Skocz do zawartości


Zdjęcie

Elektroniczny Doping Czyli Oszustwo Na Strava


159 odpowiedzi w tym temacie

#1 Look

Look
  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 30 sierpień 2015 - 22:22

hej,

mam pewną wątpliwość. Czy spotkaliście się z oszustwami na Strava?

Jechałem dzisiaj 600 m sprint i udało mi się uzyskać 2gi czas. Mówię sobie fajnie, trzeba sprawdzić ile trzeba pojechać kolejnym razem aby zgarnąć KOM'a. I tutaj zonk. Czas gorszy o 11s - mój czas 51s prowadzącego 40s.

 

No i zacząłem porównywać…

 

do 300 m mam 1s przewagi , jadę 51,5 ale Kom sie rozpędza i jedzie już 3,2 km/h szybciej. No ok.

 

Po 400 m mamy ten sam czas z tą różnicą, że ja jadę 49.7, a KOM +5 km/h.Wszystko rozstrzyga się na ostatnich 200m. 

 

Po 500 m tracę 3s. Moja prędkość 46.8, a KOMa +22.7 czyli 69.5 !

 

Na ostatnie setce moja prędkość spada najpierw do 40 potem do 30 a KOM cisnie 70 do końca.

 

Poddaję to wszystko w pewną wątpliwość poniewąz owy KOM prawdopodobnie w tym dniu strzelił kilka innych Kom'ów. Biggest Ride ma 18 km. No oczywiście nie musi wszystkiego wrzucac na strava i może wyjezdzac sobie na kilka km aby pozgarniac Komy. No ale….

 

Nie zależy mi na tych Kom-ach, ale od gówniarza mam wbite zasady fair-play i dlatego chce podrążyć temat bo coś mi tu ni gra….a może się mylę….hmmm



#2 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1989 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 30 sierpień 2015 - 22:34

Różnie jest. Czasem ludzie specjalnie oszukują, a czasem nieświadomie. Bo nie wszyscy patrzą na to gdzie jest segment.

 

Jedni siadają na tylny zderzak tira, inni jadą za skuterem, inni jadą w samochodzie i odpalają stravę, inni są zawodowcami i są w stanie zrobić 70km/h na kresce, inni jadą z huraganem w plecy, a jeszcze inni jadą w grupie i są rozprowadzani.

 

Z kolei jest grupka druga, która nie wie o segmentach. Przykład: gość na wiosnę robił treningi za samochodem w ramach przygotowań do sezonu i wpadły mu komy z kosmicznymi prędkościami. Tyle, że gość nie bardzo o tym nawet wiedział. I tu rodzi się pytanie co dalej bo przecież nie można mu zakazać robić treningów, ani korzystać ze stravy. 

 

Szkoda, że nie wrzuciłeś linka do segmentu. Jak widzę, że gość chamsko robi komy za tirem to po prostu flaguje takie aktywności.

 

Rodzi się też pytanie co jest oszukiwaniem, a co nie? Czy zrobienie koma po tym jak zostaniemy rozprowadzeni przez kolegów to oszustwo? A jak wieje mocno w plecy? A jak się trafi Tir? a kolega na skuterze? Ilu ludzi tyle odpowiedzi :D

 

Choć ja przyjmuje zasadę, że czynniki naturalne oraz sportowe to nie oszukiwanie: Bo mam wybór czy robię koma i siadam za tira, ale nie mam wyboru, że akurat korzystnie wieje. Albo nie zwolnie całej grupy znajomych bo akurat tu jest segment i nie chcę zrobić koma w grupie. 
Kieruje się zasadami panującymi w zawodach kolarskich: Można jechać w grupie, można jechać z wiatrem ale nie można holować się za innymi pojazdami. I tak się staram grać, choć nie zdarzyło się zrobić koma jadąc w grupie. 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#3 Ratonek

Ratonek
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 sierpień 2015 - 22:38

Przecież to widać czasem jak się patrzy w analizę, że niektórzy zdobywają te komu jadąc np za ciężarówka (przyznaje mi też się raz zdażyło :P). Dlatego wychodza takie kosmiczne rekordy, że nawet profi by tego nie dal rady zdjąć. Czasem też GPS w telefonie złapie błąd jakiś.

#4 roberthd79

roberthd79
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 30 sierpień 2015 - 22:49

Ja mialem kilka razy rozpoczecie treningu zaraz po wlaczeniu stravy zanim połapała sygnaly z satelit gps i wyszla mi srednia 40km/h w lesie gdzie z trudem utrzymuje 20. Nie bylo co prawda zadnych segmentów tam,ale podejrzewam ze zaliczylo by niezłe KOMy.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



#5 KSiedlaczek

KSiedlaczek
  • Użytkownik
  • 252 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 sierpień 2015 - 23:02

Macie chłopaki za dużą spalarę o te komy :P Nie raz mi się trafiło robiąc trening za skuterem trafić koma i lokalni herosi się denerwowali, ale jest coś takiego jak http://www.digitalepo.com/i raz mi się zdarzyło ogarnąć, że ktoś używał tego "bajeru" :P


  • qzn lubi to

#6 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 sierpień 2015 - 23:12

Daj link do tego segmentu. Bezproblemowo można rozpoznać czy jazda była w aucie, czy to śmiganie za tir-em. W przypadku samochodu wykres prędkości to takie charakterystyczne garby, trochę jak wykres funkcji z pierwiastka.

Jeżeli chodzi o jazdę za tirem i zdobywanie kom-ów to nie widzę w tym nic złego. Prawda jest taka, że w większości segmenty na płaskim są zdobywane właśnie w ten sposób. Ba, nawet na podjazdach do 3% można się pociągnąć. Mała część to zdobyte z huraganem w plecy. Zresztą tego typu segmenty i tak nie miałyby wymiernego przełożenia na rzeczywistą dyspozycję zawodnika, bo wiatr ma tam kolosalne znaczenie i zawsze by komuś lepiej powiało lub gorzej.

Poza tym umiejętność złapania się za tira to też sztuka ;) Flagowanie aktywności dlatego, że ktoś zrobił koma za tirem to przesada - całość musiałaby pójść w łeb, bo kawałek pojechał za ciężarowym. Bez sensu. Zresztą tutaj akurat nikt nie udowodni, że to była aktywność w pojeździe i spokojnie można to odflagować.

Co innego jak ktoś zapomni wyłączyć gps-a i wsiądzie do auta. Wtedy już jego wina, że zapomniał :) Ale to i tak nie problem, bo zawsze można sobie 'cropować' aktywność i nawet nie potrzeba do tego żadnego programu tylko zwyczajnie - z poziomu stravy.


  • qzn lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#7 Look

Look
  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 30 sierpień 2015 - 23:31

https://www.strava.c...ents/9115928158

 

Cały "trening" 18.2 km ze średnią 43 km/h

 

https://www.strava.c...ents/9045657437

 

Tutaj też zrobił najlepszy wynik, ale nie widnieje na 1 miejscu

 

 



#8 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1989 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 31 sierpień 2015 - 00:07

Jechał autem, oflagować


  • Look lubi to


53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#9 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 31 sierpień 2015 - 01:10

Naprawdę zwracacie uwagę na segmenty płaskie? Są bo są, sam staram się tworzyć jeżeli widzę potrzebę, ale kompletnie nie zwracam uwagi, który na nich jestem i dlaczego do koma brakuje tyle i tyle ;) 


  • qzn lubi to

#10 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 31 sierpień 2015 - 06:55

Dobry kompleks musi mieć typ... Premium member:)


Kudos!


#11 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 31 sierpień 2015 - 07:15

Jechał autem, oflagować

 

Dokładnie - na ogół wystarczy jeden rzut oka i już widać. Tu za równo na segmencie, a cała jazda typowa dla samochodu, a nie dla roweru. Zresztą rekordowe KOM'y bez mocy, czy choćby pulsometru mogą być wątpliwe. Z mocą sprawa jasna, tylko z pulsometrem i tak widać czy jakiś (i jak duży) wysiłek był.

 

Co do płaskiego i robienie KOM'ów, a właściwie CR'ów to dlaczego nie? Odcinki testowe np. 3, 5 czy 10 km (lub 10 mil) są całkiem przydatne w analizie postępów, zwłaszcza w połączeniu z pomiarem mocy.

 

Jeśli ktoś robi trening za autem/motorem to widać po zapisie danych, w takim przypadku flaguję bez litości (w mojej okolicy oczywiście). Oflagowywałem również treningi wykonywane na trenażerze Tacx. Niby powinien odzwierciedlać warunki na trasie, ale jednak widać było, że na trenażerze delikwent miał o wiele lepsze wyniki niż w realu. W obu przypadkach trenujący powinien od razu zaznaczyć trening jako prywatny i zapisy treningów co prawda ma, ale nie wpływają na ogólne statystyki innych trenujących.

 

Co innego jazda w grupie, czy też warunki atmosferyczne - na to większego wpływu już się nie ma, choć grupa na płaskim CR daje duuuży plus do wyniku, pod lekką górkę też pomaga, podobnie jak wiatr. No ale od porównań własnych mam zapis mocy, a innych mogę tylko domniemywać co i jak ;), na bieżąco korzystam z http://www.windyty.com


  • piotrkol i patolog lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 31 sierpień 2015 - 07:24

Jeśli jeździ się na określonym terenie jakiś czas to w zasadzie zna się najlepszych kolarzy w okolicy. U nas, w Trójmieście, jest kilkunastu ludzi, których stać na KOMy w najciekawszych miejscach, wyniki są wyśrubowane a KOM na którymś z kluczowych segmentów jest wydarzeniem na miarę kilkudniowej dyskusji na fejsbukowej grupie kolarskiej. :) Nie przeciśnie się żaden cziter a najlepsi nie oszukują.

Osobiście jestem przeciwny robieniu KOMów za pojazdami.


  • piotrkol lubi to

#13 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:18

Jeszcze dobrym zwyczajem po oflagowaniu jest zapisanie sobie linka do aktywności. Pierwszy raz można sobie odflagować jazdę 'bez bólu', a jeżeli zapomnimy o tej fladze to oszust sobie ją usunie i dalej będzie w tabeli.

A nawet jeśli będziemy pamiętać to szukanie po segmentach jest niewygodne, lepiej mieć link. Zwłaszcza w przypadku takiego delikwenta z ukrytym kontem.


  • piotrkol lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#14 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:20

Greek, bo pomyślę, że pracujesz w Interpolu :P
Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#15 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:26

Napisałem mu na Stravie że jest oszustem i zaproponowałem ustawke na Spacerowej na wieczór :) Niech pokaże te 954W AVG :)


Kudos!


#16 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:34

Greek, bo pomyślę, że pracujesz w Interpolu :P

Haha, no jeśli chodzi o stravove szpiegostwo to nieskromnie powiem, że nie mam sobie równych :P

 

 

Napisałem mu na Stravie że jest oszustem i zaproponowałem ustawke na Spacerowej na wieczór :) Niech pokaże te 954W AVG :)

Haha, gość odpisuje jakimś kosmitkowym językiem :P Ale uważaj, bo możesz mieć za chwilę poflagowane trochę jazd ;)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#17 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:36

aż strach pomyśleć jaką teczkę masz na mnie :D
Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#18 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:41

Spoko, zaproponowałem dzisiaj ustawkę, zobaczymy....


  • piotrkol i Look lubią to

Kudos!


#19 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpień 2015 - 08:45


  • EverRestOnTheBike, patolog, haligówka i 1 inna osoba lubią to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#20 Look

Look
  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 31 sierpień 2015 - 09:05

Widzę, że poznikały wyniki "naszego mistrza" ( przynajmniej z 2 segmentów). Fajnie, że się wyjaśniło. Mimo, iż nie mam ciśnienia na KOM'y to miło się teraz patrzy na 1 miejsce :-) A nic mnie tak nie wkur… jak łamanie zasad i psucie "zabawy". Tak jak nienawidzę trzymania ręki na zadzie koleżanki i pchanie jej na 15% podjeździe, tak jak nie trawię symulujących karne i faule piłkarzy, tak samo nie zdzierżę oszukujących na stravie, którzy de facto psują zabawę nam amatorom (sorry jeżeli jest tu jakiś zawodowiec). I nieważne czy ktoś traktuje Kom'y poważnie czy nie zwraca zupełnie na to uwagi, ktoś stworzył zasady tej gry i tego się trzymajmy ;-)


  • EverRestOnTheBike i patolog lubią to



Dodaj odpowiedź