bloków.



#11 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 08 luty 2023 - 11:48

Może właśnie kwestia tych pedałów Wellgo - RC7 - one są dedykowane do pedałów Power Tap 



#12 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 08 luty 2023 - 21:14

Z tą powierzchnią i "przenoszeniem mocy" to chyba jakaś ściema jest, tym bym się niespecjalnie kierował.

 

Natomiast ja po przejściu z SPD-SL na Look KEO zauważyłem, że trochę trudniej jest się wpiąć, czasem musiałem bardziej "szukać" niż w Shimanosach. Po jakimś czasie przyzwyczaiłem się oczywiście, natomiast wrażenie gdzieś tam w głowie pozostało, że SPD-SL się bardzo naturalnie i łatwo wpinają i nie ma mowy o pomyłce czy szukaniu.



#13 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 luty 2023 - 08:37

Z tą powierzchnią i "przenoszeniem mocy" to chyba jakaś ściema jest, tym bym się niespecjalnie kierował.

 

 

To samo miałem pisać o tym kolejnym kolarskim micie z kosmosu, ale pewnie chodziło o większą powierzchnię podparcia, co może wpływać na stabilność połączenia buta, poprzez blok, z pedałem.

 

Gdzieś czytałem albo słyszałem, że podobno niektórzy sprinterzy nie lubią systemu speedplay z uwagi właśnie na tę mniejszą powierzchnię i mniejszą płaszczyznę podparcia, co wpływa absolutnie nie na moc, lecz na pewność pedałowania w peakach mocy. Ale prawd jest pewnie tyle ilu jest kolarzy. No, ale może coś w tym jest, bo po wpisaniu w googlu kilku nazwisk sprinterów z dopiskiem "bike" z wyświetlonych rowerów żaden nie ma systemu speedplay. Same Shimano i looki. 



#14 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 luty 2023 - 08:45

Fakt (nie)używania jakiegoś produktu przez kolarza nie ma żadnego związku z jego jakością. O wszystkim decydują kwestie finansowe i zobowiązania sponsorskie.

 

Co do Speedplaya, na tym systemie (i to na jego najbardziej wyżyłowanej wersji, która w zasadzie nie ma żadnej platformy) jeździł choćby Fabian Cancellara i wygrał z tymi pedałami ładnych kilka trofeów:

 

https://www.roadbike...pt8-jpg.453950/

https://road.cc/cont...ero-pavé-pedals

 

Skoro dla tak monstrualnej nogi są wystarczająco stabilne, to mit o powierzchni podparcia można położyć grzecznie spać.

 

Odnośnie do tematu: powietrdzam, XLC PD-R04 to bardzo solidny produkt. Wcześniej przez lata (również na tym forum) polecałem pedały Xpedo, ale cenowo odleciały w kosmos i dziś uważam, że absolutnie nie są warte swojej ceny. Moim wyborem nr 1 na szosę byłoby właśnie XLC.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#15 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 09 luty 2023 - 09:00

Teraz jeżdżę na pedałach w systemie look i na minus żywotność bloków w stosunku do shimano. Na sezon 10k km - zużywam 2 i pół pary :)

O, to z kolei jak chodzi o zużycie mam podobne odczucia - bloki Keo to kilka tysięcy max u mnie. Aczkolwiek do tej pory jeździłem na czerwonych, teraz spróbuję szare, a nuż będą trwalsze...

 

A w gravelu/roadplusie na ten sezon wracam (po +/- 5 latach) do SPD i wjadą buty, w których można chodzić



#16 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 09 luty 2023 - 09:39

To skoro już jesteśmy w temacie butów do SPD. Ktoś mógłbym polecić buty pod ten system które wyglądają bardziej szosowo?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to Fizik Terra X4 Powerstrap.

#17 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 luty 2023 - 10:07

Fakt (nie)używania jakiegoś produktu przez kolarza nie ma żadnego związku z jego jakością. O wszystkim decydują kwestie finansowe i zobowiązania sponsorskie.

 

Co do Speedplaya, na tym systemie (i to na jego najbardziej wyżyłowanej wersji, która w zasadzie nie ma żadnej platformy) jeździł choćby Fabian Cancellara i wygrał z tymi pedałami ładnych kilka trofeów:

 

https://www.roadbike...pt8-jpg.453950/

https://road.cc/cont...ero-pavé-pedals

 

Skoro dla tak monstrualnej nogi są wystarczająco stabilne, to mit o powierzchni podparcia można położyć grzecznie spać.

 

Odnośnie do tematu: powietrdzam, XLC PD-R04 to bardzo solidny produkt. Wcześniej przez lata (również na tym forum) polecałem pedały Xpedo, ale cenowo odleciały w kosmos i dziś uważam, że absolutnie nie są warte swojej ceny. Moim wyborem nr 1 na szosę byłoby właśnie XLC.

 

Ja nie piszę absolutnie o jakości produktu. Zastanawia mnie czy aby akurat takie drobne elementy jak buty, bloki i pedały, owijka nie są indywidualnie wybierane przez kolarzy, bo tutaj już chodzi o wygodę.

 

Widać przecież, że często w drużynach kolarze mają zupełnie różne modele butów - nie tylko modele, ale i inne marki butów.

 

Pierwsz przykład: Ineos Grenadiers, co kolarz, to inne buty. A wśród nich: Sidi, Northwave, Specialized, chyba widziałem gdzieś też Giro. 

 

Co zupełnie w ramach dygresji warto wspomnieć - pytania na forum o to czy dane buty są wygodne są chyba najbardziej głupimi jakie można zadać. 

 

Tym samym myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że kolarz może sobie wybrać system pedałów / bloków tak, aby było mu najwygodniej i żeby czuł się pewny i oswojony. 

 



#18 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 luty 2023 - 10:12

Zwyczaj jest taki, że elementy roweru są od sponsora, a buty i okulary zawodnicy wybierają sami.

 

Od tego bywają odstępstwa, np. jeżeli kolarz ma szczególnie mocną pozycję "polityczną" w zespole i może wymusić pewne odstępstwa, choć i to podobno ma miejsce coraz rzadziej - właśnie ta "siła" zawodnika sprawia, że sponsor jeszcze bardziej chciałby mieć go pod swoimi skrzydłami.

 

A w praktyce bywa i tak, że zawodnik jedno reklamuje, a na drugim jeździ :D Tutaj przypomina mi się choćby (psia jego mać!) Armstrong. O ile dobrze pamiętam, to było w czasach RadioShack: miał na samochodzie własny rower zapasowy z pedałami Shimano, bo uparł się na Shimano (mimo, że nie miał z nimi kontraktu), a cały zespół miał kontrakt na Looka.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#19 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 luty 2023 - 10:25

No, a taki Kwiatkowski już od Radio Shacka, przez Quick Step do teraz w Sky / Ineos od zawsze pedałuje w Sidi. trudno mi uwierzyć, że jako nieznany młodziak z Radio Shacka już miał kontrakt z Sidi. Wydawałoby się, że wybrał te buty, bo mu dobrze leżą. No a teraz to już pewnie jest beneficjentem tej sytuacji i dostaje od Sidi tyle butów ile chce i może jeszcze mu za to płacą. Ale to już od lat kolarz z solidną pozycją, więc zasada, o której piszesz na pewno się tu sprawdza. 



#20 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 09 luty 2023 - 16:12

[...]

Skoro dla tak monstrualnej nogi są wystarczająco stabilne, to mit o powierzchni podparcia można położyć grzecznie spać.

[...]

 

Ale dlaczego zakładasz, że wszyscy są tacy sami?

Dla mnie różnica między SPD a SPD-SL przy > 30 st. C, > 100 km i jeździe solo po płaskim jest gigantyczna.

Oczywiście w kategorii komfort.

Co ciekawe w grupie i/lub górach jest sporo czasu kiedy nie pedałujesz i ma to mniejsze znaczenie bo stopa ma czas odpocząć.

Dodatkowo SPD-SL żółte mają niewielki luz wzdłuż osi pedału (nie chodzi mi o luz kątowy). W typowych blokach look nie ma tego luzu (jest tylko kątowy). W niebieskich i czerwonych shimano też go nie ma.





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Look, Shimano