Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer z "wirtualem"


2220 odpowiedzi w tym temacie

#681 Pio_tr

Pio_tr
  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 03:36

Panowie, do treningu na trenażerze przyda się wentylator czy cyrkulator (2xmoc) stojący? Z nawilżaniem powietrza czy bez?

 

Tak sobie właśnie pomyślałem że szkoda że nie ma cyrkulatora powietrza którego obroty były by skojarzone z ilością generowanej mocy. To było by cool :)

 

Nawiasem mówiąc jakiej mocy macie wentylatory/cyrkulatory? Stary wentylator ledwo kręci i nie wiem jaki nowy kupić.



#682 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 07:17

Ja mam cyrkulator 111W, używam tylko na 1 z 3 biegów.



#683 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 listopad 2016 - 09:29

 

Jak ma trafić do Ciebie na testy to musi być dopracowane!

 

Ok, poczekam ;)

 

Tak sobie właśnie pomyślałem że szkoda że nie ma cyrkulatora powietrza którego obroty były by skojarzone z ilością generowanej mocy. To było by cool :)

 

Nawiasem mówiąc jakiej mocy macie wentylatory/cyrkulatory? Stary wentylator ledwo kręci i nie wiem jaki nowy kupić.

 

Ilość generowanej mocy nie zawsze będzie odpowiadać konieczności schłodzenia np. kilkuminutowe interwały - gdyby wentylator przestał pracować zaraz po zakończeniu interwału, to nie miałbyś szans na odpowiednie schłodzenie w czasie przerwy wypoczynkowej przed następnym. Oczywiście można przewidzieć kilkuminutową zwłokę przed zmniejszeniem ciągu. Teoretycznie należałoby zrobić sterownik parowany z czujnikiem mocy (albo z sygnałem mocy trenażera), który steruje poziomem mocy wentylatora. Jasne, że jest to możliwe, ale raczej dla zapaleńców, którzy mają wolny czas na dłubaninkę i zabawę w takie coś. 

Dla pozostałych powinna wystarczyć możliwość przełączenia mocy nadmuchu z niskiego na wyższe, czy to ręcznie po wykonaniu rozgrzewki, czy też za pomocą zdalnego sterowania. No i tu mały zgryz - o ile wentylatory mogą być wyposażone w zdalne sterowanie mocą nadmuchu, to cylkuratory (przynajmniej te niezbyt drogie) na ogół nie są w pilota wyposażone, regulacja mechaniczna 2 lub 3 stopniowa. Można spróbować użyć zdalnie sterowanego gniazda ze ściemniaczem do lamp - jeśli działa na zasadzie regulacji fazowej, to bez problemu będzie dobrze regulować obroty wentylatora. Trzeba przetestować.

 

Nie lubię się przegrzewać (woda na basenie 27*C jest dla mnie za ciepła ;)) to używam cyrkulatora (śmigło chyba 45cm i ok. 120W - dmucha jak podczas jazdy z niezłą prędkością) i to na ogół na wyższych obrotach (poza rozgrzewką). Co prawda mocny strumień powietrza jest osiągany kosztem większego hałasu, ale trudno, coś za coś. 

 

Tak na szybko można pominąć pilot (jak ktoś zna jakieś w miarę budżetowe zdalne ściemniacze, to poproszę o info ;)) i na przedłużaczu do wentylatora zainstalować sobie taki ściemniacz:

19.jpg

dostępny np. tutaj. 35 zł plus wysyłka majątkiem nie jest, moc do 160W wystarczy dla raczej każdego wentylatora/cyrkulatora, jedynym minusem to to, że kabel pod ręką musiałby być...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#684 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 13:41

Tak sobie właśnie pomyślałem że szkoda że nie ma cyrkulatora powietrza którego obroty były by skojarzone z ilością generowanej mocy. To było by cool :)

 

Nawiasem mówiąc jakiej mocy macie wentylatory/cyrkulatory? Stary wentylator ledwo kręci i nie wiem jaki nowy kupić.

 

Chińczyk 40cm - 40W. Daje radę przy temperaturze pokojowej (18-20st), uchylonym oknie i jeździe w okolicach progu mleczanowego przez 40-80 minut. Przez daje radę mam na myśli fakt, że tętna są mniej więcej takie jak na zewnątrz więc oznak przegrzewania nie ma.



#685 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 08 listopad 2016 - 15:25

Po doświadczeniach z mocnym wiatrakiem który wieje na pół chałupy mogę polecić tylko jakiś nie za mocny kierunkowy.
Coś ala Honeywell HT 900 co daje wąski strumień.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#686 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 16:58

A ja szukałem - i nie znalazłem - czy ktoś też miał problem z Tacxem (Flow Smart) tracącym połączenie ze Zwiftem czy Edgem? Jadę - i po kilkunastu minutach nagle opór - i wszystkie sygnały (S / P / C) z Tacxa spadają do zera. Dzieje się to równocześnie na bluetooth (laptop) i ANT+ (Edge), potem mija 1.5-3 minut i wszystko działa z powrotem. Wygląda na jakiś problem z hardwarem; może jakieś problemy z przegrzewaniem się? Czy tacxy mają jakieś zabezpieczenia tego typu?

 

A może po prostu coś robię źle.



#687 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 17:05

Flow, w przeciwieństwie do większości trenażerów Tacxa, ma elektronikę bardzo blisko jednostki oporowej więc rzeczywiście może to być przegrzewanie. Spróbuj zapewnić niższą temperaturę w pomieszczeniu albo dodać dodatkową wentylację trenażera.



#688 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 17:15

Trochę lipa - w garażu rześkie 10 stopni, a dokładać wentylację wolałbym do siebie, nie do trenażera. No nic, założyłem też ticket w Tacx, zobaczymy co napiszą. Z 2 strony mowa powiedzmy o 10-15 minutach na średnio 250 W, to powinno spokojnie dać radę ( kolejna rzecz której nie potrafiłem znaleźć to taki peak power dla trenażera - dają 10s i 1 minutę, a jak to wygląda dla niższych mocy?)



#689 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 17:23

W takich warunkach jak napisałeś nie powinno być żadnych problemów. 250W to i przez bitą godzinę powinieneś móc przejechać.



#690 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 08 listopad 2016 - 17:40

Czyli masz połączenie nawiązane jednocześnie przez BT i ANT+? Jeśli tak, to sprawdź jaka będzie reakcja po wyłączeniu BT i zostawieniu samego ANT.

U mnie (też Flow Smart) takie cuda działy się gdy miałem połączenie przez oba protokoły jednocześnie. Zrezygnowałem z BT (tel) i zostawiłem samo ANT+ do laptopa ze Zwiftem i od tego czasu nie ma najmniejszych problemów.


  • mucher lubi to

#691 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 17:53

Akurat bardziej pasuje mi w 2 stronę - zostawić samo BT, bo nie mam akurat ANT sticka. No ale przetestujemy, sticka też mogę pożyczyc.

 

Co dziwne - połączenie / dane tracą jednocześnie obydwa protokoły.



#692 stilon

stilon
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 18:15

mucher aż się dziwię że posiadając smart trenażer nie chcesz wykorzystać jego wszystkich możliwości. Podłączając flow poprzez BT masz tylko sztywny odczyt parametrów na laptopie (Zwifcie). Podłączając go poprzez ANT+ masz płynnie regulowany opór na trenażerze w przypadku podjazdu.

Zresztą, napiszę jeszcze tak: Flow Smarta mam od ok 2 tygodni, na początku łączyłem go z telefonem/tabletem poprzez BT i miałem z tym straszne problemy. Po kupieniu sticka ANT+ problemy z łącznością praktycznie minęły, trzeba tylko pamiętać o dość bliskim postawieniem laptopa do trenażera albo zastosowaniu przedłużki USB.

Co do samego sticka ANT+ polecam z zestawu do Iphona- Adidas z allegro (z zestawu bierzemy tylko sticka ANT+ na usb, reszta zestawu do kosza). Cena na allegro 50zł :)

http://allegro.pl/tr...6596946083.html

p.s 300w przez godzinę-zero problemów w słabo wentylowanym pomieszczeniu



#693 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 19:42

Ale przecież przez BT też masz zmianę obciążenia w Zwifcie choćby (na kompie, nie na telefonie/tablecie). No nic, zrobimy trening na samym ANT+, samym BT i zobaczymy czy się utrzymają problemy. Ciekawe - bo z tego co kojarzę, jeśli o sam protokół chodzi BT chyba lepiej radzi sobie z zakłóceniami.

 



#694 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 08 listopad 2016 - 21:41

Jeśli o sam protokół chodzi BT chyba lepiej radzi sobie z zakłóceniami.

Nie do końca jest tak. ANT+ jest lepiej zrobiony, lepiej udokumentowany, ma więcej przykładów i ogólnie jest wyspecjalizowany do tego typu zastosowań.
Również przodował w małym zużyciu energii dopóki ni pojawił się BT low energy.

Kolejne zmiany w powermatch i jest już na prawdę super jak na wersję alpha.
W jednym ze zrzutów jest peak na początku który już nie będzie występował.

Tutaj zrzuty.

https://lh3.googleus...V=w1432-h895-no

https://lh3.googleus...O=w1432-h895-no

@Prozor do ciebie leci alfa bo ja będę miał przerwę i daje co mam.
Jak nie chcesz alfy albo by nie działała to najlepiej drugie konto googlowe i na nim beta.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#695 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 listopad 2016 - 22:02

Ok, dzięki potestuję alfę, zresztą TrainerRoad dla androida to też raczej mało stabilna beta. Power Peaks oprócz wyłożenia się na konwersji bazy jeśli wyłożył się to incydentalnie, a TR już parę razy. PowerMatch w TR na andku mi działa, choć do ideału to trochę mu brakuje, to jednak działa, choć jestem ciekaw jak będzie w porównaniu do PP ;).

 

Co do łączności BTLE i ANT w Tacx'ach to właśnie z ANT nie jest tak różowo, bo potrafi się rozłączać. Przynajmniej Garmin Edge 520 - no i mam zgryz co właściwie szwankuje i obstawiam raczej Edge, bo łączność z Xperią chyba raczej mi się nie zrywała, ani po BT, ani po ANT. Sprawdzę funkcjonowanie z PP i jak tam będzie stabilnie, to jednak winowajcą będzie Edge. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#696 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 22:11

No niby obydwa to 2.4 GHz czyli to samo pasmo co wifi choćby - ale  BT jest w stanie dynamicznie skakać po paśmie szukająć czystej częstotliwości - nie wiem, czy ANT ma takie opcje. 

 

U mnie jeśli zrywa - to obydwa połączenia na raz (czy raczej jest połączenie, ale danych brak). A da się w ogóle jakoś wyłączyć nadawanie przez BT w trenażerze? Czy po prostu jedyne co mogę zrobić - to wyłączyć odbiorniki?



#697 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 08 listopad 2016 - 22:34

Obydwa korzystają z modulacji GFSK. Raczej podejrzewam że niektóre implementacje ANT+ po prostu są niedopracowane co się może zdarzyć niezależnie od protokołu. Za chwilę nam się tu elektroda zrobi ; )

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#698 Tytanowy_Andrzej

Tytanowy_Andrzej
  • Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 12:55

Trochę lipa - w garażu rześkie 10 stopni, a dokładać wentylację wolałbym do siebie, nie do trenażera. No nic, założyłem też ticket w Tacx, zobaczymy co napiszą. Z 2 strony mowa powiedzmy o 10-15 minutach na średnio 250 W, to powinno spokojnie dać radę ( kolejna rzecz której nie potrafiłem znaleźć to taki peak power dla trenażera - dają 10s i 1 minutę, a jak to wygląda dla niższych mocy?)

 

 

 

mam ten sam problem. Daj znać co powiedział suport tacxa w moim wypadku kazał oddac trenażer na gwarancję.



#699 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 13:27

A czym łączyłeś - BLE czy ANT?



#700 Tytanowy_Andrzej

Tytanowy_Andrzej
  • Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 09 listopad 2016 - 13:28

wszelkimi sposobami :)





Dodaj odpowiedź