Skocz do zawartości


Zdjęcie

Platformy Vs. Zatrzaski

Moja racja mojsza niż twojsza

237 odpowiedzi w tym temacie

#41 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:30

No proszę, jaki głęboki wątek: od techniki do filozofii.

A większość wpisów (ostatnich?) do podstawowego tematu nijak się ma ;p

Bo to banda zboków rowerowych!

 

Niepełnosprawność to brak umiejętności jazdy na platformach.

To nie miało być tak, ale skoro już się fochasz to niech tak zostanie...

:P


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#42 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 sierpień 2016 - 20:38

shmoo naprawdę błyszczysz  :/


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#43 jaroMKV

jaroMKV
  • Użytkownik
  • 234 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 22 sierpień 2016 - 20:48

Dwa miesiące temu miałem wypadek na szosie, kobieta wymusiła pierwszeństwo samochodem. Zderzenia uniknąłem ale przeleciałem przez kierownicę przy dosyć dużej prędkości. Żaden but mi się nie wypiął z zatrzasków. Nogi trochę powykręcało, nie ukrywam ale z obrażeń tylko złamana ręka.

Mnie mimo tego i tak lepiej jeździ się w zatrzaskach.
  • ROZMIAR lubi to

#44 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 sierpień 2016 - 21:05

shmoo naprawdę błyszczysz  :/

Błyszczę i jestem z tego dumny :)

 

Spieranie się o to czy platformy czy spd są lepsze jest po prostu smutne.


  • blazej lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#45 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 sierpień 2016 - 21:42

Jak byś uważnie czytał to może byś zauważył, że dyskusja już dawno nie dotyczy tego co jest lepsze. Pokazuje tylko minusy systemów zatrzaskowych i do czego mogą się przydać platformy. Nie musiał byś się smucić. Błyszczenie pominę, skoro jesteś dumny że jesteś błyskotką ;)


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#46 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 sierpień 2016 - 22:19

O, a ja wiem do czego mogą przydać się platformy! Ciemno się robi coraz wcześniej i dzięki temu, że na platformach na ogół (na szczęście dla właścicieli tychże) montowane są odblaski, to sporo baranów (tudzież nietoperzy czy batmanów) dzięki temu ciągle żyje. 

Jak widać błyszczenie ratuje życie. Nawet błyszczenie na pedale ;).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#47 radon

radon
  • Użytkownik
  • 75 postów
  • SkądPolska

Napisano 23 sierpień 2016 - 02:02

Matko jedyna !!!! :) Ciężko mi uwierzyć, że w ogóle taka dyskusja ma miejsce. I choć wcale nie twierdzę, że zatrzaski są bezwzględnie konieczne i potrzebna zawsze, wszędzie i każdemu, to jednak, biorąc pod uwagę, że jest to forum szosowe to....

 

Każdy kto jeździ choć trochę bardziej ambitniej niż tylko po bułki do sklepu skorzysta w zatrzasków. I przewaga na platformami jest niepodważalna. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to znaczy, że nie JEŹDZIŁ nigdy w zatrzaskach. Pisząc JEŹDZIŁ mam na myśli JEŹDZIŁ, a nie próbował, dotykał czy widział filmik jak ktoś jeździł.

 

Jak ktoś pisze, że w jednych i drugich na podjazdach, zrywach i przyśpieszeniach ma taką samą moc i prędkość to wcale nie świadczy to o tym, że między jednymi a drugimi nie ma różnicy - tylko, że ten ktoś nie potrafi wykorzystać zalet zatrzasków. Najzwyczajniej - nie potrafi pedałować.

 

Niemal każde zatrzaski mają regulowaną siłę wypięcia - jeśli ktoś kto waży 50kg bezmyślnie podkręci napięcie sprężyn na maxa to nie ma się co dziwić, że mu się czasami noga nie wypina podczas upadku. Ale zapewniam Was, że jak tylko nawyk wypinania wejdzie w krew, ryzyko "niewypięcia" spada niemal do zera. A kontrola nad rowerem i bezpieczeństwo wzrasta o 100%. A niech 1 raz na 10 upadków noga Ci się nie wypnie.- ile razy w życiu leżałeś na szosie? Ja jeżdżę 10 lat, leżałem 2 razy. A dzięki lepszej kontroli uniknąłem upadku lub rozwalenia roweru gdy np zamiast przywalić w wysoki krawężnik przy 30km/h p prostu wskoczyłem na niego.

 

A co do śmiechu z tego, że "zatrzaskowcom" podczas jazdy w zwykłych butach/platformach noga ciągle spada/odrywa się to nie ma tu się z czego śmiać. Jeśli ktoś ma nienaganną technikę pedałowania, która jest nawykiem a nie jakimś wymuszonym działaniem to tak się właśnie dzieje.

 

W 100% zgadzam się z Kolegami powyżej, że dopóki ktoś nie spróbuje nie ma wielkiego sensu wzajemne kłócenie się i spinanie. Znam setki osób które zaczynały w platformach i które po zmianie na zatrzaski już przy nich pozostały. Nie znam nikogo kto zrobił odwrotnie lub wrócił do platform.

 

Czytając to forum, niemal w każdym temacie, większość osób jest świetnymi teoretykami. Badania, testy, cyferki - szkoda, że najczęściej nie ma to kompletnie żadnego odzwierciedlenia w praktyce.

 

Pozdrawiam

 


  • RAFA.S lubi to

#48 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 sierpień 2016 - 02:51

Powiem Ci najkrócej jak potrafię: pojeździj, zrozumiesz. Do tego czasu będziesz tylko teoretykiem.

 

Ekstremalnie rzadko zdarza się, żeby stopa nie obróciła się nawet o kilka stopni podczas wywrotki. Ale znów: żeby to wiedzieć, musiałbyś pojeździć. Do tego czasu ta rozmowa jest całkowicie bez sensu.

Czy dalej podtrzymujesz, że takie sytuacje zdarzają się ekstremalnie rzadko? Już kilka osób z naszego forum przyznało, że miało takie doświadczenia.

Zresztą, nawet jeśli but w końcu się wypnie, nie oznacza to, że z powodu zbyt dużego przeciążenia nie dojdzie do uszkodzenia np. jakiegoś więzadła.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          



#49 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 sierpień 2016 - 05:55

Gratuluję, że jako teoretyk wiesz o tym lepiej od praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem, który asfalt i glebę gryzł nieraz.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#50 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 23 sierpień 2016 - 07:55

Myślę, że taka dyskusja była by bardziej merytoryczna gdybyśmy byli w gronie ludzi, którzy jeżdżą np takie enduro zawody.

Tam pół na pół ludzi ma platformy albo spd'y. Ba - często bywa, że między sekcjami zawodnik zmienia pedały bo np będzie zjazd, albo trawers.

 

W świecie maratonów MTB na zachodzie też trwają badania czy czasem noga, która jedzie na platformie nie będzie bardziej świeża na podjeździe, ale do konkretnych wniosków myślę, że mamy jeszcze ze 2-3 lata.

 

Ja osobiście uwielbiam jeździć w systemach zatrzaskowych jednak pragnę podkreślić iż lepszym będzie system platformowy od ŹLE wyregulowanego systemu zatrzaskowego.

Mówię to jako osoba, która faktycznie kiedyś położyła lachę na ustawieniu systemu i przypłaciła to naprawdę srogą kontuzją, która będzie się za mną ciągnąć do końca życia... a wynikająca z wymuszonego złego poruszania stop

Natomiast dobrze wyregulowanego systemu SPD - czyli siła wypięcia, odpowiednia pozycja bloku, odpowiedni blok nie zamienię osobiście na nic innego czy to na szosie czy w MTB.



#51 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 sierpień 2016 - 11:52

 

Niemal każde zatrzaski mają regulowaną siłę wypięcia - jeśli ktoś kto waży 50kg bezmyślnie podkręci napięcie sprężyn na maxa to nie ma się co dziwić, że mu się czasami noga nie wypina podczas upadku. Ale zapewniam Was, że jak tylko nawyk wypinania wejdzie w krew, ryzyko "niewypięcia" spada niemal do zera. A kontrola nad rowerem i bezpieczeństwo wzrasta o 100%. A niech 1 raz na 10 upadków noga Ci się nie wypnie.- ile razy w życiu leżałeś na szosie? Ja jeżdżę 10 lat, leżałem 2 razy. A dzięki lepszej kontroli uniknąłem upadku lub rozwalenia roweru gdy np zamiast przywalić w wysoki krawężnik przy 30km/h p prostu wskoczyłem na niego.

 

 

Czytając to forum, niemal w każdym temacie, większość osób jest świetnymi teoretykami. Badania, testy, cyferki - szkoda, że najczęściej nie ma to kompletnie żadnego odzwierciedlenia w praktyce.

 

 

"Niemal do zera", "wzrasta o 100%", "1 na 10".

I Ty zarzucasz, że ktoś inny podaje cyferki bez pokrycia w praktyce? 

A możesz mi powiedzieć, ile wynosi teraz Twoja kontrola nad rowerem i bezpieczeństwo, i w jakich jednostkach się to mierzy?

Albo ile to jest "niemal zero"?

A z tym wskakiwaniem na krawężnik dzięki pedałom zatrzaskowym to cienki jesteś. Dla przykładu taki Brumotti wskakuje znacznie wyżej i nie potrzebuje do tego pedałów zatrzaskowych. Dlaczego się nie przypnie, przecież miałby jeszcze większą kontrolę (możesz wyliczyć, o ile procent)? 



#52 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 sierpień 2016 - 12:57

W tej skali o 100%.

:P

Ale co to wszystko ma do tematu wątku to ja pojęcia nie mam... Kompletny offtop...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#53 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 23 sierpień 2016 - 14:18

Nie wiem jak często skaczecie na swoich szosach, ja czasami na krawężnik i pewnie dlatego nie potrafię docenić platform.....

Wysłane z mojego SM-T815 przy użyciu Tapatalka



#54 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 sierpień 2016 - 14:54

Nie wiem jak często skaczecie na swoich szosach, ja czasami na krawężnik i pewnie dlatego nie potrafię docenić platform.....

Wysłane z mojego SM-T815 przy użyciu Tapatalka

 

Zaś offtop ale niech będzie. Na platformach skacze sie równie dobrze a nawet lepiej jak na zatrzaskach tylko trzeba trochę techniki. Na platformach w typowych trialowych warunkach łatwiej utrzymać równowagę bo potrzebne jest często nietypowe wyginanie lub zdejmowanie stopy dla przeciwwagi.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#55 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 23 sierpień 2016 - 15:03

To istotna uwaga dla często skaczacych na swoich szosach

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka



#56 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 sierpień 2016 - 15:11

Jedno drugiego nie wyklucza :D 


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#57 radon

radon
  • Użytkownik
  • 75 postów
  • SkądPolska

Napisano 23 sierpień 2016 - 17:07

"Niemal do zera", "wzrasta o 100%", "1 na 10".

I Ty zarzucasz, że ktoś inny podaje cyferki bez pokrycia w praktyce? 

A możesz mi powiedzieć, ile wynosi teraz Twoja kontrola nad rowerem i bezpieczeństwo, i w jakich jednostkach się to mierzy?

Albo ile to jest "niemal zero"?

A z tym wskakiwaniem na krawężnik dzięki pedałom zatrzaskowym to cienki jesteś. Dla przykładu taki Brumotti wskakuje znacznie wyżej i nie potrzebuje do tego pedałów zatrzaskowych. Dlaczego się nie przypnie, przecież miałby jeszcze większą kontrolę (możesz wyliczyć, o ile procent)? 

No i właśnie potwierdziłeś to o czym napisałem. Jesteś teoretykiem. Ja napisałem Ci ogólnikami a Ty się czepiasz i domagasz konkretnych liczb. Czy jeśli widzisz, że jedno drzewo jest 2 razy wyższe od drugiego to potrzebujesz znać jego dokładną wysokość?

 

Niemal do zera oznacza, że na 2 gleby na szosie i kilkanaście na mtb w ciągu 10 lat jazdy nigdy nie zdarzyło się aby noga została wpięta. I nie są to cyferki bez pokrycia tylko czysta praktyka. Kontrola nad rowerem jest dużo większa, ja nie potrzebuję do tego żadnych jednostek ale tak jak napisałem - Ty jako teoretyk na pewno sobie bez nich nie poradzisz.

 

Pisząc, że jestem cienki wypadało by się pochwalić własnymi umiejętnościami a nie przywoływać przykład kogoś obcego. Tak jak bym napisał (będąc po zawodówce), że jesteś nieuk bo jesteś po maturze a znam kogoś kto ukończył studia.

 

Poza tym jasno napisałem, że nie twierdzę iż zatrzaski są konieczne zawsze, wszędzie i każdemu. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić dlaczego jadąc po barierce mostu lepiej i bezpieczniej jest w platformach to cóż...dowodzi to znów, że jesteś teoretykiem.

 

I zabawne, że wyśmiewacie "rzadkie" przypadki potrzeby wskoczenia szosą na krawężnik, jako nieistotne, ale już przypadki niewypięcia się nogi podczas upadku (które zdarzają się według mnie rzadziej) są już dla Was twardym argumentem. Różnica jest taka, że moje ratowanie się na krawężnik to rzeczywistość i praktyka a Wasze "niewypięcia" to zwykły strach i teoria. Chociaż nie - w końcu parę osób na forum napisało, że tak było.

 

Oczywiście zawodowcy i 99% ludzi jeżdżących w zatrzaskach się myli. Albo uknuli spisek i wpierają Wam nieprawdę aby na Was zarobić lub zrobić na złość.

 

Pozdrawiam.


  • Prozor, puchaty i blazej lubią to

#58 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 23 sierpień 2016 - 18:31

A mnie @marvelo przekonał. Poważnie. Do tego stopnia, że nie tylko wywalam zatrzaski w swoich rowerach … ale … wywalam również zapięcia w swoich nartach.

 

Raz - skoro bez zatrzasków lepiej wyrabia się technikę, to po sezonie jazdy na nartach zjazdowych tj. w trampkach na samych deskach bez zapięć będę jak Alberto (Tomba), … może wezmą mnie na kolejną zimową olimpiadę ? Nie wiem, tylko czy tak samo łatwo pójdzie mi również w nartach biegowych, bez zatrzasków … ale jak już załapię technikę, to ... Justyna Kowalczyk nie ma ze mną szans.

 

Dwa - na nartach też czasem przy upadku noga się z narty nie wypnie. Jest wtedy jeszcze bardziej niebezpiecznie niż nie wypięte giry na rowerze. 

 

Przemyślałem to jeszcze raz bardzo poważnie …. i TAK, zdecydowanie wywalam zatrzaski z wszystkich nart i rowerów. To jednak ma sens. 

 


  • Prozor i 2xB lubią to

#59 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 24 sierpień 2016 - 00:29

Dobra koniec offtopa, bo nawet mi się nie chce usuwać tego bajzlu (a gdybym musiał to pół tematu by poleciało).

 

Gruba czerwona krecha, wszystkie wojenki o wyższości zatrzasków, czy platform będą usuwane od...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...TERAZ..!


  • ROZMIAR lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#60 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 24 sierpień 2016 - 04:05

Wiem,że można ciągnąć korbę do góry i płynniej przenosić moc, jednak naturalnym ruchem nogi jest pchanie a nie ciągnięcie. Czy pedały zatrzaskowe przełożą się na wzrost średniej prędkości jazdy przy tym samym wysiłku? Czy ktoś kto przeszedł na spd-y zaobserwował wzrost osiągów? Zastanawiam się czy totalny amator całe życie jeżdżący na platformach zaobserwuje jakieś korzyści z tego systemu? Nie chodzi mi o kwestie wizualne,że np. platfusy nie pasują do karbonowej szosówki ;) Takie myśli mnie naszły po udziale w małym wyścigu, gdzie wszyscy oprócz mnie i małych dzieci jechali w pedałach spd i podobnych...

Siara_iwj, bałaganu narobił ostatnio haligówka, gdy przeniósł powyższy post, który znalazł się w osobno założonym temacie (nie pamiętam dokładnie, ale chyba "Co dają pedały zatrzaskowe?") tutaj. Odpowiadając na tak zadane pytanie nie da się nie odnieść do pedałów platformowych oraz do propagowanej  przez większość teorii, że właściwa, ambitna technika pedałowania jest możliwa tylko w pedałach zatrzaskowych. 





Dodaj odpowiedź