Skocz do zawartości


Napoje izotoniczne


536 odpowiedzi w tym temacie

#521 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 26 lipiec 2020 - 06:17

Ja to chyba żydem jestem :-) Jeżdżę z litrowym camelbackiem i ustnik mam na gumce. Co nie majda mi się po całym ciele tylko siup i piję. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż bidon. A używam OLIMP ISO PLUS . Dodatkowo zawsze zabieram dodatkową suchą porcję na dwa litry gdy wiem że grzeje niemiłosiernie. Nie muszę wtdy być skazany na izotoniki w przygodnym sklepie. A gdy mam czas to jednak miód, cytryna, sól i woda. Się rozgadałem


Facebuk i  YT  Strava


#522 tessio

tessio
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 26 lipiec 2020 - 07:57

...ale z camelbackiem jeździsz ty i jeszcze taki jeden stefan z Marianowa, a większość szosowców jednak jeździ z bidonami :P



#523 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 26 lipiec 2020 - 10:28

Stefana nie znam ale już go lubię. Niektórym karbonowym szosowcom pewnie wstyd ubrać plecak na ich obcisłe trykoty. Ja już stary jestm brzuch mi wisi dlatego niczym sie nie przejmuje. A i z tym bidonem pitolenia jest że hej. A tak ustnik przy ustach cmok i już wypite ;-)


Facebuk i  YT  Strava


#524 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 lipiec 2020 - 10:33

Stefana nie znam ale już go lubię. Niektórym karbonowym szosowcom pewnie wstyd ubrać plecak na ich obcisłe trykoty. Ja już stary jestm brzuch mi wisi dlatego niczym sie nie przejmuje. A i z tym bidonem pitolenia jest że hej. A tak ustnik przy ustach cmok i już wypite ;-)

 

Nie że wstyd. Po prostu jedno nie pasuje do drugiego. To trochę jakbyś na kort tenisowy przyszedł grać w spodenkach z pampersem.



#525 tessio

tessio
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 26 lipiec 2020 - 10:38

manfred, i dobrze, niech każdy jeździ jak mu wygodnie, mnie to po prostu nie pasuje ;) i chyba nie przekonałbym się do wożenia czegoś na plecach zwłaszcza w upale.


  • shmoo lubi to

#526 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 26 lipiec 2020 - 10:39

Kamizelka biegowa pasuje idealnie. Ma kieszonki na flaski na telefon i na mp3 z głośnikiem jak mi strzeli do łba posłuchać muzy w drodze. Żaden inny plecak pod tym względem nie jest tak perfekcyjnie dobrany do roweru. Ale to temat na inny post


Facebuk i  YT  Strava


#527 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 26 lipiec 2020 - 19:00

manfred, i dobrze, niech każdy jeździ jak mu wygodnie, mnie to po prostu nie pasuje ;) i chyba nie przekonałbym się do wożenia czegoś na plecach zwłaszcza w upale.

 

Mam to samo. Lata temu używałem takich plecaków na DH/FR i zawsze do bani były te mokre plecy w upale i uczucie grzejnika na plecach. Obojętnie jaki kto miał model. Czy tanioszkę czy jakiś wypas za wiele $, każdy mówił to samo.

Na szosie sobie nie wyobrażam. Od razu bym się zagotował, szczególnie jak tempo nie jest wycieczkowe albo pod górę. Co kto lubi.


  • sirkozi lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#528 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 lipiec 2020 - 21:40

Bo z tym pakowaniem jest tak, że niezależnie ile masz przestrzeni bagażowej to ją zapełnisz. Więc należy ją ograniczać :)

Wiele lat temu dziwiłem się jak można przejechać harpagana na „lekko”, tj. pakując się tylko w kieszonki. Harpagan to taki maraton na orientację - 12 godzin - kwiecień/październik więc pogoda różna - jazda bez bufetów.

Teraz już się nie dziwię :)

#529 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 31 lipiec 2020 - 08:43

Woda z solą i miodem to żaden izotonik, to hipotonik. Rożnica jest w osmolarności tych napojów. Hipo praktycznie odwadnia. By dobrze się nawodnić trzeba wsypać proszku ok. 35g/500ml wody, bo takie są stężenia dla uzyskania bodaj  270os izotonika.

 

Niestety Arni - w tym przypadku kompletnie się mylisz. I to podwójnie.

Po pierwsze - zależy ile będzie tej soli w wodzie. Możesz uzyskać roztwór tak hipotoniczny, jak izotoniczny, czy nawet hipertoniczny. Właściwie to nawet można uzyskać roztwór wyciągający wodę z organizmu jak się przesadzi z ilością soli.

 

Po drugie - pomyliłeś działanie hipotonika (wody) z hipertonikiem (np. soki). 

 

Toniczność wpływa na osmozę oraz ruch wody w komórce, jak i poza nią, określając jak szybko płyny i energia są absorbowane przez ciało.
 
Roztwory hipotoniczne powodują, że komórki wchłaniają płyny szybciej, niż je tracą. Odwrotnie jest w  roztworach hipertonicznych, a roztwory izotoniczne są w równowadze.
 
Przekłada się na to, że napoje hipotoniczne ułatwiają szybsze wchłanianie wody przez organizm z powodu niskiej zawartości węglowodanów i sodu, lecz nie dostarczają dużej ilości energii.
 
Napoje izotoniczne minimalnie zwiększają szybkość wchłaniania wody,  a jednocześnie zwiększają szybkość wchłaniania węglowodanów, dostarczając więcej energii.
 
Natomiast napoje hipertoniczne, które zawierają duże ilości węglowodanów i minerałów, są stosowane do odzyskania energii po długotrwałym wysiłku fizycznym, jednak nie zastąpią utraconych płynów tak szybko i skutecznie jak napoje hipotoniczne.
 
Napoje izotoniczne są często używane do zwalczania występującego problemu odwodnienia podczas wysiłku fizycznego (czyli wtedy, gdy pijemy mniej więcej tyle ile tracimy), napoje hipotoniczne mogą być lepszym rozwiązaniem i są zalecane dla osób chcących szybko przywrócić prawidłowy poziom płynów, które zostały utracone wraz z potem.
 
W badaniu przeprowadzonym w 2011 r. na grupie kolarzy porównano wpływ napojów hipotonicznych, izotonicznych, hipertonicznych i placebo (choć dla mnie to ostatnie akurat dziwne - placebo?!) najlepsze wyniki (nawadniania) osiągano, podczas gdy spożywano napój hipotoniczny, a wyniki badania wykazały, że najszybsze przyswajanie płynu również występuje podczas picia napojów hipotonicznych.
 
Ergo - twierdzenie, że "woda odwadnia" jest... błędne. Jest wręcz przeciwnie. Nawet można umrzeć z przepicia wodą.

  • 4gotten lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#530 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 lipiec 2020 - 09:24

Prozor, ekstra podsumowanie. 

 

Zastanawiam się, czy taki napój:

https://www.powerbar...rink-1200g.html

 

to faktycznie izotonik czy już hipertonik? 

 

Czy w ogóle hipertonik na dłuższym i mocniejszym treningu ma sens, czy może lepiej zabrać ze sobą izotonik, a energię uzupełniać jedzeniem czy choćby żelem? Inna rzecz jest taka, że jak zjemy żel i popijemy go wodą albo izotonikiem, to i tak wszystko się ze sobą zmiesza i w żołądku mamy hipertonik, jeżeli dobrze rozumiem. 

 



#531 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 lipiec 2020 - 11:35

Nawet jak nie wciągniesz żelu czy banana, to w przewodzie pokarmowym już coś jest. Więc te precyzyjne wartości wchłanialności ustalane dla izotoników przestają się stosować.

#532 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 31 lipiec 2020 - 14:20

Wracając jeszcze do tematu uzupełniania elektrolitów. Kobe Bryant kiedyś powiedział, że podczas gry żuje swoją koszulkę wysysając z niej pot. Wydawało mi się to głupie i obrzydliwe. A może ma to jakiś sens? Podobno też psy potrafią lizać ludzi kiedy brakuje im soli w diecie.



#533 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 sierpień 2020 - 15:40

Prozor, nie kłócę się, bo nie chce mi się szukać i ufam co napisałeś, zweryfikuję swą wiedzę zatem :)

 

 

 

Podobno też psy potrafią lizać ludzi kiedy brakuje im soli w diecie.

Tak, to prawda choć może niekonieczne z powodu braku, a po prostu to lubią, tę sól. Jedzenie dla psa jest generalnie jałowe w smaku (córka próbowała :D ), nie ma się co dziwić, ze smakuje im dobrze przyprawiony kurczak czy schabowy :) Niestety jest to spowodowane tym, ze te nasze przyprawy im szkodzą i tak naprawdę nie powinny jeść tego co my. Coś jak człowiek i cukier, smakuje ale szkodliwy na dłuższą metę. 



#534 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 01 sierpień 2020 - 16:38

Pies ma 6 razy mniej kubków smakowych od ludzi. Nie licząc "francuskich piesków" naprawdę nie są wybredne. Ich smaki są głównie nakierunkowane na tłuszcze zwierzęce.
Jednak fakt jest taki, że mój bardzo się cieszy jak wracam biały od soli, zaraz atakuje nogi. ;)

#535 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 07 sierpień 2020 - 09:58

W badaniu przeprowadzonym w 2011 r. na grupie kolarzy porównano wpływ napojów hipotonicznych, izotonicznych, hipertonicznych i placebo (choć dla mnie to ostatnie akurat dziwne - placebo?!) najlepsze wyniki (nawadniania) osiągano, podczas gdy spożywano napój hipotoniczny, a wyniki badania wykazały, że najszybsze przyswajanie płynu również występuje podczas picia napojów hipotonicznych.

 

 

Nawet jak nie wciągniesz żelu czy banana, to w przewodzie pokarmowym już coś jest. Więc te precyzyjne wartości wchłanialności ustalane dla izotoników przestają się stosować.

 

Dodajmy jeszcze, że precyzyjnie to jest ustalona zawartość NaCl w osoczu w stanie homeostazy.

I ma się to niezupełnie wprost do tego co powinno się pić.

Zresztą dla ciekawych zadanie: ile jest soli w 1 litrze roztworu izotonicznego różnych firm (czasem trzeba przeliczyć sól z sodu)? Różnice są trzykrotne a może i większe. I w stosunku do soli fizjologicznej są to (chyba) zawsze hipotoniki nie osiągające nawet połowy stężenia w soli fizjologicznej.

Jeśli hipo miałoby być tak zabójcze dla wydajności to nikt na TDF nie brałby wody z motocykla neutralnego, ani żaden Ironman nie robiłby końcówki na coca-coli.

No i dodajmy, że samo tracenie wody jest korzystne (o ile staramy się oczywiście ją uzupełniać). Bo tracenie wody przez pocenie i parowanie to podstawowa metoda chłodzenia organizmu. 



#536 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 sierpień 2020 - 12:27

precyzyjnie to jest ustalona zawartość NaCl w osoczu w stanie homeostazy.

W roztworze nie ma czegoś takiego jak NaCl, a jedynie roztwór zawierający jony - osobno aniony, osobno kationy.

 

To rzekłszy, zawartość jonów sodowych jest przez organizm kontrolowana z niesamowitą precyzją niezależnie od intensywności wysiłku.


  • artho lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#537 kulejealejade

kulejealejade
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 15 sierpień 2022 - 11:19

Zwykłe słodzone napoje, nic nadzwyczajnego. Ja to ogólnie byłem zwykle przeciwnikiem napojów gazowanych i słodzonych, ale przeczytałem ciekawy artykuł http://www.niezawal....wane-sa-zdrowe/i okazało się, że wcale nie są takie złe. Niemniej jednak sam zwykle wybieram wodę ;)





Dodaj odpowiedź