Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery Interaktywne Elite (Drivo/direto/suito/itp.)


521 odpowiedzi w tym temacie

#241 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 styczeń 2021 - 11:25

Panowie, jakiś nietypowy problem nastąpił.

 

Otóż trenażer przestał ogarniać ERG z wyjątkiem swojej dedykowanej apki. W sensie jak mam włączone erg niezależnie czy z wahoo, czy zwifta, to dostaję takie obciążenie że nie ruszę korbą.

 

Macie jakiś pomysł? :/

 

Bolt dobrze dogaduje się z trenażerami Wahoo (nic dziwnego), z Elite już nie do końca. Przede wszystkim odłącz trenażer od Bolta, przynajmniej z trybu aktywnego czyli FE-C (nawet jeśli nie używa trenażera to podtrzymuje komunikację), sparuj tylko jako pomiar mocy (o ile nie masz alternatywnego pomiaru). Sprawdź ponownie tylko w Zwift, oczywiście nie zaczynając od dość wysokiej mocy hamowania, bo to zawsze ustawi duży opór przy minimalnej kadencji, w końcu moc to moment razy prędkość obrotowa, najlepiej żeby była to jakaś minimalna moc, albo nawet rozgrzewka od zera rosnąca do docelowej.

 

Z drugiej strony Direto ma tendencję do ustawienia magnesu w pozycję sporego oporu przy starcie, zwłaszcza w trybie ERG, bo ustawienie jakiejkolwiek mocy przy braku momentu obrotowego musi skutkować dużym oporem: moment dążący do zera -> opór dążący  do maksymalnego (czy nawet nieskończonego) w celu uzyskania jakiejkolwiek mocy. Właściwie trenażer (a nie aplikację elite) mogli to zaprogramować tak, że jeśli koło pasowe nie rusza się, to powinien być ustawiony mały opór w celu umożliwienia łatwego ruszenia początkowego, z drugiej strony trzeba byłoby uważać, żeby na niskich prędkościach nie popuszczać oporu...

 

Rozwiązaniem jest startowe żądanie nie docelowej mocy, a ustawienie stopnia oporu (niski) lub nachylenia (ujemny). Dość łatwo jest to uzyskać w Zwift, gdzie początek powinien być jazdą swobodną. Garmin Edge (z serii x30) po połączeniu z trenażerem i wybraniu jazda dowolna (czy jakoś tak) przestawia trenażer na nachylenie +1, co pozwala dość łatwo zacząć trening, a następnie wybrać dowolny trening ERG. Na dodatek w każdej chwili można wybrać zamiast mocy hamowania stopień oporu lub nachylenie, co jest dość praktyczne. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#242 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 27 styczeń 2021 - 13:10

Przy starcie normalna przypadłość, zostawiaj na możliwie wysokim przełożeniu.

#243 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 29 styczeń 2021 - 08:36

Panowie, jakiś nietypowy problem nastąpił.

 

Otóż trenażer przestał ogarniać ERG z wyjątkiem swojej dedykowanej apki. W sensie jak mam włączone erg niezależnie czy z wahoo, czy zwifta, to dostaję takie obciążenie że nie ruszę korbą.

 

Macie jakiś pomysł? :/

 

Miałem podobny problem w Suito. Nie dało się prawie ruszyć nawet jak trenażer nie był podłączony pod Zwift/Edge.

Pomogł reset EPROM. Napisz do Elite to podeślą Tobie plik, trzeba jeszcze na telefonie zainstalować aplikację Elite Upgrado.



#244 dodoelk

dodoelk
  • Użytkownik
  • 48 postów
  • SkądEłk

Napisano 29 styczeń 2021 - 14:12

Mam dwa rowery, swój 10s i żony 9s a trenażer jeden. Wkurza mnie trochę żonglowanie kasetami i wymyśliłem że może zmieniać cały bębenek przy zmianie roweru. Niestety cena oryginału  (# 6014229) wynosząca koło 50 Euro jest spora. Czy da się założyć jakiś inny tańszy na 3 zapadki żeby pasował do Direto.



#245 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 styczeń 2021 - 14:42

Wymień żonie manetkę/kasetę/łańcuch na 10 ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#246 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 01 luty 2021 - 10:41

Dostałem od kolegi do porównania trenażer Elite Direto i zrobiłem porównanie do mojego pomiaru lewostronnego Inpeak.

wychodzi na trenażerze srednio o 5-6% mniejsza wartość niż na Inpeaku.

W moim trenażerze Wahoo Core vs Inpeak wszystko wychodzi w tolerancji do 1%. Jedynie sprinty maksymalne są wyższe na inpeak.

 

W Direto i Inpeak moce maksymalne przynajmniej jedno sekundowe wyszły zbliżone ale głownie chodzi średnie z 10, 20 minut i wiecej i tu różnice są większe ponad 5-6 %

 

Moje pytanie odnośnie kalibracji Direto - czy wartość na naklejce na spodzie trenażera  i po kalibracji ma się mieścić w przedziale +/- 15 w stosunku do tego co na naklejce od spodu ?

Czy da się jakoś jeszcze sprawdzić albo coś dostosować przy tym trenażerze?

testowałem też wygładzanie mocy ale w uśrednieniu mocy nie wyszło różnice w średnich mocach.

 

linki do ZP: https://www.zwiftpow...?set_id=106151    - wygładzanie mocy ustawione na 1

 

ZP : https://www.zwiftpow...?set_id=105259 -  wygładzanie mocy ustawione na 10

 

 



#247 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 luty 2021 - 11:30

Wystarczy, że pasek jest już nieco rozciągnięty i moce będą inne. Kalibracja w Direto (i innych z optycznym pomiarem mocy) to przede wszystkim sprawdzenie różnicy pomiędzy danymi po fabrycznej kalibracji, a bieżącymi. Jeśli liczby na naklejce i te z kalibracji zaczynają znacząco  od siebie się różnić, to należy zwiększyć naciąg paska, tak żeby dane mniej więcej pokrywały się.

 

Różnica powinna być nie większa niż 5 (w praktyce 5 -7 punktów też jest ok). Jeśli różnica przekracza tą wartość, to należy zwiększyć naciąg paska wykonując jeden obrót śruby i ponownie sprawdzić wartość kalibracyjną. Nie należy przekraczać wartości fabrycznej. W przypadku braku naklejki kalibracyjnej należy wysłać pytanie do Elite [email protected], mają rejestr z danymi kalibracyjnymi każdego trenażera, wystarczy podać nr seryjny.

 

Wyjaśnienia: http://forum.elite-i...topic.php?t=749

 

Oczywiście procedurę kalibracyjną należy przeprowadzić również po wymianie paska i rolki naciągu. 


  • JAY85 lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#248 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 01 luty 2021 - 11:36

Super dzieki. Sprawdzę i podeślę po kalibracji i jeździe testowej do porównania.



#249 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 luty 2021 - 12:53

Teoretycznie Elite sugeruje wcześniejszy kontakt z nimi, bo użytkownicy odpierdzielać potrafili numery czyli kręcili ile wlazło, w tym bez zwalniania śruby naciągu, a później problemy. Tu masz procedurę naciągu:

Najpierw trzeba poluzować blokadę śruby naciągu, dopiero następnie dociągnąć śrubę naciągu - na wideo jest dość sporo kręcenia, bo to po wymianie paska i różnica parametrów kalibracyjnych jest dość spora (10, czyli około 3 pełne obroty, jeden obrót pół obrotu dokręcenia to ok. +1 punkt offsetu, podobnie odkręcenie, ale -1 punkt offsetu). W przypadku niewielkich różnic kręcić należy nie więcej niż o jeden obrót i po zablokowaniu śruby naciągu sprawdzić parametry kalibracji.

Jak widzisz procedura prosta, daj znać jak poszły pomiary po podciągnięciu paska do parametrów fabrycznej kalibracji ;)


  • JAY85 lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#250 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 01 luty 2021 - 13:02

Teoretycznie Elite sugeruje wcześniejszy kontakt z nimi, bo użytkownicy odpierdzielać potrafili numery czyli kręcili ile wlazło, w tym bez zwalniania śruby naciągu, a później problemy. Tu masz procedurę naciągu:

Najpierw trzeba poluzować blokadę śruby naciągu, dopiero następnie dociągnąć śrubę naciągu - na wideo jest dość sporo kręcenia, bo to po wymianie paska i różnica parametrów kalibracyjnych jest dość spora. W przypadku niewielkich różnic kręcić należy nie więcej niż o jeden obrót i po zablokowaniu śruby naciągu sprawdzić parametry kalibracji.

Jak widzisz procedura prosta, daj znać jak poszły pomiary po podciągnięciu paska do parametrów fabrycznej kalibracji ;)

oczywiście.



#251 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 luty 2021 - 13:43

Jeszcze pełna procedura serwisowa (z obrazkami i wideo) wymiany paska w Direto: 

https://elitesrl.zen...nd-Black-Pulley

 

Manual w PDF.

 

Procedura kalibracji
Znajdź kod OFFSET umieszczony z tyłu trenażera ;;
Uruchom My E-Training :: Konfiguracja ->  Kalibracja trenarzera
 
zacznij pedałować:
jeśli twój numer kalibracji pokrywa się z kodem OFFSET (± 1),
możesz użyć swojego DIRETO
jeżeli numer kalibracji NIE pokrywa się z kodem OFFSET,
należy powtórzyć procedurę kalibracji:
- odblokować blokadę śruby mocującej (rys. 4);
- dokręcić śrubę napinającą (rys. 12), 1 punkt przesunięcia odpowiada połowie obrotu naprężenia);
- zablokować napinacz śrubowy blokujący (rys. 13);
- zacznij pedałować;
- sprawdź numer kalibracji:
jeśli jest to zgodne z kodem OFFSET (± 1), możesz użyć swojego DIRETO;
jeśli to się NIE pokrywa, powtórz procedurę kalibracji
 
Przykład:
Jeśli twój kod OFFSET to 6395 i osiągasz numer kalibracji 6392 przy
wymianie paska i 11-stopniowym napinaniu, to musisz obrócić śrubę
zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 1 i pół obrotu, aby uzyskać 3 pozostałe punkty przesunięcia (3 pół obrotu = 3
punkty przesunięcia)
 
Mój błąd, źle napisałem, że 1 punkt to jeden obrót! Ma być 1 punkt, to pół obrotu.
Jak widać tu podają, że pół obrotu to 1 punkt kalibracyjny. Zweryfikuj przy kalibracji - jeśli masz znaczną odchyłkę, to na początek zrób połowę obrotów różnicy pomiędzy liczbami kalibracyjnymi. Jeśli dalej będzie mało, to doreguluj mniejszą ilością obrotów (pół, góra jeden).
Sam jestem ciekaw jaki będzie efekt ;)

  • JAY85 lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#252 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 01 luty 2021 - 14:05

ok ;)


  • Prozor lubi to

#253 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 luty 2021 - 17:03

Jeżeli po kalibracji nadal jest rozjazd, to otwórz zgłoszenie do suportu. Podeślą ci procedurę testową, wykonujesz, odsyłasz pliki treningu z pomiaru direto i z zewnętrznego pomiaru. Na tej podstawie dostajesz od nich plik który aplikujesz za pomocą aplikacji Upgrado do trenażera. U mnie pomogło, a rozjazd miałem rzędu 20-25%.
  • Prozor i JAY85 lubią to

#254 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 01 luty 2021 - 17:09

Jeżeli po kalibracji nadal jest rozjazd, to otwórz zgłoszenie do suportu. Podeślą ci procedurę testową, wykonujesz, odsyłasz pliki treningu z pomiaru direto i z zewnętrznego pomiaru. Na tej podstawie dostajesz od nich plik który aplikujesz za pomocą aplikacji Upgrado do trenażera. U mnie pomogło, a rozjazd miałem rzędu 20-25%.

O dzieki za informację. Jak tak będzie to napewno to uczynie. Wpierw sprawdzę kalibację i naciąg i zobaczymy czy pomoże. 



#255 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 01 luty 2021 - 17:53

No i podczas naciągu pasek się urwał i niestety  dupa. Ma ktoś dostep do paska skąd go zdobyć?

Pilnie bym potrzebował znaczy w sumie kolega bo ja tylko testuję.

Bylo 6 punktów różnicy na minus w stosunku do oryginału



#256 Freezyear

Freezyear
  • Użytkownik
  • 87 postów

Napisano 01 luty 2021 - 18:31

No i podczas naciągu pasek się urwał i niestety dupa. Ma ktoś dostep do paska skąd go zdobyć?
Pilnie bym potrzebował znaczy w sumie kolega bo ja tylko testuję.
Bylo 6 punktów różnicy na minus w stosunku do oryginału

https://www.facebook...lska/?ref=share

Ktoś tam pisał ostatnio że ma zapasowe paski a nie ma już trenazera wiec sprzeda, był tez link do pasków na Allegro, zerknij sobie. Piszą też że to standardowe paski ze sprzętu AGD wiec idzie dopasować bez problemu po symbolu i ilości rowków.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • JAY85 lubi to

#257 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 01 luty 2021 - 19:38

@Prozor, Ty chyba też masz DiretoX, a tam już cisza  na temat regulacji naciągu paska.  Miałem wcześniej Direto, W instrukcji był opis tej regulacji, w instrukcji DiretoX już tego opisu nie ma, otwór regulacyjny (chyba) zaklejony naklejką. Mam rozumieć, że nie regulujemy, lub regulujemy po uzgodnieniu z Elite. Wartość ofsetu na naklejce nadal jest.



#258 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 01 luty 2021 - 19:52

Może jest jak w Suito, że soft sam sobie koryguje offset po wykonaniu "spindown"?

#259 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 luty 2021 - 09:16

Nie, tak nie jest. W Suito jest oszacowanie mocy stąd niezbędne jest wykonanie procedury spindown. Przynajmniej przy zmianach np. przeniesienie do innego pomieszczenia, czy znaczące zmiany temperatur. 

 

W Drivo/Direto/Kura jest optyczny miernik mocy, czy właściwie pomiar różnic momentu siły. 

 

@Prozor, Ty chyba też masz DiretoX, a tam już cisza  na temat regulacji naciągu paska.  Miałem wcześniej Direto, W instrukcji był opis tej regulacji, w instrukcji DiretoX już tego opisu nie ma, otwór regulacyjny (chyba) zaklejony naklejką. Mam rozumieć, że nie regulujemy, lub regulujemy po uzgodnieniu z Elite. Wartość ofsetu na naklejce nadal jest.

 

Tak, na otworze regulacyjnym jest naklejka z przekreśloną łapką, znaczy nie kręcić i nie grzebać. Przynajmniej bez kontaktu z serwisem Elite. Jak jest dziurka, to ludziska lubią sobie pokręcić, ot tak bo można. Nawet bez zwolnienia naciągu, czy na zasadzie "pokręcę, zobaczymy co się stanie". No i podejrzewam, że serwis miał po tym sporo roboty, stąd zdecydowali o usunięciu tego z instrukcji, ale w dalszym ciągu procedura sprawdzenia offsetu i ewentualnej kalibracji jest taka sama, mechanizm również.

 

 

No i podczas naciągu pasek się urwał i niestety  dupa. Ma ktoś dostep do paska skąd go zdobyć?

Pilnie bym potrzebował znaczy w sumie kolega bo ja tylko testuję.

Bylo 6 punktów różnicy na minus w stosunku do oryginału

 

Widocznie ten rozjazd mocy był wyraźnym sygnałem, że pasek zaczyna kończyć żywot.

Choć nie do końca, przy pierwszych Direto paski potrafiły zrywać się dość szybko np. po ledwo setce godzin.

Tu opis: hhttps://xanadu.com.pl/go/blog/post.1516 - warto przeczytać!

 

Co do paska to jak nie dostaniesz z FB, to albo serwis Elite (wysyłają na gwarancji od ręki), albo np. Biostern: https://biostern.abs...3,p6200,pl.htmlale na zamówienie i parę dni trzeba poczekać. 

 

W Direto jest pasek 9PJ1136.

O co chodzi z tym oznaczeniem?

pasy-pj3.jpg

Jak widać "9" oznacza ilość żeber,  PJ odległość pomiędzy kolejnymi żebrami, a ostatnia liczba długość paska. Jak to wykorzystać?

Paski 9PJ1136 są dość trudno dostępne - zwłaszcza ta długość 1136. ALE w Direto zakres regulacji jest dość spory i nie powinno być problemów z użyciem łatwiej dostępnych pasków np. 9PJ1130, czyli paska w 445J (po zamianie mm na cale 1130,3mm=445", oczywiście "J" oznacza to samo, czyli rozstaw kolejnych żeber): https://q24q.pl/pase...j-p-130013.htmlmożna też zastosować nieco dłuższe paski 1143/450j, mieszczą się w zakresie regulacyjnym. Oczywiście również można zastosować nieco węższe paski np. 8, 7, czy nawet 6 żebrowe, byleby tylko odstęp pomiędzy kolejnymi żebrami była równa 2,34mm (czyli oznaczenie PJ).

Czyli można zastosować 9PJ1143: https://q24q.pl/pase...j-p-143468.html

 

Sprzedawca z linków wyżej wystawia również na allegro, ale nie widzę akurat 9 rowkowego 445J w aktualnej ofercie, można się pytać. Ewentualnie 8 rowkowy: https://allegro.pl/o...-opt-9057652913w cenie 47,32 zł co wydaje się sensowną alternatywą, jeśli nie będzie minimalnie szerszego, 9 rowkowego paska pod ręką.

 

ale też węższy pasek 6PJ1143 https://allegro.pl/o...form-9147002782od York X220 będzie dobry, choć 3 żebra węższy i może mieć nieco mniejszą żywotność.

 

Ale jednak jeśli dostęp do wersji 9 rowkowej byłby trudny, to raczej wybierałbym szerszy i krótszy 8 rowkowy 445j. 

 

Rolkę napinającą należy wymieniać gdy jest zużyta, aczkolwiek niekoniecznie po każdej wymianie paska ;)


  • JAY85 lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#260 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 02 luty 2021 - 10:23

Dzięki za dokładny opis - pewnie kupię dłuższy i wtedy zobaczymy co będzie po naprawie i kalibracji . Zrobie porównanie do Inpeak i zobaczymy. Podeślę informacje zwrotną





Dodaj odpowiedź