Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowa pozycja na rowerze


483 odpowiedzi w tym temacie

#461 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 04 lipiec 2022 - 12:38

Jedyna właściwa metoda ustawienia wysokości siodełka, to ustawić je za nisko i podnosić je do góry powiedzmy co 5mm do momentu, aż poczujesz, że coś jest nie tak.

Wszelkie piety, przekroki to może być jedynie pkt wyjścia.

Zbyt duży nacisk na dłonie to dać siodełko w tył aby ustabilizować sylwetkę.

#462 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 04 lipiec 2022 - 13:11

Kąt między udem a podudziem.

W opisie jest również narzędzie do pomiarów na podstawie zdjęcia:

Dla pewności chodzi o ten? :) W takim razie jednak faktycznie powinienem zjechać w dół żeby uzyskać 38-40 stopni

Załączony plik  Bez tytułu.png   163,13 KB   33 Ilość pobrań

 

w materiale z YT nie ma żadnego przykładu



#463 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 04 lipiec 2022 - 13:15

Tak, ten.


Trzepak 

"MAMIL"


#464 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 04 lipiec 2022 - 19:04

Możecie zerknąć jak to wygląda teraz? Wykupiłem ten pakiet no i w zasadzie mam już wszystko na zielono

W kolanie wyszło 38 stopni

 
Walczyłem z wysokością kierownicy, niestety jest ona już w maksymalnym położeniu, kombinowałem według instrukcji z myvelofit z kątem


#465 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 04 lipiec 2022 - 19:45

Pozostaje Ci pojeździć i zobaczyć, biorąc pod uwagę oczywiście czas na adaptację organizmu do nowych ustawień.

Te z aplikacji pomagają choćby w tym, że trudniej zrobić sobie krzywdę zbyt agresywnymi ustawieniami. Jednak porządny bikefitting odbywa się w towarzystwie fizjoterapeuty, który może zbadać Twoje predyspozycje, gibkość, przebyte kontuzje itd i podjąć decyzję o pewnych korektach.

 

W przypadku np. zawodowców czy wyżyłowanych amatorów trzeba wziąć również pod uwagę, że od pasa w górę nie są to żadne herkulesy i ta części ciała jest u nich stosunkowo lekka, co mniej obciąża dłonie i obręcz barkową, stąd mogą sobie pozwolić na większe przesunięcie siodełka do przodu.


Trzepak 

"MAMIL"


#466 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 04 lipiec 2022 - 20:51

W moim przypadku to pełna amatorka :) poprzednie ustawienia były dla mnie git, 4 litery przestały boleć ale od początku tj. od 3 miesięcy od kiedy mam szosę walcze z tym drętwieniem lewej dłoni. Pozostaje zrobić kilometry i zobaczyć efekty.
Bardziej chodzi mi o ewentualne wskazanie jakiś rażących wad tych ustawień:) np. za krótki mostek etc

#467 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 04 lipiec 2022 - 21:32

Nigdy nie ustawiałem się na "kąty" bo nie widzę w tym sensu. Zresztą fitter który tylko na tym bazuje też do niczego się nie nadaje.

Każdy jest inny i takie sztywne wartości do niczego dobrego nie prowadzą.

Być może masz za szeroką kierownicę co jest bardzo częste.
  • lukaszzsch lubi to

#468 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 wrzesień 2022 - 17:09

Mam mały problem z dolnym odcinkiem pleców. Przy jazdach z dużą liczba podjazdów pojawia się ból. Zastanawiam się czy to może mieć związek z pozycją (za nisko/wysoko siodełko?) czy raczej kwestia słabych mięśni lub jeszcze innych czynników (starość :P ). Dodam, że dzieje się to niezależnie od typu roweru - szosa i mtb.



#469 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 wrzesień 2022 - 17:31

Sam wymieniłeś potencjalne przyczyny. Eliminuj je po kolei. Wykonujesz jakieś ćwiczenia na core? Ja bym zaczął od tego, jeżeli takie same dolegliwości występują na dwóch różnych rowerach. Wzmacnianie core jest niezwykle istotne. I nie tylko dla kolarzy, ale również dla każdego, kto dużo siedzi w pracy.


  • Marcin321 lubi to

#470 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 wrzesień 2022 - 17:37

Zapewne wizyta u ortopedy będzie zasadna. Możliwe że zleci rezonans i na tej podstawie fizjoterapeuta zaproponuje odpowiednie ćwiczenia (a raczej wskaże takie których powinieneś unikać).

Alternatywnie możesz zacząć ćwiczyć core i się rozciągać na własną rekę, lepsze to niż nic ale polecam jednak pierwszy sposób :)

Do tego wyniki rezonansu przydadzą się w przyszłości żeby zobaczyć różnice po kilku latach.

#471 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 05 marzec 2023 - 16:30

Panowie, zasiadłem ostatnio na 60km no i czuję że coś nie tak mam z ustawieniem. Wydaje mi się że lecę do przodu, siodło na 0, wysokość tu kombinowałem z przekrokiem -10, pięta na pedał oraz mnożąc. Nadal mam uczucie że lecę w przód, testy na trenazerze to potwierdzają jak puszczam kierownicę. Pomaga usadzenie tyłka mocno do tyłu (siodło prox vl-1966) aczkolwiek nadal coś jest nie tak. Według apek pomiarowych mieszczę się w normach kątów, jedna jedynie miała problem z reachem do kiery ale wystarczyło mocniej się pochylic i było ok, może coś zdjęcie podpowie czy ogólna pozycja jest ok
image-min.png

#472 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 05 marzec 2023 - 16:30

Rower 56
Wzrost 186
84kg
Przekrok 87cm
  • Mattpl lubi to

#473 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 marzec 2023 - 18:54

Regulacja siodełka służy WYŁĄCZNIE do ustawienia bioder względem pedałów dla zapewnienia optymalnego pedałowania.

 

Od momentu, w którym to ustawisz, manipulujesz już tylko długością i wysokością mostka oraz kierownicy, ewentualnie jeżeli to nie wystarczy, to rozmiarem ramy. Dopiero po tym wszystkim możesz dokonać jeszcze drobnej korekty siodełka, ale nigdy siodełko samo w sobie nie może służyć do regulowania rozkładu masy na rowerze.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#474 Marqs

Marqs
  • Użytkownik
  • 477 postów

Napisano 05 marzec 2023 - 21:04

Zmień siodło 🙂 serio, pożycz, kup cokolwiek. Już sama nazwa siodła: Prox...Nie zwiastuje wysokiej jakości i komfortu.

#475 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 marzec 2023 - 21:14

Prox to Velo, czyli największy producent na świecie (zresztą jest to firma-marka Prologo). Wbrew pozorom robią sporo dobrych siodełek.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#476 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 05 marzec 2023 - 21:17

Mam fizika ariante ale bez kanału i dlatego wziąłem tego proxa Velo.

#477 4sfye8cq

4sfye8cq
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 22 czerwiec 2023 - 07:25

Ma ktoś może materiały jak powinna zachowywać się noga (stopa, kolano, biodro) w fazach pedałowania? Nie chodzi mi o zdjęcia od boku, a od przodu, ew tyłu.

 

Mam problem z lekko bolącym kolanem od wew. strony prawego kolana przy mocniejszym dociskaniu w korby, ale to wchodzi po jakimś czasie i nie ma potem problemu z chodzeniem.

Jestem rok po fitingu i trochę zmian w siodełku (mtb i szosa) było, ale wtedy miałem problem z bólem w pośladku (dolna część) po intensywnej jeździe oraz kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Teraz jak udało mi się ćwiczeniami naprawić pośladek, to odezwało się wew. część kolana. Tak się zastanawiam czy nie robię gdzieś błędu w pedałowaniu, albo mam gdzieś skrócone mięśnie.



#478 Rowerex

Rowerex
  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 22 czerwiec 2023 - 08:59

Noga (stopa, kolano, biodro) powinna się zachowywać w sposób spersonalizowany pod konkretnego człowieka - starodawna i chyba najlepsza metoda ustawiania bloków w butach polegała na jeździe w normalnych butach i obserwacji naturalnego położenia stopy na zwykłym pedale, a potem powtórzenie tego na zestawie zatrzaskowym.

 

U mnie lewa noga pracuje nieco inaczej niż prawa, a konkretnie lewą stopę ustawiam piętą bardziej na zewnątrz. Gdy kupiłem buty szosowe, to ustawiłem bloki nie zważając na tę cechę, co poskutkowało bólami w lewym biodrze podczas każdego wyjazdu. Zorientowałem się dopiero gdy podczas jednego wypadu w pewnym momencie poluzowałem sznurowanie lewego buta na tyle, że pozwoliło to na odchylenie stopy do naturalnej pozycji i nagle poczułem dużą ulgę, co mnie bardzo mocno zastanowiło - ponadto to samo zauważyłem jeżdżąc rowerem miejskim na zwykłych pedałach - po przestawieniu bloków problemy zniknęły.

 

Pewnych naturalnych i indywidualnych cech ciała nie da się zmienić bez robienia sobie krzywdy - ale to powinno być powiedziane i przeanalizowane na bikefitingu, a nie po nim...



#479 odyniec

odyniec
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 01 sierpień 2023 - 10:45

Witam,

jak w temacie, po kilkunastu tys. km na trekkingu zakupiłem pierwszy, raczej budżetowy rower szosowy. Obecny czas traktuję jako naukę, chciałbym nauczyć się jak najwięcej przed zakupem, kolejnego, myślę, że już docelowego roweru (myślę że za 2-3 lata po potwierdzeniu "bakcyla").

Wzrost 183 cm, przekrok 91 cm i dosyć długie ręce. Sprzedawca doradził rower rozmiar 58 (mostek 110 mm). Stojąc nad górą rurą w butach spd-sl mam jakieś 8 cm luzu między rurą a kroczem. Pierwsze 500 km za mną, jednak czułem że moja pozycja jest zbyt wyprostowana (czułem się trochę jak dalej na trekkingu). Wczoraj zmieniłem mostek na negatyw i przerzuciłem na górę dwie podkładki (jeszcze jedna w zapasie na dole), opuściłem również o około 1,5 cm siodło, gdyż zdaje się, że za bardzo "sięgałem" do pedałów.

Obecna pozycja przedstawia się jak na zdjęciach. Czy to dobra baza wyjściowa do ewentualnych drobnych korekt już "w boju" (niestety wczoraj brak czasu, a dzisiaj aura i ciężko od razu sprawdzić w terenie)? Ręce trochę za bardzo wyprostowane, ale to kwestia chwytu bardziej na hamulec niż klamkę, gdyż bałem się, że "pojadę" na ścianę default_smile.png

Czy rozmiar trafiony? Prośba o opinię o rozmiarze i aktualnej pozycji.

 

20230801_001007.thumb.jpg.5b1926dc644aeb

20230801_001043.thumb.jpg.441a3217484e6b

1.thumb.png.f5d5aa08acf0678cf390e05789cb

2.thumb.png.541e1a88f02991065209a91d09ff



#480 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 01 sierpień 2023 - 11:48

Jak dla mnie ok, jedynie co się rzuca w oczy to ręce, ale jak piszesz, wiesz czemu itd.
Czy będzie ok wyjdzie w praniu:)
Ps. Co to za apka do kątów?

Pamiętaj też jak będziesz przesuwał góra dół siodło to trzeba też robić korekty przód tył



Dodaj odpowiedź