Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowa trenażera rolkowego


92 odpowiedzi w tym temacie

#21 bikej50

bikej50
  • Użytkownik
  • 121 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 styczeń 2010 - 21:12

Nie wiem czy to takie opłacalne robić samemu, (sam się kiedyś nad tym zastanawiałem) ale jak ktoś lubi to czemu nie. Nawet dla samej satysfakcji. Budując jednak trenażer samemu, ramę chyba lepiej zrobić z kątowników lub jakiś profili a same rolki kupić z podajnika taśmowego np. http://www.allegro.p...rzecinarek.html
Lub jeśli koniecznie ma być to wyrób własny to metalowe rury i łożyska. Napewno będzie to konstrukcja trwalsza, cichsza i stabilniejsza niż połączenie rur PCV i drewna.
Powodzenia w budowie i mam nadzieję na jakieś zdjęcia produktu finalnego.

#22 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 10 styczeń 2010 - 21:37

fajny rysunek; moze sie przydac ; http://www.trutraine...s_quality.shtml

TACX ANTARES za 133 EUR ;
http://www.chainreac...x?ModelID=31106

#23 dyki

dyki
  • Użytkownik
  • 323 postów
  • SkądTwickenhamus

Napisano 10 styczeń 2010 - 23:04

Tutaj znalazlem fajna konstrukcje. Mozna zaczerpnac troche pomyslow:

#24 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 styczeń 2010 - 21:01

Fajna taka zabawa w budowe , lecz mozna czasami po okazyjnej cenie kupic do 300zl gotowe ladnie wykonane ;-)

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#25 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 styczeń 2010 - 21:58

Jak zaczynałem przygodę z tym forum to po tyle chodziły nówki....


#26 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 11 styczeń 2010 - 22:07

Faktycznie. Ciekawe za ile te rolki pójdą ;-)

http://www.allegro.p...o_nie_tacx.html

Jeśli uda mi się je kupić, to można się pokusić o:

Tutaj znalazlem fajna konstrukcje. Mozna zaczerpnac troche pomyslow:

A co do projektu, to niestety połączenie drewna z PCV może nie zdać egzaminu. Tak mi powiedzieli rodzinni stolarze... Szkoda. Może uda się kupić rolki ROTO. Nie wiem jak z jakością, ale lepsze to niż czajenie się i próby. W końcu, do odważnych świat należy ;-) Jeśli nie PCV, to może coś na wzór "wielkich wałków do ciasta" ;-) lub aluminium. Tutaj cena będzie większa.

#27 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 04 luty 2010 - 17:32

Mam pytanie czy średnica rolki ma wpływ na opór oraz jak najlepiej uzyskać różnicę oporów (regulację).

pozdrawiam. Z góry dzięki za pomoc

#28 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 04 luty 2010 - 18:34

Mam pytanie czy średnica rolki ma wpływ na opór


Z mechanicznego punktu widzenia wieksza średnica rolki powoduje wzrost momentu bezwładności czyli opór przy ruchu obrotowym rośnie (nie biorąc pod uwagę większej masy rolki która wiąże się z kolejnym wzrostem oporu).

Z drugiej strony przy większej średnicy rolki pedałując z tą samą mocą koło działa na rolkę większym momentem więc opór maleje. Jednak moment bezwładnosci rośnie do kwadratu promienia rolki a moment pochodzący od opony rośnie liniowo :roll: . Więc podsumowując opór powinien wzrosnąć, będzie się to przejawiało najbardziej przy zmianach prędkości oczywiście.

#29 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 04 luty 2010 - 21:25

czyli jaka średnica rolki jest najbardziej odpowiednia?

#30 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 04 luty 2010 - 22:35

Myślę że momenty bezwładności możemy sobie tutaj podarować, bo są pomijalnie małe.
Im większe rolki tym wolniej się kręcą i co za tym idzie są cichsze. I to chyba jest jedyna istotna różnica.

#31 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 11 marzec 2010 - 21:21

temat mój został usunięty więc kopiuję tutaj:)
buduję trenażer rolkowy. Rolki już wykonałem i muszę je umieścić na ramie jednak nie wiem jaka powinna być odległość między tylnimi rolkami. I tu jest moja prośba żeby ktoś posiadający jakiś trenażer firmowy powiedział mi odległośc między srodkami osiek trenażera i średnicę rolek a resztę sobie sam wyliczę:) Po wykonaniu całości pochwalę się co mi wyszło.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

#32 xGx

xGx
  • Użytkownik
  • 458 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 marzec 2010 - 11:58

SZERSZEN2, jakie rolki kupiłeś?

#33 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 12 marzec 2010 - 12:33

Jeśli tak bardzo chcesz, to dzisiaj zmierzę odległości między rolkami. Rolka przednia jest regulowana. Tam rolki Tacxa z 80mm średnicą.

#34 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 marzec 2010 - 16:06

odległość między tylnimi rolkami.

W moich ROTO jest to 370 mm (średnica rolek 100 mm).

fs-userbar-blog-white.png


#35 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 12 marzec 2010 - 21:37

dziękuję wam za pomoc:)
rolki nie kupiłem tylko zrobiłem.
Dołączona grafika
Rdza zejdzie podczas jazdy. Mam nadzieję

Tak wygląda:) Zrobiłem z rury jakiejś "pancernej" o bardzodużej wytrzymałości 6cm średnicy i 3mm grubości ścianki. Do tego łożysko maszynowe kupine w sklepie traktorowym:) Z łożyskami jest problem bo nie można dobrać idealnie wchodzącego w rurę, ciasno, dla tego znajomy tokarz wytoczył mi pierścienie na łożyska które ciasno wchodzą w rurę i do tego ciasno łożysko wchodzi w pierścień. Oprócz tego pręt metalowy średnicy troszkę więcej niż 20mm także wytoczony przez tokarza po obu stronach. Teraz wymiary: rura średnicy 60mm i długości 400mm, pręt metalowy długości 500mm, łożysko jakieś tam + pierścienie. 3 rolki mnie kosztowały z robocizną 70zł. Jeszcze będzie rama z kątowników, już kupiłem(33zł) jutro biorę się za spawanie.
Jak zrobię to się pochwalę zdjęciami.
pozdrawiam

#36 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 12 marzec 2010 - 23:03

No to jeszcze trzeba zrobić układ przeniesienia napędu na pierwszą rolkę :) Jak to zaplanowałeś?

#37 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 12 marzec 2010 - 23:53

chyba sznurek napnę mocno. Jak macie jakieś propozycje to napiszcie z chęcią z mądrych pomysłów skorzystam.

#38 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 12 marzec 2010 - 23:56

Sznurek się będzie ślizgał, walnij pasek zębaty.

#39 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 13 marzec 2010 - 01:38

Albo zamontuj sprocket'a, kilka połączonych łańcuchów i masz roki oparte o ostre koło ;-)

#40 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 13 marzec 2010 - 14:41

Albo zamontuj sprocket'a, kilka połączonych łańcuchów i masz roki oparte o ostre koło ;-)


nie rozumię;/
Jaśniej proszę:)



Dodaj odpowiedź