Niestety w Polsce nie udało mi się znaleźć SR44 i ściągałem ją z UK.
Polecam wizyte w saturn tylko trzeba miec na uwadze ze baterie wystepuja pod oznaczeniem 357/303
Napisano 20 lipiec 2013 - 20:36
Przede wszystkim te baterie mają inną charakterystykę napięcia, zarówno względem czasu/rozładowania, jak i temperatury. Zwykła bateria LR44 znacznie krócej trzyma nominalna napięcie. Napięcie z czasem zaczyna trochę spadać. Są to niewielkie wartości, ale mogą mieć wpływ na pomiar. SR44 mają bardzo płaską charakterystykę i prawie do końca "życia" baterii trzymają nominalne napięcie, po czym następuje nagły zgon. Podobnie jest w przypadku zależności napięcia od temperatury, który jest lepszy dla SR44.
Niestety w Polsce nie udało mi się znaleźć SR44 i ściągałem ją z UK.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
Napisano 29 lipiec 2013 - 11:40
Napisano 31 lipiec 2013 - 07:06
Jestem elektronikiem z zamiłowania. Czekam tylko na trochę wolnego czasu i szukam jakiegoś uszkodzonego PT na ebay. O kluczu już rozmaiwałem z kolegą. Spróbowałby dorobić ale taż u niego z czasem krucho.
Chętnie kupiłbym taki klucz..
Jak usiadziesz do tego, prosze zrob dokumentacje foto!
Napisano 31 lipiec 2013 - 07:50
Napisano 31 lipiec 2013 - 09:39
Napisano 31 lipiec 2013 - 09:55
1. Jeśli np. po badaniach wychodzi że 2 strefa (wytrzymałościowa) to zakres 220-240W to jak to powinno się trenować. Np. w styczniu co tydzień starać się podnosić o 5% aż w marcu dojdziemy do 240W, czy po prostu trzymać się tej strefy?
2. Jak za pomocą miernika można pracować nad podnoszeniem FTP? Nie chodzi mi o konkretne przykłady treningów, bo tego jest dużo, ale znów o celowość treningu. Chodzi oto, że na jak FTP mamy w zakresie 290-320W to trzeba tak trenować, żeby z treningu na trening planować np. Teraz będę robił powtórzenia na 290 a za 4 tyg na 295, a potem znów na 300 i po 40tyg znów na 310 średnią.
Czytam Allena i tak staram się złapać ten "big picture" tego wszystkiego. Mam nadzieje, że nie uznacie pytań, za zbyt proste
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
Napisano 31 lipiec 2013 - 10:10
Ten którego.. (chyba) naprawiłem, bo okaże się to dopiero po dłuższym czasie użytkowania, wrócił z Czech jako nienaprawialny i tylko do wymiany środkaasedio, super - może będziesz konkurencyjny w stosunku do czeskiego serwisu PT. Co prawda tam pewno robią wymianę całych bebechów (chyba?), u Ciebie byłaby naprawa, za to koszty bez porównania niższe. Oczywiście o ile będziesz miał ochotę i będą chętni ;-).
Napisano 31 lipiec 2013 - 12:09
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
Napisano 31 lipiec 2013 - 15:28
Napisano 31 lipiec 2013 - 17:16
Jeszcze jedna rzecz. Na stronach Trainingpeaks przeczytałem, że można wyłapać moment w którym próg się podnosi, żeby na kolejnych treningach np, zrobić mocniej interwał lub inne ćwiczenie. Czy to coś Wam mówi?
Napisano 31 lipiec 2013 - 22:05
pod warunkiem, że w tym okresie będziesz również wykonywał treningi w strefach wyższych niż 2. W drugiej na podniesienie FTP raczej za bardzo nie licz.Trening stopniowo powinien nam podnosić FTP z zimowego X na wiosenne X+np.10% itd.
Tak, wtedy gdy Intensity Factor (IF):>1 przy wyścigach/treningach godzinnych lub dłuższych. Przy krótszych czasówkach oczywiście IF ma prawo być >1 ;-).Jeszcze jedna rzecz. Na stronach Trainingpeaks przeczytałem, że można wyłapać moment w którym próg się podnosi, żeby na kolejnych treningach np, zrobić mocniej interwał lub inne ćwiczenie. Czy to coś Wam mówi?
- masz rację, to chyba nawet podstawa, choć trzeba się tego też nauczyć...Takie "subiektywne" odczucia sa wg. mnie bardzo wartosciowe i trzeba zwracac na to uwage!
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
Napisano 01 sierpień 2013 - 08:28
przypadkiem odszukałem to o czym piszesz, i precyzując dokładnie masz tak:Na stronach Trainingpeaks przeczytałem, że można wyłapać moment w którym próg się podnosi, żeby na kolejnych treningach np, zrobić mocniej interwał lub inne ćwiczenie. Czy to coś Wam mówi?
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
Napisano 01 sierpień 2013 - 14:06
Napisano 01 sierpień 2013 - 14:34
Napisano 01 sierpień 2013 - 16:37
Napisano 01 sierpień 2013 - 20:06
Napisano 01 sierpień 2013 - 20:34
Napisano 05 sierpień 2013 - 10:21
Nie ma jednego, wyjątkowego i jedynie słusznego systemu treningu z użyciem pomiaru mocy, bo... być nie może - pomiar mocy to tylko narzędzie, w odróżnieniu od pomiaru pulsu zapewnia bezzwłoczną rejestrację generowanej mocy (co jest również problemem, bo pomimo w miarę "równej" jazdy moc rejestrowana w kolejnych sekundach może się bardzo dużo różnić, dlatego też do wyświetlania mocy w czasie treningu używa się uśrednionych wartości np. z 3s, 10s, 30s) no i jak każde narzędzie powinno być wykorzystywane do treningu danego zawodnika. Teoretycznie ogólne ramy programów treningowych mogą stosować wszyscy, ale i tak należałoby na końcu zoptymalizować pod ćwiczącego.
Trening zbliżony do tętna - nie do końca, choć w niższych strefach mocy jak najbardziej do wykorzystania. Strefy wyższe (VO2max i wyżej) trenować wg pulsu albo jest b.ciężko (interwały VO2max na tyle krótkie, że chyba nie sposób utrzymać stałą moc i stałe tętno) lub w ogóle nie możliwe (strefy 6 i 7 wg Coggana).
Critical Power wg. Friela - właściwie, to oryginalnie CP zaproponował H.Monod około roku 1960.
Dlaczego mało przydatne, bo w teorii powinny strefy CP pokrywać się z kolejnymi strefami mocy i wykorzystywania źródeł energetycznych (czy jakoś tak). W praktyce u niektórych czasami pokrywają się, u innych nie bardzo, na dodatek stopień wytrenowania też swoje robi. Minusem jest tendencja do przeszacowania maksymalnych mocy, jednak koncepcja CP jest w dalszym ciągu użyteczna, pod warunkiem że rozumie się o co w tym chodzi i jak to wykorzystać.
Ustalenie FTP poprzez 40km TT - niby podstawa, ale na ogół używa się do tego krótszych czasówek, na ogół 20 minutowych. Problem z 40km, który z grubsza ma odpowiadać godzinnej jeździe na czas (no właśnie: nie tyle 40km, co 1h!) jest taki, że nie każdy jest w stanie wykrzesać z siebie tyle samozaparcia, żeby przez godzinę kręcić na maksymalnym dla siebie poziomie. 20 minut jest już w zasięgu (prawie) każdego, oczywiście poprzedzone odpowiednią rozgrzewką:
FTP = średnia moc z bloku 20min - 5%. Te 5% mniej wynika ze statystyki - na ogół o tyle właśnie byłaby mniejsza moc generowana w ciągu godziny. Tyle tylko, że dla niektórych takie przybliżenie FTP może okazać się ciut za małe, lub ciut za duże. Dlatego tu też trzeba wsłuchiwać się w swój organizm i ewentualnie skorygować strefy.
Co do ilości stref - Coggan ustalił siedem stref, bo z jego analiz wynikało, że jest to najbardziej optymalna ilość, choć sam przyznaje, że równie dobrze, mogłoby być ich mniej lub więcej (np. CycleOps w programie PowerAgent proponuje 6 stref pomijając strefę tempa, no i nieco inaczej dzieląc strefy):
Osobiście do tego dodaję substrefę 3/4, czyli tzw. SweetSpot, wyjaśnienia Dr Coggana na ten temat już umieszczałem.
Dr. Coggan stwierdził, że 7 stref to minimum do reprezentowania pełnego zakresu adaptacji fizjologicznej i kondycyjnej organizmu podczas treningu:
Jak widać ma to swój sens.
Test mocnych i słabych stron - to nie jest osobne zagadnienie, a łączy się w całość. Jest to "profilowanie", czyli określenie słabych i mocnych stron trenującego. Ma to sens zwłaszcza dla trenujących legitymujących się już pewnym stażem treningowym i ma na celu tak określenie predyspozycji zawodnika, jak też określenie ewentualnego programu treningowego w celu ograniczenia słabszych stron.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750