Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery - Ogólnie (Zwłaszcza Nieinteraktywne)


2448 odpowiedzi w tym temacie

#2401 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 22 styczeń 2021 - 19:23

Kupowałem taki bębenek w biostern. Możesz do nich napisać, czy można go sprowadzić.

#2402 d.m.

d.m.
  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 22 styczeń 2021 - 19:57

W międzyczasie pociągnąłem za spust i zaryzykowałem. Jak wyjdzie, to może być dobra okazja, bo zapłaciłem 870zł za Turno bez bębenka i (chyba) adapterów osi. W przyszłym tygodniu zobaczę co przyjdzie. Jest szansa, że wyrobię się w kwocie za jaką sprzedam później Vortexa, czyli de facto zamieniłbym bezkosztowo Vortexa na Turno :D

Napisałem do Biostern. Jak nie będą mieli, to ściągnę to z Niemiec albo sprawdzę trop z bębenkiem Novateca.

 

EDIT: zresztą zerknijcie, może zobaczycie czy czegoś jeszcze nie brakuje

 

7f71ac2d1f91.jpg

 

80855f3e8667.jpg

 

2759075abea9.jpg  



#2403 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 22 styczeń 2021 - 20:20

Gdyby nie było opcji dostania, to mogę Ci mój odsprzedać. Kilka razy użyty. Mam dwa Shimano, a ostatecznie już dwóch nie potrzebuje. ;)
  • d.m. lubi to

#2404 d.m.

d.m.
  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 22 styczeń 2021 - 20:58

Dzięki, chwilę zanim napisałeś wysłałem wiadomość do osoby, która ma taki na sprzedaż. Jakbym się nie dogadał, to zwrócę się do Ciebie.

 

Postudiowałem trochę instrukcję Turno i zdjęcia z posta powyżej i wychodzi mi, że:

- do zamocowania roweru z osią 12x142 potrzebne są elementy E i F z poniższego obrazka

- ze zdjęć wynika, że element E dostanę w zestawie, widać go dobrze na pierwszym zdjęciu

- elementu F prawdopodobnie będzie brakować, ale bez problemu mogę go sobie dotoczyć

 

Stąd prośba: jeśli ktoś ma taki element i mógłby go pomierzyć, to byłbym bardzo wdzięczny.

No chyba, że ktoś ma taki na sprzedaż, to chętnie rozważę kupno.

 

d0099767dbc4.jpg



#2405 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 22 styczeń 2021 - 21:42

Jutro podam wymiary (F) jeśli nikt mnie nie uprzedzi.
(E) to nakrętka, którą dokręca się bębenek na ośce.
  • d.m. lubi to

#2406 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 23 styczeń 2021 - 08:20

Spojrzałem w moją instrukcję (Suito) i wygląda to tak:
Resizer-16113861857320.jpg
Resizer-16113862829840.jpg

Bazując na moich literkach:

(F)
Długość całości 10 mm
fi1 19 mm (długość 4.5 mm)
fi2 15 mm (długość 5.5 mm)


(G)
Długość całości 25 mm
fi1 19 mm (długość 10 mm)
fi2 16 mm (długość 15 mm)
  • d.m. lubi to

#2407 d.m.

d.m.
  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 23 styczeń 2021 - 09:33

Wielkie dzięki :) Wygląda to nieco inaczej niż w instrukcji do Turno, ale to już będę oglądał i mierzył jak trenażer dojdzie.

#2408 IgorK

IgorK
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 13 luty 2021 - 10:14

Dzień dobry,

pytanie dotyczy trenażera Elite Novo Force Pack 8. Czy ktoś z Was wie jaki opór (liczony w [W]) generuje na poszczególnych stopniach? Może ktoś dysponuje jakimś wykresem/charakterystyką np. moc w funkcji prędkości? Tak wiem, są mierniki mocy, są smart - trenażery co to zmierzą wszystko. Nie mogę/nie chcę wydawać tysięcy złotych na tak zaawansowany sprzęt. Nie potrzebuję znać co do 1W generowanej mocy, raczej z ciekawości. Drugie pytanie też związane z generowaną mocą: przy podjeździe rzędu 10% i prędkości np. 10km/h jaką moc się generuje (masa łączna kolarz+rower 82kg). 



#2409 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 13 luty 2021 - 11:27

Dzień dobry,

pytanie dotyczy trenażera Elite Novo Force Pack 8. Czy ktoś z Was wie jaki opór (liczony w [W]) generuje na poszczególnych stopniach? Może ktoś dysponuje jakimś wykresem/charakterystyką np. moc w funkcji prędkości? Tak wiem, są mierniki mocy, są smart - trenażery co to zmierzą wszystko. Nie mogę/nie chcę wydawać tysięcy złotych na tak zaawansowany sprzęt.

 

Jak masz ANT+ w telefonie i miernik prędkości to https://power-peaks.com pomierzy Ci moc dla tego modelu trenażera. Trzeba włączyć Virtual Power po sparowaniu z miernikiem prędkości.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#2410 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 luty 2021 - 14:48

Raczej oszacuje wg krzywych mocy

 

Nie potrzebuję znać co do 1W generowanej mocy, raczej z ciekawości.

Drugie pytanie też związane z generowaną mocą: przy podjeździe rzędu 10% i prędkości np. 10km/h jaką moc się generuje (masa łączna kolarz+rower 82kg). 

 

Jedno przeczy drugiemu. Wg krzywych mocy nie uzyskasz dokładności 1W. Ba, nawet 10% ciężko będzie, bez wcześniejszej weryfikacji miernikiem mocy.

 

Co do drugiego pytania, użyj po prostu jednego z dostępnych kalkulatorów: https://www.google.c...Q4dUDCA0&uact=5

 

Ustawisz parametry roweru (opony, pozycja, opór aero, waga itd...), a dowiesz się szacunkowo ile należy się spodziewać watów na takim podjeździe. Tak na szybko i zgrubnie wychodzi ok. 250W.

 

Być może ta tabelka pomoże w dobraniu odpowiedniego oporu/prędkości:

762cf75108e4cb8d8a224957091bb84113ddd34a

ale bez weryfikacji miernikiem mocy w Twoim przypadku nikt głowy nie da za to, że u Ciebie będzie identycznie lub choć w zbliżeniu podobnie ;).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2411 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 13 luty 2021 - 16:46

Raczej oszacuje wg krzywych mocy

 

 

Jedno przeczy drugiemu. Wg krzywych mocy nie uzyskasz dokładności 1W. Ba, nawet 10% ciężko będzie, bez wcześniejszej weryfikacji miernikiem mocy.

 

 

Jak będzie FTP mierzył na takiej niezweryfikowanej krzywej, a później według niej prowadził treningi to i tak będzie to precyzyjniejsze niż pomiar z samego tętna. Niezależnie jak dokładny ten pomiar będzie do rzeczywistego.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#2412 IgorK

IgorK
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 13 luty 2021 - 18:50

Dziękuję, tabelka wystarczy. Bardziej mnie interesowało ile produkuję mocy wjeżdżając na Przełęcz Karkonoską. FTP i podobne nie dla mnie.  



#2413 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 13 luty 2021 - 22:23

Na tym młynku po ok. 5 minutach do 15 minut moc spada dość znacznie. Rozgrzewkę zaczynam od 150 watów i kadencja na początku 80-82 a po 5 minutach 85-87. Po 15 minutach 92-96 żeby dalej trzymać 150 watów. Wniosek prosty. Do dupy krzywa mocy i pomiar z aplikacji bo potem waty spadają ale już nie tak znacznie.

Jak nie miałem pomiaru po prostu notowałem bieg i obciążenie na pokrętle i kadencję i tego się trzymałem a progres robiłem zmieniając biegi albo obciążenie na pokrętle lub zmieniając czas trwania interwału / przerwy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#2414 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 13 luty 2021 - 22:27

Jak będzie FTP mierzył na takiej niezweryfikowanej krzywej, a później według niej prowadził treningi to i tak będzie to precyzyjniejsze niż pomiar z samego tętna. Niezależnie jak dokładny ten pomiar będzie do rzeczywistego.

A właśnie, że nie. Lepiej na tętnie. Krzywa nie bierze pod uwagę, że trenażer się rozgrzewa. Różnice w watach są duże w zależności od intensywności treningu i czasu rozgrzewki. Mam novo Force i jest świetny za kasę, która kosztuje. Oprócz sprintów jest wystarczający ale do celowego treningu na progach mocy to tylko z pomiarem zewnętrznym. Żadna aplikacja tu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#2415 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 luty 2021 - 22:37

A ciało się nie rozgrzewa? Nawet z dobrym chłodzeniem i tak jest spory dryft tętna. Tak czy siak, pomiar mocy niezbędny do dłuższego, dokładnego treningu.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2416 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 14 luty 2021 - 11:49

A właśnie, że nie. Lepiej na tętnie. Krzywa nie bierze pod uwagę, że trenażer się rozgrzewa. Różnice w watach są duże w zależności od intensywności treningu i czasu rozgrzewki. Mam novo Force i jest świetny za kasę, która kosztuje. Oprócz sprintów jest wystarczający ale do celowego treningu na progach mocy to tylko z pomiarem zewnętrznym. Żadna aplikacja tu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

Jest napisane "będzie to precyzyjniejsze niż pomiar z samego tętna"

Co znaczy mniej więcej tyle że pomiar z tętna + trenażera będzie lepszy.

Zakładając podział na strefy i przeciętne tętno 30 latka

Max Hr to 187

1 strefa kończy się na 68% czyli 127
5 strefa to > 105% czyli 196

196 - 127 = 69

Taki zakres mamy dla pozostałych stref realnie 60 w porywach 69! uderzeń

W dodatku z wyliczeń a nie z prawidłowym spirometrycznym badaniem!

 

Teraz dla mocy. Zakładając FTP 300W czyli

1 strefa poniżej 55% czyli 165

Tu jest ciekawiej bo mamy 5, 6 powyżej 121% i 7 strefę powyżej 150%

5 strefa 318 - 165 = 153W

6 strefa 363 - 165 = 197W

7 strefa 450 - 165 = 285W
Więc mamy zakresy od 153 do 285W!

 

Dlaczego o tym wspominam?

Bo taki sam błąd w tych dwóch zakresach (tętno/moc) powoduje zupełnie inne błąd w procentach!

Tym samym łatwiej jest pracować w niewłaściwej strefie.

Co do trenażerów to mam nadzieję że każdy ma rozgrzewkę przed treningiem i robi ją również przed testem FTP.  Tak się składa że mam 3 różne trenażery (tradycyjny na oponę, interaktywny na oponę i direct drive) jak i miernik mocy i robiłem kiedyś takie pomiary.

Różnica na rozgrzaniu nie wynosiła więcej jak 12W (najczęściej około 6) co w zakresie 1-5strefy daje 4-8% a 1-7 daje 2-4%.

Samą raz zmierzoną krzywą trudno jest złamać (doprowadzić do dużego błędu) Takie są prawa fizyki. Można ją najwyżej przesunąć, ale jeżeli FTP będzie robione na tej przesuniętej krzywej to i tak dokładność dla stref będzie znośna.

 

Można też się przyjrzeć błędom powodowanym przez tętno

 

1. Tętno (jego dryf) wzrasta wraz z długością trwania treningu. Może ktoś zna wyniki z badań :)

2. Tętno jest zależne od tego czy masz wentylator i jak mocno wieje 2-3udm (2-4%)

3. Tętno jest zależne od pozycji (czy to dolny czy górny chwyt)

4. Tętno ma pewien dryf w trakcie i po interwałach

5. Tętno jest zależne od tego czy jesteś wypoczęty, zmęczony, przetrenowany lub miałeś dłuższą przerwę. 3-22udm (4-31%)

6. Tętno jest zależne od tego czy wypiłeś kawę 3-7unm (4-10%)

7. Tętno jest zależne od tego jakiego miernika używasz (3-20%)

Jeszcze pewnie parę innych.

Nie chce mi się więcej pisać sry....


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#2417 piotrg

piotrg
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 26 sierpień 2021 - 21:04

Cześć, przymierzam się do zakupu swojego pierwszego trenażera, czytałem już co i jak, ale chciałbym się upewnić, że wszystko dobrze zrozumiałem, to także ten..

Żeby w sposób komfortowy korzystać z trenażera potrzebuję; trenażera (w zestawie te takie podstawowe akcesoria jak mata, podstawka pod przednie koło i szybkozamykacz), specjalna opona pod trenażer(bo zwykła się szybko zużyje, będzie hałaśliwa i narobi syfu), osobne koło wraz z kasetą(ale takie używane/niższego sortu) żeby móc łatwo przeskakiwać z trenażera na zwykłą jazdę na dworze i na odwrót. Nie zapomniałem o czymś?

Czujniki z garmina tj. czujnik rytmu, tętna oraz prędkości wystarczą do obsługi trenażera SMART?

 



#2418 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 26 sierpień 2021 - 21:12

Przydałaby się jeszcze osłona przeciwpotna, która zabezpieczy ramę.



#2419 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 sierpień 2021 - 21:21

Wentylator :) Nie wyobrażam sobie jazdy bez tego, mimo że mam maksymalnie 18 stopni w pomieszczeniu gdzie jeżdżę.
  • artho lubi to

#2420 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 sierpień 2021 - 06:41

Cześć, przymierzam się do zakupu swojego pierwszego trenażera, czytałem już co i jak, ale chciałbym się upewnić, że wszystko dobrze zrozumiałem, to także ten..

Żeby w sposób komfortowy korzystać z trenażera potrzebuję; trenażera (w zestawie te takie podstawowe akcesoria jak mata, podstawka pod przednie koło i szybkozamykacz), specjalna opona pod trenażer(bo zwykła się szybko zużyje, będzie hałaśliwa i narobi syfu), osobne koło wraz z kasetą(ale takie używane/niższego sortu) żeby móc łatwo przeskakiwać z trenażera na zwykłą jazdę na dworze i na odwrót. Nie zapomniałem o czymś?

Czujniki z garmina tj. czujnik rytmu, tętna oraz prędkości wystarczą do obsługi trenażera SMART?

 

 

Prawie się zgadza.

  • Jeśli będziesz miał trenażer typu SMART, czyli nie interaktywny (a więc taki, którego nie można regulować zdalnie oprogramowaniem), ale nadający dane o szacowanej mocy (i prawdopodobnie kadencji i prędkości - choć ta do niczego raczej potrzebna nie jest) to czujnik prędkości i kadencji potrzebny nie będzie. Tętno i owszem - przyda się. Jakbyś miał jeszcze pomiar mocy w rowerze to byłoby super, bo proste interaktywne różnie moc oszacowują, często "pi razy oko".
  • Szybkozamykacz - tak, bo trenażer na koło wymaga ściśnięcia w osi koła, stąd musi być specjalny, metalowy zacisk koła. Na ogół w komplecie z trenażerami.
  • Opona trenażerowa jak najbardziej i wnioski słuszne - opona pokryta jest względnie grubą, twardą mieszanką, która nie dość, że niemalże nie zużywa się, to jeszcze dość dobrze odprowadza ciepło i ogranicza poślizg rolki. Z eksploatacyjnego punktu widzenia ;) odradzam czerwoną Vittorię - co prawda tania, ale dość słaba, może sezonu nie wytrzymać (u mnie rozlazła się po jednym sezonie). Zresztą opona używana na co dzień to kiepski pomysł: oprócz szybkiego zużycia wystarczy kawałek wbitego żwiru żeby mocno porysować czy nawet uszkodzić rolkę trenażera (zwłaszcza te miękkie stosowane przez Elite, ale nawet metalowe można wyżłobić). 
  • Koło też warto mieć w komplecie z oponą. Raz ułatwia treningi mieszane: na zewnątrz i w pomieszczeniu, bo wystarczy zmienić koło zamiast męczyć się ze zmianą opony. Na dodatek na trenażerze dość mocno obciąża się łożyska - u minie w jednym kole rozsypały się łożyska piasty. Może nie jest to duży problem w piastach z łożyskami maszynowymi (wystarczy wymienić, ale to też nie tak prosto...), ale w piastach na konusach (Shimano) wymiana kulek to pikuś, gorzej z bieżniami...
    Jakby co, to mam sprawne, mało używane koło z niemalże nową oponą (bodajże Conti trenażerową) - po wymianie trenażera na Direct Drive stoi i kurz zbiera. Jakbyś był chętny to kontakt na priv.
  • Jeśli będzie wentylator (musowo!) plus elewntualnie bandana/opaska zbierająca pot z głowy to osłona przeciwpotna jest mało potrzebna. Właściwie wcale. A należę do ludków dość mocno pocących się na treningach...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź