Skocz do zawartości


Zdjęcie

Platformy Vs. Zatrzaski

Moja racja mojsza niż twojsza

237 odpowiedzi w tym temacie

#61 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 24 sierpień 2016 - 05:33

Ja bardziej o usuniętych postach niż o tych nieszczęsnych platformach. Te ostatnie kilka to przecież zupełnie o niczym były.


 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#62 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 05:41

Tak, to ja zadałem to pytanie, bo zastanawiam się nad sensem przejścia na spd...A zastanawiam się dlatego,że w wyżej wym. wyścigu, a była to czasówka po asfalcie na 10 km, jadąc na góralu (na oponach semislick Kenda Khan, a więc taniocha po 20 zł, waga 650 g/sztuka) objechałem wielu szosowców, którzy mieli spd-y. Mało tego, większość to czynni członkowie lokalnych klubów kolarskich. A ja jestem totalnym amatorem, nawet nie mam gatek z wkładką ;) I teraz pytanie: czy gdybym miał spd-y i nauczył się je wykorzystywać, pojechałbym jeszcze szybciej?

PS.Zanim zaczniecie się nabijać od razu powiem,że Majką ani Kwiatkowskim już nie zostanę, bo wiek już nie ten ;)

PS2. Góral to makrokesz ale to raczej nieistotne, bo z oryginału pozostały tylko rama, mostek, kierownica, sztyca i siodełko.



#63 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 sierpień 2016 - 05:46

Przy normalnym deptaniu na długich prostych prawdopodobnie nie poczujesz różnicy. Ale pierwszy mocniejszy zaciąg albo atak z grupy i możesz mieć problemy z równie szybkim ruszeniem co konkurenci. Również na trudnych technicznie odcinkach albo przy złej pogodzie docenisz to, że odpada Ci martwienie się o zsunięcie się stopy z pedału.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#64 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 05:55

No właśnie jechałem w deszczu, czego nienawidzę ale na szczęście noga się nie zsunęła.Była to indywidualna jazda na czas. Technicznie trasa raczej łatwa, dwa skrzyżowania i nawrót, meta na starcie, więc w sumie 4 skrzyżowania.



#65 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 28 czerwiec 2017 - 15:29

I jak roweras88, założyłeś zatrzaski czy dalej śmigasz na platformach?

 

Tu na filmie widać, że nawet trudne podjazdy da się zrobić na platformach - wystarczy odpowiednia technika i nie chodzi wcale o podciąganie. Paradoksalnie, jako pierwszy na platformach zdobył ten podjazd gość jeżdżący normalnie w zatrzaskach.

 

A na tym filmie konsekwencje niewypięcia się w porę z zatrzasków:

https://www.facebook...45889808879381/



#66 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 28 czerwiec 2017 - 15:48

Przekonales mnie, montuje platformy....



#67 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 czerwiec 2017 - 16:14

Jak się posłucha PISOwców to człowiek dochodzi do wniosku, że platformy nie są takie złe.
  • Prozor, smolar16 i dywyn lubią to

#68 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 czerwiec 2017 - 18:21

Też bym kupił ale jak by były z 21% vatem.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#69 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 20:04

I jak roweras88, założyłeś zatrzaski czy dalej śmigasz na platformach?

Od kilku tygodni jeżdżę na spd-ach i butach z Lidla. Zakupiłem 2 pary Shimano 520, żeby nie bawić się w przekładanie szosa/MTB. Zrobiłem też test drogowy w celu porównania osiągów. Wyniki testu pokazały,że w spd-ach byłem o 6 % szybszy niż na platformach. Tak samo pierwsza jazda treningowa i posypały sie PR-y a nawet jeden KOM, gdzie na platformach wypruwałem z siebie żyły i byłem dopiero 3. Zaliczyłem nawet pierwszy maraton MTB w spd. Naprawdę czuć różnice w osiągach, powinna być oddzielna klasyfikacja dla platformowców ;) Platfusy zostawiam tylko w zimówce/dojazdówce do pracy.

Jak na razie 0 gleb ale jeździłem głównie po szosie, w terenie raptem kilkadziesiąt km :)



#70 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 czerwiec 2017 - 20:32

Akurat w podanym w linku filmiku obecność zatrzasków nie miała wpływu na upadek ze skarpy. Główną zaletą zatrzasków jest to, że pomagają uniknąć upadku - szczerze mówiąc nawet zakładając, że wypięcie się z zatrzasków jest dla kogoś trudne (dla mnie nie jest i jeszcze przed zdaniem sobie sprawy ze stresowej sytuacji jestem wypięty) to wolę gdy system pedałów działa zapobiegawczo, a nie już podczas upadku. Wolę w ogóle nie upadać niż cieszyć się, że nie mam zatrzasków podczas upadku :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#71 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 czerwiec 2017 - 21:09

Od kilku tygodni jeżdżę na spd-ach i butach z Lidla. Zakupiłem 2 pary Shimano 520, żeby nie bawić się w przekładanie szosa/MTB. Zrobiłem też test drogowy w celu porównania osiągów. Wyniki testu pokazały,że w spd-ach byłem o 6 % szybszy niż na platformach. Tak samo pierwsza jazda treningowa i posypały sie PR-y a nawet jeden KOM, gdzie na platformach wypruwałem z siebie żyły i byłem dopiero 3. Zaliczyłem nawet pierwszy maraton MTB w spd. Naprawdę czuć różnice w osiągach, powinna być oddzielna klasyfikacja dla platformowców ;) Platfusy zostawiam tylko w zimówce/dojazdówce do pracy.

Jak na razie 0 gleb ale jeździłem głównie po szosie, w terenie raptem kilkadziesiąt km :)

O ile podniosłeś siodełko montując SPD ?


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#72 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 28 czerwiec 2017 - 21:27

Akurat w podanym w linku filmiku obecność zatrzasków nie miała wpływu na upadek ze skarpy. 

No jak nie jak tak.

Rowerzysta ten popełnił błąd, że nie wypiął obu nóg na tym trudnym fragmencie tylko pchał rower z jedną nogą wpiętą. Gdy koło zablokowało się o jakąś nierówność i zaczął tracić równowagę na stronę nogi wpiętej nie zdążył już jej wypiąć i spadł. Gdyby opierał nogę na pedale platformowym w ułamku sekundy ciało zareagowałby tak, by upaść na lawą stronę, nawet odrzucając rower na prawo.

Takich wywrotek widziałem wiele, zwykle przy zatrzymaniu lub przy bardzo małej prędkości. Nawet na ostatnim wyścigu w Janowie Lubelskim (Mazovia) byłem świadkiem, jak przed drewnianym, bardzo śliskim mostkiem na którym zrobił się zator,  ktoś się wywrócił, bo nie zdążył się wypiąć. Podobnie na krótkim stromym podjeździe z korzeniami. Scenariusz jest typowy - coś zatrzymuje rower, kolarz się wywraca, próbując wyszarpać nogę. W ruchu ulicznym taka wywrotka na sąsiedni pas pod koła samochodu może zakończyć się tragicznie. 

Tu podobny przypadek:

 

 

roweras88, możesz coś więcej napisać o tych testach, na jakim dystansie, jakie średnie prędkości, po jakim czasie od zamontowania i z czym porównujesz (także istotna jest masa użytych butów i pedałów, bo np. ciężkie metalowe platformy i trapery mogą ważyć z kilogram więcej niż zatrzaski i lekkie buty rowerowe)? 



#73 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 czerwiec 2017 - 21:31

Rowerzysta ten popełnił błąd, że nie wypiął obu nóg na tym trudnym fragmencie tylko pchał rower z jedną nogą wpiętą. Gdy koło zablokowało się o jakąś nierówność i zaczął tracić równowagę na stronę nogi wpiętej nie zdążył już jej wypiąć i spadł. Gdyby opierał nogę na pedale platformowym w ułamku sekundy ciało zareagowałby tak, by upaść na lawą stronę, nawet odrzucając rower na prawo.

Jak się nie umie korzystać ze sprzętu, to czasami nawet koła w rowerze są zbyt okrągłe ;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#74 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 czerwiec 2017 - 21:52

Moim zdaniem niezależnie czy byłby wpięty czy nie - jeżeli popełnił błąd w postaci opierania się na pedale nogą od strony skarpy (a nie odwrotnie) to tak czy siak by poleciał w tamtą stronę :) Jakkolwiek na szosie w zatrzaskach czuję się bezpiecznie to na mtb tym bardziej nie wyobrażam sobie jazdy tak, żeby nie bać się o siebie. Zdarzyło mi się kiedyś upaść przez tak prozaiczną rzecz jak... przeskoczenie łańcucha - a nie leżałbym gdybym nogi miał wpięte :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#75 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 29 czerwiec 2017 - 06:29

O ile podniosłeś siodełko montując SPD ?

Siodło w szosówce podnosiłem kilka razy bo cały czas miałem wrażenie,że jest za nisko. W końcu poszło do góry o co najmniej 2 cm, może nawet o 3 cm. A w MTB tylko 1-1,5 cm. Tak samo ustawienie bloków w butach nie było takie łatwe - kilka razy musiałem stawać na trasie i przesuwać bloki do tyłu w końcu nawet musiałem zmienić otwory w butach.



#76 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 29 czerwiec 2017 - 06:54


roweras88, możesz coś więcej napisać o tych testach, na jakim dystansie, jakie średnie prędkości, po jakim czasie od zamontowania i z czym porównujesz (także istotna jest masa użytych butów i pedałów, bo np. ciężkie metalowe platformy i trapery mogą ważyć z kilogram więcej niż zatrzaski i lekkie buty rowerowe)? 

Droga testowa to trasa po lesie ale po twardej szerokiej drodze szutrowej, bez żadnych singli, o długości 16 km, łatwa technicznie i raczej płaska. Jest kilka zakrętów, które na platformach pokonywałem na pewno szybciej niż na spd (w obawie przed glebą ;) ). Było to dosyć wcześnie po przejściu na spd, dosłownie kilka dni ale zdążyłem już przejechać 200-250 km.

A platformy to były Neco ważące 240 g a więc sporo lżejsze od 520, które ważą bodajże 380 g?

Trasę znam dosyć dobrze, katowałem ją kilkanaście razy. Najlepsza średnia prędkość na platformach to 30,5 km/h a w zatrzaskach 32,5 km/h. Jak dla mnie to przepaść.Niedługo ponownie spróbuję ją przejechać.

Pewnie większość z was nie docenia pedałów zatrzaskowych bo się do nich przyzwyczailiście ale jak ktoś, tak jak ja, ponad 30 lat jeździł na platformach i nagle założy spd to od razu poczuje wzrost kopa :)


  • puchaty lubi to

#77 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 29 czerwiec 2017 - 08:39

W ruchu ulicznym taka wywrotka na sąsiedni pas pod koła samochodu może zakończyć się tragicznie. 

Tu podobny przypadek:

 

 

Faktycznie, jeśli masz tylko takie fatalistyczne wizje, to dobrze, że jeździsz na platformach. Chociaż przy takiej wyobraźni, to ja bałbym się z domu wychodzić. Na tym filmiku przecież kobiecie się nic nie stało, trochę mogła sobie stłuc biodro i tyle.

 

Odnośnie wcześniejszego filmiku z upadkiem ze ścianki, śmiem twierdzić, że platformy by tam nic nie zmieniły, bo raczej ciężko jest uwolnić nogę z pedału na której opieramy cały ciężar ciała.

 

Jeśli byś chciał mimo wszystko kiedyś spróbować, to polecam pedały M540, ze względu na łatwość wypięcia. Jak jeszcze nie ogarniałem, to miałem dwie sytuacje, że zapomniałem się wypiąć na światłach, a udało mi się nogę wyszarpać siłą i podeprzeć.
 



#78 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 29 czerwiec 2017 - 09:30

Bardzo dużo ludzi jeździ na platformach (pewnie z 90% wszystkich rowerzystów). Pewnie nie wiele mniejszy odsetek jeździ bez kasku.  Jednak to Marvelowe przekonywanie do platform wydaje mi się w pewien sposób analogiczne do przekonywania do jazdy bez kasku, dając przykład kogoś, komu źle dobrany albo nie zapięty kask zsunął się na oczy, co spowodowało wypadek. Ale to przekonywanie ma też swój urok :) żeby nie było, że chcę się kłócić albo kogoś przekonywać do czegoś.



#79 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 29 czerwiec 2017 - 11:51

Siedze i drapie sie w glowe i dalej nie daje rady pożenić jazdy szosowej ze spadaniem z offroad-owego szlaku.
Co do wiekszosci na platformach, to pewnie tez bedzie zalezalo od polozenia geograficzno-spolecznego.
U mnie na klubowych niedzielnych ustawkach, w sezonie 50-60 osob o sporym przekroju wiekowym 20-60, jest bardzo malo tych na platformach. A jak juz, to w grupach "social" raczej zaawansowanych wiekowo.

#80 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 29 czerwiec 2017 - 11:52

Faktycznie, jeśli masz tylko takie fatalistyczne wizje, to dobrze, że jeździsz na platformach. Chociaż przy takiej wyobraźni, to ja bałbym się z domu wychodzić. Na tym filmiku przecież kobiecie się nic nie stało, trochę mogła sobie stłuc biodro i tyle.

 

Odnośnie wcześniejszego filmiku z upadkiem ze ścianki, śmiem twierdzić, że platformy by tam nic nie zmieniły, bo raczej ciężko jest uwolnić nogę z pedału na której opieramy cały ciężar ciała.

 

 

To nie są fatalistyczne wizje, to są fakty. Z jakichś przyczyn (nie wiem, może słabo dokręcony blok) but się nie wypiął nawet po obróceniu o znaczny kąt (co by było, gdyby doszło do poważniejszej wywrotki?). 

 

A jeśli twierdzisz, że noga na platformie zachowałaby się tak samo, jak wpięta (pod względem możliwości jej szybkiego odłączenia od pedału) to chyba nigdy nie jeździłeś na platformach. 

 

Powtórzę jeszcze raz: system, który został opracowany po to, by zespolić nogę z pedałem, uwolni ją wtedy, gdy zostaną spełnione pewne warunki i tylko wtedy.  





Dodaj odpowiedź