Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowa trenażera rolkowego


92 odpowiedzi w tym temacie

#41 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 13 marzec 2010 - 15:53

nie rozumię;/

Błąd! Nie rozumiem. To tak na przyszłość.
Chodziło mi o przeniesienie napędu. Jeśli wiesz na jakiej zasadzie działa ostre koło, to powinieneś załapać. A jeśli nie, to zapytaj wujka googla ;)

#42 Xevronix

Xevronix
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądNowy Dwór Gdański

Napisano 11 styczeń 2011 - 20:50

Czy mógłby ktoś podać mi dokładne wymiary trenażera? Chodzi mi konkretnie o rozstaw tylnych rolek (oś-oś) oraz odległość pierwszej rolki (czołowej) od drugiej (środkowej).
Na jaką odległość powinno wystawać przednie koło przed oś czołowej rolki?

#43 Gosc_vmax_*

Gosc_vmax_*
  • Gość

Napisano 11 styczeń 2011 - 21:43

Panowie napęd przenosiło takie "linkowato sznurkowate gumidło " z tego co pamiętam . nie było tam żadnych zębów na rolce napędowej , tylko gładka bieżnia pod ten "sznurek"

#44 Gosc_cookie_*

Gosc_cookie_*
  • Gość

Napisano 12 styczeń 2011 - 08:21

jesli chodzi o połozenie przednij rolki to musi ona być centralnie pod przednia piastą z tolerancja mysle ok 1-2 cm. Co do przeniesienia napedu to jesli na rolkach nie masz podtoczenia to będzie ci pasek zjeżdzał do srodka albo spadał. Mysle ze aby go wycentrowac wystarczy dolutować albo dokleić do rury kilka ograniczników z plastiku.

#45 dajcie mi góry

dajcie mi góry
  • Użytkownik
  • 129 postów
  • SkądKatowice

Napisano 12 styczeń 2011 - 10:20

z paskiem bym nie kombinował tylko kupił firmowy:
http://www.mbike.pl/...,9108,239).aspx
jak masz znajomego tokarza to niech ci wytoczy zagłębienia w dwóch rolkach na ten pasek, żeby nie spadał
tylne rolki jakieś 25cm od siebie przednia 2-3 cm przed osią koła. Ogólnie chodzi o to żeby po prostu nie zjeżdżać z rolki jadąc na niej.

#46 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 06 styczeń 2012 - 22:36

Ja niedawno skończyłem swój model i jestem w trakcie testowania.

Tak to moje dzieło wygląda.

Gotowy.

Rama

Rolka

Koszt który poniosłem to jakieś 30 zł. Kupiłem te dwie rolki zabezpieczające przed zjechaniem z przedniej rolki i zwykły sznur oringowy. Reszta wygrzebana z piwnicy.
Rama ze starej reklamy świetlnej. Dospawałem tylko dwa kątowniki w których wyciąłem otwory na rolki. Rolki z przenośnika taśmowego o średnicy 130 mm i długości 370mm, załatwione po znajomości za piwo.
Rolki te mają dosyć cienka ściankę, więc wytoczenie rowka na sznur gumowy odpadało, a że na bokach rolki zmniejszają średnicę, to obiłem 2 elektrody 4mm i dospawałem w charakterze ogranicznika. Mankamentem jest to, że te elektrody nie są przyspawane idealnie równo i przy większych prędkościach sznur lubi spaść. Poradziłem sobie z tym w taki sposób, że stawiam mały pojemniczek dociskający ten sznur i po problemie. jak znajde tylko chwilę to dorobię sobie coś w rodzaju oczka w którym będzie ten sznur chodził i dzięki czemu nie będzie spadał z rolek.
Do napędu przedniej rolki zastosowałem zwykły sznur oringowy o grubości 5 mm dostępny w każdym sklepie z łożyskami. Po dopasowaniu klei się go zwykłą kropelką.

Chciałem to zrobić jak najtańszym kosztem, żeby sprawdzić jak się to będzie spisywało i może kiedyś kupię takie cudo na aledrogo. Na razie zabawa fajna, jeżdżę sobie w piwnicy i widzę dwa mankamenty. pierwszy to dosyć głośna praca (ale to jest kwestia konstrukcji i braku dobrego izolatora pomiędzy trenażerem a podłogą). Drugi minus, to brak mobilności całej konstrukcji. Na youtube można znaleźć takie konstrukcje umieszczone na dodatkowych kółkach i sprężynach. Dzięki temu podczas przyspieszania cała konstrukcja porusza się w przód i tył. Bez tego są momenty, że ma się wrażenie, że za chwilę wyskoczy się z rolek. Jest to taki mały dyskomfort.
Generalnie zabawa fajna i szybko się można nauczyć utrzymywania równowagi.
Jeśli chodzi o rozstaw rolek, to oś przedniej rolki powinna wyprzedzać os przedniego koła 2-3 cm i ja mam tak zrobione.

#47 SN

SN
  • Użytkownik
  • 475 postów
  • Skądzupelnie blisko

Napisano 07 styczeń 2012 - 00:17

Fajny pomysl!

#48 Xevronix

Xevronix
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądNowy Dwór Gdański

Napisano 08 styczeń 2012 - 16:20

Na początku zeszłego roku tata również zbudował mi taką "maszynę".
Rama zrobiona z kątowników, odpowiednio przyciętych i ponacinanych.
Rolki natomiast, podobnie jak u kolegi dastin4 pochodzą z przenośnika taśmowego. Są jednak trochę szersze (60cm szerokość, 9cm średnica) i mają mniejszą średnicę.
Wszystko elegancko pomalowane, nawet fajnie wygląda. Całość zrobiona w łatwo-rozbieralny sposób, dzięki czemu po każdym treningu rolki jadą pod łóżko, a rama ląduje za szafą.
Jako pasek służy pasek rozrządu z samochodu.
Warstwą amortyzującą i wyciszającą nakrętki plastikowe pod każdą ze śrub (w rogach), a pod nimi kawałki dość grubej gumy.
Na rolkach raz zdarzyła mi się niebezpieczna sytuacja, ale było to spowodowane raczej tym, że nie umiałem jeździć niż winny był sprzęt. Mimo wszystko elegancko się wtedy położyłem na fotelu :D
Sama konstrukcja się jak najbardziej sprawdza, nie chodzi za głośno, stawia dosyć duże opory (chyba większe niż te "oryginalne" trenażery, w sezonie na szosie jeździłem powiedzmy z prędkością 30km/h, a na rolkach sukcesem było 23). Generalnie jestem bardzo zadowolony, bo i cena była niewysoka i sam sprzęt sprawdza się bardzo dobrze.
Po bokach nie mam żadnych kółek zabezpieczających przed upadkiem i nie wydaje mi się, by było to potrzebne.
Jakby ktoś miał jakieś pytania, z chęcią na nie odpowiem. Może nawet kiedyś znajdę chwilę, żeby wrzucić fotki ;)

#49 chmuzilla

chmuzilla
  • Użytkownik
  • 71 postów
  • Skądw-sk

Napisano 08 styczeń 2012 - 19:15

Xevronix, jakbyś mógł to wrzuć fotki.

#50 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 15 styczeń 2012 - 14:29

Kolejnym mankamentem jest użycie jako napędu przedniej rolki sznura oringowego. Niestety podczas jazdy trochę się rozciąga. Po przejechaniu kliku kilometrów przy próbach rozpędzenia się do prędkości powyżej 35 km lubi spaść z rolek. Ponieważ elektrody na końcach rolek przyspawane sa niezbyt prosto sznur wibruje. Oba problemy zamierzam wyeliminować zakładając rolkę ze sprężynką która będzie utrzymywać gumę w jednej pozycji, a jak się rozciągnie to sprężynka zwiększy naciąg.
Oczywiście wszystko to jak najtańszym kosztem, jak zrobię wrzucę foty.
Co do głośności to moje urządzenie jeszcze chodzi dosyć głośno. Jak jadę z boku rolki to słychać tylko szum opon, ale jak jadę środkiem rolek to słychać wibracje. Podejrzewam luz na połączeniu rolki/rama. Na dniach spróbuję to wyeliminować.
Co do oporu podczas jazdy to opór porównywalny z rzeczywistym. Ja trochę na odwrót na szosie średnio 28 km/h, a na trenażerze 32. Ale to z powodu małych górek i małego doświadczenia. Max prędkość 49, więcej nie wytrzymał sznur i już trochę strach żeby nie wyjechać rowerem z trenażera.

Co do dodatkowej ramy to zamierzam dorobić sobie taką jak ta drewniana na tym filmiku:
Free motion rollers

#51 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2012 - 21:03

ja planuje zrobić rolki podobnie jak SZERSZEN2 znalazłem już rurę o średnicy coś ponad 2mm u dziadka w szpargałach i ma mi dziadek również załatwić łożyska ,problem oczywiście z luzami pomiędzy łożyskiem a ścianką rury ,z tym że ja chce zbudować ten trenażer nie ponosząc najmniejszych kosztów materialnych stąd kalamancja .Sporo roboty jeszcze przede mną przede wszystkim najbardziej monotonna wpasowywanie łożysk -będę kombinował z rurą o mniejszej średnicy lecz grubszą -niestety trudno i o taką .Zostaje mi więc przecięcie rury w pewnym miejscu i obicie nią łożyska po czym przyspawanie .Dużo roboty.pytanie moje jest następujące:
Wystarczy taka grubość ścianek rury (stal)
z czedo wykonać sznurek -linkę napędzającą przedni wałek -propozycje
średnica moich rolek to ok 6cm.

#52 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 19 styczeń 2012 - 22:27

wicklowman sprzedaje za 100zl oplaca ci się robić ??

u2250y2014v3.gif


#53 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 styczeń 2012 - 22:36

wicklowman sprzedaje za 100zl opłaca ci się robić ??


każdy musi to przeżyć ;)

#54 Gosc_Wyso_*

Gosc_Wyso_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2012 - 23:57

Ja też mam zamiar zrobić sobie rolki, ale ja mam o tyle łatwiej że mój tata jest tokarzem. Mamy do dyspozycji takie łożyska (http://image.made-in...-Uc205-SBQ-.jpg), do tego rure nirdzewke o średnicy 100mm i grubości 2mm, stalowe krążki na boki rur, stalową mniejszą rurkę na ośkę dla rolek i kątowniki na ramę. Do przenieśienia napędu zamontujemy dodatkowe krążki z wyżłobieniami na gumę (fabryczną, którą dokupimy)

#55 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 20 styczeń 2012 - 17:56

dziś wymordowałem 1 rolkę przez jakieś 3 h i coś wymodziłem -tragedia z dobraniem odpowiedniego rozmiaru rurki dużo pitolenia i w ogóle zobaczymy znalazłem jakieś rolki od taśmówki na allegro i jak pójdą tanio-w co wątpie to zakupie je i stelaż sam pospawam

#56 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 21 styczeń 2012 - 01:13

dominik28382, wez od wicklowmana i bedziesz miał spokój tenażer po cenie roocizny

u2250y2014v3.gif


#57 Marcines

Marcines
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPruszków

Napisano 21 styczeń 2012 - 10:31

Daj mu robić, inżynierów nam potrzeba.

#58 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2012 - 21:58

póki co rolki znalazły się u wujka który ma tokarkę ,dobrałem materiał na osie zawiozłem wszystko i za tydzień zobaczymy co uda się zrobić ,póki co czekam na info w sprawie tych rolek oraz zajmę się czyszczeniem łożysk ew dokupię jakieś odpowiednie ale myślę że i tak budżet nie powinien przekroczyć 50zł .Za rolki od przenośnika gościu chciał na allegro 120zł więc dziękuje bardzo .Pożyjemy zobaczymy ,jeśli nie zagoszczę na złomie i wypoluję coś w każdym razie jak najniższym kosztem i jednocześnie z jak najlepszym efektem

#59 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 01 luty 2012 - 18:33

trenażer zrobiony koszt jaki poniosłem to ok 60 zł za rolki które musiałem kupić ,poza tym mam problem z przeniesieniem napędu na przednią rolkę ,z czego to zrobić ,próbowałem z dętki ale za miękka jest dętka i jak wjeżdżam góralem to przedni wałek się w ogóle nie kręci no ale tu jest problem z oponą bo mam grubą kostkę ,niestety póki co kolarką nie wjadę spróbować bo nie mam tylnej przerzutki -czekam już półtora miesiąca aż przyjdzie z usa i kiszka mam nadzieje że na dniach zawita i wypróbuje jak się jeździe kolarką.Fotki zapodam jutro

#60 Xevronix

Xevronix
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądNowy Dwór Gdański

Napisano 01 luty 2012 - 19:42

Zacytuję moją poprzednią wypowiedź.

Jako pasek służy pasek rozrządu z samochodu

Spróbuj, może i u Ciebie się sprawdzi.



Dodaj odpowiedź