Nabyłem drogą kupna Direto XR-T i mam pytanie, raczej na przyszłość dotyczące naciągu paska. Aktualnie różnica pomiędzy danymi z naklejki, a kalibracją z apki Elite to 3 (apka Elitę pokazuje więcej) i chyba nie ma potrzeby regulacji, aleeee jakbym chciał dokonać regulacji to muszę uszkodzić nakleję i tutaj rodzi się pytanie czy tracę gwarancję ?
Nabyłem drogą kupna Direto XR-T i mam pytanie, raczej na przyszłość dotyczące naciągu paska. Aktualnie różnica pomiędzy danymi z naklejki, a kalibracją z apki Elite to 3 (apka Elitę pokazuje więcej) i chyba nie ma potrzeby regulacji, aleeee jakbym chciał dokonać regulacji to muszę uszkodzić nakleję i tutaj rodzi się pytanie czy tracę gwarancję ?
M...
Prawdopodobnie możesz gwarancję stracić. A przynajmniej w części niezgodności pomiaru mocy.
Regulacja naciągu praktycznie jest wymagana raczej tylko po wymianie paska. Korekta rozciągnięcia paska obecnie wykonywana jest programowo przy kalibracji. Działa identycznie jak kalibracja innych mierników mocy tzn. zmierzeniu i wprowadzeniu offsetu po kalibracji rozgrzanego trenażera polegającej na zmierzeniu czasu hamowania. W innym przypadku raczej nie jest wymagana ingerencja w naciąg.
Dziurka do regulacji naciągu co prawda korci, ale jest po to, żeby po zamontowaniu nowego paska i skręceniu trenażera móc wyregulować offset do parametrów zbliżonych do fabrycznych. Jest, bo do wymiany paska ściąga się tylko jedną stronę obudowy - tą bez "dziurki"
I dla tych których korci kręcie śrubką naciągu: do kompletu jest śrubka zwalniająca blokadę naciągu Rys. 4, pół obrotu śruby naciągającej to 1 punkt naciągu (rys. 12), a następnie trzeba dokręcić blokadę (rys. 13). Następnie trzeba sprawdzić offset. Jeśli dalej nie zgadza się, powtórzyć powyższe.
Reasumując: zapomnieć o dziurce naciągu do wymiany paska. Jak dobrze pójdzie to może za kilka lat trzeba będzie go wymienić, na szczęście poprawiono zrywające się paski z pierwszej wersji trenażera...
Można tam znaleźć wiele ciekawych opisów rozwiązania problemów np. problem metalicznego hałasu koła pasowego napędzającego koło zamachowe (z pośrednictwem miernika mocy):
Uwaga: Wartość, która pojawia się na filmie na końcu procedury, jest tylko liczbowym potwierdzeniem, które jest zapisane w trenażerze i nie trzeba jej zmieniać ani zapisywać.
Zalecamy kalibrację trenażera co najmniej dwa razy w miesiącu w okresie użytkowania.
Tak więc mam tu potwierdzenie tego co już dość dawno twierdziłem, że kalibracja to nie tylko wyświetlenie cyfry, która może służyć do oceny rozciągnięcia paska (i szybciutko trzeba naciągać - NIE), ale przede wszystkim wprowadza offset kalibracyjny do samego trenażera, który dzięki temu uwzględnia rozciągnięcie paska i poprawnie wylicza moc trenażera.
Natomiast sugestia o kalibracji co najmniej dwa razy w miesiącu jest dość ciekawa. Na pewno przy intensywnej eksploatacji nie zaszkodzi kalibrować raz na 2 tygodnie, ale przy incydentalnym myślę, że i raz na miesiąc nie powinno być za mało. Ci, którzy wymagają maksymalnej dokładności mogą kalibrować i po każdej rozgrzewce lub nawet po każdym treningu - trenażer rozgrzany, kalibracja wykonana poprawnie, wartości rozciągnięcia paska zapisane na następny trening.
Jeszcze ciekawostka: sposób na użycie trenażera bez dostępu do prądu. Ok, można użyć bez zastanawiania się i kręcić ze zmianą przełożeń. Tego zresztą i tak się nie uniknie, ale... jeszcze z dostępem do prądu można ustawić stopień nachylenia lub oporu np. 1% czy 3 stopień oporu (od 1 do 16). Silnik przesunie magnesy na wymaganą pozycję hamowania, a wtedy wystarczy odłączyć trenażer od zasilania i mieć już ustawiony właściwy opór na rozgrzewkę przed wyścigiem.
Nawet jeśli chcemy mieć tylko neutralny opór (miej więcej 0 - 1%) to wystarczy tylko włączyć trenażer do prądu poczekać aż silnik przestanie wydawać dźwięki i już jest ustawienie neutralne.
Uwaga: należy pamiętać, żeby wyłączyć trenażer z prądu przed wysłaniem sygnału STOP przez aplikację sterującą. Po otrzymaniu tego sygnału trenażer zeruje ustawienie hamulców i na trenażerze uzyskamy jedynie minimalny opór podczas treningu.
Co prawda bez prądu nie da się zmienić oporu trenażera, ale i tak będzie to lepsze niż minimalny opór ustawiony domyślnie.
Tabela kompatybilności trenażerów: KOMPATYBILNOŚĆ ADAPTERÓW_2021_IT-EN.pdf - czyli można sprawdzić, czy nasz rower od ręki można zamontować w trenażerze, czy należy zamówić adapter, a jeśli tak to jaki i z jakim numerem.
dostępne jest dla trenażerów interaktywnych bez miernika mocy (Suito, Tuo, Nero i Zumo) i jeśli funkcja PML jest aktywna podczas pierwszego uruchamiania trenażera domowego, automatycznie wyszuka on w pobliżu czujnik mocy ANT+ i/lub Bluetooth Smart. Wyszukiwanie spowoduje szybkie miganie zielonej diody LED, a jeśli nie zostanie znaleziony żaden ergometr ANT+, szybko zacznie migać niebieska dioda LED.
Po zakończeniu wyszukiwania trener lekko wibruje, jeśli ergometr został znaleziony i sparowany z nim (możesz to poczuć, kładąc rękę na trenażerze).
OSTRZEŻENIE Jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się kilka mierników mocy, trenażer domowy automatycznie łączy się z urządzeniem nadającym sygnał o wyższej mocy, więc upewnij się, że czujniki, z którymi nie chcesz się łączyć, są wyłączone lub umieszczone w innym miejscu.
Dotyczy to pierwszego parowania trenażera z miernikiem mocy.
Trenażer będzie próbował łączyć się ze sparowanym trenażerem za każdym razem, jak go nie znajdzie to przechodzi w tryb szacowania mocy. Po sparowaniu z pomiarem mocy trenażer będzie wysyłał moc przez ANT+/BT.
Wymiana i zresetowanie miernik mocy powiązanego z trenażerem — wystarczy podłączyć trenażer domowy do źródła zasilania podczas pedałowania, a trenażer automatycznie zresetuje numer seryjny powiązany z łączem miernika mocy i rozpocznie nowe wyszukiwanie. Potwierdzenie to niewielkie wibracje trenażera. Czyli tu trzeba uważać, kiedy podłącza się kabel zasilający, nawet przypadkowe odłączenie podczas treningu i ponowne włączenie podczas pedałowania spowoduje włączenie procedury parowania trenażera z miernikiem.
Po ręcznym wprowadzeniu nr miernika do aplikacji Elite należy wyłączyć, a następnie włączyć trenażer - bez tego PML działać nie będzie. Dla używających PML sugeruję zapoznać się z całością opisu Elite.
Nowy sezon "trenażerowy" i nowy pakiet przygód z technologią "made in Italy". Opisywałem tu jak w lutym, po kalibracji, trenaże nagle zaczął zaniżać moc o jakieś 50W (porównywane z Assiomą). Po długiej korespondencji z Elite, przysłano mi nowy eprom (plik .json), po którym trenażer przestał sterować obciążeniem, a pomiar mocy pozostał bez zmian. Po kilku kolejnych plikach eprom, pomiar mocy jako tako, ale sterowanie obciążeniem nie powróciło. skończyło się wysłaniem nowej elektroniki.
Ale. Przed tygodniem, po pierwszym użyciu postanowiłem przeprowadzić kalibrację. I co? Odczyt mocy znów minus 50W. Mało mnie ch... nie strzelił. wgrałem ten ostatni ich eprom i co? trenażer przestał sterować obciążeniem.
Jestem pod wrażeniem. Pliki epromu przygotowane przez Elite "zabijają" ich elektronikę
Napisałem do nich, na razie cisza. Nigdy więcej Elite.
A niby w czym problem? Elite (i nie tylko) stosuje tego typu konstrukcje od lat, prędzej się nogi połamią niż korpus.
Odczyt mocy znów minus 50W. Mało mnie ch... nie strzelił. wgrałem ten ostatni ich eprom i co? trenażer przestał sterować obciążeniem.
Jestem pod wrażeniem. Pliki epromu przygotowane przez Elite "zabijają" ich elektronikę
Napisałem do nich, na razie cisza. Nigdy więcej Elite.
Wgranie pliku do starej płytki pozbawiło jej możliwości sterowania, to ponowiłeś tą ryzykowną czynność w nowej? Odważnie. Ja bym raczej gnębił Elite żeby przygotowało kolejny plik, zamiast ryzykować ze starym. O ile Assioma mierzy poprawnie to przyczyną zaniżania mocy najprawdopodobniej jest sam miernik, choć elektronika powinna być w stanie to skompensować. Liniowo 50W różnicy?
Czy jest jakaś opcja żeby przywrócić „fabryczne” ustawienia po wgraniu tych plików od supportu Elite?
Tak się zastanawiam co będzie u mnie jak wyciągnę trenażer na zimę? Wiem natomiast jedno, nawet nie spojrzę na waty raportowane prze Direto
Tylko po wgraniu kolejnego pliku programującego sterownik.
O ile nie ograniczysz się tylko do % nachylenia czy stopni oporu, to ERG będzie wymagał użycia oprogramowania kompensującego różnice w pomiarach, do poprawnego ustawienia mocy. O ile pamiętam, to używasz do tego apki Trainerday?
Wgranie pliku do starej płytki pozbawiło jej możliwości sterowania, to ponowiłeś tą ryzykowną czynność w nowej? Odważnie. Ja bym raczej gnębił Elite żeby przygotowało kolejny plik, zamiast ryzykować ze starym. O ile Assioma mierzy poprawnie to przyczyną zaniżania mocy najprawdopodobniej jest sam miernik, choć elektronika powinna być w stanie to skompensować. Liniowo 50W różnicy?
[/quote]
Dotychczas nie było to takie oczywiste. W lutym i marcu przestalem używać Zwifta, a przez ok. 2 tygodnie wykonywałem tylko procedury testowe dla Elite, wyłącznie w apce, w trybie poziomu. Kiedy wróciłem do Zwifta, zorientowałem się, że jest problem ze sterowaniem obciazeniem. Pomyślałem, że elektronika wariowała i padła całkowicie. Teraz wiem, że winny jest nowy eprom. Mam ich 3 różne
[mention]Prozor [/mention] - Tak, ostatniej wiosny używałem trainerday i teraz też zamierzam. Przy okazji sprawdzę integracje z intervals.icu.
Dokąd nie robię na Direto krótkich interwałów to opóźnienie związane ze sterowaniem przez zewnętrzną aplikację nie przeszkadza. Poza faktem że potrzebna jest ta cała kombinacja, przykładowo musiałem zrezygnować z treningów sterowanych z Garmina
mam takie szybkie pytanie techniczne - Edge 530 plus Suito , bo kombinowałem ale mi sie nie udało ( moze to za proste i nie wpadłem
chce zrobić trening ale bez ERG - konkretnie test 4DP ( Sufferfest ale na garminie a nie na aplikacji )
czyli chce mieć na garminie podglad treningu ale żeby licznik NIE sterował mocą - a ustawić sobie opór stały a moc samemu regulować przerzutkami
jak to ustawić ? co wyłączyć ? bo jak w czasie treningu zmieniam tryb z mocy - na opór - to w ramach tego jednego powtórzenia działa ale jak tylko przechodzi do interwało to i tak trenażer sam zwieksza opór - a ja chce jechać cały trening w trybie oporu a na garminie widzieć tylko podgląd testu - widzieć w jakim mniej wiecej przedziale ma być moc , i ile czasu do końca ale żeby Garmin nie sterował sam mocą .
da sie tak wogle ? trening mam w Trainig peaks ułożony , może tam jest jakaś opcja ?
o dobra - dzieki sproboje poszukam , choc nie widziałem nigdzie takiej opcji .
no dobra - gdzie mam wyłączyć - Suito widziany jako trenażer ? bo pomiar mocy mam dodany ale nigdzie nie widze trenażera jako trenażera
- on sie dodaje jakby sam i nie moge w niego wejsc - po włączeniu do prądu pokazuje sie ikona trenażera w garminie / pokazuje sie czujnik mocy predkosci i kadencji ,
ale nigdzie nie widze jak wejśc w jego opcje i coś przestawić ( w same czujniki tak , ale nie w trenażer )
W czujnikach ani w ustawieniech nie widze trenażera
w Trening-> trenażer rowerowy - też nie mogę go wyłączyć.
a może go usunąć ? to moge , tylko czy to nie usunie równolegle pomiaru mocy ..... a nawet jak nie usunie to i tak nie bede mogł ustawić oporu zapewne - będzie jakby zerowy, a to nie o to chodzi - ma być jakiś jednak bo na zerowym ciezko będzie jechać z większą mocą typu 400 500 o ile wogle sie da.
no to nie o to mi chodziło niestety akurat w rowerze podpiętym do trenazera nie mam pomiaru mocy , wiec musi być z trenażera tak czy siak - licznik musi go widzieć ale ma nie sterować mocą - a tylko ustawić jakiś tam stały opór. ,
no nic - podepne do zegarka , w garminie wyłącze trenazer - będe widział trening - opór ustawie przez telefon ,
a zegarkiem wszystko nagram ,
no troche dziwne ze nie mozna tego po prostu wyłączyc.
No to bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu Zwift. Trening z TP importuje się z automatu do Zwift i wtedy on steruje trenażerem. Wyłączasz ERG i opór zmieniasz normalnie przerzutkami. Trening ze Zwift wpada Ci do TP. Jednocześnie możesz też rejestrować trening przy pomocy EDGE, tylko przy odpaleniu pomijasz trening z TP, ale w zasadzie jest to całkiem zbędne. Bo teraz też trening ze Zwift może być eksportowany do Garmin Connect.
Udało się - w sumie okazuje się w z menu Trening->trenażer - Usuwamy trenażer
w czujnikach jak nie ma to dodajemy moc z trenażera , a jak jest no to jest. i o to chodziło ( mniej wiecej )
i gotowe - puszczamy trening jaki chcemy 100 500 W na ekranie garmina zmienia sie etap treningu, żądany opór i pokazuje sie bieżąca moc - jak w realu licznik nie steruje oporem - sterujemy sami przerzutkami
oczywiście - trzeba do tego jeszcze telefon... - w telefonie w apce Elite ustawiamy poziom oporu jaki nam potrzeba i gotowe.
w przypadku mniejszych oporów - apka nie jest potrzebna ale jak chcemy jakieś minutowe wysiłki rzedu 400 +++ czy sprinty to oczywiście trzeba podbić telefonem opór bo biegów nie starczy.
W Edge x30 tak się już nie da. To było możliwe na starym oprogramowaniu, no i w Edge x20 dalej jest. Ale nie w nowych modelach.
No nie do końca, bo na ogół należałoby wybrać absolutnie płaską trasę, żeby wahania nachylenia nie wkurzały i nie zmuszały do niepotrzebnych korekt przełożeniem. No i używać (i opłacać) Zwift.
o dobra - dzieki sproboje poszukam , choc nie widziałem nigdzie takiej opcji .
no dobra - gdzie mam wyłączyć - Suito widziany jako trenażer ? bo pomiar mocy mam dodany ale nigdzie nie widze trenażera jako trenażera
- on sie dodaje jakby sam i nie moge w niego wejsc - po włączeniu do prądu pokazuje sie ikona trenażera w garminie / pokazuje sie czujnik mocy predkosci i kadencji ,
ale nigdzie nie widze jak wejśc w jego opcje i coś przestawić ( w same czujniki tak , ale nie w trenażer )
W czujnikach ani w ustawieniech nie widze trenażera
w Trening-> trenażer rowerowy - też nie mogę go wyłączyć.
a może go usunąć ? to moge , tylko czy to nie usunie równolegle pomiaru mocy ..... a nawet jak nie usunie to i tak nie bede mogł ustawić oporu zapewne - będzie jakby zerowy, a to nie o to chodzi - ma być jakiś jednak bo na zerowym ciezko będzie jechać z większą mocą typu 400 500 o ile wogle sie da.
Jeśli masz w Edge trenażer podłączony jako trenażer FEC, to tak, ale wystarczy podłączyć trenażer tylko jako miernik mocy (i ewentualnie kadencję) i po problemie. No może prawie, bo trzeba z czegoś ustawić właściwy poziom oporu trenażera (opór lub nachylenie). Najlepiej dowolną apką, w tym apką Elite (bez subskrypcji tylko opcja trybu poziomu, ale to akurat wystarczy).
Jaki masz "zegarek"? Jeśli coś, co potrafi sterować trenażerem (rodzina Fenix 6) to możesz użyć go do sterowania oporem/nachyleniem, a Edge sparować z trenażerem tylko i wyłącznie jako miernik mocy (usunąć: czujnik trenażera -> usuń).
a zegarkiem wszystko nagram ,
no troche dziwne ze nie mozna tego po prostu wyłączyc.
No dziwne - kiedyś można było wyłączyć jak każdy inny czujnik, od czasu jak wprowadzili (rozszerzone) sterowanie trenażerem, opcja wyłączenia została usunięta. Pisałem sugestie do zespołu rozwoju oprogramowania jak o zauważyłem, ale jak wiać to zignorowali. Co prawda da się bez tego żyć, ale trochę upierdliwe jeśli chce się kombinować w treningach strukturyzowanych bez ustawienia oporu ERG. Ewentualnie przerobić treningi tak, żeby był to trening strukturyzowany, ale bez sterowania mocą ERG tylko np. ustawienie poziomu (to na razie pomijamy ).