Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania wydolnościowe.


213 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 08 wrzesień 2010 - 18:56

Witam. Pytanie na temat badań wydolnościowych. Kiedy takie badanie najlepiej robić? Czy wrzesień/październik to dobra pora na robienie takich badań? Chcę sobie wyznaczyć Vo2 max strefy oraz skonsultować to z lekarzem by podjąć ambitniejszy trening.

#2 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 08 wrzesień 2010 - 19:03

Witam. Pytanie na temat badań wydolnościowych. Kiedy takie badanie najlepiej robić? Czy wrzesień/październik to dobra pora na robienie takich badań? Chcę sobie wyznaczyć Vo2 max strefy oraz skonsultować to z lekarzem by podjąć ambitniejszy trening.

według mnie koniec sezonu czyli początek listopada, jak trenowałem to badania były powtarzane po zimie w kwietniu.

#3 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 08 wrzesień 2010 - 20:00

Witam,
Zgadzam się z powyższym. Początek listopada a potem ja bym zrobił np. na początku stycznia i pod koniec marca jeśli fundusze na to pozwalają. jeśli nie to ten ostatni termin, aby mieć możliwość np. określenia postępów w treningu przed pierwszymi startami w Polsce i mieć jeszcze chwilę na jakieś ruchy korygujące ... Miłego ...

#4 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 09 wrzesień 2010 - 15:26

Pytanie do tych co robili takie badania. Jak to pokrótce wygląda? Badania będę chciał zrobić w Częstochowie w firmie Olimpiakos. http://www.olimpiako...dolnosciowe.htm

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#5 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 09 wrzesień 2010 - 20:48

Pytanie do tych co robili takie badania. Jak to pokrótce wygląda? Badania będę chciał zrobić w Częstochowie w firmie Olimpiakos. http://www.olimpiako...dolnosciowe.htm


Mateunio dzięki za link. Na pewno skorzystam. I tak mam zamiar robić, blisko mam i cenowo są OK.

#6 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 09 wrzesień 2010 - 21:09

Ja też postanowiłem zrobić te badania. Tyle co ostatnio wyczytałem, najpierw na forum później sięgnąłem dalej uświadomiło mi, że jeśli ktoś chce trenować ambitnie to takie badania są konieczne.

Tu cytat z Virtualtrener:
Jeśli masz pulsometr za 1000 PLN a nie zrobiłeś jeszcze badań to jesteś gadżeciarzem z klasycznym przerostem formy nad treścią nie masz co szukać na zawodach

Jeśli ktoś mówi, że badania wydolnościowe są zbędne to znaczy, że nie wie co mówi

Jeśli wydaje ci się, że to zbędny wydatek to kup sobie trzeci kask rowerowy ( taki na ładną słoneczną pogodę )

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#7 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 12:04

Ja też postanowiłem zrobić te badania. ...
Tu cytat z Virtualtrener:
Jeśli masz pulsometr za 1000 PLN a nie zrobiłeś jeszcze badań to jesteś gadżeciarzem z klasycznym przerostem formy nad treścią nie masz co szukać na zawodach

Jeśli ktoś mówi, że badania wydolnościowe są zbędne to znaczy, że nie wie co mówi

Jeśli wydaje ci się, że to zbędny wydatek to kup sobie trzeci kask rowerowy ( taki na ładną słoneczną pogodę )


W tym cytacie oprócz kryptoreklamy jest opluwanie rozsądku. Pulsometr za 1000 zł. daje tyle możliwości, że można sobie badania zrobić samemu /porównywalnie dobre, lub lepsze/. Trzeba tylko mieć odpowiednią wiedzę /bez tej wiedzy badania w "profesjonalnych ośrodkach" i tak są g. warte/!

#8 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 14:12

Kolego marekg58, opowiedz nam proszę w jaki sposób za pomocą pulsometru Polar (nawet najwyższego modelu) "można sobie badania zrobić samemu". Myślę, że Twoje porady odciążą finansowo wszystkich naiwniaków, którzy robią badania wydolnościowe w katedrach Akademii Wychowania Fizycznego i bezsensownie wyrzucają pieniądze w błoto.

#9 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 14:33

Kolego marekg58, opowiedz nam proszę w jaki sposób za pomocą pulsometru Polar (nawet najwyższego modelu) "można sobie badania zrobić samemu". Myślę, że Twoje porady odciążą finansowo wszystkich naiwniaków, którzy robią badania wydolnościowe w katedrach Akademii Wychowania Fizycznego i bezsensownie wyrzucają pieniądze w błoto.

Napisz, jaki masz pulsometr, a ja Ci napiszę, co z nim możesz zrobić. Najpierw jednak przeczytaj jego instrukcję obsługi, a potem włącz się w temat /chyba, że chodzi Ci o to, że się ze mną nie zgadzasz; wtedy po prostu napisz co myślisz, a nie ściemniaj ;-) .
Pozdrawiam.
Zanim zrobiono podręczne, automatyczne pulsometry, to sportowcy dawno robili treningi w oparciu o tętno; po prostu mierzyli je ręcznie /tzw. "palpacyjnie" - tfuu/.
Już wtedy mierzono takie wartości jak. VO2max, próg telonowy i beztlenowy, itp... w oparciu o takie "banalne" wskazania, ale pewnie mi nie uwierzysz.

#10 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 14:51

Kolego marekg58.

Teraz chciałem wtrącić coś n/t formy zwrotów.
W/g mnie forma grzecznościowa wymaga użycia Pan/Pani, kolego/koleżanko , tylko w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z osobą obcą i nie będącą w żadnym z nami "stosunku" :shock: . Na forum, w którym mamy tzw. nicki, można, a nawet trzeba stosować formułę "TY"-nick
Nikt się na pewno nie obrazi, a będzie o wiele prościej.

#11 Gosc_forrest_*

Gosc_forrest_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 15:59

Witam!
Jakie Vo2 max wyszedł kolegom? u mnie było 76 muszę się pochwalić :lol:

#12 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 16:33

OK, w takim razie moje zdanie jest następujące: uważam, że nie jest możliwe "zrobienie sobie badań samemu" przy pomocy samego pulsometru, nieważne jak bardzo zaawansowanego. I jeżeli możesz, to podziel się z nami informacją, w jaki sposób to robisz i jakie parametry jesteś w stanie dzięki temu ustalić z taką dokładnością jak podczas badań wydolnościowcyh w katedrze wychowania fizycznego. Mam pulsometr Polar s710 i w instrukcji nie było niczego na temat przeprowadzania badań za jego pomocą.

#13 mr40164

mr40164
  • Użytkownik
  • 99 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 wrzesień 2010 - 17:54

Wbrew pozorom polar fitnes test daje całkiem dokładne wyniki (w moim przypadku 1.5% różnicy między wynikami z niego a wynikami z próby wysiłkowej)
Niestety profilu zakwaszenia nim nie zrobisz...

#14 adrian1989

adrian1989
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądKęty

Napisano 13 wrzesień 2010 - 18:35

W sumie to można zrobić badania wydolnościowe za pomocą Polara, lecz do tego potrzebne jest jeszcze cyklo (regulacja obciążenia)...

#15 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 19:08

uważam, że nie jest możliwe "zrobienie sobie badań samemu" przy pomocy samego pulsometru, nieważne jak bardzo zaawansowanego. I jeżeli możesz, to podziel się z nami informacją, w jaki sposób to robisz i jakie parametry jesteś w stanie dzięki temu ustalić z taką dokładnością jak podczas badań wydolnościowcyh w katedrze wychowania fizycznego. Mam pulsometr Polar s710 i w instrukcji nie było niczego na temat przeprowadzania badań za jego pomocą.

Niestety nie znalazłem "Twojego" modelu w internecie, co nie jest dziwne, zważywszy jak słabe jest "wsparcie metodyczne" firmy Polar w Polsce. Ja używam modelu VANTAGE NV, który kupiłem mojemu synowi, pływakowi jakieś piętnaście lat temu /niestety, jemu się w ogóle nie przydał, bo opory w wodzie nie pozwalały na jego sensowne używanie/.
W oprogramowaniu tego pulsometru jest kilka prostych testów, które dość łatwo wykonać z pomocą instrukcji obsługi / 144 strony instrukcji do programu komputerowego i 42 strony instrukcji podstawowej/. M-y innymi są tam /odczytuję z menu/: test spacerowy UKK, /skiing, swiming, running, Cooper/-test, prosty test "zmęczeniowy" i pewnie jeszcze coś , przeważnie niewiele warte.
Ale zawsze możesz sobie zrobić np. test na "VO2max metodą pośrednią" /nie pamiętam czyim nazwiskiem ochrzczony/, do którego wystarczy pomiar ręczny tętna i prymitywny ergometr rowerowy; wynik porównywalny z "katedrami wychowania fizycznego" / jak je określiłeś/

#16 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 19:43

W sumie to można zrobić badania wydolnościowe za pomocą Polara, lecz do tego potrzebne jest jeszcze cyklo (regulacja obciążenia)...


z tego co wiem, ..a Jak określić za pomocą tętna, ile tlenu pobierają Twoje mięśnie i w której sekundzie obciążenia zaczyna się w nich gromadzić kwas mlekowy? ile wydalasz dwutlenku węgla i tlenu w każdym oddechu?...
...musi być gazometria!

pozdrawiam

Witam alexa80.
Twoja wiara w badania jest budująca; tylko, po co Ci jest potrzebna taka szczegółowa wiedza? Podaj jakieś konkretne zastosowanie takich parametrów jak VO2max lub maks.wentylacji.
Oczywiście dla osób ciekawych tematu zalecam robienie jak najwięcej i jak najbardziej różnorodnych badań /choćby po to, żeby dojść do punktu wyjścia, jak ja :mrgreen: /; będą mieć materiał porównawczy. Inna sprawa, co z tym zrobią.

#17 adrian1989

adrian1989
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądKęty

Napisano 13 wrzesień 2010 - 19:48

Można w miarę dokładnie (nie mniej niż na AWF-ie) zrobić takie badania. Do tego celu służą odpowiednie tabele i wykresy. Obciążenie także zwiększa się w ściśle określonym czasie.
Oczywiście taki test musi przeprowadzić doświadczona osoba, czyt. trener, zresztą nie każdy, gdyż trzeba jeszcze mieć owe tabele i wykresy. Osobiście znam dwóch...

#18 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 13 wrzesień 2010 - 20:49

witam,
jest taki test, którego osobiście nie stosuję ale może ktoś się zagłębi : Conconi (http://www.brianmac.co.uk/coni.htm) - tu dla biegaczy, ale analogicznie można np. na trenażerku. Miłego ...

#19 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 13 wrzesień 2010 - 21:06

witam,
jest taki test, którego osobiście nie stosuję ale może ktoś się zagłębi : Conconi (http://www.brianmac.co.uk/coni.htm) - tu dla biegaczy, ale analogicznie można np. na trenażerku. Miłego ...

Bardzo fajny, prosty test. Czy daje wynik pewny??
Jak każdy inny :mrgreen: Ale jeśli go sobie robisz sam, co jakiś czas, to da Ci wiele więcej "do myślenia" niż badania na AWF-ach. Jak zastosujesz w oparciu o ten test proste formułki określające "strefy treningowe" w/g tętna, to pomyłka nie grozi np. przetrenowaniem; co najwyżej nie zostaniesz "mistrzem".

#20 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2010 - 08:38

Olimpiakos bedzie robił badania w Warszawie.

"Witam.

2 października w fitness klubie Aplauz na Radiowej, cena 170 zł, zapisy
w klubie. Oczywiście badania są na cykloergometrze rowerowym, określamy
VO2max metodą bezpośrednią i wyznaczamy zakresy treningowe. w Cenie
analiza składu ciała.

z poważaniem
Krzysztof Mizera"



Dodaj odpowiedź