Skocz do zawartości


Zdjęcie

Platformy Vs. Zatrzaski

Moja racja mojsza niż twojsza

237 odpowiedzi w tym temacie

#21 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 sierpień 2016 - 11:17

A jak nie zapniesz pasów, możesz przeżyć wypadek, bo wylecisz przez przednią szybę ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#22 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 18 sierpień 2016 - 20:20

Nieprawda. Ostatnio przy OTB na twarz buty nie wypięły mi się z pedałów i rower wisiał gdzieś wysoko nade mną ;)

Nie musiałem długo szukać, aby znaleźć potwierdzenie Twoich słów, Arni. Po prostu pedały zatrzaskowe, wbrew temu co twierdzą ich wyznawcy, w niektórych kraksach nie uwalniają nóg kolarza, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Na tym filmie, w dwóch kolejnych upadkach (od 1min 34 s) zatrzaski nie wypięły się:

Z całą pewnością można powiedzieć, że upadek na rowerze z pedałami zatrzaskowymi  i upadek z platformami to dwie różne rzeczy. Kolarz przypięty podczas kraksy dłużej stanowi jedność z rowerem (nawet jeśli zwykle jest to tylko ułamek sekundy dłużej), a w konsekwencji cały układ zachowuje się inaczej. Moim  zdaniem wypadki typu OTB są potencjalnie groźniejsze w pedałach zatrzaskowych, gdyż kolarz szybciej osiąga kierunek głową w dół, bo rower go trzyma. W platformach prawdopodobnie wcześniej oddziela się od roweru i leci bardziej "szczupakiem" do przodu. Oczywiście każdy upadek jest inny, ale taką zauważam prawidłowość obserwując różne wywrotki. 

 

Przywołam jeszcze niedawny upadek Annemiek Van Vleuten z Rio. Tam również wyobrażam sobie inny scenariusz, gdyby kolarka miała platformy (tak, wiem że trudno to sobie wyobrazić, ale przyjmijmy takie założenie). Nogi wprawdzie wypinają się, ale też dopiero gdy leci już głową w dół. 



#23 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 18 sierpień 2016 - 20:29

Czyli czego dowodzi ten proces badawczy oparty na filmikach z jotjuba ?

Wysłane z mojego SM-T815 przy użyciu Tapatalka



#24 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 sierpień 2016 - 20:42

No, że Marvelo sobie inaczej wyobraża tor lotu kolarki podczas upadku.
Ja natomiast stawiam na to, że gdyby jechała na platformach to już wcześniej na podjeździe zdobyłaby taką przewagę dzięki amortyzacji, feedbackowi oraz swoistemu poczuciu wolności wynikającemu z pełnej swobody stopy na pedale, że mogłaby zjeżdżać dwa razy wolniej podziwiając widoki i machając se nogami do kibiców.



#25 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 18 sierpień 2016 - 20:46

Dwie powyższe wypowiedzi dowodzą, że poziom tego forum leci na łeb na szyję.


  • ROZMIAR lubi to

#26 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 18 sierpień 2016 - 21:12

Ale z tego machania nogami do kibiców to nieźle śmiechłem xD

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#27 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 18 sierpień 2016 - 21:16

marvelo, dokładnie tak miałem teraz jak ta dziewucha z pierwszego filmu. Tu się w pełni zgodzę, są sytuacje gdzie spd nas nie wypnie, to bardziej los szczęścia niż reguła, że się zawsze wypną. 

A pamiętam kiedyś taka wywrotkę swoją na torach, mokre były i za ostro je wziąłem. Gleba była, aż z buta wyskoczyłem, a ten nadal był przypięty.



#28 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 19 sierpień 2016 - 12:52

Dokładnie tak. Zresztą nawet jeżeli Ty nie zdążysz się wypiąć, to pedał zrobi to za Ciebie.

A jakim cudem?

Czy Twoje padały mają mózg i myślą za Ciebie?

Chyba że masz te najnowsze z systemem CAFRS (Crash Anticipation Foot Release System) ;-) .

Skąd niby zatrzask, który jeszcze przed chwilą miał utrzymywać nogę przy gwałtownych sprintach, podciąganiu, wypychaniu i zdrapywaniu gów... (znaczy błota) z podeszwy ma wiedzieć, że oto sytuacja robi się niebezpieczna i trzeba uwolnić nogę?

Jeśli kierunek siły działającej na stopę podczas wywrotki będzie zgodny z kierunkiem, w jakim zatrzask miał trzymać stopę, to noga się nie wypnie. Widać to choćby na powyższym przykładzie tego gościa, który wpadł na drzewo i któremu rower prawie urwał nogę, bo wciąż pozostała wpięta w pedał.



#29 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 sierpień 2016 - 12:58

Powiem Ci najkrócej jak potrafię: pojeździj, zrozumiesz. Do tego czasu będziesz tylko teoretykiem.

 

Ekstremalnie rzadko zdarza się, żeby stopa nie obróciła się nawet o kilka stopni podczas wywrotki. Ale znów: żeby to wiedzieć, musiałbyś pojeździć. Do tego czasu ta rozmowa jest całkowicie bez sensu.


  • mess, puchaty i 2xB lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#30 paulsen

paulsen
  • Użytkownik
  • 681 postów

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:11

Zdarzają się i takie przypadki.

http://www.singletra...to-flats-again/

A już na pewno jest coraz większe grono osób, które doceniają fakt, że jazda na platformach jako element uzupełniającego treningu pozytywnie wpływa na technikę jazdy (mam na myśli głównie szeroko pojęte kolarstwo górskie).

http://www.bicycling...in-biking-gains

 

Jazda freeride/enduro czy all mountain to zupełnie inna bajka i na specyficznym rodzaju roweru - nie porównywałbym tych dyscyplin do ciśnięcia na sztywnej szosie. 



#31 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:21

A jakim cudem?
Czy Twoje padały mają mózg i myślą za Ciebie?
Chyba że masz te najnowsze z systemem CAFRS (Crash Anticipation Foot Release System) ;-) .
Skąd niby zatrzask, który jeszcze przed chwilą miał utrzymywać nogę przy gwałtownych sprintach, podciąganiu, wypychaniu i zdrapywaniu gów... (znaczy błota) z podeszwy ma wiedzieć, że oto sytuacja robi się niebezpieczna i trzeba uwolnić nogę?
Jeśli kierunek siły działającej na stopę podczas wywrotki będzie zgodny z kierunkiem, w jakim zatrzask miał trzymać stopę, to noga się nie wypnie. Widać to choćby na powyższym przykładzie tego gościa, który wpadł na drzewo i któremu rower prawie urwał nogę, bo wciąż pozostała wpięta w pedał.


Są wersje unidirectional release

i wersje multidirectional release

 

51vs56.jpg
 
i do tego regulacja.

Jak ktoś ma z tym problem to niech używa platform i koniec.

Na niepełnosprawność nie ma rady.
Ta rozmowa nie ma sensu.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#32 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:54

Marvelo, to jest jakoś tak, że każdy kto jeździ na zatrzaskach, swoje na platformach przekręcił. W drugą stronę sytuacja wygląda zazwyczaj inaczej, dlatego dyskusja z taką osobą jest bez sensu.

#33 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 sierpień 2016 - 14:20

Ja w tym roku jak leciałem przez kierownicę to rower poleciał za mną i kiedy wylądował wciąż był przypięty do jednej nogi. Ale to nie jedyny taki przypadek kiedy po wywrotce nogi się nie wypieły. Co gorsza powoduje to zawsze jakieś obijanie się o niego.

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#34 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 19 sierpień 2016 - 14:45

To nic tylko przesiadaj sie na platformy.

#35 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 sierpień 2016 - 15:09

No brwo za radę. Ale czemu mam się przesiadać?

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#36 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 19 sierpień 2016 - 15:52

Jest ryzyko jest zabawa....
Mi dotychczas za każdym razem się zatrzaski wypieły i w tym sezonie jeden lot przez kierownicę mam zaliczony, nie wiem kiedy, ale obie nogi wypięte.

Wysłane z mojego SM-T815 przy użyciu Tapatalka



#37 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 19 sierpień 2016 - 16:11

Dla tego wypięcie jest zwykłym losem, wielu z nas znajdzie własne przykłady wypięcia jak i niewypięcia, zwykły los szczęścia.
  • ROZMIAR i blazej lubią to

#38 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 21 sierpień 2016 - 20:45

Są wersje unidirectional release

i wersje multidirectional release

 

51vs56.jpg
 
i do tego regulacja.

Jak ktoś ma z tym problem to niech używa platform i koniec.

Na niepełnosprawność nie ma rady.
Ta rozmowa nie ma sensu.

Niepełnosprawność to brak umiejętności jazdy na platformach.



#39 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 22 sierpień 2016 - 06:49

Niepełnosprawność to brak umiejętności jazdy na platformach.

"Nic nie jawi się takim, jakie jest, lecz tylko podług mniemania"
Demokryt z Abdery



#40 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 sierpień 2016 - 10:27

No proszę, jaki głęboki wątek: od techniki do filozofii.

A większość wpisów (ostatnich?) do podstawowego tematu nijak się ma ;p


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź