Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pulsometr Do Endomondo- Nokia Lumia


23 odpowiedzi w tym temacie

#1 wiktor24

wiktor24
  • Użytkownik
  • 1727 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 06 październik 2013 - 22:42

Korzystam z aplikacji i bardzo mi się podoba. Chciałbym mieć jednak w zestawie pulsometr. Widzę, że Polar ma dedykowane opaski na klatkę z połączeniem Bluetooh. Ktoś może używa?

Może polecicie coś innego?

pozdrawiam



#2 SportKonsulting

SportKonsulting
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 październik 2013 - 09:10

Niestety nadajnik Polar Wearlink Bluetooth nie współpracuje z Nokią Lumią. Jest kompatybilny z wybranymi urządzeniami. W odnośniku lista takich urządzeń: http://www.polar.com...rLink_bluetooth



#3 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 październik 2013 - 10:21

hmm, jestes pewny? masz to sprawdzone w praktyce?



#4 SportKonsulting

SportKonsulting
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 październik 2013 - 12:03

Te pulsometry, które są na liście są kompatybilne na 100%. Tzn. że nadajnik będzie działał bez problemów. 
Może wystąpić sytuacja, że telefon inny niż na liście też będzie działał. Ale praca nadajnika może być nieprawidłowa tzn. będzie szybko rozładowywał baterię, zrywał połączenie. 



#5 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 październik 2013 - 08:37

Twoje twierdzenie jest trochę nielogiczne - fizycznie nadajnik nic innego nie robi tylko: sparowuje się z odbiornikiem, a następnie tylko nadaje informacje. I to wszystko. Nie ma znaczenia, że odbiornik jest poza listą, która dawno nie była aktualizowana - nie ma na niej nawet iPhone, z którym działa bez najmniejszych problemów.

 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6 SportKonsulting

SportKonsulting
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 październik 2013 - 09:26

Nie ma na niej iPhona bo niego jest inny nadajnik. Oparty na technologii Bluetooth Smart. 
Warto najpierw dokładnie poczytać. 
A co kompatybilności urządzeń jest dokładnie tak jak pisałem. Są urządzenia, które w teorii powinny działać, a nie działają. Czasami jest tak, że na jednym urządzeniu działa, a na drugim które miało aktualizowanego Androida nie. Niestety nie ma tu reguły. 



#7 Gosc_szymas_*

Gosc_szymas_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2013 - 16:54

dam przykład opaska od starego poczciwego garmina 305 obsługuje ANT plus i paruje się z endomondo

Tompoz


co za tym idzie odpowiedz jest .................. opaska ma obsługiwać ANT plus

#8 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 październik 2013 - 13:36

tak, tylko ile telefonow ant obsluguje, ja wiele nie znam, np xperia s obsluguje, ale moja t juz nie :/


  • wtd lubi to

#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 październik 2013 - 13:57

SportKonsulting - znowu się mylisz, iPhone (te z BTLE) mają chip obsługujący BTLE jak również komunikację "starego" typu. Właściwie to nawet musi, bo Bluetooth low energy nie jest zgodny z "klasycznym" protokołem Bluetooth, specyfikacja BT 4.0 zawiera implementację obu systemów transmisji danych. BTLE z założenia ma służyć do czego innego, iż klasyczny BT:

dualmodestack1.png

Jak widać w iPhone (nowszych obsługujących BTLE) układ obsługujący transmisję BTLE ma cześć procedur stosu wspólnych dla transmisji BT (np. zestaw słuchawkowy itd.) i transmisji LE (np. nadajniki opasek pulsu, wagi, ciśnieniomierze, termometry, itd.), część jednak jest osobna i przeznaczona tylko dla BT lub LE, na górze stosu leży warstwa interfejsu aplikacji obsługująca to, co jest potrzebne użytkownikowi.

 

Czyli: to, że iPhone obsługuje LE nie oznacza, że przez LE możesz połączyć zestaw słuchawkowy i transmitować dźwięk - bo nie możesz. Ale czy to oznacza, że nie można do iPhona podłączyć zestawu głośnomówiącego? Oczywiście, że można!

 

W jednym się z Tobą zgadzam - warto poczytać, a nie pisać farmazony. Za takie konsultacje podziękujemy i nie skorzystamy z błędnych i niesprawdzonych informacji.

 

szymas - również uprzejmie proszę o zaprzestanie pisania głupot: wiktor24 wyraźnie napisał, że używa endo w Nokii Lumia, transmisja danych z nadajnika musi być przeprowadzona w protokole BT - opaska nadająca dane w protokole ANT+ nie będzie w Lumii odbierała danych, ponieważ Lumia nie ma wbudowanego odbiornika ANT, no i raczej nie ma możliwości wpięcia zewnętrznego odbiornika ANT przez podłączenie do portu USB - taka możliwość istnieje w telefonach/tabletach z systemem Android posiadających gniazdo Host USB On-The-Go (OTG) - co prawda telefon z podpiętym kablem OTG wygląda dość... dziwnie:

 

IMG_7070_thumb.jpg

 

Już lepiej użyć tabletu samsunga - a właśnie - Samsung niedawno poinformował, że będzie instalował chip ANT w nowych telefonach! Miła wiadomość, po rezygnacji Sony z instalacji chipów ANT w ich nowych modelach telefonów (moja Xperia S ANT ma wbudowany).

 

 

Jednak dzięki temu (po wpięciu do gniazda USB ANT+ stick) można użyć większości sportowych aplikacji androida (również Endo, choć są o wiele lepsze apki - np. ipBike) i wtedy nadajniki pulsu/mocomierze/czujniki kadencji/prędkości ANT+ itp. itd. będą współpracować z tymi aplikacjami.

 

Podobnie sprawa wygląda z iPad/iPhone - również są potrzebne zewnętrzne odbiorniki ANT (również są do kupienia).

 

Niestety, w przypadku Windows Phone tak dobrze nie ma, jednak Nokia Lumia powinna obsłużyć każdy pasek tętna nadający w technologii BT (nie BTLE, ani ANT!!!).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 17 październik 2013 - 14:38

Jednak dzięki temu (po wpięciu do gniazda USB ANT+ stick) można użyć większości sportowych aplikacji androida (również Endo, choć są o wiele lepsze apki - np. ipBike) i wtedy nadajniki pulsu/mocomierze/czujniki kadencji/prędkości ANT+ itp. itd. będą współpracować z tymi aplikacjami.

Co do tego Endo to nie byłbym tego taki pewien - z własnego doświadczenia wiem, że ani Endo, ani Strava nie obsługują zewnętrznego ANT+ (na Androidzie, na iOS - nie wiem). ipBike natomiast, śmiga aż miło (mimo, iż interface ma "specyficzny")

#11 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 17 październik 2013 - 15:28

wiktor24 ja użwywam tej opaski z Sony Xperia Tipo i działa bezproblemowo.

Chcę ją sprzedać i jak kumpel jej ode mnie nie kup,i to mogę ją Tobie na testy pożyczyć.



#12 SportKonsulting

SportKonsulting
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 październik 2013 - 18:22

prozor, nie jestem elektronikiem, informatykiem i nie będę udawał że się na tym znam. Jedno tylko mogę powiedzieć, że mamy sprawdzone że nie z każdym telefonem nadajnik działa. Zdarza się tak, że na jednym telefonie nadajnik działa a na drugim ten sam nadajnik już nie. Może potrafisz to wytłumaczyć? I nie jest to teoria tylko rzecz sprawdzona.



#13 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 październik 2013 - 19:15

Widzisz, aurat ja jestem informatykiem, choć specjalizację mam z przemysłowych systemów informatycznych, to jednak (a może również dzięki temu?) wiem jak działają najróżniejsze magistrale komuniacyjne transmisji danych. Jeśli popatrzysz na architekturę warstw BT, to możesz dostrzec, że w jednej z warstw są zgrupowane wszystkie obsługiwane protokoły, między innymi audio, telefonia, powarstwa LLC standardu 802 (czyli zapewnienie kompatybilności z sieciami bezprzewodowymi tego standardu) i RFComm, emulujący standardowy port szeregowy, do którego można podłączyć między innymi mysz, czy... nadajnik pulsometru. Jest jedno ale - równie dobrze nadajnik pulsu może transmitować dane przez podwarstwę LLC i to właśnie może powodować problemy. Jeśli aplikacja oczekuje szeregowego transferu danych, a nadajnik transmituje przez 802 (lub odwrotnie!) to oczywiście nie ma szans na to, żeby zobaczyć wyświetlany, aktualny puls. Tak więc wiele zależy od aplikacji, ale również od systemu operacyjnego - jeśli nie potrafi utworzyć wirtualnego portu szeregowego dla BT, to oczywiście nawet jeśli aplikacja teoretycznie mogłaby obsłużyć nadajnik, to jednak pośrednik (OS) nie zapewnia wymaganego transferu danych.

 

Takich problemów nie ma w BTLE i ANT. Tyle tylko, że ANT nie wymaga sparowania z sobą obiornika i nadajnika, można z jednego nadajnika odczytywać dane na praktycznie nieograniczonej ilości odbiorników będących w zasięgu nadajnika. W przypadku inywidualnych treningów to nie ma zbyt dużego znaczenia, jednak dla treningów grupowych pod czujnym okiem trenera takie znaczenie może już mieć - np. trener może na bieżąco monitorować moc generowaną przez np. 8 zawodników (ograniczenie ant stick ver. 2 do 8 kanałów).

 

 

U mnie Endomodo odbiera dane z opaski z nadajnikiem ANT+:

Screenshot_2013-10-17-20-42-51.png

 

Ale niestety współpraca z nadajnikami HR ANT+ jest w tym programie skopana. Działa opaska Garmina (starego typu), ale pokazuje nr seryjny z minusem(!), nie wykrywa nadajnika Adidasa, dziwne. Z kolei czujnik kadencji/prędkości działa normalnie. Ta aplikacja jest co najmniej... dziwna.

IpBike (i reszta aplikacji autora tego programu) działa wzorowo, no ale na Windows Phone tego chyba nie ma, prawda?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#14 SportKonsulting

SportKonsulting
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 październik 2013 - 09:13

 

 

Jest jedno ale - równie dobrze nadajnik pulsu może transmitować dane przez podwarstwę LLC i to właśnie może powodować problemy. Jeśli aplikacja oczekuje szeregowego transferu danych, a nadajnik transmituje przez 802 (lub odwrotnie!) to oczywiście nie ma szans na to, żeby zobaczyć wyświetlany, aktualny puls. Tak więc wiele zależy od aplikacji, ale również od systemu operacyjnego - jeśli nie potrafi utworzyć wirtualnego portu szeregowego dla BT, to oczywiście nawet jeśli aplikacja teoretycznie mogłaby obsłużyć nadajnik, to jednak pośrednik (OS) nie zapewnia wymaganego transferu danych.

czyli potwierdzasz to co napisałem, że nie każdy telefon jest kompatybilny z nadajnikiem.



#15 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 październik 2013 - 15:46

Niby tak, ale głównie może być to wadą danego systemu operacyjnego. Niby Windows Mobile współpracował z nadajnikami pulsu (wirtualny port szeregowy BT) całkiem dobrze i jeśli chodzi o ten konkretny przypadek, to teoretycznie powinien pracować poprawnie - patrząc po zestawieniu (starym i mało aktualnym) kompatybilnych telefonów - w wymienionych telefonach Nokii transmisja przebiega po wirtualnym porcie szeregowym, tak też powinna odbywać się transmisja w Windows Phone i użycie w Endomodo.

 

No i tu może by haczyk z systemem małego miękkiego - być może geniusze z M$ wpadli na pomysł, że użycie portów szeregowych BT w tak "zaawansowanym i nowoczesnym" systemie operacyjnym telefonu jest archaizmem. Tak jak (na początku) brak "kopiuj - wklej"... System niby ok, ale diabeł tkwi w szczegółach. Wtedy faktycznie można sobie z głowy wybić użycie czujnika pulsu w  telefonach z WP8.

 

No i tak prawdopodobnie jest - sprawdziłem komentarze apki endomodo WP8 i co się okazało?

"autor: Arkadiusz 2013-10-15

Jak dla mnie jedynym (ale dużym) minusem jest brak możliwości współpracy z pulsometrami poprzez bluetooth - tak jak jest to we wszystkich innych systemach mobilnych."
 
Co ciekawe, rzuciłem okiem na inne aplikacje WP8 i nigdzie nie zauważyłem możliwości pracy z nadajnikami pulsu! Czyli wychodzi kolejna wada WP8. Microsoft jak coś polepszy, to coś innego kompletnie spieprzy... Windows Mobile miało w miarę bezproblemową obsługę portu szeregowego BT,
no ale nowe widać nadaje się o sportu jak kij do zawracania Wisły - skopana obsługa BT o braku BTLE i  braku ANT nie wspominając. Tragedia!!!
 

Najlepiej byłoby, gdyby wiktor24 pożyczył o pangumas'a opaskę i sprawdził to. Z pożytkiem la innych użytkowników WP8. Jednak to chyba tylko po to, żeby potwierdzić beznadziejność tego systemu operacyjnego. Choć w końcu to Windows Phone, a nie Windows Smartphone - więc nie wiem czy się czepiać? W końcu czy telefon musi współpracować z nadajnikiem pulsu? Wg M$ widocznie nawet nie powinien!!!

 

A tak na zakończenie - Endomodo jest durnie zrobiony i (na anroidzie!) wykrywa nadajnik opaski HR ANT+, ale wtedy, gdy wykrywa się obecność urządzeń i występuje w komplecie z czujnikiem kadencji/prędkości (właśnie to przetestowałem z opaską adidasa) Bez tego szuka chyba tylko nadajników BT?! Co gorsza program wyświetla prędkość, aktualizując wyświetlacz 2x na sekundę. Fajnie, jeśli dane są obliczane tylko na podstawie GPS, jeśli z czujnika prędkości nadającego co 1s, to co pół sekuny wyświetla prędkość aktualną, co drugie pół sekundy wyświetla "0" (zero). Porażka... Niby aplikacji na WP8 trochę jest, ale w porównaniu do apek na Androida, to są dość prymitywne.

 

No ale te dywagacje odbiegają od tematu - resztę dyskusji o aplikacji enomodo na WP8, warto przenieść do wątku o wykorzystaniu smartphonów w sporcie. No ale z uwagi na w/w wadę, raczej telefony oparte na tym systemie nie będą zbyt popularne w rękach poważnych sportowców. Ci wybiorą Androida lub iPhone/iPad'a...

 

Tak więc ostatecznie okazało się, że SportKonsulting ma sporo racji. Tak, nadajnik jest niekompatybilny z Lumią, ale nie dlatego, że nie ma jej na liście - lista jest stara i nie aktualna, wiele nowszych telefonów pracuje z nadajnikiem BT pulsu idealnie i bezproblemowo (np. iPhone czy multum telefonów/tabletów z Androidem np. Xperia i wiele innych). Jest niekompatybilny, bo system WP8 Microsoftu jest do bani. ;-)

 

No i tu dałem ciała, niepotrzebnie tkwiąc w fałszywym przekonaniu, że kto jak kto, ale M$ raczej powinien trzymać się specyfikacji BT i w pełni móc ten protokół obsługiwać. Po raz kolejny okazało się, że M$ trzyma tylko swoje standardy, a że czkawką odbija się to na użytkownikach, to inna sprawa.

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#16 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 18 październik 2013 - 21:10

 

 

 

Jednak dzięki temu (po wpięciu do gniazda USB ANT+ stick) można użyć większości sportowych aplikacji androida (również Endo, choć są o wiele lepsze apki - np. ipBike) i wtedy nadajniki pulsu/mocomierze/czujniki kadencji/prędkości ANT+ itp. itd. będą współpracować z tymi aplikacjami.

 

 

 

 

Szukałem jakiejś listy telefonów które maja wejście USB ale nic nie mogę znaleźć jedynie chyba jakiś wielki Samsung Note. Nie wiem może istnieje jakaś lista tak jak na www.thisant.... tylko jak ją znaleźć.

 

Jak rozumiem chodzi o takie coś z linku poniżej , to dość zgrabne.

http://www.dcrainmak...y-suunto-11.jpg



#17 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 październik 2013 - 21:31

To nie tak, że znajdziesz jakiś telefon ze standardowym, dużym gniazdem USB. W smartphonach standardem jest gniazdo micro USB i do podłączenia akcesoriów typu np. zewnętrzny pendrive czy właśnie USB stick ANT+ niezbędny jest kabelek zakończony z jednej strony wtyczką microUSB, a z drugiej gniazdem USB. Taki kabel masz na zdjęciu zamieszczonym powyżej. Ważne, żeby był to kabel OTG, koszt kilka - kilkanaście zł.

IMG_7071_thumb.jpg

po włożeniu odbiornika podobnego do tego co wyżej link podałeś (ten jest jeszcze mniejszy - też widać go na zdjęciu powyzej):

IMG_7072_thumb.jpg

 

Oczywiście typowy garminowski USB ANT Stick również działa.

 

No i taki kabelek wkłada się w standardowe złącze micro USB smartphona lub tabletu - większość nowych ma USB  OTG, czyli pełny port USB, do którego możesz podłączyć nawet mysz z kabelkiem USB.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 18 październik 2013 - 21:35

Szukaj urządzeń które mają obsługę Host USB (sprzętową i systemową) - chyba większość nowych telefonów z Androidem powinna sobie poradzić.
Dodatkowo będzie potrzebny Ci kabelek/przejściówka OTG micro USB - USB (znajdziesz za kilka zł). Nowy ANT+ Movestick Mini od Suunto można znaleźć za mniej niż 80zł.

EDIT: Zanim udało mi się dokończyć pisanie, Prozor mnie ubiegł.

#19 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 18 październik 2013 - 22:10

Wydawało mi się, że gdzieś widziałem, że ten mały ,,STICK'' wkładamy prosto do np.telefonu i dalej mamy to samo co na Xperii  z wbudowanym ANT wtedy to ma sens, bo z ''kabelkami'' nie za bardzo .Nawet było napisane, że lepszy ten Suunto stick od garminowskiego dlatego min. bo mniejszy.

 

Ale chyba coś pomieszałem bo teraz nie potrafię tego znaleźć. 



#20 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 18 październik 2013 - 22:24

Tak jak pisał Prozor, nie ma telefonów ze zwykłym gniazdem USB. Możesz natomiast odszukać mały adapter OTG (przykład) i przy jego pomocy podpiąć małą wtyczkę ANT+



Dodaj odpowiedź