Skocz do zawartości


Napoje izotoniczne


536 odpowiedzi w tym temacie

#501 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3146 postów

Napisano 14 lipiec 2020 - 09:18

Ja zabieram ze sobą saszetki np. https://www.activlab.../Isoactive/1361 (można je kupić dużo taniej niż za cenę podaną w linku)

i dokupuję wodę. Szału smakowego może nie ma, ale i tak jest  dużo lepsze niż np. Oshee i tym podobne.



#502 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 14 lipiec 2020 - 10:30

No te Isoactive ostatnio widziałem w Auchan po 1zł na dziale sportowym.



#503 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 818 postów
  • SkądSobótka

Napisano 21 lipiec 2020 - 12:12

Ja już po pierwszych testach izotonika unisport, i faktycznie jest mega wydajny i nie zamula, ale w smaku namedsport jest według mnie dużo lepszy.
Mam smaki grejpfruta i pomarańczy.

#504 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1019 postów

Napisano 21 lipiec 2020 - 12:52

Jaka jest przewaga tych napojów nad np. wodą z cytryną, miodem i szczyptą soli???

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#505 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 lipiec 2020 - 13:04

Na cytrynie, miodzie i szczypcie soli też da się jeździć.

 

Przewagą są dodatkowe składniki, których nie ma w domowym izotoniku. W "profesjonalnym" napoju można spodziewać się lepszego zbilansowania elementów w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią osmolalność. 

 

A z praktycznej strony - przygotowanie jest o wiele szybsze i łatwiejsze, w dodatku możesz sobie taki proszek / tabletkę zabrać na dłuższą trasę i dorzucić do uzupełnianej wody. 


  • EmPe lubi to

#506 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 lipiec 2020 - 13:11

Jaka jest przewaga tych napojów nad np. wodą z cytryną, miodem i szczyptą soli???

Sól kuchenna zapewnia podaż wyłącznie jonów sodu (oraz chlorków, ale one są mniej istotne). Tymczasem pot zawiera ich znacznie więcej, m.in. wapń oraz magnez konieczne dla optymalnego funkcjonowania mięśni.


  • EmPe lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#507 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1019 postów

Napisano 21 lipiec 2020 - 13:15



Na cytrynie, miodzie i szczypcie soli też da się jeździć.
.

Wiem że się da bo właśnie na tym jeżdżę, stad moje pytanie Dzięki za odpowiedź


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#508 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 21 lipiec 2020 - 14:20

Porcja Izo na cały bidon, to ok. 50 gr. A ile wygody :)

#509 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 21 lipiec 2020 - 14:49

Wiem że się da bo właśnie na tym jeżdżę, stad moje pytanie Dzięki za odpowiedź


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

 

Pytanie, co z poniższego zawiera woda, sól i miód:

 

  • Białka: 1,4 g
  • Węglowodany: 68 g
  • w tym cukry: 68 g
  • Tłuszcze: 0 g
  • w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 0 g
  • Sól: 1,4 g
  • Tauryna: 1000 mg
  • L-alanina: 500 mg
  • L-karnityna: 500 mg

 

O trzy ostatnie chyba ciężko ;-)



#510 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 lipiec 2020 - 14:58

Skład, który tu podałeś to już nie jest chyba zwykły izotonik, lecz napój, który oprócz nawodnienia, ma też dostarczyć energii. Zatem te trzy ostatnie w izotoniku też są chyba zbędne, co nie znaczy, że nie może ich być. W moich SIS GoHydro takich rzeczy też nie ma. 



#511 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 lipiec 2020 - 16:21

Sól kuchenna zapewnia podaż wyłącznie jonów sodu (oraz chlorków, ale one są mniej istotne). Tymczasem pot zawiera ich znacznie więcej, m.in. wapń oraz magnez konieczne dla optymalnego funkcjonowania mięśni.

 

Kiedyś czytałem, że wydalanie magnezu i potasu z potem jest minimalne w porównaniu do sodu i nie trzeba uzupełniać tych pierwiastków podczas wysiłku. Nie mogę obecnie znaleźć tamtego źródła. Na szybko znalazłem takie dane:

 

The results of this study show that a considerable quantity of sodium, potassium, magnesium and iron are lost in sweat of men during 16 consecutive days' exposure to environmental temperatures of 100°F. During a 7.5-hour collection period, the sweat excretions averaged 0.601 gm/hour for sodium, 0.125 gm/hour for potassium, 2.3 mg/hour for magnesium and 0.13 mg/hour for iron. Very small quantities of phosphorus are excreted in sweat, averaging between 0.45 to 0.81 mg/hour.

https://academic.oup...irectedFrom=PDF

 

W porównaniu do dziennego zapotrzebowania na wymienione składniki (1,5g sodu, 4,7g potasu, 400mg magnezu) faktycznie ilość wydalanego sodu jest nieporównywalnie wyższa, niż pozostałych składników.



#512 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 lipiec 2020 - 19:19

Też czytałem że podczas wysiłku straty wody są większe niż pierwiastków co paradoksalnie zwiększa ich stężenie w organizmie.

Ja w tym roku jadę na czystej wodzie. Na turystyczną jazdę starcza, nie obserwuję żadnych negatywnych efektów.
  • Prozor lubi to

#513 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 lipiec 2020 - 19:23

@sirkozi - to prawda, ale jednocześnie stężenie sodu w osoczu to ok.130 mmol/l, potasu i wapnia to ok. 4 mmol/l, a magnezu to zaledwie ok. 1 mmol/l. Innymi słowy: potasu tracisz 4x mniej licząc wg masy, ale porównując to do wyjściowej zawartości, utrata jest kolosalna.

 

To rzekłszy, nie wypowiem się na temat wpływu tej utraty na wydolność, bo nie znam literatury wystarczająco dobrze, ani tym bardziej nie jestem wystarczająco mocnym zawodnikiem :D


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#514 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:20

Też czytałem że podczas wysiłku straty wody są większe niż pierwiastków co paradoksalnie zwiększa ich stężenie w organizmie.

Ja w tym roku jadę na czystej wodzie. Na turystyczną jazdę starcza, nie obserwuję żadnych negatywnych efektów.

 

Zgadza się. Nawet na nieturystyczną wystarczy, dopiero przy dłuższych, na dodatek intensywnych jazdach warto zabierać coś, co nie tylko uzupełni straty wody, ale również węglowodanów. I na pewno nie są to specyfiki typu  Nutrend Unisport, które właściwie niczego poza sztucznym smakiem i aromatem niewiele oferują. Niecałe 7g węglowodanów na 100g napoju, przyprawionych  substancja słodząca: acesulfam K, sól potasowa kwasu ortofosforowego, substancja słodząca: sukraloza, substancje konserwujące: sorbinian potasu i benzoesan sodu... A te parę gramów węglowodanów w tym specyfiku zapewnia zwykły cukier. 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#515 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:47

Zgadza się. Nawet na nieturystyczną wystarczy, dopiero przy dłuższych, na dodatek intensywnych jazdach warto zabierać coś, co nie tylko uzupełni straty wody, ale również węglowodanów. I na pewno nie są to specyfiki typu  Nutrend Unisport, które właściwie niczego poza sztucznym smakiem i aromatem niewiele oferują. Niecałe 7g węglowodanów na 100g napoju, przyprawionych  substancja słodząca: acesulfam K, sól potasowa kwasu ortofosforowego, substancja słodząca: sukraloza, substancje konserwujące: sorbinian potasu i benzoesan sodu... A te parę gramów węglowodanów w tym specyfiku zapewnia zwykły cukier. 

 

Jak ja czytam etykietę to raczej 6.8g / 10ml (porcja), a proponują jedną porcję na 600-700ml :) Czyli raczej nie ma co liczyć na uzupełnienie węgli.  Izotoniki które stosowałem dawały ok. 30g węgli na 500ml i nadal będę ich używał ale tylko wtedy gdy trudno uzupełnić glikogen (czyli np. jazda po górach 3-5h dziennie przez bity tydzień). Na razie się nie zapowiada :(


  • Prozor lubi to

#516 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:48

O cholercia, z tymi benzoesanami sodu i sorbinianem potasu to trochę faktycznie przegięcie. Nie ma tego w moim SIS. Za kilka dni kupuję puszkę od PowerBara, bardzo mi pasują ich żele i batony. 

 

To na krótkie treningi:

 

https://www.powerbar...drink-600g.html

 

To na dłuższe weekendowe trzepanie po górach i zawody:

 

https://www.powerbar...rink-1200g.html

 

 

Może ktoś tu już testował? 



#517 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipiec 2020 - 14:44

Ja używałem PowerBar IsoActive przez jakieś 2 sezony, potem przeszedłem na Etixx Isotonic - oba oceniam dobrze.

 

Natomiast PowerBar ActiveRecovery już mi nie podszedł jako po-treningówka, żona wywaliła mnie na kanapę ;) Testowałem też Etixx Recovery ale nie byłem w stanie tego przełknąć (przynajmniej smaku malinowego).

 

Więc jako potreningówki ostatnio stosowałem izolat białka (allnutrition) zmiksowane z bananem - chociaż to raczej po siłowni niż po rowerze.



#518 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 23 lipiec 2020 - 13:49

Jak ja czytam etykietę to raczej 6.8g / 10ml (porcja), a proponują jedną porcję na 600-700ml :) Czyli raczej nie ma co liczyć na uzupełnienie węgli.  Izotoniki które stosowałem dawały ok. 30g węgli na 500ml i nadal będę ich używał ale tylko wtedy gdy trudno uzupełnić glikogen (czyli np. jazda po górach 3-5h dziennie przez bity tydzień). Na razie się nie zapowiada :(

 

Fakt, kurde. Nie spojrzałem, że węgle to znikomy temat w tym izo.

 

No nic, kupiony to się zużyje. Kolejny wróci jakiś sproszkowany. Może PowerBar



#519 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 23 lipiec 2020 - 14:25

Też czytałem że podczas wysiłku straty wody są większe niż pierwiastków co paradoksalnie zwiększa ich stężenie w organizmie.

Ja w tym roku jadę na czystej wodzie. Na turystyczną jazdę starcza, nie obserwuję żadnych negatywnych efektów.

Przecież to logiczne :)

Jak po treningu twoja waga spadnie o 1kg, to można śmiało przyjąć, iż odwodniłeś organizm o 1% (dla 100kg MC). Ilość minerałów zawartych w tym pocie to pojedyncze gramy, bo jest tam także odrobina tłuszczu. Ile to daje? Przyjmuje się, ze odwodnienie o 1% powoduje spadek wydolności o 10% i odpowiednio 2% odwodnienia to spadek wydolności o 20%. Czy to mało? To ogromne wartości. A jak łatwo jest zgubić w 4h 2kg to każdy wie.

 

Woda z solą i miodem to żaden izotonik, to hipotonik. Rożnica jest w osmolarności tych napojów. Hipo praktycznie odwadnia. By dobrze się nawodnić trzeba wsypać proszku ok. 35g/500ml wody, bo takie są stężenia dla uzyskania bodaj  270os izotonika.



#520 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 lipiec 2020 - 16:44

Zdefiniuj "odwadnia". Trochę to nieintuicyjne skoro woda należy do hipotoników. Mówimy w tym momencie o wysiłku czy tak ogólnie?


  • vpablov lubi to



Dodaj odpowiedź