Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak ustawić siodełko


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 13 sierpień 2012 - 18:07

Mam problem z ustawieniem siodełka. Coraz częściej boli mnie krocze, jest poobcierane, :/ . Pierwsze co zrobiłem dałem siodło do przodu (ok. 4mm), bo było odsunięte na maxa do tyłu. Próbuję je pochylić do przodu, ale nie wiem jak. Jak patrzę z poziomicą to jest pochylone do przodu. Poziomicę przykładam po skosie, gdyż nos siodła zadarty jest do góry. Co jeszcze zrobić.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W goralu mam Siodło Selle Royal Seta HRC jest mega wygodne, zero problemow.

#2 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 13 sierpień 2012 - 20:01

Kilka linijek niżej, w tym dziale był taki temat - dotyczył siodełek wyprofilowanych:

http://www.forumszos...pic.php?t=13776

Otarcia mogą być też spowodowane zużytą wkładką, która fałduje się w nieodpowiednim miejscu - może czas zmienić pieluchę :mrgreen:

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#3 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 14 sierpień 2012 - 11:08

Otarcia mogą być też spowodowane zużytą wkładką, która fałduje się w nieodpowiednim miejscu - może czas zmienić pieluchę :mrgreen:


nowe spodenki z bardzo dobra wkladka.

#4 carloss

carloss
  • Użytkownik
  • 461 postów
  • SkądKraków/Bronowice

Napisano 14 sierpień 2012 - 11:55

A pielucha idzie na gołą dupe? Jak nie to może bielizna cie ociera?
Z własnych doświadczeń wydaje mi się, że ustawienie siodełka ma wpływ raczej na ucisk w pewnych partiach ciała i ogólnie komfort jazdy a nie ocieranie - chyba że ten nosek ma za szeroki ale to sie bardzo rzadko zdarza. Na góralu możesz mieć inną pozycję (mniej lub bardziej pochylony) i dlatego jest wygodniej. Choc samo siodło też może może miec znaczenie.
Siodło powinno być generalnie w poziomie. Jak pochylisz nos do przodu to bedziesz zjeżdżał z niego i ręce ci odpadną po kilku minutach. W drugą stronę to co inne Ci odpadnie :P Obadaj czy nie jest za wysoko - wtedytyłrk jezdzi po siodełku na boki i mozna sobie conieco obetrzec.
Przesuń do przodu, tak żebyś siedział na tym rozszerzeniu gdzie jest wiecej gąbki, gacie ubierz na goły tyłek i obadaj sprawę.
Możesz jeszcze zamienić siodło z górala i bedziesz wiedział czy to wina siedzenia czy pozycji na rowerze.

#5 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 14 sierpień 2012 - 14:24

pielucha idzie na gołą dupe? Jak nie to może bielizna cie ociera?


oczywiście, że na gołą dupę.

raczej na ucisk w pewnych partiach ciała


No cóż napiszę - zaczęło mnie boleć jądro, i to miejsce, w którym jest prostata.

Dałem lekko w lewo. Bo miałem wrażenie jakby nie było na wprost. Przesunąłem też lekko do przodu.

Teraz czekam aż poprawi się pogoda i się przejadę.

Spróbuję jak nie pomoże kupię siodło z "dziurą".

#6 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 14 sierpień 2012 - 20:13

Jeśli mówimy o siodle występującym na zdjęciach, to ja obstawiam, że otarcia może powodować ten szew na łączeniu dwóch kawałków pokrycia, a przebiegający w miejscu, gdzie poruszają się uda - na samym zgięciu.

Te problemy pojawiły się kiedy ?

Jak przesiadłeś się na szosówkę, po zmianie spodenek, czy zacząłeś kombinować z pozycją na rowerze ?

Rozumiem, że jak jedziesz góralem, to problem znika ? W tych samych spodenkach ?

Najprostsza rada - załóż siodło od górala do szosówki.
Jak się poprawi - szukaj nowego siodła (np. takiego jak w góralu, ale np. lżejszą wersję - jeśli takowa istnieje). Jak się nie poprawi - siodło niewinne - zmień pozycję lub spodenki. Masz kilka kombinacji siodło-pozycja-spodenki do przetestowania.

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#7 carloss

carloss
  • Użytkownik
  • 461 postów
  • SkądKraków/Bronowice

Napisano 14 sierpień 2012 - 23:59

Kiedyś miałem siodło speca i było najwygodniejsze na świecie...dopóki nie kupiłem spodenek z wkładką. Zaczęło uciskać tam gdzie wcześniej nie uwierało i już po 20km ścieprnięte miałem wszystko :-/ Może tak jak piszę Robo? Spróbuj kilka kombinacji. Masz o tyle fajnie że posiadasz drugi rower i inne wygodne siodełko.

#8 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 15 sierpień 2012 - 00:14

Jeśli mówimy o siodle występującym na zdjęciach, to ja obstawiam, że otarcia może powodować ten szew na łączeniu dwóch kawałków pokrycia, a przebiegający w miejscu, gdzie poruszają się uda - na samym zgięciu.


Dokładnie o tym siodełku na zdjeciu.

Te problemy pojawiły się kiedy ?


Od początku kiedy zaczalem jezdzic na szosie nie było za wygodnie. Ale jak zacząłem spędzać ponad 2 godziny bez przerwy na rowerze, zaczęło robić się bardzo nie ciekawie.

Jak przesiadłeś się na szosówkę, po zmianie spodenek, czy zacząłeś kombinować z pozycją na rowerze ?


nic nie kombinowałem.

Rozumiem, że jak jedziesz góralem, to problem znika ? W tych samych spodenkach ?


Dokładnie. na goralu nie ma problemu czy w spodenkach z wkladka, w ktorych jezdze czy nawet bez.

Najprostsza rada - załóż siodło od górala do szosówki.


Ogolnie taki mam plan. Jesli moje zmiany nic nie dadza wrzuce siodlo z gorala. Jesli cos sie zmieni, kupie nowe siodelko do szosy, najlepiej z dziura.

#9 justas

justas
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądKraków-Bronowice

Napisano 15 sierpień 2012 - 08:55

Z tym ustawianiem w poziomie to bywa różnie. Ja używam fizika ariona , w szosie i w przełajówce. Siodełko to , patrząc z profilu, jest płaskie .Ustawiamy je poziomo, jest poziomo. Ale jak dociążymy siodełko to skorupa siodełka ugina się , w zależności od obciążenia. To skutkuje tym, że nos siodła jest wtedy wyżej niż środek, choć po zdjęciu obciążenia wszystko wygląda dobrze i jest płasko. Dlatego np. ja ustawiam jednak nos siodła delikatnie niżej, co potem się kompensuje pod moim naciskiem.

#10 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 15 sierpień 2012 - 14:00

Ugina się również tył siodła (zwłaszcza gdy pręty tytanowe i siodło mocno cofnięte) oraz sama sztyca, co w sumie daje całkiem spore ugięcie. Moim zdaniem czasem warto opuścić nosek siodła nawet więcej, niż sugeruje zdrowy rozsądek. Poziom i pion są dobre w budownictwie, w rowerach niekoniecznie. Chyba, że ktoś tylko siedzi na siodle jak cegła albo pustak.

#11 dadcom

dadcom
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądOstrów Wlkp

Napisano 15 sierpień 2012 - 19:33

U mnie po dretwieniu nie ma sladu po zmiane siodelka. Mialem podobne objawy ustawialem siodelko wedle informacji z netu ,pozniej probowałem sam- ustawialem i jechalem bralem klucz i korekta.W koncu pojawilo sie na próbe siodelko od kolegi , i odziwo problem znikl. Oczywiscie ustawilem je pod siebie delikatnie opierajac sie na kalkulatorze ,bez zadnej poziomicy nie za nisko czubek bo wtedy nie tylko dlonie ,ale i kolana dostaja(no chyba ze statrujesz w czasowce) i jest ok. Aktualnie uzywam SELLE ITALIA SLR XP wiec z warstwa amortuzujaca i jak dla mnie jest nareszcie ok .

#12 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 11 wrzesień 2012 - 15:53

Yo!

Może się komuś przyda, a może ktoś mnie skoryguje ... ale do rzeczy.

Ostatnio postanowiłem troszkę "pokręcić" wysokością sztycy i siodełkiem, opcja nr 1.
Sztyca dość wysoko (niemalże na max dopuszczalny), siodełko do tyłu-ale nie na max=wygodniejsza jazda w dolnym chwycie, jednak przy dłuższej jeździe (ponad 30-40km) zaczyna drętwieć mi "cały tyłek", takie drętwienie z nieznośnym bólem-każda stójka to jak wybawienie.
Opcja nr 2. Sztyca pozostaje bardzo wysoko, siodełko wraca dość mocno do przodu, przejeżdżam 40 km i "tyłek" mi nie drętwieje (!), dość niewygodny dolny chwyt-ale coś za coś.

Siodełko to jakiś seryjny standard montowany w rowerach Cube (w opisach RTF czy coś takiego,opisane "ready for race"), cholernie jest długie 28,5 cm - dla mnie to nienaturalna długość, mam nadzieję że na dniach kupię coś tzw. uznanej firmy (Fizik albo Prologo) i wtedy będę miał porównanie sensowne.

pzdr



#13 Huskacz

Huskacz
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • Skądtaka śląska wiocha

Napisano 11 wrzesień 2012 - 17:51

Mam Ready for race siodełko, niezbyt jest wygodne (ale pasowało mi do kolorystyki roweru to się skusiłam :mrgreen: ).

#14 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 11 wrzesień 2012 - 19:23

Rozglądam się za siodełkiem z "dziurą".

#15 Huskacz

Huskacz
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • Skądtaka śląska wiocha

Napisano 11 wrzesień 2012 - 19:29

SLK? SLR? Polecane i sama się nad nimi zastanawiam.

#16 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 11 wrzesień 2012 - 19:33

Może się komuś przyda, a może ktoś mnie skoryguje ... ale do rzeczy

zasada jest taka: sztyca w gore - siodelko do przodu, sztyca w dol - siodelko do tylu.

#17 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 11 wrzesień 2012 - 20:25

http://ww2.bikekatal...n.Evo.Comp.Gel/

Troche kasy pojdzie ale na zdrowiu nie ma co oszczedzac.

Czy to siodło podpasuje pod mocowanie na zdjęciu??

#18 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 12 wrzesień 2012 - 12:18

Jadę dziś pomierzyć kości kulszowe do speca. Mógłby ktoś przybliżyć jak to wygląda?? Siada się na jakiejś gąbce?? Siodełko zamówię to co wyżej w kolorze białym. Czy rozstaw prętów jest standardowy i podpasuje do jarzemka na 1 śrubę??

#19 picca

picca
  • Użytkownik
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2012 - 14:19

Opowiedz potem jak było.

#20 vitc

vitc
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • Skądwwa

Napisano 12 wrzesień 2012 - 14:52

Jadę dziś pomierzyć kości kulszowe do speca. Mógłby ktoś przybliżyć jak to wygląda?? Siada się na jakiejś gąbce?? Siodełko zamówię to co wyżej w kolorze białym. Czy rozstaw prętów jest standardowy i podpasuje do jarzemka na 1 śrubę??


Wystarczy że weźmiesz sobie dwa kawałki plasteliny, przyklej je do jakiegoś stołka i usiądź. Zmierz odległość między środkami zagłębień.



Dodaj odpowiedź