Skocz do zawartości


Zdjęcie

klamki ultegra 6700nie kompatybilne z rd-6500?


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 19 wrzesień 2012 - 18:29

Witam.
Ostatnio postanowiłem przejść na 10cio rzędową kasete, a co za tym idzie zakupiłem:
klamki ultegry st-6700
kasete 105tki cs-5700
łańcuch ultegry cn-6701 (kierunkowy, super cienki - taki jak zalecaj do zakupionej kasety).
Zostawiłem tylnią przerzutki ultegry 6500 oraz korbe ultegry fc-6600G.
Niestety nie moge za cholere wyregulowac tylniej przerzytki. Jak wyreguluje, że dobrze wszystko indeksuje z łańcuchem na blacie to jak zrzuce łańcuch na małą tarcze korby to wszystko juz indeksuje do bani.
Czy mozliwe, że tylna przerzutka (rd6500) jest niekompatybilna i jej wymiana na np. 6700 załatwi sprawe?

Prosze o pomoc zaznajomionych z tematem.

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 wrzesień 2012 - 18:46

Cześć,

Długość "dźwigni" (czyli przesunięcie w poziomie po naciągnięciu linki o określoną długość) w przerzutkach z serii 6700 i 6500 jest dokładnie ta sama, więc - nie licząc "oficjalnych" zastrzeżeń Shimano o braku pełnej kompatybilności - RD-6500 swobodnie powinna dopasować się do manetek 6700 i kasety 10-rzędowej.

Zastanawiam się, czy nie dobrałeś przypadkiem źle długości łańcucha. Sprawdź też, czy nie masz przypadkiem krzywego haka przerzutki i czy poprawnie ustawiłeś śrubę regulującą odległość górnego kółka przerzutki od kasety.

Daj znać jak poszło :)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 19 wrzesień 2012 - 19:34

Długość łańcucha jest ok (skróciłem o 2 ogniwa tak, że na blacie i najmniejszej koronce wózek jest prostopadle do podłoża), hak prosty, a kółeczko przerzutki jest na dobrej wysokości - nie styka się z koronkami. Jednak dalej nie bardzo chce to działać.
A może powinienem podkładki do suportu od strony korby dać? Kurde juz nie mam pomysłu...
Dziwne bo da sie ustawić żeby zmieniało ładnie biegi ale tylko jak jest łańcuch na blacie. Po zrzuceniu na małą tarcze od razu łańcuch skacze i wszystko jest rozregulowane.

#4 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:09

A może trzeba się przyjrzeć małej tarczy, czy nie za mocno zużyta do nowego łańcucha, może ma jakieś zadziory na zębach?
I jeszcze raz sprawdzić ten hak, także w drugiej płaszczyźnie, czyli czy np. oś tylnej piasty wkręcona w hak, patrząc od góry, jest równoległa do osi koła.

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:09

Czy kasetę zainstalowałeś z podkładką czy bez?

Czy robiłeś w ogóle cokolwiek z korbami przy okazji renowacji napędu? Robiłeś jakikolwiek (de)montaż? Jeżeli nie, to na 99% linię łańcucha po stronie korby masz poprawną, skoro wcześniej wszystko hulało jak należy.

No i najważniejsze: czy jesteś pewny, że mała tarcza jest w dobrym stanie? Bardzo możliwe, że po prostu nie przyjmuje już nowego łańcucha i dlatego przeskakuje.

Sprawdziłbym też, czy przy ustawieniu "mała-mała" przerzutka nie ma przypadkiem za dużo luzu na wózku. Zalecenia zaleceniami, ale jeżeli np. okazałoby się, że dolny wózek "zawija się" i trze po łańcuchu, to na pewno łańcuch jest za długi. Warto byłoby to sprawdzić.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:16

kasete zainstalowałem wedle instrukcji czyli z 1mm podkładką.
Łańcuch nie przeskakuje na korbie tylko na kasecie. Korba i zębatki są na pewno w porządku, ale pomyslalem, że może linia łańcucha powinna byc inna dla 10ciu rzędów niż dla 9ciu ( tak już kombinuje ;) )
Moge ustawić wszystko fajnie gdy łańcuch jest na blacie - wszystko śmiga super, biegi sie zmieniają jak potrzeba.
Ale jak zrzuce łańcuch na małą tarcze z przodu to już nie indeksuje fajnie, wszystko zachowuje się jak rozregulowane.
W druga strone jest tak samo.

#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:28

W takim razie przychodzą mi do głowy jeszcze dwie rzeczy:

1. spróbuj pokombinować z długością łańcucha. Wiem, że dobrałeś go zgodnie z zaleceniami dla tego modelu, ale może pokombinuj, jeżeli masz możliwość?

Z doświadczenia: łańcuch dobrany wg zalecenia "wózek ustawiony pionowo" można jeszcze skrócić o 1-2 ogniwa bez dużej szkody dla kultury pracy, a czasami bardzo to pomaga, bo mocniej naprężony łańcuch ma mniejszą tendencję do kołysania się na boki, co może pogarszać indeksację.


2. Wózek przerzutek 9-rzędowych jest nieco szerszy niż 10-rzędowych (bo musi pomieścić nieco szerszy łańcuch), więc górne kółko (to ślizgające się na boki) także ma nieco więcej luzu. Może się okazać, że indeksacja po prostu będzie gorsza, bo kółko ma za dużo luzu, i na to już wiele nie poradzisz.

#8 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:38

skróciłem łańcuch o 2 ogniwa i faktycznie jakby nieco lepiej ale już wiecej na pewno nie dam rady.
Nieco lepiej ale dalej to daleko do tego jak być powinno...
Przerzutka jest na 9 i 10rz tak jak modele wyzej, więc chyba szerokosci wózka maja podobne jednak.

#9 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:43

A pancerze i linki wymieniałeś? Jeśli nie, to radzę to zrobić. Już nieraz się przekonałem, że to powód. pozdr

#10 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 19 wrzesień 2012 - 20:51

Ja zawsze ustalam długość łańcucha tak, aby dało się wrzucić przełożenie blat / największa zębatka kasety i aby łańcuch miał wtedy tylko minimalny luz. A tak dla ścisłości, to łańcuch można skrócić o 2/4/6 itd. ogniw, czyli o liczbę parzystą (chyba, że chcemy zastosować tzw. półogniwo, ale to w singlach). Gdy jest mocniej naprężony, zmiana biegów działa jakby pewniej.
Mnie nurtuje jeszcze ten hak w ramie, czy na pewno wózek odchylony do tyłu (co ma miejsce podczas pracy z małą tarczą) nie traci równoległości do płaszczyzny koła. Gdyby tak było, skutkiem może być właśnie to, że górne kółko na danym biegu już nie znajduje się idealnie pod zębatką.

#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 wrzesień 2012 - 21:17

@marvelo - słuszna uwaga, niejasno się wyraziłem. Chodziło mi o pary ogniw, nie o ogniwa.

Jeżeli chodzi o dobór długości, z powodzeniem stosuję we wszystkich rowerach metodę lansowaną przez SRAM-a: ustawiam łańcuch na dużej koronce i dużej tarczy, ale z pominięciem przerzutki. Łańcuch naciągam, po czym dodaję 2-3 ogniwa i tak przygotowany łańcuch instaluję już normalnie, z uwzględnieniem przerzutki. Shimano także zaleca od niedawna tę metodę, ale tylko dla niektórych modeli.

Nie testowałem tej metody w napędach stricte MTB, ale wszelkie mieszanki z udziałem tylnych przerzutek szosowych (włącznie z hybrydami: CS i RD szosowa oraz FC i FD górska) działają u mnie znakomicie.

BTW krótszy, mocniej naprężony łańcuch faktycznie przeskakuje płynniej, ale też przeważnie pracuje głośniej, zużywa się szybciej i wymaga nieznacznie mocniejszej siły przyłożonej na manetce. Ameryki tutaj nie odkrywam, ale warto sobie o tym przypomnieć.

#12 bikeservice

bikeservice
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 wrzesień 2012 - 21:21

Być może twoja przerzutka tylna ma juz skatowną spręzynę i słabo naciąga....

Bo generalnie działać powinno- u mnie 6500 ( obie przerzutki i korba) bez problemu działają z 10 biegową kasetą ultegry

A jak masz ułożone podkładki pod suportem??

#13 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 19 wrzesień 2012 - 21:50

...
A jak masz ułożone podkładki pod suportem??

Nie mam własnie zadnych. Wczesniej tez nie miałem i wszystko działało.
Może faktycznie ta sprężyna w pzerzutce już za słaba...

#14 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 wrzesień 2012 - 22:10

A sprawdzałeś hak, czy na pewno jest prosty?

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#15 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 19 wrzesień 2012 - 22:47

A sprawdzałeś hak, czy na pewno jest prosty?

tak. na 100% jest prosty.

#16 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 wrzesień 2012 - 06:42

co może niestety dowieżć że 9 nie chodzi jak 10 i tyle szkoda sie męczyć i kombinować.

Jelsi zmieniłeś całość na 10 a zostala przerzutka tylko to wymień ją na 10 a 9 sprzedaj i po klopocie, i pewnie będzie wszystko hulać elegancko .

długość łańcucha na poczatku dobrałeś prawidłowo i tak zastosuj.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#17 bikeservice

bikeservice
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 wrzesień 2012 - 07:32

Spróbuj podmienić od kogoś na chwilę przerzutke- zobacz efekt.

#18 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 20 wrzesień 2012 - 09:29

Mam starą przerzutkę 105, i z klamkomanetką ultegra na 10 kaseta chodzi b. dobrze. Problem nie lezy w przerzutce. pozdr

#19 Skywalker

Skywalker
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądpodhale

Napisano 20 wrzesień 2012 - 16:39

Ok.
Nagrałem filmik jak to się teraz zachowuje.

Puki łańcuch jest na blacie to wszystko chodzi ładnie ale jak tylko zrzuce łańcuch na małą tarcze z przodu to na kasecie on od razu zaczyna skakać jakby przerzutka była rozregulowana.



#20 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2012 - 16:58

Podaj jeszcze ile masz zębów w korbie i jaką rozpiętość kasety.
Moim zdaniem łańcuch jest wciąż za długi albo przerzutka tylna ma za małą pojemność do takiego zestawienia zębatek. Na małej tarczy widać, że wózek jest przecież za mocno odchylony do tyłu już gdzieś w połowie kasety.



Dodaj odpowiedź