Skocz do zawartości


Zdjęcie

Golden Cheetah - komputerowy dzienniczek treningowy


347 odpowiedzi w tym temacie

#221 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 13 grudzień 2018 - 15:13

WKO4 to jakby rodzina TP. GC to już inna bajka, nie porównuj tych programów ze sobą. 

Przeglądam GC i nie widzę tam możliwości dodania TP by zsynchronizować, jest wiele programów min. Strava, ale TP nie widzę. 

Wchodzisz: Share/Add Colud Accound/Activities/wybierasz z listy program do synchronizacji (brak TP i WKO) i postępujesz zgodnie z instrukcjami

 

Pociesze cię, to dopiero początek i jeden z najmniejszych problemów :) Te zaczną się później, gdy będziesz chciał edytować trening czy wyświetlać dane podsumowania, które cię interesują. 

 

Osobiście błąd jaki w nim widzę, to pionowe, ustawione pod czas a nie moc, strefy na wykresie CP. Nawet Coggan zwracał na to uwagę. 

 

Jak to sobie poustawiasz, to zmień też czas wyliczeń CP. Jak wejdziesz w opcje wykresu, to w zakładce Model masz standardowo ustawiony Extended. On ma dla aerobiku czas od 420 do 1800s. Zmień te 420s na 900 (15 minut), a wyliczenia CP będą znacznie dokładniejsze. Na to też Coggan zwracał uwagę.



#222 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 13 grudzień 2018 - 21:17

Popbrobuje, co do synchronizacji to było to mozliwe bodajże w "narzędziach", można zsynchronizować ze Strava, Drobbox i miedzy innymi Training Peaks. Przy najblizszej okazji wstawie screeny.
Using Tapatalk

#223 kobial

kobial
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądWawa - ursus

Napisano 14 grudzień 2018 - 13:22

Jakis czas temu drogi TP i GC sie rozeszly o ile sie nie myle i synchronizacja nie jest juz mozliwa, ale mozna zaimportowac treningi hurtem z TP. -


 



#224 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 21 grudzień 2018 - 15:25

Póki co, nie miałem jeszcze czasu pobawić się GC, więc zadam podstawowe pytanie? Jak impprtujecie pliki do GC, bezpośrednio z licznika czy synchronizujecie je np ze Strava lub innym internetowym dziennikiem treningowym. Korzystanie z Training Peaks muszę przyznać jest wygodne, właściwie zrzucanie treningu odbywa się za pomocą WiFi do Garmin Connect, a do reszty dzienników tteningowych już automatycznie.
Using Tapatalk

#225 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 grudzień 2018 - 10:31

ja ze strava synchronizuje

#226 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 grudzień 2018 - 20:54

No to teraz zagadka do rozwiązania na pobudzenie po świętach  :)

 

Zaczniemy od linków źródłowych, które by trzeba przeczytać:

https://l.messenger....BipleJ24TXTHngM

 

https://l.messenger....p2fZ_ITD478A0wc

 

https://l.messenger....71EhjzATK0Ib7I8

 

Po krótce: A. Coggan twierdzi, iż: 

- moc CP=FTP o ile CP zostało wyliczone z dostatecznie długich czasów zgodnie z pierwotną metodą Monoda czyli ~3 i ~15/30min (20min).

 

- nigdy nie twierdził, iż FTP to moc dla 60 min TT. Jest w pobliżu, ale nie jest to 60 minut. Ponoć ostatnio i nieoficjalnie się nawet zweryfikował i teraz uważa, iż jest to bliżej 40 minut nawet (kto przejedzie w 40 minut 40km ITT? :) ). W jednym z tych dwóch linków pisze o tym Nathan Townsend: 

https://groups.googl...ers/lmwEVcGrO1k

 

https://groups.googl...ers/Vv84ulMAz_Q

 

((Nathan to jakiś dr. od testów wydolnościowych, był/jest od 15 lat członkiem komisji Australiskiej organizacji od tych spraw)

 

Znaleziona wypowiedź Marka Liversedge na forum GC twierdzi, że klasyczny model 2 parametrowy (w domyśle Monoda?) w GC, najlepiej nadaje się do testowania CP, a model Extended do wyznaczania czasów.

 

OK, super, ale co z tego? A no to, że jak wyznaczyć nasze CP/FTP najbardziej poprawnie? W sieci jest dostępny ten kalkulator, właśnie Monoda:

https://www.cyclingp...ticalPower.aspx

 

a z niego wynika, iż FTP (wartość zaznaczona na czerwono dla 60min) jest wyższe niż wyliczone CP. O ile? W pierwszych likach do tych francuskich odpowiedników szosy.org i tematu o GC jest to podane: FTP=CP+W'/3600. Podstawiłem swoje wartości do tego kalkulatora, który wylicza mi CP na 345W i W' na 20900 J. OK, wszystko się zgadza, rzekome FTP dla 60min. to 351W czyli tyle samo co wyliczył kalkulator. Pytanie, jak ja mam to utrzymać przez 60 minut???

Tak, wiem, wytyczona krzywa nie jest opadająca (Nathan to jakoś tłumaczy), najprawdopodobniej błędnie wylicza czasy, ale mimo wszystko, wartość 351W wydaje mi się ogromna dla wyliczenia stref treningowych (MMP20=364W z czego 95%=346W).

 

Dużo prawda? 351W vs 345 z kalkulatora Monoda lub 346W z 95% MMP20. No, ale mamy kolejny cytat wspomnianego Nathana (góru na forum GC :) ), który twierdzi, iż szereg testów wykazały, że prawdziwa moc krytyczna znajduje się na czasie ok. 22,9min +/- 7,5min. a w tym kontekście wyliczone FTP=351W staje się wielce prawdopodobną wartością (na krzywej mocy modelu Extended wypada mi to na ok. 30min.)

 

Zna się ktoś na tym i może coś podpowiedzieć? 

 

Zagadnienie dodatkowe - Po najnowszych testach model Extended wylicza mi CP = 335W, a jeszcze tydzień temu było to 345W, ale wiem, że wpływ na jego obniżenie ma wzrost mocy dla wartości anerobowych mimo, iż MMP20 praktycznie nie uległo zmianie. S kolei model 3 parometrowy (ponoć lepszy niż 2 parametrowy) wyliczył mi CP na skromne 227W, a 2 par. 342W. Każdy ch... na swój strój ;) Nie kapuję tych rozbieżności. Co więcej, podstawiając te waty i wyliczane W' do wzoru FTP=CP+W'/3600, to tylko dane z modelu 2par. zbliżają się (niższe o 4W) do wyliczeń z poprzedniego kalkulatora (351W). Pozostałe nie osiągają nawet 340W.

 

I bądź tu mądry :D Generalnie nie byłoby tematu gdyby nie fakt, iż rozbieżności sięgają od 327W, poprzez 335, 345 i 348 aż do 351W, a więc jest to całkiem spora różnica.

Ja dosłownie wymiękam, niby kalkulatory, niby wykreślone krzywe mocy, podawane CP, wzory, mnożenia i dzielenia, komputery i inne sprawy, a nadal nie wiadomo co wpisać w dane użytkownika GC. Co wpisać w CP i FTP???? Chybił trafił? Ruletka? Ciągnąć zapałki? Wyliczanka jakaś jest potrzebna, a może Luke Skywalker i jego moc? :D

Oczywiście można pójść na łatwiznę i pobrać 95% MMP20, ale wiadomo temat nie jest aż tak prosty jakby się z pozoru wydawało, bo każdy z nas ma inny rozkład mocy na poszczególnych czasach, a i sama niedokładność szacunku o 7W wokół MMLS będzie wywoływała lub nie, inny efekt końcowy ćwiczeń (Nathan to świetnie tłumaczy). 



#227 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudzień 2018 - 21:09

to Ci potrzebne tylko do treningu, wybierz jeden model i się go trzymaj. Przy planowaniu intensywności nie popadaj w skrajności i tyle. Najpierw się mordowałeś nad strefami tętna, a teraz robisz to z mocą.

 

btw, używasz do czegoś wat prime balance?



#228 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:15

.

To wylicz FTP 600 W przez 10 minut i 400W przez 10 minut z tego wzoru od CP Arni proszę

#229 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:41

Tak lubię, lubię mieć dokładnie. Bo w końcu uważam, iż dokładniejszy trening przyniesie więcej niż napęd droższy o 5 tyś. zł. 

 

Nie tylko do treningów. Parametr W' jest już wyświetlany w licznikach rowerowych np. Edge 520 czy 1000. Jego dokładne wyznaczenie wraz z mocą krytyczną czyli progiem, jest niezmiernie ważny podczas śledzenia ładowania akumulatorów na bieżąco. 

https://apps.garmin....-13fa0647b003#0

 

Mega sprawa jak na moje. No i to co napisałem wcześniej, gdyby chodziło o 3 W +/-, to nie było by tematu, ale przedział od 327 do 351W jest dość spory. To co piszesz, spuszczamy się na testy, piłujemy każdy wat by było jak najwięcej, a mamy polec na samej mecie, bo nie potrafimy wyznaczyć poprawnie naszego FTP na podstawie naszej krzywej mocy czy tych wszystkich programów do tego służących? Jak się wniknie w tę cała krzywą mocy, to jasne się staje dla czego wzór MMP20-5% jest totalną bzdurą. Po co zatem te programy skoro nie ma sensu się nad tym spuszczać? 

I żeby nie było, wcześniej już wybrałem, wybrałem wartość CP wyliczaną z modelu Extended, do czasu. Do czasu aż po najświeższych testach w których poprawiłem się dość znacznie okazało się, iż ten sam model wyliczył mi wartość CP o 10W niższą. No i takie to są właśnie wybory.



#230 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:44

Moze ktoś mnie oswiecic jak wyznaczyc te slynne W' i jak z tym pracować?

SZOOOK. Arni wpisalem tylko najwieksza moc 1 minuty i 2 minut zeby kalkulator mi wyznaczyl krzywą i praktycznie wszystko sie pokrywa.. Moc 5 minut ttoche zanizyl o chyba 13 w ale dalsze moce 10 minut wrecz co do watta mi obliczyl tak jak mialem naprawdę... No trochę zanizyl może bo wtedy mnie samochod przyblokowal itd wiec moglem miec wiecej trochę. Genialny kalkulator jak by mnie znał...

Pobawie sie nim trochę. Zobaczymy jak w nadchodzacym sezonie będzie myślę ze poprawie sie we wszystkich zakresach bo po raz piersszy od 2 lat nie mam szczytu formy w grudniu

#231 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:51

Adaś, ty tego nie wiesz? :D

 

Jak kręcisz waty powyżej mocy krytycznej, to wyczerpujesz akumulatory, im mocniej i dłużej tym szybciej ci się te akumulatory wyczerpują. Jak zejdziesz do zera, to zwyczajnie staniesz. Parametr podawany w Dżulach. Po takim wyczerpaniu aku trzeba zwolnić poniżej tej mocy krytycznej, a te zaczną się ładować od nowa i tak w kółko. Wylicza się tak np. interwały czy nasze możliwości w ucieczce. Mając ich podgląd live można idealnie dokładnie zarządzać swoimi skokami i możliwościami, będziemy wiedzieć kiedy odpuścić i schować się w peletonie by naładować aku, a po ich naładowaniu będziemy ponownie zdolni do kolejnego skoku. Obrazuje to wykres Stress w GC. Planowanie i realizacja interwałów jest dzięki temu tez łatwa, mozna to robić nie na pałę czyli np. 1:2, a konkretnie na czas np. 1min : 1:45

 

dla 1 i 2 minut się nie wpisuje, musi być moc dla anerobowej pracy czyli coś w okolicach 3-5 minut oraz dla aerobowej czyli coś z przedziału 15-30min. 

Przykładowo 20min 300W i raz dla 4min 400 i raz 500 daje wynik 25W różnicy. Jest tak, bo okazuje się, że na naszą moc krytyczną ma także wpływ moc anerobowa. Niektórzy (sprinterzy) wiele watów wyciągną z anerobów, a potem miękną i na 20 sa jak flaki. S kolei typowi czasowcy mogą mieć wysokie wartości na 20/30 minut, ale niskie aneroby i ich CP wyjdzie wysokie. 

 

 



#232 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:54

Arni takie podstawy to ja wiem. Ale jak wyliczyc pojemnosc naszego akumulatora i jak to ustawic w garminie

#233 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:57

Ten kalkulator czy GC ci podaje przecież W'. Nie pytaj jednak jak to wylicza, bo to całki rodem z teorii względności :D Link do ustawień i kompatybilnych urządzeń Garmina podałem. Ja niestety nie mogę tego zrobić, bo mam jeszcze E500.

 

I jeszcze odnośnie tego kalkulatora i wyrysowanej krzywej z tymi mocami dla poszczególnych czasów. To, że w jakimś czasie nie uzyskujesz danej mocy świadczy o tym, że tam masz braki lub nie masz tam wyznaczonego/ustalonego maksa. Jak masz gdzieś więcej (wydaje mi się że nie powinno tak być), to jest to twoja mocna strona. 



#234 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:57

Ale nawet 5 minut mi wyliczyc z tego(zaniżył troche) wpisze wiecej danych za chwilę

#235 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:02

To jak mam to wpisac bo jak wpisuje 3 dane z 3 czasów to glupoty podaje. Jak wpisuje ze na 5.minut mialem tyle i tyle a na 20 tyle i tyle to wypisuje ze na minut mialbym 1000... Nie rozumiem tego kalkulatora

#236 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:05

Podaj konkretne wartości np. dla 1, 5 i 20 minut. Kiknę



#237 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:11

To są tajne dane nic nie będę podawał. Trzeba wszystkie 3 podać czy np z dwóch czasów można podać?

#238 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:14

Wpisz np takie dane. 20 minut 532W, 5 minut 600W, minuta 900

#239 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:14

Można z dwóch, wynik będzie jednak mniej dokładny. Po prostu jak ci gdzieś brakuje, to to jest twoja słabsza strona przy mocnej innej. Na tym to polega. To takie graficzne wyrysowanie tabelki Coggana. 



#240 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:15

Aa, a jak ktoś jest mocny w kazdym zakresie jak Froome?



Dodaj odpowiedź