Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#1541 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 16 sierpień 2019 - 16:46

@LuckyLuk, nie podgrzewaj atmosfery, 

A czemu notorycznie sam to robisz? Jego podnieca wat na liczniku, a ciebie znieważanie innych? Po kiego to czytasz jeszcze raz zapytam?



#1542 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 08 wrzesień 2019 - 15:38

Ile % może wynosić mniej więcej FTP z 3 minutowego testu. Wiem, że są test 8 min, 20 min i progresywny, nie musicie mnie przekonywać o ich wyższości, bo doskonale sobie z tego zdaje sprawę, jednak będzie to promocja kolarstwa i taka próba dla amatorów. Czas niestety nie pozwoli mi na zrobienie dłuższych testów bo będę miał tylko 1 trenazer do dyspozycji, a chciałbym coś im opowiedzieć o FTP, strefach mocy i mniej więcej uzmysłowić jak to wygląda. Dlatego dajcie mi proszę jakiś przybliżony przelicznik jak to mógłbym mniej więcej policzyć.

#1543 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2019 - 16:16


  • Arked lubi to

#1544 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 08 wrzesień 2019 - 17:58

Zawiedzionym jakością postów w tym wątku polecam użyć "nick -> Ignorowani użytkownicy"

Panel-kontrolny-Forum-Szosowe.png

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#1545 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 08 wrzesień 2019 - 19:28

Ile % może wynosić mniej więcej FTP z 3 minutowego testu. Wiem, że są test 8 min, 20 min i progresywny, nie musicie mnie przekonywać o ich wyższości, bo doskonale sobie z tego zdaje sprawę, jednak będzie to promocja kolarstwa i taka próba dla amatorów. Czas niestety nie pozwoli mi na zrobienie dłuższych testów bo będę miał tylko 1 trenazer do dyspozycji, a chciałbym coś im opowiedzieć o FTP, strefach mocy i mniej więcej uzmysłowić jak to wygląda. Dlatego dajcie mi proszę jakiś przybliżony przelicznik jak to mógłbym mniej więcej policzyć.

 

Film od Messa wszystko wyjaśnia. Test 3 minutowy to trochę inna bajka. Nie wyznacza się go na podstawie odsetka mocy 3 minutowej tylko średniej mocy z jaką jesteś w stanie jechać przez ostatnie 45 sekund testu. Test zaczyna się od jazdy na maksa (a więc od sprintu). Ostatnie 45 sekund to walka o przetrwanie. Średnia moc z tej końcówki jest mocno skorelowana z mocą krytyczną zawodnika. To nie to samo co FTP ale w uproszczeniu można je do siebie zestawić.



#1546 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 wrzesień 2019 - 20:18

No nie wiem, chciałbym mieć takie FTP (czy raczej móc ciągnąć przez pełną godzinę, czyli raczej CP?) jak mam po 3 minutach all out...

 

Ps. Jakby ktoś się zastanawiał, gdzie podziały się posty niezwiązane z tematem, a raczej z obrzucaniem błotem, to znalazły się w wątku: Śmietnik. Tak więc na przyszłość po wpisie głupot możecie ich tam szukać. Dlaczego śmietnik, a nie kasowanie? Żebyście mogli się zreflektować, ewentualnie domyślić się dlaczego dostaliście karę czy bana... :P


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1547 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 06:30

Ok, ale jak to zestawić z FTP, ile to jest procent? To będą amatorzy nigdy nie jeżdżący na szosie, więc wynik mogę im podać bardzo przybliżony, tylko zastanawiam się ile to mniej więcej może być %?

#1548 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 wrzesień 2019 - 06:35

Dokładne wyjaśnienie powyższego wraz z w/w wideo: https://medium.com/c...eo-37d8befd4f01

 

W skrócie (Med Sci Sports Exerc. 2007 Mar;39(3):548-55. - pubmed): Determination of critical power using a 3-min all-out cycling test.

 

Abstract

PURPOSE:

We tested the hypothesis that the power output attained at the end of a 3-min all-out cycling test would be equivalent to critical power.

METHODS:

Ten habitually active subjects performed a ramp test, two 3-min all-out tests against a fixed resistance to establish the end-test power (EP) and the work done above the EP (WEP), and five constant-work rate tests to establish the critical power (CP) and the curvature constant parameter (W') using the work-time and 1/time models.

RESULTS:

The power output in the 3-min trial declined to a steady level within 135 s. The EP was 287 +/- 55 W, which was not significantly different from, and highly correlated with, CP (287 +/- 56 W; P = 0.37, r = 0.99). The standard error for the estimation of CP using EP was approximately 6 W, and in 8 of 10 cases, EP agreed with CP to within 5 W. Similarly, the WEP derived from the 3-min test (15.0 +/- 4.7 kJ) was not significantly different from, and correlated with, W' (16.0 +/- 3.8 kJ; P = 0.35; r = 0.84).

CONCLUSIONS:

During a 3-min all-out cycling test, power output declined to a stable value in approximately the last 45 s, and this power output was not significantly different from the independently measured critical power.

 

Pełny artykuł: https://journals.lww...a_3_min.19.aspx

 

Co ważne: procedura testu:

Three-min all-out tests.

Subjects first performed a warm-up at 100 W, followed by 5 min of rest. The test started with 3 min of unloaded baseline pedaling at each subject's preferred cadence, followed by an all-out 3-min effort. Subjects were asked to increase their cadence to approximately 110 rpm during the last 5 s of the baseline period. The resistance on the pedals during the 3-min effort was set using the linear mode of the ergometer so that the subjects would attain the power output halfway between V˙O2peak and the GET (i.e., GET + 50% Δ, with Δ being the magnitude of the interval between the GET and V˙O2peak) on reaching their preferred cadence (linear factor = power/cadence squared). Strong verbal encouragement was provided throughout the test, although the subjects were not informed of the elapsed time, to prevent pacing. To ensure an all-out effort, subjects were instructed to maintain their cadence as high as possible at all times throughout the test. Peak V˙O2 was calculated as the highest 30-s average achieved during the test, and blood [lactate] was sampled at rest before the test and immediately after its completion (see below).

 

Ale warto przeczytać to co napisane jest w pierwszym linku (i z badaniami) - szczerze, pocierpieć przez 3 minuty to się jakoś da, warunek nie rozkładać sił na 3 minuty tylko w każdym momencie dawać z siebie wszystko.

 

Google o dziwo dość dobrze przetłumaczyło pełny artykuł badania: https://translate.go...a_3_min.19.aspx

 

Warto się z tym zapoznać, bo jest tam określona pełna metodyka badawcza, w odróżnieniu od tego testu z wideo, wymagana tu była jak największa możliwa do utrzymania kadencja co moim zdaniem może mieć znaczenie (na wideo kadencja średnia 74, pomijając początek: 69 rpm). Na dodatek zaznaczono brak informowania o braku upływu czasu no i doping słowny. W praktyce z dopingiem różnie bywa, a brak informacji o upływie czasu należy zrealizować poprzez brak widoczności ekranu urządzenia pomiarowego (w Edge można włączyć tryb oszczędzania energii - ekran będzie wyłączony, pikanie pod koniec testu, albo położyć obok zamiast przed oczami ;)). Do testu przystąpić po odpoczynku 24h, bez dodatkowych stymulantów typu kofeina.

Polecam przeczytanie całego artykułu, jak wspomniałem o dziwo google przetłumaczył to wyjątkowo dobrze.

 

Z drugiej strony: The 3-min all-out test is valid for determining critical power but not anaerobic work capacity in tethered running - co prawda dla biegu, ale można to rozłożyć na każdy wysiłek aerobowy, w tym również kolarstwo.


  • Arni i Arked lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1549 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 06:41

Ok Prozor, o to mi chodziło, dziękuję.

#1550 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 07:40

No nie wiem, chciałbym mieć takie FTP (czy raczej móc ciągnąć przez pełną godzinę, czyli raczej CP?) jak mam po 3 minutach all out...

Prozor, CP, tylko i wyłącznie CP. Powyższe badanie tak samo przedstawia wyniki w porównaniu do CP wyliczonego z modelu 2para 1/time. FTP to tylko marketingowa nazwa mocy krytycznej nie mająca nic wspolnego z godziną, bo średni czas dla CP to 22,9min +/-7,5min.
Nie ma CP dla godziny, nie ma dla 30 minut, nie ma dla 3 i tak samo dla 5 sekund. CP jest jedno i nie ma przyporządkowanej wartości czasowej. Usuncie z głów te myślenie, że FTP to moc dla 60 minut, nie, FTP to znacznie wyższa moc.
Jest wypowiedź Coggana która tłumaczy, że średnio 60,8 minuty to wytrzymywali zawodnicy o wysokim pierwszym progu mleczanowym LT1 i prawdopodobnie bedzie to ok. 90% mocy krytycznej. Mój kolega tak ma, ma bardzo wysoko LT1 i wychodzi mu to właśnie na ok. 89-90% mocy CP, tak późno się zakwasza.

Krzysztof, jak chcecie się tak bawić to tylko jak powyżej. Zwykły test 3 minutowy przejechany z równo rozłożoną mocą bedzie słabo odzwierciedlał wasze CP, bo każdy z was będzie miał inną pojemność beztlenową, a co za tym idzie, uzyska inną średnią moc z tej próby choć w praktyce może się okazać, że wszyscy mają identyczne CP.
Rozumiesz? Dla jednego testera będzie to 150% CP, dla innego 165, a jeszcze ktoś inny może mieć 175%. Kto ile?

Pobawcie się tak nak wty w/w teście i wrzuć proszę swoje spostrzeżenia po wszystkim, to może być ciekawe.
  • Prozor lubi to

#1551 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 wrzesień 2019 - 07:56

Arni jakbys obejrzal ten filmik to bys wiedzial, ze to ma nie byc rowne 3 min a "ftp" to srednia moc z ostatnich 30s jak dobrze pamietam. Mówią też o tym, że nie jest to bardzo precyzyjna metoda :)

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#1552 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:06

Wiem, a nawet z 45s. Ale Prozor napisał, że chciał by mieć taką moc przez godzinę i ma rację, nie bedzie jej miał przez tak długi czas, lecz przez ok. 20-30 minut.

O tym, że to słaba metoda mówił też na grupie Towsend, ale nie mogę teraz znaleźć tego tematu. W badaniu mówią o dokładności 5/6W co stanowi ok. 2% błędu ze średniej mocy 287w. Poprawne testy dla CP dają błąd do 1%. Pobawić się można.

#1553 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:09

Mess - przeczytaj badania na podstawie których test został przeprowadzony. Moc z ostatnich 45 sekund nie zmienia się znacząco, a do wniosków końcowych przyjęto ostatnie 30s.

 

Te 20 - 30 minut to nawet by i się zgadzało ;)

 

Sami badający sugerują: Dlatego sugerujemy, aby ten test stanowił korzystną alternatywę dla konwencjonalnego protokołu wielu wyczerpujących testów wysiłkowych w celu określenia CP.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1554 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:22

Co by nie mówić, perspektywa wykonania zaledwie 3 minutowego testu, żeby otrzymać CP30 (dajmy na to), nawet z dokładnością 2-3%, jest bardzo kusząca.



#1555 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:45

A tam wielu wyczerpujących, minimum to dwa, jeden na ok. 3 minuty, drugi na 12-15.

Arked, kuszące jest, ale ile to 2-3%? Przy 300w jest to 6-9w pomyłki. Na 105% trzeba wyzwolić VO2max. Jak walniesz się o -3%, to tego nie zrobisz i każdy trening interwałów na tej mocy nie przyniesie spodziewanego efektu, trzeba by jechać mocniej.
Na niskich mocach nie ma to znaczenia, bo nawet LT1 to zakres od ok. 80 do 90% CP, ale ten jeden punkt jest dość istotny.

Ja nazwał bym te testy alternatywą na szybko, akurat dla kol. Krzysztofa jak znalazł, ale dla poważniejszych zastosowań już niebardzo.

Ale wiecie co, ta pomyłka z takiego 3 minutowego i tak jest chyba lepsza od testów 20 minutowych - 5%. Tu błąd szacowania wynosi ok. +/-15w dla skrajnych przypadków.

#1556 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:55

Zgadza się, alternatywą na szybko, ale również do oszacowania dla przeciętnego amatora, któremu nie zależy na wysokiej dokładności. Komu zależy na maksymalnej dokładności to zrobi testy laboratoryjne ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1557 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:59

Z tymi labami to też różnie, przecież tam testujemy się na trenażerze, a na nich generujemy nieco niższe moce. Tętno jedynie będzie bardzo dokładne i z tym można już coś porobić.

#1558 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 14:44

Ok, będę robił dokładnie taki test jak mi zaproponowaliście w niedzielę na pewnej grupie amatorów, sam jestem ciekaw wyników. Podzielę się spostrzeżeniami z wami. Fajnie też bo obiecałem też test na peak mocy a tutaj będę miał wszystko od razu. Przy okazji można kogoś sklasyfikować czy ktoś jest bardziej sprinterem czy time trialowcem 😊
Właśnie nie skumałem od razu ze Watt z CP z ostatnich 45 sek równa się dokładnie Watt FTP, myślałem, że trzeba jeszcze jakoś przeliczyć jak po teście 20 czy 8 min
  • Krzysztof303 lubi to

#1559 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2019 - 11:42

https://mobile.twitt...944457945309185

Arni co myślisz o tym? Po 20 etapach 5 h z 0.88 IF to realne czy zaniżony FTP? Ale pros miałby źle wpisane?

#1560 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 07 październik 2019 - 16:38

Nie wiem, bardzo późno z pewnością się zakwasza, to w końcu pros, a więc może długo i mocno bez podnoszenia poziomu laktatu, ale czy aż tak długo??? Nie wiem. 





Dodaj odpowiedź