Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#1201 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 23 luty 2018 - 15:50

Gratulacje

#1202 renton

renton
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 23 luty 2018 - 16:30

To chyba Twoja fotka z tamtego roku :P

 

 

17992270_784399991732373_332486825327451

 

Magia internetu.



#1203 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 23 luty 2018 - 16:46

@mess postęp imponujący. Życzę dalszych sukcesów :)

#1204 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 luty 2018 - 16:52

renton to marzec 2017, 94kg tam było, a później doszło kolejne 8 po wakacjach z netflixem :) załamka

teraz brakuje mi 3kg do wagi z avatara

montell81 dzieki

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

#1205 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 luty 2018 - 17:12

Powoli kończę 6 tygodniową bazę z TrainerRoad. Na początku cyklu zrobiłem test FTP 2x8min i na jego podstawie opierałem trening. Przed przejściem w fazę rozbudowy powtórzyć test FTP (podejrzewam, że tak, moje wspomnienia po poprzednim mówią nie :P) i czy robić go w ten sam sposób?



#1206 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 luty 2018 - 17:34

wiesz co, generalnie im czesciej tym lepiej. Ja go w kazdym 4 tym tygodniu robilem i roznice w strefach byly konkretne. a test? warto sie na jakas metode zdecydowac i sie jej trzymac, dobrze jest tez aby test w tygodniu umieszczony był tak samo i kilka dni przed np 4 rowniez byly podobne.

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka



#1207 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 24 luty 2018 - 07:51

@mess stosujesz jakieś suple?

#1208 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 luty 2018 - 07:54

nie, jedyne co to w lutym zmienilem wode mineralną na izotonik.

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka



#1209 Jakuben

Jakuben
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • Skądśląsk

Napisano 28 luty 2018 - 10:32

Powoli kończę 6 tygodniową bazę z TrainerRoad. Na początku cyklu zrobiłem test FTP 2x8min i na jego podstawie opierałem trening. Przed przejściem w fazę rozbudowy powtórzyć test FTP (podejrzewam, że tak, moje wspomnienia po poprzednim mówią nie :P) i czy robić go w ten sam sposób?

 

2x8 min nie jest testem który prawidłowo wyznaczy Twoje FTP. Możesz go zastosować jako wyznacznik wzrostu formy, dyspozycji, zwał jak zwał, ale na pewno FTP prawidłowo nie  wyznaczysz.



#1210 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 luty 2018 - 14:36

tak swoją drogą, w poradniku treningu z pomiarem mocy Friel pisze, że moc z testu 30min = FTP. Wynika to z tego, że człowiek w warunkach niebojowych podświadomie oszczędza się, i ta oszczędność to właśnie te ~5%. Ot taki poseł piłka zapewne, ale postanowiłem wspomnieć aby ożywić temat :D



#1211 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 28 luty 2018 - 19:50

2x8 min nie jest testem który prawidłowo wyznaczy Twoje FTP. Możesz go zastosować jako wyznacznik wzrostu formy, dyspozycji, zwał jak zwał, ale na pewno FTP prawidłowo nie  wyznaczysz.

 

W TrainerRoad jest on domyślnym testem i na nim opiera się cały trening. Nie będę się kłócił, bo nie mam wystarczającej wiedzy. Wiem tyle, że wyznaczone w ten sposób strefy mocy były bliskie temu co wyznaczyłem w teście progresywnym 2 miechy wcześniej (FTP niższe o 9W, co wydaje mi się bardzo prawdopodobne, bo mało przez ten czas ćwiczyłem + kontuzja). HR podczas treningu też wyglądał na odpowiadający danej strefie w której jechałem.



#1212 Jakuben

Jakuben
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • Skądśląsk

Napisano 28 luty 2018 - 20:45

W TrainerRoad jest on domyślnym testem i na nim opiera się cały trening. Nie będę się kłócił, bo nie mam wystarczającej wiedzy. Wiem tyle, że wyznaczone w ten sposób strefy mocy były bliskie temu co wyznaczyłem w teście progresywnym 2 miechy wcześniej (FTP niższe o 9W, co wydaje mi się bardzo prawdopodobne, bo mało przez ten czas ćwiczyłem + kontuzja). HR podczas treningu też wyglądał na odpowiadający danej strefie w której jechałem.

Nie będę się rozpisywał na ten temat, tylko zapraszam do obejrzenia :)



#1213 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 28 luty 2018 - 21:51

Jeśli obejrzałeś chociaż kawałek tego filmu, to byś zauważył, że gościu to samo mówi o teście 20min. Jaki test w takim razie polecasz? 60 minut?

 

Jeszcze jest kwestia tego co mamy na myśli mówiąc FTP. Jeśli CP60 to prawdopodobnie gościu ma w wielu przypadkach rację. TrainerRoad w kilku treningach, które do tej pory robiłem mówił, że FTP to nie jest moc z jaką pojadę przez godzinę, tylko często będzie to znacznie krótszy czas, który będzie wzrastał z poziomem wytrenowania. Czyli wszystko się zgadza z teorią twojego gościa - CP60 nie będzie 90% wyniku testu, a sporo niżej.



#1214 Jakuben

Jakuben
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • Skądśląsk

Napisano 06 marzec 2018 - 08:29



Jeśli obejrzałeś chociaż kawałek tego filmu, to byś zauważył, że gościu to samo mówi o teście 20min. Jaki test w takim razie polecasz? 60 minut?

 

Jeszcze jest kwestia tego co mamy na myśli mówiąc FTP. Jeśli CP60 to prawdopodobnie gościu ma w wielu przypadkach rację. TrainerRoad w kilku treningach, które do tej pory robiłem mówił, że FTP to nie jest moc z jaką pojadę przez godzinę, tylko często będzie to znacznie krótszy czas, który będzie wzrastał z poziomem wytrenowania. Czyli wszystko się zgadza z teorią twojego gościa - CP60 nie będzie 90% wyniku testu, a sporo niżej.

FTP ma tylko jedną definicję i nie możemy mieć nic innego na myśli.

Jeśli chodzi o test 20 minutowy to najważniejsze, żeby wykonać go według prawidłowego protokołu. Wiele osób robi rozgrzewkę przez 10-15 minut, potem jedzie w trupa 20 minut, a następnie wynik mnoży przez 0,95 i to jest niby FTP. Błąd. Jeśli wcześniej nie zostało wykonane coś takiego jak "allout" (jazda przez 5 minut na poziomie 120-130% FTP) to wynik będzie niemiarodajny. Zresztą trzeba pamiętać, że każdy test poza jazdą 60 minut jest szacowaniem, a nie wyznaczaniem FTP.

Tutaj wykres z TP jak ja to robię:

test.jpg

 

Test porównywałem z godziną jazdy podczas wyścigu, ustawki (wziąłem pod uwagę NP) i mniej więcej by się to zgadzało +/- 5 W :)

 

W tym sezonie robię inny rodzaj testu, do odmowy, gdzie wartością FTP jest średnia z całego testu który trwa 35-40 minut.



#1215 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marzec 2018 - 09:52

bardzo fajny ten link z analiza błędu. Na YT ten kanał udostępnia plik liczący ftp w oparciu o statystyki z uwzględnieniem wieku, wagi, protokołu itp. W sumie mi wyliczył, że mam odjąć 6.7% z wyniku z 20min a nie 5%. różnica 5W. Nie tak źle.



#1216 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Napisano 06 marzec 2018 - 10:46

Czegoś nie rozumiem. Skoro FTP zgodnie z definicją to moc jaką jestem w stanie utrzymać przez godzinę, to czemu się ma różnić od CP60?



#1217 Jakuben

Jakuben
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • Skądśląsk

Napisano 06 marzec 2018 - 11:02

Czegoś nie rozumiem. Skoro FTP zgodnie z definicją to moc jaką jestem w stanie utrzymać przez godzinę, to czemu się ma różnić od CP60?

Niczym się nie różni. CP60=FTP. Terminy można stosować zamiennie, z tym że ten drugi bardziej się przyjął. Z tego co pamiętam to w Golden Cheetah jest używane pojęcie CP60.



#1218 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Napisano 06 marzec 2018 - 11:08

Jeśli CP60 to prawdopodobnie gościu ma w wielu przypadkach rację. TrainerRoad w kilku treningach, które do tej pory robiłem mówił, że FTP to nie jest moc z jaką pojadę przez godzinę, tylko często będzie to znacznie krótszy czas, który będzie wzrastał z poziomem wytrenowania. Czyli wszystko się zgadza z teorią twojego gościa - CP60 nie będzie 90% wyniku testu, a sporo niżej.

 

Czyli to prawdą nie jest?



#1219 Jakuben

Jakuben
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • Skądśląsk

Napisano 06 marzec 2018 - 11:37

A co konkretnie z tej wypowiedzi?

Jeśli o to, że FTP (CP60) nie jest równe wynikowi 90% testu z Trainer Road to jest to prawda. 



#1220 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Napisano 06 marzec 2018 - 11:40

Chodzi mi o fragment "FTP to nie jest moc z jaką pojadę przez godzinę, tylko często będzie to znacznie krótszy czas, który będzie wzrastał z poziomem wytrenowania. "





Dodaj odpowiedź