Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery Interaktywne Elite (Drivo/direto/suito/itp.)


521 odpowiedzi w tym temacie

#301 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 18 sierpień 2021 - 18:18

Dzięki, pobawię się. Jak się lato skończy to pewnie dużo sie pobawię. A zwiftpower też ogarnę - tylko podobno nie istnieje użytkownik o moim Zwift ID więc to jak będzie więcej czasu wymyśleć o co chodzi :)

 

A jak już mam do czynienia z ekspertem - jest sobie Zwift. Do byle przejażdżki łączę sobie trenażer jako "controllable". W końcu nudzi mi się to mieszanie biegami i zjazdy, więc wyłączam. Spodziewam się rosnącego mocno oporu wraz z prędkością kręcenia (jak w moim Turno), tymczasem oporu prawie nie ma i w sumie to trzeba kręcić z blatu nawet na niskich watach - czyli mamy dużo hałasu.

 

W Trainerroad (Resistance Mode) można ustawić sobie jakąś wartość (~30% jest w sam raz) i trenować "po staremu", trzy biegi na kasecie dają duuuużą różnicę. I to ustawienie jest zapamiętane także w Zwift, ale tylko dopóki nie włączy się jeszcze raz symulacji, nie wyłączy jej. Po tym znowu prawie nie ma oporu.

Da się to jakoś ustawić w pecetowej wersji Zwifta? Google podpowiada tylko Companion.



#302 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 sierpień 2021 - 21:09

Pytanie nadaje się raczej do wątku Zwift, ale ok mały offtop:

 

Zwift ID to Twój nr id użytkownika. Tu instrukcja: https://support.zwif...ft-id-H1WiyxS_I- w skrócie: albo przez www, albo (jeśli zwift był uruchomiony na PC) w dokumentach -> Zwift\CP - jeśli jest jeden użytkownik to jeden folder, jeśli więcej folderów więcej, można posortować wg dostępu, ostatni, który używał będzie na górze ;)

 

Jak odłączysz trenażer od oprogramowania sterującego to nic nie zrobisz. Czy to Zwift czy Trainerroad. Zwift to głównie gra symulacyjna, symulująca tryb nachylenia. Tryb ERG włączany jest opcjonalnie i w tym trybie jest możliwość uzyskania jazdy z symulacją terenu, ale raczej nie o to Ci chodzi. Zwift ma fajną opcję treningu interwałowego - jeśli dany (kolejny?) interwał jest za ciężki i dochodzi do spirali śmierci, to zwift wyłącza ERG i do końca interwału można kręcić na zerowym nachyleniu. W przypadku zwiększenia mocy do poziomu interwału trenażer wznowi opór (choć nie wszystkie to obsługują).

 

Ale wracając do Twojego pytania. Są dwie opcje. Pierwsza trochę pokręcona bo wymaga Companion i ustawienia treningu.

  1. Tworzysz sobie (raz - później używasz do woli) trening zawierający tylko jedną pozycję o dowolnej mocy np. w 2 strefie.  Długość treningu dostosuj pod własne potrzeby, ale może być i kilka godzin, nie musisz go przecież kończyć.
  2. Uruchamiasz trening w dowolnej chwili w czasie jazdy, jak znudzi Ci się jazda symulowana. Opór trenażera ustawi się na stałą moc ustawioną w parametrach treningu.
  3. W Companion zakładka Workout - trening będzie realizowany jako ERG. To powyżej można regulować +/- 10%. Jak to nie odpowiada i chcesz przełączyć trenażer w tryb stałego nachylenia (jak dla mnie lepsze niż tryb oporu - większe stopniowanie), to w Companion masz przyciski [ERG ON] [II pause] [100% BIAS] - wystarczy nacisnąć ERG i przełączy na tryb nachylenia gdzie strzałki 🔽 Incline 🔼 odpowiadają za zwiększenie lub zmniejszenie nachylenia. 
    W interfejsie PC pokazuje się taki dupowaty pasek:
    a718ddb4e759bc4a55e57186a3c70718.jpgGdzie za wyłączenie/włączenie ERG odpowiada przycisk z napisem ERG, kolejne przyciski ze strzałkami w górę/dół (bez zakreślenia) ustawiają +/- 10% ERG, następne przyciski góra/dół (dostępne po wyłączeniu ERG) odpowiadają za ustawienie nachylenia. 
  4. Wciśnięcie pauzy spowoduje przełączenie w tryb jazdy symulacyjnej zgodnie z aktualnym nachyleniem terenu danej mapy.

Właściwie to nawet na początku można wczytać trening, nacisnąć pauzę, pojeździć trochę, włączyć trening i przełączyć na stałe nachylenie.

 

Innym sposobem jest użycie zewnętrznej aplikacji np. Elite na smartfonie. Tryb poziomu (właściwie jest to tryb oporu, a nie nachylenia z czym się "poziom" kojarzy...) działa nawet bez subskrypcji Elite (nie aktywowałem do tej pory) i można używać dowolnie i bezpłatnie. 

 

Tyle tylko, że jeśli używasz równolegle ze Zwift, to musisz na PC połączyć trenażer po ANT+. Direto posiada jeden kanał BT, stąd jeśli byłby podłączony przez BT to odłączenie trenażera wymaga odłączenia wszystkiego co jest transmitowane tym kanałem, czyli również miernika mocy itp. Przy ANT+ odłączysz tylko trenażer (pozostawiając moc i kadencję). W aplikacji Elite wybierzesz "Tryb poziomu" i możesz ustawić od 1 do 16. 

 

Inna opcja - użycie komputerka treningowego np. Edge do sterowania trybem oporu, nachylenia czy mocy. W Twoim przypadku to albo opór (10 stopni oporu) albo ustawienie nachylenia. Oczywiście od Zwift odłączamy trenażer interaktywny, pozostawiamy moc itd. tak żeby Zwift nie sterował zmianami oporu, ale prawidłowo reagował na generowaną moc i wirtualne nachylenie terenu. Opór ustawiasz z komputerka treningowego. Tu Zwift może łączyć się przez BT, bo komputerek będzie sterował przez ANT+ FE-C.

 

Ot i cała filozofia ;)

 

Co ciekawe Zwift po ANT+ wykrywa Direto XR jako Elite FE-C (i nr trenażera ANT+), oraz Elite RealTrainer (i nr trenażera ANT+). Przy mocy są 3 pozycje: te poprzednie oraz miernik mocy Elite. Kadencja FE-C i miernik mocy Elite, bez RealTrainer. BT to tylko Elite Direto XR. Nie miałem sposobności sprawdzić różnic (poprzednio na PC był tylko tryb FE-C/BT, a i tak używałem głównie tabletu), zwłaszcza jak działa RealTrainer i czy różni się od FE-C. Sprawdzał ktoś?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#303 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 16 wrzesień 2021 - 20:40

Pierwszy 15min test suito
W porownaniu do rolki - ciiisza ciisza.. Ciszej niz czajnik :) ( choc malzonce i tak nie pasuje aale tu juz nie ma rady :)

Szybkosc
- jest dobrze nie idealnie ale dobrze. Dojscie z 150 do 415W zajmuje 3sek czasem nawet 2 na wykresach. W porownaniu do rolki min +-5- a czasem max8/10 sek jest wyraznie lepiej.
Z przodu mala tarcza z tylu srodkowa na kasecie ot zeby byl prosty lancuch.
Jest jeden warunek i tu chyba kazdy trenazer bedzie mial problem - jak samemu sie zaczyna przyspieszac 1-2 sek przed zmiana obciazenia... Wtedy trnazer sie gubi jest pik potem luz i spadek oporu... dopiero sie ustawia i moc/opór stabilizuje sie po 5-7 sek.
Jak jade rowno przy 150w kadencja 80-90 i czekam na wzrost oporu wyslany przez licznik ( nie przyspieszam na niskim oporze przed zmiana obciazenia ) - jest naprawde dobrze.

Interwal 30sek w trybie erg wychodzi +-28 sek na zadanej mocy wiec ok.
Precyzja zadowalajaca pomiar w korbie oscyluje baardzo blisko zadanego oporu pomijajac pierwsze 2-4 sek i rowno zadane 413 z korby 412W na 29 sek interwalu.- warunek jest taki ze nie mozna szarpac j.w.

Stabilnosc na podlożu sprzetu dobra.

Pewnie drozsze jednostki lepiej sobie radza z przyspieszeniami jeszcze rowniej trzymaja opor i dokladniej mierza moc, i stabilniej sie trzymaja podloża aale jest dobrze. Za to faktycznie sklada sie swietnie i zajmuje malo miejsca.
Jak "dla mnie" mocna 4 aa na moj poziom i potrzeby to nawet 4+ :)

#304 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 wrzesień 2021 - 21:19

Przeniosłem do odpowiedniego wątku ;)

 

 

Jest jeden warunek i tu chyba kazdy trenazer bedzie mial problem - jak samemu sie zaczyna przyspieszac 1-2 sek przed zmiana obciazenia... Wtedy trnazer sie gubi jest pik potem luz i spadek oporu... dopiero sie ustawia i moc/opór stabilizuje sie po 5-7 sek.

 

Normalka - zwiększasz kadencję, trenażer obniża opór żeby utrzymać moc (wiadomo moc = moment obr. * kadencja) czyli najpierw silniczek przekręca magnesy na mniejszy opór, a po chwili musi kręcić w drugą stronę. Po prostu musisz nauczyć się, żeby przyspieszać dopiero po rozpoczęciu zwiększania oporu przez  trenażer. Kilka treningów i będzie to kwestią naturalną ;)

 

 


  • MaciekTu lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#305 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 17 wrzesień 2021 - 06:10

Dokladnie tak, zauwazylem to w qubo od razu bo tam zamieszanie trwa 2 razy dluzej w takiej stuacji niz w suito a pewnie w drozszych trenazerach jest jeszcze szybciej.

Tak czy siak jak sie nie wyprzedza to precyzja i czas reakcji sa naprawde ok.

Jeszcze zauwazylem ze na rolce subiektywnie latwiej sie kreci jakby te waty byly jakies lzejsze choc korba pokazuje tyle samo :) a moze to tylko wrazenie po dluzszej przerwie

#306 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 20 wrzesień 2021 - 14:15

Dobra jednak nie jest tak super hiper. Dzis troche dluzej pojezdzilem i :

Na starcie po rozgrzewce zrobilem kalibracje niby poprawnie ( ale kto wie )

Potem chcialem sprawdzic dzialanie finkcji power meter link. - no i 

Jak wlaczam ta funkcje i w garminie mam ustawiine 270W no to jest gitarka - korba pokazuje 272 srednio.

Ale.jak wylaczam power meterlinka - moc w garminie dalej mam 270 ale z korby srednia to juz ponad 290W - a to kapke wiecej niz 2.5% i generalnir duzo za duzo. 

A docelowo na trenazer wskoczy rower bez pomiaru wiec chcialbym to jakos skalinrowac zeby waty trenazerowe byly w granich tych deklarowanych 2.5% a nie 10%

Pierwszy raz tez podlaczylem aplikacje Elite i w parametrach trenazera mam jakis obwod kola ? 2070 ? Coto ? Jakiego kola ?

Kalibracje robilem 2 razy przy wylaczonym edku i zawsze byla ta sama wartosc. Da sie o jakis staly % czy liczbe obnizyc opor czy jakos inaczej to skalibrowac zeby lepiej pasowalo do korby ? 

Bo slabo jak chce jechac sspot na jakies 95% a wychodzi ze jade 105% ftp i te 25 W mocno czuc w nodze :/ 

Pozdr. 

 

 



#307 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 30 wrzesień 2021 - 15:57

Mam dość nietypowe pytanie, a mianowicie czy istnieje podstawka pod przednie koło do trenażera symulująca podjazdy? Nie licząc oczywiście Wahoo Kickr Climb. Wiadomo, inwencją twórczą można coś stworzyć, ale pytam o dedykowany element.



#308 Hargin

Hargin
  • Użytkownik
  • 277 postów

Napisano 30 wrzesień 2021 - 19:03

https://www.elite-it...cessories/rizer


  • Tomo lubi to

#309 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 30 wrzesień 2021 - 20:40

Cena konkret jak za taki bajer  :D



#310 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 październik 2021 - 13:27

 

Opisałem to już (z obrazkami!) w lipcu - wystarczy rzucić okiem na poprzednią stronę tego wątku: https://szosa.org/to...toitp/?p=443807


  • Tomo lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#311 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 01 październik 2021 - 19:08

Luksus opis. Nie zmienia to jednak, że Elite odleciało z wyceną gadżetu. Połowa ceny topowego trenażera i ma to sens, bo przecież ten element można zastąpić zwykłymi książkami. 



#312 Hargin

Hargin
  • Użytkownik
  • 277 postów

Napisano 02 październik 2021 - 08:01

Luksus opis. Nie zmienia to jednak, że Elite odleciało z wyceną gadżetu. Połowa ceny topowego trenażera i ma to sens, bo przecież ten element można zastąpić zwykłymi książkami. 

😳 nachylenie zwiększamy wraz z pochłonięciem literatury? Ujemne nachylenie to są te książki, które chcemy przeczytać? 


  • Prozor lubi to

#313 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 02 październik 2021 - 17:28

Poprzez podniesienie przedniego koła. Aż tak ciężkie do wyobrażenia?



#314 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 październik 2021 - 22:31

Faktycznie, można zatrudnić człowieka do podkładania książek na symulowanych podjazdach 😉


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#315 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 04 październik 2021 - 09:11

I chyba zamiast Wahoo Core, kupię Direto XR. 

Rączka do przenoszenia i szybkie składanie przeważyło. :D

Teraz tylko dobra cena potrzebna. Hepl. :P

 

Z ostatniej chwili >>,w sklepie powiedzieli, że  8 rzędowej kasety nie założę na Direto XR ??? (planuję taki też rower pod trenażer podpinać).

 

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#316 Setorix

Setorix
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 04 październik 2021 - 09:42

założysz na spokojnie - kaseta 8 rzędowa jest takiej samej szerokości jak 9 i 10 rzędowa więc z 2 podkładkami które masz w direto xr w zestawie założysz bez problemu 8rz. Co do sklepu to w biosternie jest XR-T za równe 3000 (XR-T to jest XR ale po prostu bez kasety której i tak byś nie użył bo jest 11rz.)


  • Mediana lubi to

#317 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 04 październik 2021 - 09:48

Dzięki, :)

11 rzędową też użyję, bo mam taką na sztywnych osiach. 

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#318 Chertan

Chertan
  • Użytkownik
  • 64 postów

Napisano 04 październik 2021 - 16:43

Ja na direto X używałem bez problemu 8, a to zapewne dość podobny sprzęt.

#319 banan222

banan222
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 06 październik 2021 - 08:48

witam.Mam nietypowy problem z kalibracja.wymienilem pasek i naciagnolem 11 ryzy jak w instrukcji.przesuniecie ofsetu na obudowie mam 6548 a przy kalibracji wychodzi mi 6232.co jest nie tak?przeciez tyle nie da sie go naciagnoc.I jeszcze jedno,trenuje na RGTi jest wszystko ok ale jak jezdze na Workout to po pewnym czasie mam taki dziwny objaw i zaczyn sie co pare obrotow korba lekki opor a potem popuszcza.dzisiaj sprawdze na innym programie.Ale co z ta kalibracja.Pozdrawiam



#320 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 październik 2021 - 09:21

Jaki trenażer? Sugeruję kontakt z serwisem Elite, powinni pomóc. 

 

Teraz tylko dobra cena potrzebna. Hepl. :P

 

Z ostatniej chwili >>,w sklepie powiedzieli, że  8 rzędowej kasety nie założę na Direto XR ??? (planuję taki też rower pod trenażer podpinać).

 

M...

 

 Jeśli głównie do kasety 8, to bierz wersję bez kasety czyli "XR-T". W Biostern: https://biostern.abs...3,p6921,pl.htmlcena 3000 zł. Polecam sklep - dość tanio, szybko i pewnie. Wersję z kasetą trzeba zamawiać, ale o dziwo cena identyczna, czyli 3 tys. Jeśli tak jest (przy zamówieniu) to jeśli nie zależy na szybkiej dostawie, to może warto wybrać XT z kasetą? Zawsze to oszczędność, bo kaseta 11 (Shimano 105 lub ekwiwalent) trochę jednak kosztuje...

 

W sklepie jakieś gamonie pracują. Bębenek pod kasetę 11 obsługuje bez problemów kasety 8, 9, 10, 11, tylko w specyfikacji Eltie zapomniało dopisać "8". Oczywiście niezbędne będą podkładki pod kasetę, ale o tym już wspomniał Setorix (i o Biostern również)


  • Mediana lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź