Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#1561 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 20 październik 2019 - 17:50

Posiada ktoś książkę Training and Racing with a Power Meter Autor: Allen Hunter i może napisać o niej parę zdań?



#1562 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 20 październik 2019 - 18:10

Ja mam czerwona Friela tylko

#1563 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 październik 2019 - 06:59

A czy dywyn pytał się, czy ktoś ma czerwoną książkę Friela? Nie? No właśnie 😜

 

@dywyn: a co konkretnie chcesz wiedzieć, bo parę zdań to możesz sobie poczytać recenzje czy opisy w sieci: https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

zwłaszcza to co czytelnicy piszą w amazon ;)

 

W roku 2019 wydano 3 edycję tej książki: https://www.velopres...-a-power-meter/

New in this third edition:

  • All-new power metrics: FRC, Pmax, mFTP, Power Duration Curve, and more
  • Two new power-based training plans for masters cyclists and triathletes
  • New training plans to raise Functional Threshold Power
  • Over 100 new power-based workouts
  • New guidance for triathletes on pacing the bike and run
  • New case studies on masters cyclists and triathletes
  • Methods to test power duration and pinpoint weaknesses in a variety of race distances
  • 100 newly illustrated charts

 

faktycznie, wcześniejsze edycje (zwłaszcza pierwsza) prosiły się o aktualizację.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1564 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 21 październik 2019 - 07:56

Oczekiwałbym szybkiej oceny, kogoś kto kilka książek na temat treningów już przeczytał, czy warto kupić :)



#1565 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 21 październik 2019 - 19:26

To takie must have w sumie jeśli ogarniasz angielski


  • dywyn lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1566 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 październik 2019 - 09:36

Oczekiwałbym szybkiej oceny, kogoś kto kilka książek na temat treningów już przeczytał, czy warto kupić :)

 

Szybka ocena: warto.


  • dywyn lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1567 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 październik 2019 - 17:51

I recently had the privilege of hosting Dr. Nathan Townsend, an Australian PhD in Exercise Science, currently working in Qatar in prep for the 2022 World Cup, among other things.

 

 


  • mess lubi to

#1568 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2019 - 21:01

Pochwalcie sie Panowie jakie macie plany treningowe na nadchodzace miesiące. O ile nie jest to oczywiście tajemnica...🙀🙀

Ja wracam można powiedzieć do korzeni. Gdy pogoda pozwoli(brak ulew śnieżyc mrozów poniżej ok -5 do -10) duże objętościowo treningi 4-8 godzin oczywiście jak sie wprowadze przez kilka dni. Czasem sprint na maksymalnych mpcach jakieś 3-6 sekund dla odmulenia.


Do tego treningi siły, i vo2max ale to raczej od stycznia. Do stycznia bardzo sporadycznie. Chyba że pogoda nie pozwoli na szose to wtedy wiecej siły na trenazerze ale wciąż bez przemeczania się i robienia ćwiczeń na siłę(w sensie na chama przemeczajac sie dzień w dzien a nie ze siłowe ;p)

W sezonie i późna wiosną planuje bardziej polaryzować trening vo2max i długie tleny jako eksperyment. Mniej progowych i 3 strefy

Na podbudowie tego sezonu i nauczony wieloma błędami z poprzednich lat myślę że dojdę do dobrej, stabilnej formy na lato :)

W dodatku w tym roku robie 8 dób przerwy więc praktycznie zero spadku formy i nie będę zaczynał wszystkiego od zera jak np w tym roku.

W planach mam spłaszczyć krzywą mocy, mniejszt nacisk na moc beztlenową wiekszy na wytrzymałość wielogodzinną i zakresy vo2max i progowe. No niestety nie da sie mieć wszystkiego trzeba czasem wybierać. Wszystko może mieć poczatkujacy który rozwija sie wszędzie od zwykłej jazdy.

#1569 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 listopad 2019 - 22:00

Klasycznie odwrócona periodyzacja. Jak jesteś w stanie jechać 2-4h w 2 strefie mocy i puls też masz w 2 strefie to tłuczenie tej mitycznej objętości nic nie daje. Strata czasu bo baze jest i lepsza nie będzie. To dobre dla początkujących.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1570 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2019 - 22:02

Nie zgadzam się z tym. Objętość to jak by podstawa czasu treningowego. Pozbawiajac sie spokojnej objętości pozbawiłbyś sie wiekszosci godzin rocznie. Chyba nie powiesz ze trenujesz vo2max czy próg po kilkaset godzin rocznie. To fizjologicznie nierealne.

#1571 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 listopad 2019 - 22:08

Poczytaj o odwróconej periodyzacji. Nigdzie nie zanegowałem konieczności  treningów o dużej objętości przy małej intensywności


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1572 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2019 - 22:11

Znam te wszystkie teorie. Bazuje na swoim doświadczeniu i intuicji. Wiem że miałem sezon z dużą obojętnością zima i niską intensywnością(poza sporadycznymi ustawkami przyspieszeniami na jakieś komy ale większość to spokojny tlen), i forma była kozacka ale dopiero późnym latem. Wczesniej i później też przyzwoita. I miałem sezon gdzie cała zima tyrałem w trupa w piwnicy i forma była kozacka przez 3 tygodnie wczesną wiosna a potem 30 minut w pierwszej strefie było wyzwaniem cała wiosna lato umierałem jesienią też. Zresztą nie dyskutuje tu o swoim treningu tylko pytam was z ciekawości o ile chcecie podzielić sie tym jak Wy planujecie trenować. Nie prosze o rady bo nie mam trzech lat.

Głównym powodem takiego planu jest to że nie chce sie wypalić jak już raz czy nawet dea razy to miało miejsce jazda w trupa cala zimę, a nie koniecznością budowy wytrzymałości od zera. Choć tej nigdy za wiele.

#1573 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 listopad 2019 - 22:21

Ja też bazuje na swoim doświadczeniu i zauważyłem że tłuczenie kilometrów na niskiej intensywności w zimę niczego nie zmienia poza zamulaniem. Lepiej mi robi 4-5h w SS i na progu niż 8h zamulania w wytrzymałości. Na trenażerze to niewykonalne dla mnie.

Baze tłukłem 1,5 roku non-stop jak zaczynałem jeździć regularnie.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1574 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2019 - 22:30

Czekaj czekaj sugerujesz ze tlukles 5h non stop na progu? 5 GODZIN PROGU NA JEDNYM TRENINGU?? To koncze dyskusje bo prog masz niedoszacowany o kto wie czy 50-100%

Ja zgadzam sie ze moc rosnie od intensywnosci(poza początkującymi) ale chce jak w 2016 mieć najleosza forme latem nawet do jesieni, niż kozaczyć na trenazerze w lutym a potem być obejzdzanym przez babcie na skladakach w lipcu. No nie da się mieć wszystkiego, szczytu cały rok.

Wiele też zależy niestety od pogody. Gdy bede zmuszony jeździć na trenazerze wtedy oczywiście siła rzeczy zmienie ten plam. Choć wciąż bez skrajności.

Ps. 8h wytrzymałości to raczej skrajny trening wykonywany niezmiernie rzadko. Nawet Froome prawie nigdy nie przekracza 7. Nikt nie mowil ze tyle chce jeździć na trenazerze nie oszalalem... Na trenazerze nie chce przekraczac 3 godzin bo to wypala przed sezonem mowie to rowniez z wlasnego doświadczenia.

#1575 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 listopad 2019 - 22:46

Pisałem o objętości tygodniowej czyli mikrocyklu. 

Nigdy się nie zarzynałem i nie miałem problemów takich jak Ty. Cały sezon stabilnie do góry. Najlepsze FTP mam na przełomie sierpień/wrzesień. W tym roku to nawet w połowie września.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1576 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2019 - 22:47

A to dobrze. Już myslalem WTF jakie 5h jakie 8h na trenazerze ;D

No to bardzo dobrze o to chodzi. A ile masz objetosci w skali calego roku w godzinach?

#1577 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 listopad 2019 - 22:52

Nieco ponad 300h


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1578 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 10 listopad 2019 - 13:21

Podam na swoim przykładzie, 2016 - ok 4 tys km przez zime, 2017 - 0 km, 2018 - 1.5tys km. Efekt w postaci czy się stoi czy się leży..... 😁 Generalnie nie widzę różnic

#1579 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 10 listopad 2019 - 13:22

Nie jesteś dobrym przykładem z powodu braku wszelkich pomiarów poza "średnia".
Niestety żeby jeździć trzeba jeździć, a ciężki trening popłaca. Nic sie nie zmieniło w tej kwestii.

I co z tego że nie jezdziles? Z tego co widziałem mogłeś sie pochwalić piwnym brzuszkiem, nigdy tez w calym zyciu nie jechales dłużej niż 5 godzin wiec nie wiadomo jak tam z wytrzymałością. Nie jesteś dobrym przykładem sorry
  • Arked lubi to

#1580 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 10 listopad 2019 - 14:40

Ja myślę że nawet spędzenie zimy w ciepłym fotelu i rozpoczęcie sobie jazdy na wiosnę da tyle samo albo nawet i więcej co przelatanie całej zimy po ciepłych krajach.Po prostu kwestia czasu. Ale to tylko moje subiektywne odczucia



Dodaj odpowiedź