Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podczas mocnego nacisku na pedała coś przeskakuje


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 06 marzec 2012 - 10:59

Witam wyciągnąłem wczoraj mój rower który stał 3 lata nieużywany i chcę doprowadzić go do porządku. Pierwsze co muszę zrobić to naprawić problem przez który kilka razy już bym leżał na jezdni. Mianowicie chodzi o to że jak mocniej nacisnę na pedał to przeskakuje coś ale nie wiem co. Można przewrócić się przez to szczególnie wtedy gdy naciska się na pedały stojąc na nich a nie siedząc na siodełku. Co to może być?

#2 biker1974

biker1974
  • Użytkownik
  • 448 postów
  • SkądMirków/Wroclaw

Napisano 06 marzec 2012 - 11:08

Sprawdz kasete lancuch,bo moga byc zuzyte.Tez tak kiedys mialem,ale byla to wina tylnej piasty wiec mozesz sprawdzic tez piaste.

#3 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 marzec 2012 - 11:17

drdala, najczęstsze przyczyny to:

- zużycie napędu (wyciągnięcie łańcucha, zjechana kaseta)
- źle wyregulowana przerzutka tylna (ostatnio tak miałem, mylnie obstawiałem bębenek ale jak się przyjrzałem to podczas tych "przeskoków" łańcuch próbował zejść na niższy tryb. Wyregulowałem przerzutkę i problem zniknął).
- zasyfiony bębenek co prowadzi do wadliwego działania zapadek i może Ci się wysprzęglać jak mocniej naciśniesz ale to stosunkowo rzadka przyczyna

Obstawiałbym dwie pierwsze.

#4 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 06 marzec 2012 - 11:27

u mnie z tego co pamiętam to po tym przeskoczeniu nie spada łańcuch na tylnej zębatce niżej.

#5 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 marzec 2012 - 18:56

U mnie też całkiem nie schodził, ale własnie tak jakby "próbował" aby w ułamku sekundy wrócić na prawidłowy tryb.

A w jakim stanie masz łańcuch i kasetę? Jaki przebieg?

#6 nobilitas

nobilitas
  • Użytkownik
  • 113 postów
  • SkądŁobez

Napisano 07 marzec 2012 - 10:48

Jeśli łańcuch przeskakuje a rower był nieużywany przez 3 lata, to być może wystarczy przeczyścić łańcuch. Wypnij go, wrzuć go do butelki z benzynom i potrząśnij energicznie kilka razy. Najlepiej niech się tam troszeczkę pomoczy. Wytrzyj dobrze łańcuch, załóż go i nasmaruj. Podobnie zrób z całym napędem.

#7 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 12 marzec 2012 - 13:55

Okazało się że przednia zębatka do wymiany. Te przeskakiwanie dzieje się tylko na 2 zębatce ponieważ byłą najwięcej używana. Po mocniejszym naciśnięciu pedała łańcuch spada z 2 zębatki na 1 zębatkę czyli najmniejszą. Nie chcę wymieniać całej korby bo to spory wydatek tym bardziej że moja korba jest dość dobrej klasy a przynajmniej była 5 lat temu. Wolałbym wymienić tylko środkową zębatkę. Da się taki myk zrobić? W jaki sposób sprawdzić łańcuch? Bo może on też jest tego przyczyną.

#8 kapsel

kapsel
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • SkądPtb \ ŁDZ

Napisano 12 marzec 2012 - 14:40

pisze się 'pedały'

#9 nobilitas

nobilitas
  • Użytkownik
  • 113 postów
  • SkądŁobez

Napisano 12 marzec 2012 - 15:29

Temat zużycia łańcucha już został omawiany.
Zobacz Tutaj. bo warto przeczytać:
http://www.forumszos...opic.php?t=4458

#10 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 13 marzec 2012 - 08:14

moja korba to shimano hyperdrive-u. Da się w niej wymienić pojedyncze zębatki? przepraszam tarcze są chyba hyperdrive-u a korba prawdopodobnie alivio

#11 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 marzec 2012 - 08:57

Okazało się że przednia zębatka do wymiany. Te przeskakiwanie dzieje się tylko na 2 zębatce ponieważ byłą najwięcej używana. Po mocniejszym naciśnięciu pedała łańcuch spada z 2 zębatki na 1 zębatkę czyli najmniejszą. Nie chcę wymieniać całej korby bo to spory wydatek tym bardziej że moja korba jest dość dobrej klasy a przynajmniej była 5 lat temu. Wolałbym wymienić tylko środkową zębatkę. Da się taki myk zrobić? W jaki sposób sprawdzić łańcuch? Bo może on też jest tego przyczyną.


1. zrób fote co to za korba w ogóle, jeśli ma blaty skręcane śróbami np 4 , to da sie wymienić jedną zębatke.

2. Jeśli ta jest zajechana , a łańcuch i kaseta ( lub wielotryb ) mają taki sam czas użytkowania to do wymiany idzie , zębatka z przodu, kaseta i łańcuch , stary łańcuch na nowej koronce będzie albo przeskakiwał, albo zaciagał przy zmianie biegu z przodu , co prodwadzi do niszczenia ramy ,albo wypadku .

Najpierw cały napęd sie myje aby stwierdzić stopień zużycia , na starym smarze tego nie widać .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#12 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 20 marzec 2012 - 18:05

tak wygląda moja korba
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
niestety raczej nie da się jej rozkręcić
na co mam patrzeć przy zakupie nowej korby? do 100-150max kupie coś dobrego?

#13 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 20 marzec 2012 - 18:28

stwierdziłem że słabe te zdjęcia i poszedłem zrobić trochę lepsze:)

wymiary mojej korby to 38-39 cm długość

zębatki mają 42-34-22 jeśli dobrze policzyłem:)

[img width=100 height=75]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/fdd09dd4707c.jpg[/img]

[img width=100 height=75]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/ffeabf9b6582.jpg[/img]

[img width=100 height=75]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/76d564654f88.jpg[/img]

[img width=100 height=75]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/2ce955337f50.jpg[/img]

[img width=100 height=75]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/fe083a04a431.jpg[/img]

czekam na opinie i rady

czekam na opinie
2012-03-20 18.11.23.jpg
2012-03-20 18.11.31.jpg
2012-03-20 18.12.29.jpg
2012-03-20
18.12.43.jpg

2012-03-20 18.12.57.jpg
te są najlepsze:)

#14 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 21 marzec 2012 - 13:11

wydaje mi się że zęby nie są zużyte na tylnej zębatce... jeszcze wrzucę dziś zdjęcia i sami ocenicie.
w takim razie pewnie będę musiał wymienić korbę, łańcuch i tylną zębatkę czyli wolnobieg....korbę już wiem jaką kupię - shimano alivio
teraz proszę was o pomoc jaki łańcuch kupić i jaki wolnobieg? na co trzeba patrzeć? oczywiście chcę żeby były w miarę dobrej jakości

#15 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 22 marzec 2012 - 07:44

Na to żebyś kupił wolnobieg nakręcany (a nie kasetę np. Alivio) z taką sama ilością koronek (zębatek) jak masz i łańcuch na 5-7 przełożeń np shimano UG51, zresztą co do producenta zarówno wolnobiegu jak i łańcucha to bym się nie roztkliwiał przy takim sprzęcie.
pzodr.
a i potrzebny będzie ci klucz do wolnobiegu i skuwacz do łańcucha, taka oczywista oczywistość ;-)

#16 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 26 marzec 2012 - 15:06

klucz mam do wolnobiegu... ale skuwacz do łańcucha po co? nie lepiej rozkręcić tylną przerzutkę (tzw.konik)? aha pewnie będzie problem z przednią przerzutką...

#17 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 26 marzec 2012 - 22:26

niestety nie mam tego klucza kwadratowego... musze kupic. na razie zmierzylem dlugosc ramion korby i ramie ma 20 cm dlugosci a szerokosc korby to mniej wiecej 13 cm. na oko bo dokladnie nie moglem zmierzyc przez zebatke...
jak myslicie czy taka bedzie pasowac?
http://allegro.pl/ko...2222806368.html
tej ramiona maja 175 to chyba za male... no chyba ze ja zle mierzylem. ja miezylem calosc ramienia a nie od srodka dziury do srodka dziury:) rozumiecie mnie?

#18 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 27 marzec 2012 - 11:24

ja mam całą walizkę z narzędziami do roweru ale żadnego klucz kwadratowego tam nie widziałem.... mógłby mi ktoś pokazać jak ten klucz ma wyglądać?
moja walizka to coś podobnego do tego
http://allegro.pl/ze...2220254492.html

#19 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 27 marzec 2012 - 17:20

rozkręciłem, zdjąłem ramiona i zmierzyłem bez rozbierania suportu oś i wygląda na to że ma 11cm:)
są takie? czy może idealne 110mm nie mają? jak to wygląda? okazuję się że moja korba to acera z przed 5-7 lat. zębatki to 42-34-24 proszę o szybką pomoc jaką korbę byście radzili mi kupić do 100zł no może być te parę zł ponad 100zł:P
zauważyłem że na aukcjach korb piszą że linia łańcucha np 50mm skąd mam wiedzieć z jaką linią łańcuch ja potrzebuję korbę?
moja tak wygląda:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

znalazłem suwmiarkę i wychodzi że oś ma długość 111.5mm
coś jeszcze muszę zmierzyć przed zakupem?
skąd mam wiedzieć z jaką linią łańcucha ja potrzebuję korbę?

#20 drdala

drdala
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądxxx

Napisano 27 marzec 2012 - 18:30

pomóżcie dobrzy ludzie bo ja chcę jeszcze dziś kupić korbę, łańcuch, tylną zębatkę i tylną przerzutkę. Do piątku musi wszystko zdążyć mi przyjść.



Dodaj odpowiedź