Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hamulce szosowe - hand made


53 odpowiedzi w tym temacie

#1 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 00:24

Tak sobie myśle - te hamulce Dołączona grafika nie wyglądają na skomplikowane . Komplet waży 100g . Macie jakieś sugestie co do ich własnoręcznego wykonania. Jakie materiały itp...?

#2 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 23 listopad 2008 - 00:34

Genialne w swej prostocie, i po długości dźwigni sądząc pewnie skuteczne, można by jeszcze uprościć kształt, Mack czy Soul Kozak mają obrabiarki CNC, wykonanie elementów składowych nie powinno być aż tak drogie, bo drogie będzie, ewentualnie szukać podobnych elementów na złomie i potem pilnik, szlifierka... tylko czy jest sens?

#3 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 23 listopad 2008 - 00:48

głupie pytanie? mamy na forum ludzi, którzy robią takie rzeczy - Jarek, i oni mogą coś podpowiedzieć, sam też czasem dorabiam części do roweru i wcale nie jest to takie głupie, przy odpowiednim warsztacie i umiejętnościach można wyczarować naprawdę dobry patent... patrz pedały Crank, o ile sie nie mylę, to oni też zaczynali od "głupiego" jak zrobić lepsze pedały, a to co masz w dupie to już Twoja sprawa...

#4 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 listopad 2008 - 02:18

Ten projekt firma Smolik przedstawiła w ubiegłym roku lub dwa lata temu na targach rowerowych oczywiście. Wtedy napisałem do nich maila z pytaniem czy te hamulce będą produkowane seryjnie, lub czy można kupić od nich je. Niestety odpowiedzieli, że konstrukcja spotkała się ze zbyt małym zainteresowaniem i nie będą jej rozwijali. Sprzedać też nie chcieli jednego egzemplarza.
W związku z powyższym poprosiłem Mack'a o przeróbkę hamulców Dia-Compe BRS200. W wyniku jego pracy i mojego ich dopieszczenia otrzymałem komplet o masie 195g - zapewne widzieliście już te hamulce. Będę je używał w mojej nowej kolarce.
Jarek interesował się również tą konstrukcją Smolik'a, ale w swojej Suprze zastosował hamulce działające na szytkę - jak szaleć to na całego :D Ktoś mógłby robić te "Iksy" bo byłyby to tanie, bardzo lekkie i skuteczne hamulce.

#5 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 02:35

Bardzo dziwne że nie chcą tego produkowac. 100 g hamulce to ścisła czołówka jesli chodzi o mase. Ciekawe jak z działaniem . A co do produkcji - trzeba by ten pomysł podsunąc np. M.Kozakowi - tylko ciekawe jak z prawami patentowymi . Ja bym kupił takie hamulce [max 300zł]

#6 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 23 listopad 2008 - 12:08

nikt nie chce, bo byłyby za tanie. pozdr

#7 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 listopad 2008 - 13:14

Nowe Zero Gravity z aluminium będą droższe od AX Orion'ów, które są z karbonu, ważą <100g komplet i kosztują 1500 $. KCNC też skomplikowane nie są a kosztują 700 zł. Nie liczy się ilość materiału tylko pomysłowość i działanie.
Fajnie gdyby ktoś robił takie hamulce (pomijam kwestię patentów), ale niech nie robi tego Kozak bo on używa kiepskiego aluminium 6061, zamiast jakiegoś serii 7k. Różnica ceny na 1 kg to zaledwie kilka PLN.

#8 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 23 listopad 2008 - 14:02

Widzę ,że zapotrzebowanie na coś INNEGO - by było , musze o nich na POWAŻNIE pomyślec ..JAREK :lol: ;-) :lol:

#9 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 14:07

Jako prowodyr licze na dobrą cene ;-) Pewnie zrobiłbyś je z carbonu -waga jeszcze by spadła. Z regulatora linki można zrezygnowac , sprężyne- jeśli będzie konieczna , można wsadzic między ramiona - na linke , jakaś spręzynka od długopisu :-> lub płaska spręzynująca blaszka. Ciekawe jaką wagę byś uzyskał ? 80g ?

#10 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 23 listopad 2008 - 14:10

Raczej zakreciła by się poniżej 100g--same osie to dużo stali a same osie tytan to 100zł........stal/tytan chyba wagowo 100/60.....JAREK :lol:
szufladki + śrubki i nakretki nastepne 100zł.wiec wersja TYTAN przynajmiej xxx +200zł.

#11 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 14:17

Trochę taniej http://light-bike.co....php?cPath=2_43

#12 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 listopad 2008 - 15:02

Mnie osie tytanowe i elementy aluminiowe nakręcane na osie oraz alu tulejki mocujące linki kosztowały nieznacznie ponad 200 zł.
Jeśi ramiona alu to Mack, jeśli karbonowe to Jarek.

#13 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 15:25

Tu rower z tymi hamulcami http://www.canyon.co.../projekt37.html Najłatwiej by było dorwac te hamulce , zrobic forme i odlac z aluminium . Nie jest to niemożliwe w warunkach domowych.

#14 xGx

xGx
  • Użytkownik
  • 458 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 listopad 2008 - 15:33

a może tak kawałek alu szlifierka,wiertarka itp.? :roll: :roll:
alu nie jest ciężkim materiałem do obróbki tylko kwestia jaką to by miało wytrzymałość?

#15 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 15:58

...a pózniej forma odlewnicza i produkcja... A to konkurencja wagowa dla Smolika http://cgi.ebay.com/...2|39:1|240:1318 okazja - wysyłka gratis ... ;-)

#16 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 listopad 2008 - 16:28

Możecie wyciąć i wyszlifować, albo odlewać, ale będzie się nie będzie to nadawało do niczego przy tak długich ramionach. Dopiero kute ramiona są sztywne i mogą być lekkie przy zachowaniu sztywności. Więc homemade z alu to duży problem. Ale "have no fear, Jarek is here" :D On ma karbon i pewnie coś wymyśli dla zainteresowanych.
*Robicie konkurencję dla Light-Bike :D

#17 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 16:33

Niby proste części - ale diabeł tkwi w szczegółach .Ciekawe co na to Jarek ?

#18 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 23 listopad 2008 - 21:50

Uuuu ... jak te hamulce koszmarnie wyglądają. Podobają sie Wam ? Dawno nie widziałem takiego koszmarnego cuda jako komponent rowerowy.

Stas

#19 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 23 listopad 2008 - 21:54

Jakby je fajnie pomalować to moim zdaniem wyglądały by świetnie. A za taką wagę mógłbym założyć coś brzydkiego. ;-)

#20 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 listopad 2008 - 21:57

Mack tak by je odpicował że... Ja te hamulce lubie za genialną prostote, i za mase . Karbon - jesteś pewien że bez kucia - tylko cnc - będą mało sztywne przy tej masie?



Dodaj odpowiedź