Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#1301 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 28 październik 2018 - 20:38

Nic dodać, nic ująć...a Halloween tuż,tuż. Będzie straszyć mocami  :)



#1302 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 28 październik 2018 - 20:39

,

#1303 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 29 październik 2018 - 09:28

tumblr_orad45B2hG1t2zwivo1_r1_400.gif


Ribble R872 - Octane One Gridd


#1304 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 19 luty 2019 - 10:35

Od nieco ponad 2 miesięcy korzystam z pomiaru mocy i powiem tak - wciągnęło niesamowicie (trenażer i Zwift zrobiły swoje). Kompletnie inne dane, inne wnioski itd.

 

Pytanie do osób, które używają od dawien dawna: czy po rozpoczęciu treningów z pomiarem mocy i bazowaniem na tych wartościach, jest sens jeszcze jakoś specjalnie patrzeć na tętno? Wiadomo, LT jest istotny, ale skro treningi i tak rozrzuca się względem FTP to.. no własnie, pojawia mi się w głowie wątpliwość, czy to w ogóle jest jeszcze istotne - tym bardziej, że w miarę progresu następuje coraz większy rozjazd między mocą a tętnem.



#1305 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 19 luty 2019 - 10:39

Ja patrzę na tętno i widzę jak spada sukcesywnie jego średnia przy danych mocach czyli wydolność się poprawia. To chyba tyle :)

#1306 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 19 luty 2019 - 10:42

Czyli w sumie... luźna obserwacja, nic więcej. Przy regularnym robieniu FTP co powiedzmy 4 tygodnie i tak "to wyjdzie". Oczywiście kwestia dnia, ale gdyby był regres, średnie HR poszłoby w górę, a wtedy nie ma bata, nie ukręci się tyle, co wcześniej.



#1307 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 19 luty 2019 - 11:14

Np na podstawie tętna mogę określić stopień zmęczenia. Szybko reagujące i wysokie tętno = jestem wypoczęty. Wolno reagujące i niskie tętno = jestem zmęczony. Parametr Pw:Hr (power to heart rate ratio) też jest przydatny.



#1308 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 19 luty 2019 - 11:19

No właśnie jak to Pw:Hr jest wyliczane?
Bo np. z wczoraj mam 3,86% dla średniej mocy 171 i średniego tętna 126. A w sobotę 0,82% dla odpowiednio 188 i 133. Nie mogę tej zależności znaleźć.

#1309 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 19 luty 2019 - 11:26

https://cyklopedia.c...bic-decoupling/


  • Bzyk lubi to

#1310 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 19 luty 2019 - 12:07

Rewelka, dzięki. Czyli nie jest źle ze mną :D
  • mess lubi to

#1311 Damian Chlanda

Damian Chlanda
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • SkądChicago, Rzeszow

Napisano 06 kwiecień 2019 - 19:25

Od nieco ponad 2 miesięcy korzystam z pomiaru mocy i powiem tak - wciągnęło niesamowicie (trenażer i Zwift zrobiły swoje). Kompletnie inne dane, inne wnioski itd.

 

Pytanie do osób, które używają od dawien dawna: czy po rozpoczęciu treningów z pomiarem mocy i bazowaniem na tych wartościach, jest sens jeszcze jakoś specjalnie patrzeć na tętno? Wiadomo, LT jest istotny, ale skro treningi i tak rozrzuca się względem FTP to.. no własnie, pojawia mi się w głowie wątpliwość, czy to w ogóle jest jeszcze istotne - tym bardziej, że w miarę progresu następuje coraz większy rozjazd między mocą a tętnem.

 

Bardzo wazne jest sledzenie relacji pomiedzy tetnem i moca. Progi tetna zmieniaja sie rzadko i niewiele, ale relacja pomiedzy tymi dwoma liczbami moze Ci powiedziec bardzo wiele.


  • mess i Arni lubią to

#1312 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 08 kwiecień 2019 - 09:29

Tak jest, zmieniają się jedynie wnioski wyciągane z tętna, już nie patrzymy na strefy/intensywność, a raczej monitorujemy nim naszą formę, zmęczenie czy reakcje organizmu na trening.


  • Damian Chlanda lubi to

#1313 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 08 maj 2019 - 10:49

Nie mam siły szukać 70 stron wątku a wyszukiwarka średnio sobie radzi 

jakiego uśredniania używacie w swoich miernikach ? znaczy na liczniku macie moc z:  3s , 5s , 10s czy może bez  uśredniania  ? 

 

to że dla interwałów powyżej 1 min można brać 5 czy 10s to dla mnie jasne,

 

ale jak jest przy krótkich rzędu 30-60 sek ? 

 

wczoraj pierwszy raz testowałem miernik , i utrzymanie strefy ( dla mnie wysokiej powyżej 120ftp ) rzędu 360-460 przez minute na uśrednianiu 3 sek było dość trudne

chodzi utrzymanie mocy w przedziale tak to wszystko tańczyło...i oczywiście start z 600 a na koniec walka o 360 :) z czasem szło coraz równiej ale tak ciężko zmieścić sie w przedział 100w ( to był podjazd o ile to cos zmienia ) ? :) to co jest jak sie jedzie w mniejszych strefach tempo czy LT gdzie ma sie przedział rzędu 40-50w ? 

 

kwestia wprawy , przyzwyczajenia ? uśredniania - lepiej 5s ? czy może miernik sprawdzić ? 

 

Pozdrawiam 

 



#1314 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 08 maj 2019 - 10:52

Ja mam 3s i bez problemu ogarniam. Do tego mam pole % FTP i tym się też wspomagam, bo to Ci pokazuje wartość aktualną.

#1315 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maj 2019 - 11:04

3s lub 5s + kwestia treningu, chociaz wiadomo, ze co do wata w kazdym momencie nie zrobisz

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1316 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 08 maj 2019 - 11:13

Dzięki, 

jak widać na zdjęciu problem żeby sie mieścić w ręcznie ustawionym przedziale 100w - spory przedział , nie wiem czy to fakt że pierwszy raz , na garminie miałem 2 wartości - bez uśredniania i 3 sek - właściwie nie wiem które się eksportuje do TP czy to może bez uśredniania czy z, .... 

TP ma swój suwak smooth... jak sie go przesunie w prawo to sie wszystko ładnie wyplaszcza rzecz jasna tylko nie wiem czy uśrednia uśrednione 3sek czy surowe..... 

Załączony plik  moc.JPG   26,37 KB   19 Ilość pobrań

 

dziś mam coś  w niższej strefie zobaczymy czy też będzie problem z trzymaniem wartości, bo ponad progiem ogólnie jest ciężko cokolwoiek trzymać :)

jadąc po płaskim równe 30km/h z równa 90 kadencja moc 3s  zmienia sie chwilami od 160 do 240 choć w nogach czuje że jade równo, musze z czymś porównać miernik dla pewności. no i sie przestawić, to nie tętno ..... 

 

 



#1317 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maj 2019 - 11:20

Usrednianie to na liczniku w czasie jazdy widzisz tylko

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1318 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 08 maj 2019 - 11:31

Dokładnie jak mess. TP bazuje na wartości rzeczywistej.
Ustaw sobie też dla testu pole % FTP i też na to patrz. Bo zobaczysz, że średnia spadła, będziesz chciał dokręcić i wyskoczysz w górę. A na % będziesz widział ile faktycznie kręcisz.

#1319 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 08 maj 2019 - 12:33

Mam 3s 10s i %FTP. Ogarnia mi to wszystkie rodzaje interwałów. Podstawowe wskazanie na które patrze najczęściej to średnia z 3s.  Kwestia wytrenowania żeby nauczyć się "trzymać równe waty". Podstawa to nie przypalać się na początku żeby szybko wskoczyć na zadany poziom. Ma być płynnie i równo. Raczej zaczynaj zwiększać moc na 3s przed startem interwału, szczególnie jak są krótkie. Zobaczysz że szybciutko przestaniesz "szarpać się" z pomiarem i zaczniecie się dogadywać :)


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1320 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maj 2019 - 19:31

@HarveyDent z tym "przypalaniem" to why? w większości przypadków to nie ma większego znaczenia. Za to za mocny start i gaśnięcie przez całe powtórzenie to już inna bajka.



Dodaj odpowiedź