Skocz do zawartości


Aluminiowy bębenek a kaseta.


28 odpowiedzi w tym temacie

#21 19szymon93

19szymon93
  • Użytkownik
  • 207 postów
  • Skądłódź

Napisano 04 czerwiec 2013 - 14:57

No to nie wiem czy Spike posiada mtb czy pisał to bo na chłopski rozum tak wychodzi ale w mojej pieście mtb pod zapadkami jest tulejka ślizgowa wiec podparcie jest, a sama oś nie jest grubsza od tych w szosowych piastach bo ma 10mm, ewentualnie zdażają się 12mm jesli mamy doczynienia z piastami 12x150.

#22 speed565

speed565
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • SkądChorzów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 09:19

Akurat mam podobny dylemat to się spytam.
Mam koła 3T Accelero 40 Pro . Nigdzie nie ma podane jakie to są piasty, ale bębenek jak zwykle jest alu. Napęd mam może nieco archaiczny jak na szosę, ale to 9 rzędowa Tiagra.

I tu moje pytanie. Do wyboru mam tylko jedną kasetę 9s na pająku Ultegrę 6500. Obecna Tiagra ma pięć największych zębatek znitowanych. Ultegra trzy największe ma na pająku, a dwie kolejne znitowane. Reszta jak zwykle luzem. Jeżdżę dość miękko (nawyk z MTB).
Która kaseta zrobi mniejsze nacięcia tak, żeby bez problemu dało się zdjąć potem kasetę?

#23 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 12 czerwiec 2013 - 10:07

tez wlasnie mam problem kupilem kola na piastach NOvatec i jest alu bebenek.Nie wiedzialem ze musze meic inne kasety,mam 105 5700 i zrobilo mi piekne naciecia na bębenku.Jeszcze udalo sie sciagnać kasete.Teraz myśle co zrobic bo nie bede inwestowal w jakas drog kasete.Czytam że mozna powtykać jakies zszywki w te luzy miedzy kaseta i bębenkiem.

#24 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 czerwiec 2013 - 10:27

speed565, każda kaseta zrobi nacięcia , czy to skuwana czy lużna, popatrz - shimano robi wyżej dystanse niż koronki i to nacina bebenek.

Jakby dystanse były na równo z koronkami to byłoby ok

Ze znanych mi firm jedynie Novatec dysponuje zamiennikami stalowymi, inne nie .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#25 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 12 czerwiec 2013 - 11:23

Myślę że przy odrobinie zdolności można by zmniejszyć jeden z ząbków bębenka i założyć coś w stylu Anit Bite Guard, albo po prostu upchnąć tam zszywki...

#26 KubaRozpruwacz

KubaRozpruwacz
  • Użytkownik
  • 20 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 czerwiec 2013 - 18:32

No to jeszcze rozmyślając nad możliwymi modyfikacjami, wyjąłem z szuflady kasetę Tiagry (10sp), zdjąłem z bolca i tu zaskoczenie znitowanych jest 7 zębatek - bębenka nie powinno to ruszyć.


Sorry że po tak długim czasie, ale dopiero się natknąłem. Używałem takiej kasety (CS4600) na aluminiowym bębenku Eastona - jest dokładnie tak jak przypuszczasz, bębenek lepiej to znosi. Po pierwsze dlatego, że koronki są solidnie znitowane razem, a po drugie (moim zdaniem) dlatego, że taka kaseta opiera się na wszystkich wypustach bębenka. Pojedyncze koronki wyższych modeli mają mniej tych, jakby to nazwać, wewnętrznych zębów, które opierają się o bębenek. Nie bez powodu pierwsze i ostatnie koła Shimano z alu bębenkami miały wyższe wypusty i były kompatybilne tylko z kasetami 10-rzędowymi.

Kaseta Tiagry robi niewielkie nacięcia i potem proces ustaje. Inna sprawa, że jest ciężka, więc tracimy korzyść z aluminiowego bębenka:) Tak czy inaczej zdjęcie CS4600 z bębenka jest również bardzo trudne (wykręcałem bębenek razem z kasetą, a potem wybijałem go z niej młotkiem:)) CS5700, a ściślej pojedyncze koronki z niej, wbijały się bardzo głęboko, kasetę zdejmowałem na raty dwoma bacikami:/

#27 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 17 marzec 2014 - 22:36



 

A jeśli chodzi o aluminiowe bębenki, to moim zdaniem ten w piaście Novatec Nt-F172 jest wystarczająco wytrzymały dla lekkich osób nawet ze zwykłymi kasetami (ja w każdym razie jeszcze nie mam z nim problemów przy wadze ok. 63 kg, a mam obecnie kasetę Tiagra 9b).

Po dłuższym okresie użytkowania (z kasetą Tiagra bez pająka, około 4000 km) na bębenku praktycznie nie ma śladów, ledwo da się coś wyczuć pod paznokciem. W ogóle ten bębenek z tej piasty jest naprawdę twardy. Miałem okazję się o tym dzisiaj przekonać, próbując wybić z niego łożyska (o czym piszę w osobnym wątku). Przeżył sporo walenia młotkiem i ściskania prasą śrubową, aż łożysko w środku pękło (bo trzymał je pierścień osadczy, o czym nie wiedziałem).

DSCF1074J_erwhpsr.JPG

DSCF1078J_erwhpse.JPG

 

Zatem podtrzymuję swoje zdanie, że dla lekkich osób w szosówce piasta NT-F172 bez problemu się nadaje do zwykłych, tanich kaset bez aluminiowego pająka. 



#28 Macko

Macko
  • Użytkownik
  • 71 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 kwiecień 2014 - 20:52

a zakładając kasetę na bębenek dajecie jakiś smar?



#29 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 02 kwiecień 2014 - 22:43

Ja pokrywam bębenek zwykłym smarem do łożysk. No i gwint nakrętki kasety, oczywiście. 





Dodaj odpowiedź