Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#1361 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 17 maj 2019 - 10:33

U mnie trenażer vs droga rozstrzał w trzymaniu mocy ogromny. Na trenażerze nie jest to żaden problem, a w terenie jest cała masa zmiennych.

#1362 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 17 maj 2019 - 13:32

 tym bardziej oznacza ze wyrzucilem 500 dokładając do innego napisu na czujniku, 

jutro na drodze sie przekonam 



#1363 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2019 - 17:16

 

jakiego uśredniania używacie w swoich miernikach ? znaczy na liczniku macie moc z:  3s , 5s , 10s czy może bez  uśredniania  ? 

Nie używam już uśredniania z prostego względu, nie jestem w stanie na bieżąco/natychmiast reagować na wzrost/spadek mocy. Zaczynałem tez z uśrednianiem, ale po pewnym czasie zaczęło mnie to wkurzać i zmieniłem. Dziś doskonale sobie z tym radzę, mało co mi skacze moc, nawet podczas bardzo mocnych powtórzeń. Może warto pomyśleć o treningu na równe kręcenie? To też moze być przyczyną dużej amplitudy skoków. 



#1364 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 maj 2019 - 17:20

Jakie VI Ci wychodzi z dłuższego odcinka z założeniem równego tempa? Dajmy na to 30min+

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1365 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2019 - 17:34

Skiba VI

dziś 2h i troszkę interwałowo mam 1.380

wczoraj trenażer i też troszkę zabawy 1.082

ITT - 0,981

Test 14min z rozgrzeweczką - 1.226

zawody szosa - 1.112

3 serie 30/30 po 10min na 1.353

 

Edit:

Wyprowadziłem samo VI (to chyba dla Coggana?) i sprawdzę tempówki równiejsze

Ok. 0.99/0.98 +/- Ale to dla takich 10/15 minut. Z ITT 1.003, a test 0.998 :)

Ale mam jedną z ostatnich dni na 26 minut - 1.013

 



#1366 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 maj 2019 - 17:49

Ładnie :)

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1367 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2019 - 18:17

Staram się :D


  • mess lubi to

#1368 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 maj 2019 - 19:33

ITT ile minut? to zawody czy dla siebie?



#1369 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 18 maj 2019 - 08:29

Nie używam już uśredniania z prostego względu, nie jestem w stanie na bieżąco/natychmiast reagować na wzrost/spadek mocy. Zaczynałem tez z uśrednianiem, ale po pewnym czasie zaczęło mnie to wkurzać i zmieniłem. Dziś doskonale sobie z tym radzę, mało co mi skacze moc, nawet podczas bardzo mocnych powtórzeń. Może warto pomyśleć o treningu na równe kręcenie? To też moze być przyczyną dużej amplitudy skoków. 

Po pewnym czasie ani uśrednianie ani dane bez uśredniania nie przeszkadzają, bo bez specjalnego (tzn częstego) patrzenia na wyświetlacz licznika można uzyskiwać powtarzalne VI 1.00 czy 1.01.



#1370 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2019 - 09:26

Skoro prosi cisną na czasówkach 1.0 - 1.05, zastanawiają mnie dane które podajecie :) aboslutnie nie mówię, że nie wierzę. Bez detali to troche jakby napisać, że jeździ sie po 50kmh zapominając wspomnieć, że przez 5min ;)

Konkrety proszę, oczywiście wyniki z traneżera olewamy -> więc lecimy czas / moc i najlepiej link do stravy.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1371 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 18 maj 2019 - 10:54

W czasówce chodzi o to by uzyskać najlepszy możliwy czas i ma to mały związek z VI 1.00. Przy typowym interwale raczej nie robię zakrętów, nie rozpędzam roweru po starcie z 0, nie generuję mniejszej mocy na płaskim i zjeździe a większej na podjeździe. W czasie interwalu nie interesuje mnie uzyskanie najlepszego czasu a wykonanie założenia treningowego a to nie jest rudne.

Na ostatnim wyścigu VI 1.28 na czasówki sprzed roku: 1.06 (był zjazd), 1.02, 1.01, 1.02.



#1372 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2019 - 15:06

Wg mnie ma duże znaczenie przy jeździe na granicy możliwości

Oczywiście jezeli mowa o itt



#1373 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 18 maj 2019 - 19:00

A jest to faktycznie stosunek NP do av Power? Jak tak, to podczas TT najlepiej jak wychodzi w okolicy 1.00, bo to oznacza idealnie równą jazdę, a taka właśnie jazda da najlepszy czas przejazdu.

 

Takie jeszcze moje spostrzeżenia - uważam, że wzór Skiby do wyliczenia mocy znormalizowanej lepiej oddaje tę moc w interwałowej jeździe. Proste porównanie dla 30 minut zwykłych, klasycznych interwałów 60 i 45s z pełnymi odpoczynkami.

 

xPower - 342W

IzoPower - 415W!!! :D

CP - 375W

 

Posrał bym się, a nie ujechał bym 30 minut na 415W równej jazdy, nie nazywam się Tony Martin, by tak jechać. 342W jest jak najbardziej OK, lekko poniżej CP. Widziałem też wykresy i xPower ładnie odzwierciedla wykres tętna:

https://science4perf...power.png?w=840

 

Na moje, to NP Coggana nadaje się tylko do podpowiedzi mocy w FTP podczas godziny bardzo mocnych interwałów, ale absolutnie nie oddaje prognozowanej mocy dla równej jazdy. 

 

To to co cię Mess interesuje, ta sama czasówka 17 minut:

Skiba VI - 0,979

VI - 1.001

 

xPower - 370W

IsoPower 378W

AV Power - 370W

Nonzero - 386W

Były zakręty gdzie musiałem puszczać, więc to nie była idealnie równa jazda (+ start, finisz i błąd jazdy na początku), a na to by wskazywała wartość Cogganowej VI.



#1374 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 18 maj 2019 - 20:00

Konkrety proszę, oczywiście wyniki z traneżera olewamy -> więc lecimy czas / moc i najlepiej link do stravy.
 

Panie! Toć to wiedza tajemna, a linka do Stravy to od niektórych byś za żadne pieniądze nie dostał :P



#1375 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2019 - 20:28

nie no dobra Arni, już wiem. Twoje VI poniżej 1 nie ma racji bytu, wynika to z faktu, że VI opiera się na NP, a NP jest teoretycznie poprawnie liczone od 20min i nigdy nie może być niższe niż bezwględna. Przy krótszych długościach często jest niższe niż bezwzględna co jest oczywiście bullshitem :P w sumie każdy przypadek gdy jest niższe niż bezwględna to jakiś zonk. Perfekcyjne VI to jest 1.0 :)

 

A to, że NP strzela w kosmos po interwałach na wysokiej mocy wiadomo :) dlatego też lubie sobie patrzeć właśnie na xpower albo weighted avg power na stravie.

 

i tak sobie patrze na pętlę w terenie, która trwa nieco ponad 31 minut(9 maja jechałem):

 

av power: 364

iso power: 375

xpower: 367

nonzero: 366

VI: 1.029

 

pomimo interwałowego charakteru wygląda to na naprawdę równo przejechane, natomiast average power variance z całości to ponad 100W (max 900). Dochodzę do wniosku, że NP w połączeniu z bezględną najwięcej mi mówi na pierwszy rzut oka na temat skoków mocy na danej jeździe. Do reszty to chyba trzeba nabrać doświadczenia, żeby rzeczywiście od razu widzieć co jest mało a co dużo. A VI to chyba przede wszystkim do triathlonu się przydaje i to od olimpijskiego w górę :)

 



#1376 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 19 maj 2019 - 08:37

A no. Ja też głównie na xPowera patrzę jak już, a NP? Nie tym sposobem liczenia, nawet na godzinę uważam, że zawyża. Jedyne co zauważyłem po testach, że z 60min NP interwałowej jazdy, ma szansę podać dość poprawną moc krytyczną.
Ale zobacz już samo to, z tych testów co ci podesłałem CP średnio 22,9min +/-7,5min, a jak ma to się do teoretycznie równej mocy z 60min NP? To co mówisz, może do tri się nada, ale do niczego krótszego.

#1377 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 20 maj 2019 - 09:22

U mnie trenażer vs droga rozstrzał w trzymaniu mocy ogromny. Na trenażerze nie jest to żaden problem, a w terenie jest cała masa zmiennych.

Faktycznie - na trenażerze jest łatwiej 

Wiec Xcadey w tym względzie sie wiele nie różni od 4iiii ,  był w porządku , na podsumowaniu treningu wyniki są zbliżone  (cel vs realizacja ) 

 

wnioski mam takie po tygodniu używania miernika(ów) ... 

 

o ile strefy 1 -2  łatwo sie utrzymuje w ryzach (nawet bez miernika ) , 3 już trudniej ale jako tako ,

a od 4 w góre jest już jazda i tak i tak na czuja moc tańczy 250-350. choć potem o dziwo na podsumowaniu średnia moc jest taka jak miała być wiec miernik pomaga to kontrolować,  

 

natomiast jakieś krótkie 15-20-30sek interwały w strefie 5-6 czy 7 nie na trenażerze, czy jest miernik czy nie i tak są " na czuja" , zaawansowanego treningu ( skomplikowane sufferfest itp ) bez trenażera ktory sam reguluje moc  - raczej mało realne zeby wykonać trafnie  z założeniami na drodze. 

 

miernik i tak skacze 500-700-500 , nie wiem czy uda mi sie kiedyś nauczyć trzymać równą strefe 4 i wyżej 

 

osobiście ustalam przełożenie+kadencje trafiam +- w moc i kadencji sie trzymam , zasadniczo jak nie ma zbytnio wiatru i droga płaska tak jest mi najłatwiej kontrolować strefe ,  trzymac +-1-2rpm nie mam problemu i na podsumowaniu moc średnia wychodzi ok. ale to sie tyczy interwałów 30sek wzwyż bo  jakieś 10-20 sek zajmuje  ustalenie tempa, a te pierwsze 20 sek to zawsze piki . 

 

Widzę też jak bardzo strefy mocy sie różnią od tętna, strefa 2 mocy to ciągle spokojna regeneracja w tętnie...,

strefa 3 mocy to dopiero 2 strefa tętna którą jezdziłem "zawsze" bo sądziłem ze poniżej nie ma sensu... 

strefa 3 tętna to już przeważnie strefa 4 mocy ,

 

a na zmęczeniu -  wyższa 2 tętna to już dolna strefa 4 mocy...

pomijam fakt czasu reakcji mocy i tętna bo to oczywiste.



#1378 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 20 maj 2019 - 09:30

Czyli po co miernik jak i tak wszystko na czuja.... Bossszeeee co za głupoty. Jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy.

 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1379 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 maj 2019 - 09:55

Maciek, jeśli 2 strefa mocy w długiej jeździe (+20min) nie odpowiada tobie 2 strefie tętna, to jedno lub drugie masz źle skalkulowane.

A ztą kontrolą masz dużo racji, do 150/200% jeszcze idzie nad tym zapanować, bo jest na to czas, ale powyżej gdzie czasy interwałów dochodzą do nastu sekund praktycznie nie idzie kontrolować mocy, bo zapier... jest tak duży, że nie ma czasu patrzeć na licznik.

#1380 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 20 maj 2019 - 10:30

Wg mnie ma duże znaczenie przy jeździe na granicy możliwości

Oczywiście jezeli mowa o itt

To tak nie działa. Zapoznaj się z https://www.bestbikesplit.coma tu masz film bazujący na Zwiftowej czasówce Giro https://www.youtube.com/watch?v=-NwHNUhopIQ


  • mess lubi to



Dodaj odpowiedź