Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka Szerokość Opony Najlepsza?


102 odpowiedzi w tym temacie

#61 MaciekWawa

MaciekWawa
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 13:56

Ja mam 24mm na obręczy 18mm. Wcześniej miałem taką samą szerokość opony ale na obręczy 15mm i różnica jest kosmiczna na korzyść 18mm. Szerokie obręcze to jest to!



#62 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 kwiecień 2016 - 14:05

Pytanie tylko, czy idzie to w parze z prędkością? Jak patrzę na tabelę kompatybilności opon z obręczami to 17mm rozpoczyna się od 25 i jedynie 15mm obręcz, ma taką oponę w środku kompatybilności. No nie wiem, raczej uważam, że skrajności to nie najlepszy pomysł tym bardziej, że 19 nie łapie się na 25, a na 28.



#63 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 kwiecień 2016 - 14:13

Te tabele są... dość mało wiarygodne ;) Albo inaczej: robione bardzo na siłę.

 

Zwróć uwagę, że np. dla opony 23 mm polecana szerokość obręczy to 15 mm. W tej sytuacji dla opony np. 50 mm (szerszej o ponad 100%) spodziewałbyś się co najmniej 30 mm, prawda? A tu niespodzianka, idealny rozmiar to 19 mm, szerszy o 30% ;)

 

O oporach się nie wypowiem, bo bez precyzyjnego pomiaru to będzie czcze gadanie. Ale z założeniem opony oraz jej poprawną pracą nie ma najmniejszych problemów.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#64 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 kwiecień 2016 - 14:22

Te tabele są... dość mało wiarygodne ;) Albo inaczej: robione bardzo na siłę.

 

Zwróć uwagę, że np. dla opony 23 mm polecana szerokość obręczy to 15 mm. W tej sytuacji dla opony np. 50 mm (szerszej o ponad 100%) spodziewałbyś się co najmniej 30 mm, prawda? A tu niespodzianka, idealny rozmiar to 19 mm, szerszy o 30% ;)

Ja akurat takich wniosków bym nie wyciągnął :) Opony mają swój prawidłowy profil, szerokość to jedno, a kształt to drugie. Na obręczy 19mm też można założyć oponę 62mm, ale czy to będzie idealne połączenie? No nie. Podobnie będzie w drugą stronę, zbyt szeroka obręcz to rozpłaszczenie opony na szczycie, czy to będzie idealne dla prędkości gdy wzrośnie nam powierzchnia styku opony z podłożem? Wydaje mi się, że opona ma pracować na tych nierównościach asfaltu, ale z zachowaniem swego prawidłowego profilu więc skrajności raczej nie są wskazane, bo zbyt mocno zmieni się jej profil.



#65 superfrog

superfrog
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 04 kwiecień 2016 - 15:11

Mam obręcze Mavic Aksium 13c, jeżdżę na oponie Schwalbe Lugano 23c. Mogę bezpiecznie założyć takie same 25c? Zyskam na komforcie, stracę na prędkości?



#66 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2016 - 07:51

Istotne na tyle, że taka opona 25mm na obręczy 13mm układa się inaczej niż na 15 czy 17mm. Osobiście jakoś nie widze opony 25 na obręczy 17mm. Pytanie zatem, czy 13 czy 15? Na jakie zakładacie dwudziestki piątki i czy jest jakaś w ogóle wyczuwalna różnica?

Nowe Bontragery w szosach jeśli dobrze pamiętam mają 17 mm a opony w Domane fabrycznie 25.

#67 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2016 - 07:56

Nie. Nie pomyślałem, że to też może być istotne. W każdym razie, co by nie mówić, to na 2016 rok prawie wszyscy producenci rowerów wyposażają je w opony 25 mm, choć przecież przy oponach 23 mm można podawać niższą wagę katalogową roweru, to jednak zdecydowali się na opony 25 mm. Z tych marek, którymi się interesowałem, to chyba jedynie Trek zakłada fabrycznie jeszcze opony 23 mm.

W opisie roweru musiałaby być podana waga z dokładnością do 3 miejsc po przecinku :) przy tym samym modelu opony różnice na sztuce są między 30 a 50 gramow.

#68 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 kwiecień 2016 - 08:18

Warto pamiętać, że przy szerszych obręczach 23-24mm zew. opona, która ma nominalnie 23mm i tyleż na klasycznej obręczy, będzie w rzeczywistości 2mm szersza.

#69 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 kwiecień 2016 - 08:43

Jeździłem na takim połączeniu przez dobre 5k km. Żadnych problemów nie zaobserwowałem.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#70 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 kwiecień 2016 - 10:20

Przez kilka lat jezdzilem na na wew szerokosci 17.5 i oponach 23mm (veloflex corsa i conti gp4s), obie mialy na Archetype 25mm. 



#71 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 11:26

Ja akurat takich wniosków bym nie wyciągnął :) Opony mają swój prawidłowy profil, szerokość to jedno, a kształt to drugie. Na obręczy 19mm też można założyć oponę 62mm, ale czy to będzie idealne połączenie? No nie. Podobnie będzie w drugą stronę, zbyt szeroka obręcz to rozpłaszczenie opony na szczycie, czy to będzie idealne dla prędkości gdy wzrośnie nam powierzchnia styku opony z podłożem? Wydaje mi się, że opona ma pracować na tych nierównościach asfaltu, ale z zachowaniem swego prawidłowego profilu więc skrajności raczej nie są wskazane, bo zbyt mocno zmieni się jej profil.

No to z życia:

 

W rusie przy obręczach 700x17 założone Michelin DS 700x23, profil jak najbardziej prawidłowy, powierzchnia styku taka sama jak w Kodze na obręczach 700x13 przy tych samych oponach, ciśnienie w obu rowerach takie samo.


CykloOpole !!! :)


#72 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 14 kwiecień 2016 - 16:45

Może akurat ktoś miał do czynienia z obiema oponami to podpowie. Obecnie mam założoną Vittirie Rubino Pro 700x23 c na obręczy 13mm. Odległość do obejmy przerzutki 1,8 mm a opona już troche zużyta. Mam zamiar założyć Vittorie Rubino Pro 700x25 i teraz pytanie czy się zmieści? Troche się boje ,że może ocierać.



#73 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 27 kwiecień 2016 - 15:24

Żeby nie było, popełniłem też ten grzech i założyłem w końcu 25mm gumy na obręczy o szerokości wewnętrznej równe 13,7mm. Opona ma szerokość 24,9/25mm czyli raczej zgodnie z tym co chciałem uzyskać. Średnica wzrosła o ok. 1mm, balon też idzie wzrokowo rozpoznać jako większy.

Wcześniej miałem 23mm, które na tej obręczy uzyskiwały ok. 23,5mm. 

 

Wrażenia.

Jest fajnie, jest miękko, szczególnie na dziurach w drodze czy na chropowatym asfalcie czuć wielkość i miękkość balonu, można to porównać do jazdy na balonie koła MTB. Ale czy jest szybciej? Tu bez jakiś precyzyjnych pomiarów nie podejmuję się oceny, moim zdaniem jest tak samo. Jako ciekawostkę podam, iż dzisiejszą trasę przejechałem o 1,5km/h wolniej niż kilka dni temu na oponie 23mm. Różnica była jednak kierunków wiatru, bo moc miały podobną, także ciężko powiedzieć coś na temat wpływu opony.

 

Co jeszcze, czułem się pewniej na tej oponie, jakby lepiej trzymała asfaltu, ale to może być wpływ niższego ciśnienia. W 25 wpompowałem 100 i 105 PSI (max producenta 100PSI), w 23mm pompowałem ok. 130PSI (max producenta 140PSI).

 

Pierwsze wnioski.

Tak jak gdzieś SPIKE pisał, śmiało można zakładać 23mm, ale warto wtedy śmigać po świetnej jakości asfaltach. Na takich drogach nie ma żadnej różnicy pomiędzy 23 a 25mm, ale jak tylko pojawią się drogi gorszej jakości, a o to nie trudno w PL, to lepiej się chyba sprawdza już 25mm ze swoim niższym ciśnieniem.


  • Robert74 lubi to

#74 pingpongista2

pingpongista2
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • SkądPołudnie

Napisano 09 maj 2016 - 19:46

Ja rowniez skusilem sie na zmiane opon na 25mm. Zakupilem Veloflex Corsa 25 x2, niestety oponka po zalozeniu nadal jest szeroka na 23mm, tak jak poprzednia Michelin Lithion 2 23mm :( 

 

czy moze to byc spowodowane waska obrecza? a moze oponki 'rozejda sie' po jezdzeniu? ;-)



#75 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 09 maj 2016 - 21:11

Ja rowniez skusilem sie na zmiane opon na 25mm. Zakupilem Veloflex Corsa 25 x2, niestety oponka po zalozeniu nadal jest szeroka na 23mm, tak jak poprzednia Michelin Lithion 2 23mm :(

 

czy moze to byc spowodowane waska obrecza? a moze oponki 'rozejda sie' po jezdzeniu? ;-)

 

Tak, ale jakbyś nawet miał szerszą obręcz to i tak nie osiągnie 25mm.Rzeczywista szerokość to ok 23-24mm. Na pewno Ci się nie rozejdzie. Taki urok,one mają niski profil, za to nadrabiaja gęstym oplotem i jakością gumy.



#76 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 09 maj 2016 - 21:27

Nieco ponad 25, z tego co pamietam 25.2mm, na 23mm szerokiej obreczy miala Corsa SR, nominalnie 24mm i ok 25.5mm Pave, nominalnie 25mm.
Na tych samych obreczach Veloflex corsa i conti gp4s, obie nominalnie 23mm, mialy 25mm.

#77 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 09 maj 2016 - 21:31

Marketing dziala, za chwile pojawia sie dopiski 25mm na tylnym kole pod obciazeniem 80kg przy cisnieniu 5atm mierzone w najszerszym miejscu.
  • Mac lubi to

#78 pingpongista2

pingpongista2
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • SkądPołudnie

Napisano 09 maj 2016 - 23:58

Marketing dziala, za chwile pojawia sie dopiski 25mm na tylnym kole pod obciazeniem 80kg przy cisnieniu 5atm mierzone w najszerszym miejscu.

hehe, tu raczej chodzi o to, ze spodziewalem sie, ze oponka 25mm bedzie szersza od tej 23mm, a okazalo sie, ze na tej samej obreczy ich szerokosc jest jednakowa. Wynika z tego, ze jakbym kupil Corse 23mm to by miala na tej obreczy 21mm, a z czyms takim po wroclawskich ulicach bym raczej nie zdzierżył :-)



#79 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 19 czerwiec 2016 - 22:52

Założyłem Continental Force + Attack. Wcześniej jeździłem na Continentalach GP 4000 23C. Czyli to samo.

Odczucia po założeniu kompletu: przód podatniejszy na wstrząsy ale żwawy, tyłem za to miej trzęsie ale opona jakaś mulasta... 

Chyba jednak po zajechaniu tego kompletu, wrócę do 23C... A może nawet eksperymentalnie 22C na tył zarzucę, by było tak jak teraz z przodu (obecna przednia Attack pewno z 1.5 sezonu wytrzyma).

Zrobię jeszcze ze 3000 km i dam znać jak mi się odczucia zmienią w przeciwną stronę.


  • Robert74 lubi to

www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#80 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 19 sierpień 2016 - 18:53

Pytanie, w MTB częstym zabiegiem jest zakładanie szerszej opony na przód, bo lepiej trzyma, mniej się kopie w piachu itd.
Została mi jeszcze jedna Ultremo 23 i mam dwie nowe, treningowe Hutchinson Equinox 25mm. Co radzicie założyć na zawody, obie 25mm czy zrobić mix 23/25, a jak mix to co dać na przód, szerszą czy węższą? Dodam, iż obie ważą podobnie 220g.



Dodaj odpowiedź