Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#1321 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 maj 2019 - 07:45

Właśnie o to gaśnięcie mi chodziło. Przepraszam jeśli nie wyraziłem się jasno. 

 


  • mess lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1322 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 08:47

Poki co tak to wyglada :) podjazd minuta w 6 strefie- poczatek 600w po parunastu sekundach 400 a pod koniec jeszcze mniej wiec zjezdzalnia.

Ale sciagnalem do excela i zauwazylem raz na jakis czas piki kadencji jade rowno minuta cad120-125 plasko bez wiatru nowy asfalt a na wykresie 2 piki kadencji raz do 135 i raz do 144 na sekunde i powrot...wiec jakis blad oczywiscie pociaga to za soba skok mocy przykladowo 200 do 300 na sekunde i mam takie 2 piki.. Takich pikow jest kilka na treningu na srednia moc nie ma to zadnego wplywu ale mnie drazni ze raz na jakis czas mam taki zonk choc jade jak po stole rowno.
Coprawda przy kadencji 125 dupa mi czasem juz podskakuje moze to byc przyczyna jakichs takich bledow?

Przejmowac sie tym wlasciwie czy olac?

#1323 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 maj 2019 - 09:00

Panie to kadencja z kosmosu :) Jak to Twoja normalna kadencja to zweryfikował bym za jakimś innym czujnikiem. Aż się wierzyć nie chce że można cały czas kręcić powyżej 120. U mnie to granica podskakiwania dupy :)


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1324 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 09:35

Cwiczenie takie mialem zeby minute trzymac 120++ to trzymalem :) dupa owszem juz lekko podskakuje
No ale trzymajac ta rowna kadencje 120-125 mialem.2 piki do 137 i do 144 na sekunde na wykresie bledne na99% a to poeoduje tez pik mocy.
Nie wiem.czy sie tym martwic czy olewac bo na srednia wplywu ta seku da nie ma ale pod lupa widac takie 2-4 bledy na trening..

#1325 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 09:35

Nie wiem tez czy samo podskakiwanie dupy i szarpanie moze nie powoduje jakichs tam anomalii w pomiarach

#1326 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 maj 2019 - 10:29

Aaaaaa przez minutę to co innego. Moim zdaniem może. Jak nie ma podczas jazdy z naturalną kadencją to bym się nie przejmował. 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1327 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 11:15

Normalnie jezdze w przedziale 90-100 :) rzecz jasna
Dodam ze to chinczykowy pomiar xpower xcadey wiec mam pewne obawy co do jakosci pomiaru ale i doswiadczenia zerowe. Chetnie bym sie gdzies podlaczyl do trenazera na 10min i porownal odczyty wiadomo by bylo jaka jest jakosc tej sztuki bo na filmach i testach wypadaja zacnie.

#1328 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 maj 2019 - 11:39

Nie mam siły szukać 70 stron wątku a wyszukiwarka średnio sobie radzi 

jakiego uśredniania używacie w swoich miernikach ? znaczy na liczniku macie moc z:  3s , 5s , 10s czy może bez  uśredniania  ? 

 

to że dla interwałów powyżej 1 min można brać 5 czy 10s to dla mnie jasne,

 

ale jak jest przy krótkich rzędu 30-60 sek ? 

 

wczoraj pierwszy raz testowałem miernik , i utrzymanie strefy ( dla mnie wysokiej powyżej 120ftp ) rzędu 360-460 przez minute na uśrednianiu 3 sek było dość trudne

chodzi utrzymanie mocy w przedziale tak to wszystko tańczyło...i oczywiście start z 600 a na koniec walka o 360 :) z czasem szło coraz równiej ale tak ciężko zmieścić sie w przedział 100w ( to był podjazd o ile to cos zmienia ) ? :) to co jest jak sie jedzie w mniejszych strefach tempo czy LT gdzie ma sie przedział rzędu 40-50w ? 

 

kwestia wprawy , przyzwyczajenia ? uśredniania - lepiej 5s ? czy może miernik sprawdzić ? 

 

Pozdrawiam 

 

Oj, Maciek, znowu przekombinowujesz. Już chcesz robić treningi liniowe, a nie wyznaczyłeś sobie jeszcze pewno żadnych stref porządnie. Zrób podstawowe testy i będziesz wiedzieć czego się spodziewać. Trening w 6 strefie to nie danie w palnik na maksa i później walka o dół strefy tylko staranie utrzymania się w niej od początku do końca.

 

Kolejna sprawa, czy też może podstawowa w kontekście pytania - tak, jak nauczysz się kręcić równo, to skoki mocy nie będą bardzo duże. Oczywiście i tak nie da się wykonać każdego obrotu z dokładnością do jednego wata, ale praktyka czyni mistrzem. Stąd zawsze sugeruję, żeby uczyć organizm czucia mocy, a nie bazować na tym co maszyna narzuca (w przypadku treningów trenażerowych w trybach ERG), później łatwo to wykorzystać na drodze.

Kwestia uśredniania. Normalnie wyświetlanie wartości 3 - 10 sekund jest raczej optymalne. Wyjątkiem może być TT gdzie często stosuje się uśrednianie rzędu 30 sekund.

 

Zresztą polecam zapoznanie się z podstawową literaturą np. Podręcznik treningu z miernikiem mocy [Joe Friel] (bardzo proste przedstawienie zagadnienia, najwartościowsza część to 7 rozdział, ale jak to sam Friel określił jest przeznaczona dla zaawansowanych (i posiadających wiedzę w temacie) lub trenerów. Jednak w całej książce znajdziesz z pewnością większość odpowiedzi na podstawowe pytania, a i wyjaśnienia bardziej złożonych zagadnień też się znajdą. Później książka Training and Racing with a Power Meter: Hunter Allen, Andrew Coggan zwłaszcza lub przynajmniej część dot. profilowania.


  • MaciekTu lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1329 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 11:40

po prostu w necie widuje wykresy jak przy linijce - odchyłki po kilka / naście watt na dłuzszym treniingu czy interwały jak przy linijce  o tego typu : 

 

Załączony plik  moc_1.JPG   31,49 KB   14 Ilość pobrań

Załączony plik  moc_2.JPG   30,13 KB   14 Ilość pobrań

 

 

czy to moze wykresy z trenażera gdzie on reguluje moc no i jest wtedy jak przy linijce ? ??

 

 

 u mnie na drodze -  cyfry skaczą czasem i +- 100W  góre i w dół  bez wyraźnej zmiany tempa 

bardziej tak:  

Załączony plik  moc_3.JPG   41,93 KB   14 Ilość pobrań

 

 

(to nie moj wykres ale jak sie gapie w licznik widze ze jade dosyć rownym tempem spokojnie równa kadencja a moc raz 170 raz 270 choć średnio koło 200 ,  pewnie jakby uśrednić na 5 czy 10 sek to byłoby już w miare gładko)

 
 że doświadczeń z pomiarami brak.... nie wiem co o tym myśleć. 


#1330 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 09 maj 2019 - 12:10

Nie ma opcji tak pojechać w terenie. Na samym trenażerze (nie Smart) już bardziej. Ale mimo wszystko...

#1331 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 maj 2019 - 12:52

Jak się nauczysz równo kręcić to i Twoje wykresy będą podobne. Zwłaszcza na trenażerze ;)

Te wykresy mogą być z odczytu z trenażera, aczkolwiek nie muszą. Wyjątkowo "równo" może wyglądać wykres z trenażerów Wahoo z włączoną opcją wyrównywania (czy jakoś tak) wtedy wykres jest prawie linią prostą: zadane 200W to jest 200W. Po wyłączeniu tej opcji będą oczywiście odchyłki mocy w górę i dół.

 

Jeszcze jedno - może być, że kręcisz nierówno (tempo nie ma tu znaczenia, tylko każdy kolejny obrót korby), ale równie dobrze ten chiński wynalazek tak wylicza moc. Warto byłoby wyposażyć rower w alternatywny pomiar mocy np. w pedałach, korbie czy piaście (jeśli trenażer, to Elite z porządnym miernikiem), zarejestrować dane generowane przez oba mierniki (np. apką IQ na garmina, czy aplikacją androida ipwatt) i ocenić jakość pomiaru mocy tego co masz teraz.

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1332 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maj 2019 - 13:10

Prozor a co u Ciebie jest 6 strefą?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1333 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 13:20

Wlasnie tez tak pomyslalem zeby porownac i miec swiadomosc jak z tego korzystac. ale nie mam jak :\
Na YT sa porownania xcadey, wypada super blisko pedalow powertapa. Ale w chinczykach obawiam sie ze taki sam to malo znaczace stwierdzenie i sztuka sztuce nie musi byc rowna.
Zastanawiala mnie nerwowosc wykresow ale moze wynikac wlasnie z braku doswiadczenia

#1334 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 09 maj 2019 - 13:48

Xcadey takie dane wypluwa z siebie. Ale jak to obrobisz lekkim wygładzaniem choćby 3s oknem, to dane się pokrywają z np. jednostronnym pomiarem Favero.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#1335 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 21:03

Jednak oddaje. Moim.zdaniem jest jakis maly problem z kadencja a sledzac wykresy na 99% jestem pewien ze miernik uzywa kadencji do estymacji mocy?. Na sprintach przy agresywnym przyspieszaniu przy 140rpm mimo ze dalej rozpedzalem do 160rpm nagle na sekunde kadencja 0 i zonk. Na wykresie w domu to widac to miejsce i mimo ze przyspieszam rozkrecam rpm predkosc rosnie to miernik zgubil kadencje na sekunde i moc od razu z 700 na 300 i potem spowrotem na 780w....
Jadac rowno po plaskim lekko tez mam wrazenie ze kadencja minimalnie tanczy- jade 90 a na liczniku 87-93...a predkosc stala
... wiec kadencja +- to i moc +- 170-240 i ni qta nawet na 10s sredniej nie daje rady trzymac strefy 2...3... czasem tylko przez chwile sie uda... Takze zwracam
ale spodobaly mi sie cyferki moze poczekam na pedaly IQ2 ktore maja byc w sierpniu...
na wykresie minimalne usrednienie usuwa takie zonki srednio nie ma to wplywu ale w trakcie jazdy w strefie trzeba jechac na czuja troche i na podstawie wskazan licznika ciezko okreslic czy sie jedzie bardziej 190 czy 240 a to juz 2 rozne strefy. Nie sadze ze to standard w pomiarach z ramienia - raczej slabszy egzemplarz.

#1336 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 09 maj 2019 - 21:10

Oczywiście, że kadencja jest brana do wyliczenia mocy.
Mój Quarq gubi kadencję powyżej ok. 170-175 obr/min, ale rzadko robię ćwiczenie na HiCad, a i wtedy moc nie jest mi wcale potrzebna.

#1337 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 21:17

Pewno to lepsze i tak niz tetno ale chcialbym widziec tez w trakcie bardziej niz na czuja czy jade ok a nie dopiero po fakcie ze w sumie bylo ok...

#1338 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 09 maj 2019 - 21:22

No wlasnie ale mam wrazenie ze kadencja delikatnie skacze rowniez przy normalnych wartosciach i przez to o te iles wat skacze rowniez moc... A zmiane 5-8 obrotow na minute juz umiem wyczuc i widze ze na liczniku sie zmienia a nogi rowno kreca.
bo przy speedowaniu hi-cad ma to faktycznie ma male znaczenie.

Moze sie pospieszylem ale zwracam i poszukam czegos innego.

#1339 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 maj 2019 - 07:24

Kobieta, tfu, MaciekTu, zmienny jest ;) - znaczy zmienia sprzęt jak rękawiczki.

Ale w tym przypadku to sensowne. Pomijam kadencje rzędu 140 i więcej, bo to ani efektywne, ani sensowne nie jest (z tego co pamiętam kadencje >110 dla ogółu przestają być efektywne), ale mierniki naklejane na korbę potrafią figle płatać. Odradzam aż tak budżetowe rozwiązania, lepiej rozglądnąć się za porządnym miernikiem w pająku korby np. Power2Max od €490 (sam pająk z pomiarem mocy lub z korbą FSA Gossamer).

 

 

Prozor a co u Ciebie jest 6 strefą?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

Z6 Anaerobic 121% - 150%  

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1340 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 10 maj 2019 - 07:47


Liczby niewazne ale jak patrze na takie porownania gdzie moc jedzie spokojnie jak po sznurku wrecz...to u mnie takie cos nie bylo mozliwe i trzeba bylo w glowie usredniac 180 240 270 150..... jak Taki rozklad normalny wokol badz co badz sensownej sredniej...ale nie nadazalem za wskazaniami tak nerwowo liczby strefy i %ftp 80 50 120 90... skakaly bardziej na czuja.. w domu widac bylo ze jak chcialem 3 to srednia nawet i byla w 3 jak 2 to w 2 ale w trakcie na liczniku skakanie po 1-4 .... A srednia mialem ustawiona 3 i 10s.
Ftp 2x8 min tez wyszlo takie jak sie spodziewalem liczby sensowne ale tylko srednie. z dluzszych odcinkow pow minuty. Do tss ok do jazdy w danej strefie...slabo.

Wie ktos cos o IQ2? Maja miec pedaly i mtb i szosa w cenach nie do pobicia -poki co w przedsprzedazy...



Dodaj odpowiedź