Skocz do zawartości


Zdjęcie

Elektroniczny Doping Czyli Oszustwo Na Strava


159 odpowiedzi w tym temacie

#141 raf

raf
  • Użytkownik
  • 140 postów
  • Skądwracasz?

Napisano 08 listopad 2017 - 19:52

Czy przypadkiem różnice na starcie segmentu nie zależą od prędkości z jaką się w ten segment wjeżdża?

 

Trafna uwaga! Ale jeśli wszyscy mają logowanie co sekundę, jak jest w standardzie, to nie ma to żadnego znaczenia, bo wszyscy mają DOKŁADNIE TE SAME WARUNKI. Natomiast im logowanie jest rzadsze, tym bardziej na czas końcowy ma wpływ prędkość początkowa, z jaką wjeżdżam na segment.

 

A przecież właśnie chodzi o to, by wszyscy biorący udział w wyzwaniu właśnie mieli TAKIE SAME WARUNKI. Tylko wtedy rozgrywka jest fair bez względu na to czy bierzemy ją śmiertelnie poważnie, czy też traktujemy ją tylko informacyjnie lub rozrywkowo.

 

Z drugiej jednak strony, bardzo rzadko się zdarza, by kolarz rozpoczynał segment ze startu zatrzymanego. A jeśli tak już mu się zdarzy, to jego miejsce jest w dolnej części tabeli wyników.

 

No to się dogadajcie, interpoluje czy nie...

Jeśli interpolację traktujesz jako przybliżenie, to wszystko na stravie jest interpolacją! Ale tu mówimy o modelu, który ma nam w uproszczeniu przedstawić mechanizm możliwego (i uskutecznianego) OSZUSTWA na stravie.

 

Strava przyjmuje minimalną jednostkę - sekundę. Jak ją zaokrągla - nie mam pojęcia. Ułamki sekundy nie mają takiego wpływu na wynik, jak kilka sekund, a w szczególności 5 lub 6 sekund.

 

Segment na stravie jest zapisywany na mapie przez jego twórcę. Segment jest STAŁY W CZASIE - ma swoją zdefiniowaną długość oraz swoje położenie. Strava zapisuje nasze trasy na podstawie logowań - zapisu aktualnej pozycji, który odbywa się cyklicznie, standardowo co 1 sekundę. Jednak są kombinatorzy, którzy czas między logowaniami wydłużają po to, by skrócić ślad pozostawiony na danym segmencie.

 

Jedyne, co w tym modelu strava przybliża, jest pozycja i czas pierwszego logowania na segmencie, który jest traktowany przez stravę jako start segmentu (tylko tu możemy mówić o interpolowaniu, jeśli w ogóle), czasy kolejnych logowań (im mniej jest logowań, tym bardziej trasa delikwenta zbliża się do łamanej, a oddala się od krzywej), oraz czas ostatniego logowania na tym segmencie (które również będzie traktowane przez stravę jako wyjazd z segmentu mimo, że w rzeczywistości miejsce logowania może się nie pokrywać z punktem zakończenia segmentu).

 

Kolega Born Ready bardzo ładnie okrasił ten przypadek przykładem, za co mu dziękuję! Poruszył też kwestię wyższej prędkości średniej od prędkości maksymalnej, z czym ja też się spotkałem, ale nie potrafiłem sobie tego sam wyjaśnić. Jego wyjaśnienie jest w punkt! Teraz więc już wszystko powinno być jasne.



#142 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 08 listopad 2017 - 20:30

Tyle, że wydłużanie czasu logowania powoduje zmianę zarejestrowanego śladu (ślad staje się "kanciasty" i niedokładny). Jeżeli segment posiada jakieś zakręty to jest duża szansa, że tak zarejestrowany czas nie zostanie zanotowany z powodu zbyt dużych odchyłów od śladu segmentu. Tam trzeba mieć bodaj 75% pokrycia ze śladem segmentu żeby w ogóle zanotowało czas, więc sposób zadziała tylko na prostych odcinkach bez zakrętów. I to jest pewnie jeden z głównych powodów zablokowania możliwości tworzenie segmentów krótszych niż 200m - przy różnych czasach logowań nie ma to sensu bo powstają takie kwiatki właśnie.



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#143 raf

raf
  • Użytkownik
  • 140 postów
  • Skądwracasz?

Napisano 09 listopad 2017 - 00:11

Tyle, że wydłużanie czasu logowania powoduje zmianę zarejestrowanego śladu (ślad staje się "kanciasty" i niedokładny).

 

I tak jest w rzeczywistości! Takie kanciaste ślady, do tego krótsze, są na stravie! I strava zalicza to jako KOM! Oczywiście, jak tylko je widzę, flaguję bez względu czy tam jechałem, czy nie, bo to jest zwykłe oszustwo.

Z tego, co pamiętam, to teraz minimalna długość segmentu kolarskiego, to 300 m. Ale nadal zostają te krótsze segmenty założone przed narzuceniem ograniczenia co do długości segmentu. Chyba nawet widziałem stumetrowy segment.

Wydłużenie czasu między logowaniami ma tylko uzasadnienie, jeśli chcemy zaoszczędzić na bateriach, albo oszukać. Nie widzę innych powodów.

A jak pisałem wcześniej, jeśli masz możliwość "zaoszczędzenia" 10 sekund, to przyda się to także na uczęszczanym segmencie o długości kilometra i dłuższym. Tylko cały czas to jest oszustwo. Bo wydłużenie czasu logowania (mam na myśli te 5-6 sekund, które widzę u pewnego użytkownika stravy) mocno wpływa na każdy segment. Ale im krótszy segment, tym bardziej jest ten wpływ znaczący.

 

Bardzo rzadko ktoś ma KOM'a z przewagą większą, niż 1-3 sekundy - nawet na dłuższych segmentach.



#144 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 09 listopad 2017 - 00:31

Strasznie dużo napisane, a ponieważ jest późno, to nie czytałem wszystkiego.

Przez interpolacje mam na myśli wyliczanie przez strave momentu wjazdu na segment na podstawie ostatniego punktu przed segmentem, pierwszego punktu w segmencie i prędkości.

Alternatywą jest używanie pierwszego punktu w segmencie. Jak rozumiem to robi strava. Wtedy częstotliwość logowanie ma znaczenie i przy 10s logowaniu można zyskać do około 20s na segment w stosunku do 1s logowania.

#145 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 09 listopad 2017 - 08:26

A ja sobie Komarkiem 3 przejadę i będzie prawie, jak na cieniarce, bo Komar 3 ma mało mocy. :D

 



#146 raf

raf
  • Użytkownik
  • 140 postów
  • Skądwracasz?

Napisano 09 listopad 2017 - 10:00

Strasznie dużo napisane, a ponieważ jest późno, to nie czytałem wszystkiego.

Przez interpolacje mam na myśli wyliczanie przez strave momentu wjazdu na segment na podstawie ostatniego punktu przed segmentem, pierwszego punktu w segmencie i prędkości.

Alternatywą jest używanie pierwszego punktu w segmencie. Jak rozumiem to robi strava. Wtedy częstotliwość logowanie ma znaczenie i przy 10s logowaniu można zyskać do około 20s na segment w stosunku do 1s logowania.

 

Dużo napisane, ale czy naprawdę niezrozumiale?

 

Strava nie wylicza momentu wjazdu. Przyjmuje tylko pierwsze logowanie jako moment wjazdu. To jednak różnica.

Gdyby strava działała tak, jak piszesz (wishful thinking), manipulowanie częstotliwością logowań nie powodowałoby takich różnic w czasach, jak podał w przykładzie Born Ready. Jego przykład pokazuje to bardzo wyraźnie. Wystarczy przeanalizować - przykład zastępuje tysiąc słów!

Takich sytuacji na strawie jest wiele, albo bywa wiele, bo zwykle są flagowane i usuwane z rankingów.

 

No i kilka razy już pisałem, że nie spotkałem się jeszcze z logowaniem co 10 s, natomiast znam użytkownika, który cały czas ma licznik ustawiony na 5 s (zdarzają się mu logowania co 6 s), i poluje na segmenty. Ja na segmenty nie poluje - jeżdżę swoimi trasami - i mam tę satysfakcję, że na segmentach przeze mnie uczęszczanych nie ma oszusta na pierwszych miejscach tabeli. Jak ktoś chce mieć swojego KOM'a, niech zdobędzie go uczciwie. Takie jest moje zdanie w tym temacie.


  • Born Ready lubi to

#147 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 09 listopad 2017 - 10:03

Jak jak pisze? Bo podaje obie możliwości.

#148 raf

raf
  • Użytkownik
  • 140 postów
  • Skądwracasz?

Napisano 09 listopad 2017 - 10:13

Jak jak pisze? Bo podaje obie możliwości.

 

A strava wybrała jedną z nich, i dlatego zwracam Ci uwagę, że druga jest błędna. Wystarczy przeanalizować przykład Born Ready'ego.



#149 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 09 listopad 2017 - 12:17

Właśnie pytam, o którą ci chodzi

#150 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 08 grudzień 2017 - 18:48

Mam pytanie na szybko. Czy mogę jakoś samodzielnie usunąć swoje rezultaty z jakiegoś segmentu bez wywalania całej reszty? 

 

Przychodzę do domu, wczytuję tracka a tu jakieś KOMy, o które ani trochę się nie podejrzewam. Stawiam, że "zdobyłem" je przez to, że mi się kilka razy autopauza na stromym podjeździe w lesie w liczniku włączyła :) Na razie dałem "hide from leaderboards", ale poza tym jednym kawałkiem chętnie bym z ciekawości swoje żenujące czasy zobaczył.

 

Taki oszust ze mnie!

 

EDIT: A w sumie w nosie z tym, niech zostanie ukryte, i tak nie ma na co patrzeć. Ale post niech zostanie dla potomności! Nowy sposób na doping bez mozolnego grzebania w plikach. Trzeba tylko odpowiednio autopauzę ustawić ^^ 

 

Puchaty...to Ty? ;D Jeździsz znów? Odzywaj się ... polecimy rundkę, już nie "dyszę jak lokomotywa" jak w 2012r. ;D 



#151 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 08 grudzień 2017 - 19:53

Ja jestem Puchaty, kuźwa! ;)



#152 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 08 grudzień 2017 - 20:54

Ja jestem Puchaty, kuźwa! ;)

 

Eeeej ale Ty jesteś z Gdyni, BTW piękne modern miasto "into me gusta", ale z prawdziwym Puchatym z Wrocka startowałem razem w wyścigu w Środzie Śląskiej 2012, on poleciał w pierwszej grupie ja sobie "umarłem" na pierwszej rundzie, dziś sytuacja pewnie byłaby odwrotna ;P

 

One more BTW, wtedy w peletonie było AVG 45kmh , uciekinier ....były vce mistrz świata z lat '70 na torze leciał koło 60kmh, pewnie tym "onanistom" od stravy w głowie się to nie mieści ....i by flagowali :D :D niach niach ....."pls give me more segments"


  • puchaty lubi to

#153 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 09 grudzień 2017 - 10:15

Ja doszedłem do wniosku, że raczej interpoluje.

A jeśli nie interpoluje, to WYDŁUŻA segment, bo nieraz na niebiesko mam podkreślone pozycje tuż przed/za oficjalnym początkiem/końcem segmentu...


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#154 zales

zales
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • SkądGrójec

Napisano 09 grudzień 2017 - 11:10

A ja jeżdżę bez Stravy i ile mnie problemów i zmartwień omija.....😜😜😜😎


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • cauchy lubi to

Małymi krokami uparcie do celu...

 

Dd 7 lutego 2017r szczęśliwy tatuś

 


#155 Marqs

Marqs
  • Użytkownik
  • 477 postów

Napisano 31 lipiec 2018 - 20:21

Hej, a propos oszustów....chociaż nie mam pewności, ale wykres jakiś taki podejrzany: https://www.strava.c...859607/analysis

 

Co myślicie? Te skoki przy tak wysokiej prędkości.....



#156 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 31 lipiec 2018 - 20:43

^Pierwszy segment zrobiony raczej za samochodem.

 

Skoki w połowie aktywności to po prostu interwały - zrobił sobie ten ktoś trening interwałowy po prostu. Nie widzę żadnych anomalii sugerujących grzebanie w pliku gpx.

 

Jedyne do czego się można przyczepić to ten kom zrobiony z szaloną prędkością - wykres prędkości typowy dla jazdy za (lub w) samochodem. Wykres kadencji sugeruje jazdę na zderzaku.



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#157 Marqs

Marqs
  • Użytkownik
  • 477 postów

Napisano 31 lipiec 2018 - 20:52

hmm interwały do prędkości ponad 60km/h na płaskim? no nie wiem ;) a ten pierwszy odcinek to rzeczywiście widać po kadencji co było grane....teraz spojrzałem dopiero.



#158 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 31 lipiec 2018 - 20:53

^Lekko z górki tam miał z tego co widzę więc te 60km/h chyba możliwe. Jeszcze jeśli akurat wiało w plecy to spoko :)



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#159 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 01 sierpień 2018 - 09:14

Zrobiłem dzisiaj swojego pierwszego KOMa w życiu na mojej codziennej trasie do pracy. Z tego miejsca chciałbym podziękować mamie, tacie oraz pracodawcy. Żonie nie, bo nie pozwala mi jeździć na rowerze :D

 

 

Nie zdziwię się, jak ktoś oflaguje, bo całą trasę mam średnią ~26km/h (miasto mimo wszystko), a specjalnie na tym fragmencie z pulsem pod sufit 42.2km/h na segmencie (porażające 0.7km :D). Wykres wygląda więc wiadomo jak - przez 20km równo i tylko w środku nagły 1km skok prędkości. 

 

Liczę na to, że jednak ktoś zerknie również na skok w wykresie pulsu i kadencji w tym miejscu, i utrzymam KOM chociaż kilka dni :)

 

Swoją drogą jest to segment, gdzie miałem już XX podejść, i oflagowałem XX KOMów, gdzie ewidentnie jeździli samochodami.

 

Sens? Żaden.

Satysfakcja? WIELKA.

 


Ribble R872 - Octane One Gridd


#160 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 01 sierpień 2018 - 09:43

Jeśli to był KOM na trasie DO pracy a nie Z, to pracodawca z pewnością jest z Ciebie dumny. Ja bym tu śmiało uderzał po podwyżkę. Jeśli jednak Z, to zatrzymałbym to dla siebie.



Dodaj odpowiedź