Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania wydolnościowe.


213 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 14 wrzesień 2010 - 09:25

Moj trener też mnie wysyła na te badania, a gość zna się na rzeczy

Wysokokwalifikowany trening wyczynowy pod opieką trenera, to inna para kaloszy. Trener musi mieć takie badania , bo dla niego, to jest najprostsza metoda sprawdzenia swojego zawodnika. Gdy robi się badania regularnie, a potem je stosuje kontrolując stężenie mleczanów na bieżąco w trakcie treningów - to ma głeboki sens. Ewentualne błędy w oznaczeniu progów można łatwo wyłapać i badania powtórzyć.
Natomiast amator, który zrobi sobie taki test sporadycznie, po pierwsze nie ma żadnej gwarancji, że wynik jest prawidłowy; oprócz zwykłego partactwa wpływ na wynik ma np. faza okresu miesiączkowego u kobiet, a u młodych mężczyzn zaburzenia hormonalne. Po drugie, i tak stosuje metodę tętnową do kontroli intensywności, a w trakcie sezonu te zależności się zmieniają...
Innymi słowy; test metodą bezpośrednią, czy pośrednią i tak wymaga od amatora "czujności" - a robienie sobie samemu testów wiele uczy o swoim organiźmie.
Oczywiście dziś nie jest problemem zakup analizatora krwi i każdy może sobie osobiście sterować treningiem przez pomiar st. mleczanów; koszt to pewnie gdzieś na poziomie = 4 badań /albo jeszce mniej jak ktoś musi daleko dojeżdżać/

robiłam testy pośrednie na studiach na ich podstawie często osobom, które biegały słabiej niż ja wyniki pokazywały, że są lepsze...i odwrotnie też się zdarzało

Do porównywania zawodników niewiele testów się nadaje ;-) Od tego są zawody. Pozdrawiam.

#22 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1204 postów
  • SkądN. Tomyśl

Napisano 14 wrzesień 2010 - 10:32

To do badań nastawcie się dobrze psychicznie, bo najnowsze teorie (narazie niszowe) głoszą, ze za wydolność i wytrzymałość odpowiada mózg.
http://bieganie.pl/?...1&cat=2&id=2076

#23 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 14 wrzesień 2010 - 10:44

To akurat nic nowego, wiadomo przecież, że trening dzieli się na ośrodkowy (trenujemy komunikację mózg-mięśnie) i obwodowy (tu robimy masę, albo jak ktoś woli zwiększamy przekrój mięśnia). O ile dobrze pamiętam, pierwsze 20% zwiększenia siły po rozpoczęciu treningu na siłowni bierze się z usprawnienia dzialania układu nerwowego, bez zwiększenia masy mięśni. Na usprawnianiu pracy mózgu i połączeń nerwowych oparta jest tzw. wizualizacja. Pospolite powiedzenie, że to głowa jedzie, a nogi mają się, do licha, podporządkować, nie jest bezpodstawne.

#24 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 14 wrzesień 2010 - 14:40

To do badań nastawcie się dobrze psychicznie, bo najnowsze teorie (narazie niszowe) głoszą, ze za wydolność i wytrzymałość odpowiada mózg.
http://bieganie.pl/?...1&cat=2&id=2076

witam,
o tym już jakiś czas temu pisali dwaj panowie anglojęzyczni: http://www.sportssci...e-examined.html - polecam. Miłego ...

#25 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 wrzesień 2010 - 07:24

Robił ktoś z Was badania na poznańskim AWFie ? Może słyszeliście jakieś opinie ?
pzdr

#26 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2010 - 09:23

Mam zamiar wybrać się na te badania które będzie robił Olympiakos w Warszawie. Poradźcie jak się do takich badań przygotować? Teraz generalnie jeżdżę mniej czy, a nawet w ogóle bo robię sobie przerwę do końca września. Czy ma sens wykonywanie teraz tych badań?

#27 krzy1976

krzy1976
  • Użytkownik
  • 2670 postów
  • SkądJary

Napisano 15 wrzesień 2010 - 13:24

Mam zamiar wybrać się na te badania które będzie robił Olympiakos w Warszawie. Poradźcie jak się do takich badań przygotować? Teraz generalnie jeżdżę mniej czy, a nawet w ogóle bo robię sobie przerwę do końca września. Czy ma sens wykonywanie teraz tych badań?

zacznij leniu przyjeżdżać na rondo a nie będziesz jakieś głupie badania robił ;-))

#28 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2010 - 14:45

Według mnie, jeśli jest taka możliwość, to badania w tym okresie roku najlepiej przeprowadzić dwukrotnie. Pierwsze na koniec sezonu, a drugie podczas rozpoczynania okresu przygotowawczego. Jeżeli nie masz możliwości przeprowadzenia badań dwa razy, to polecałbym raczej przeprowadzenie tylko tych drugich, tzn. na początku okresu przygotowawczego (koniec listopada - początek grudnia). Jeśli przeprowadzisz je bowiem teraz, to po odpoczynku poszczególne wartości (szczególnie dotyczące wytrzymałości beztlenowej, którą traci się w pierwszej kolejności przy roztrenowaniu) będą znacząco mniejsze. Dlatego warto zdecydować się na ten drugi wariant, ponieważ będziesz wiedział z jakimi obciążeniami rozpocząć swój późnojesienny/zimowy trening.

#29 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2010 - 15:29

zacznij leniu przyjeżdżać na rondo a nie będziesz jakieś głupie badania robił ;-))


...ajtam, ajtam. Tak się składa, że kolejna sobota w pracy... :(

#30 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2010 - 15:51

Czy ma sens wykonywanie teraz tych badań?


To zależy, jak zamierzasz skorzystać z wyników tych badań; napisz co chcesz zrobić z tą wiedzą.
Załóżmy, że określą Ci "próg tlenowy i beztlenowy" oraz podadzą jakieś "strefy"; masz jakiś przepis, co z tym zrobić? Jeśli masz, to napisz, chętnie poczytam :-/
Innymi słowy; najpierw zdecyduj się jaki trening chcesz robić. Ponieważ zakładam, że to będzie jakiś mądry przepis z książki/internetu, więc na pewno będzie tam napisane kiedy masz robić badania/testy i jakie.

#31 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2010 - 16:28

Załóżmy, że określą Ci "próg tlenowy i beztlenowy" oraz podadzą jakieś "strefy"; masz jakiś przepis, co z tym zrobić? Jeśli masz, to napisz, chętnie poczytam :-/


...niestety, nie mogę. Jest to pilnie strzeżona tajemnica. Contador czyta to forum i nie chce mu ułatwiać zadania na TDF 2011

#32 krzy1976

krzy1976
  • Użytkownik
  • 2670 postów
  • SkądJary

Napisano 15 wrzesień 2010 - 17:59

...ajtam, ajtam. Tak się składa, że kolejna sobota w pracy... :(

a niedziela ? ;-) w niedzielę jest ciekawiej, był też condoor który gdzieś się później zapodział. Następnym razem byście sobie razem w razie czego wrócili gdybyś przyjechał na trening !

#33 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2010 - 19:06

Contador czyta to forum

Ty sobie chyba robisz żarty, ale kiedyś Ciszewski robił z nim wywiad, i zapytał, co go najbardziej zainspirowało do tak wielkiego wyczynu; powiedział, że fora internetowe..
Ale przyznał, że polskich w ogóle nie zna; więc albo Kazek ściemniasz, albo masz złe informacje; podaj linka najlepiej.

#34 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2010 - 19:44

...ajtam, ajtam. Tak się składa, że kolejna sobota w pracy... :(

a niedziela ? ;-) w niedzielę jest ciekawiej, był też condoor który gdzieś się później zapodział. Następnym razem byście sobie razem w razie czego wrócili gdybyś przyjechał na trening !


Słyszałem, że go urwałeś przed Nowym Dworem bo mu szytki słabo niosły? Podjadę do Ciebie rano w Niedziele. Pzdr


Contador czyta to forum

Ty sobie chyba robisz żarty, ale kiedyś Ciszewski robił z nim wywiad, i zapytał, co go najbardziej zainspirowało do tak wielkiego wyczynu; powiedział, że fora internetowe..
Ale przyznał, że polskich w ogóle nie zna; więc albo Kazek ściemniasz, albo masz złe informacje; podaj linka najlepiej.


- 1:58

...oczywiście śledzę forumszosowe.org bo jest tam jeden bardzo ciekawy zawodnik o nicku kaziklcd, ma on za sobą niezbyt udany sezon, kilka kontuzji i jest gruby ale dochodzą mnie słuchy, że sezon 2011 pod okiem jego trenera o nicku krzy1976 będzie przełomowy i sądzę, że będę miał o wiele większą przeprawę z nim, niż ze Schlekiem w 2010... bardzo się go boję...


Tak powiedział...

#35 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2010 - 19:57

oczywiście śledzę forumszosowe.org

Nie przyznałem się, że znam współczesny hiszpański /tłumaczenie w tym filmiku jest mocno "niedokładne"/ - on powiedział: " kaziklcd to jest taki gość, który rajcuje każdego prawdziwego maczo - OOLE!!" :mrgreen:

#36 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2010 - 20:15

...zle zrozumiales, On powiedzial "kreci jak macho" bo widzial moje filmiki z Carmichaelem i Lancem, że zawsze utrzymuję wysoką kadencje. Spadam bo mi chematokryt spada jak sie klade spac po 22.00. Pzdr

#37 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2010 - 20:39

Spadam bo mi chematokryt spada jak sie klade spac po 22.00. Pzdr

Młodzież wymięka, jak zwykle. Geny, czy coo... :mrgreen:
Dobranoc. Pozdrawiam.

#38 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 16 wrzesień 2010 - 06:57

A czy ktoś z Was widział gdzieś w Internecie badania wydolnościowe zawodowców? Z chęcią przyglądnąłbym się bliżej takim wynikom, ale niestety nie udało mi sie nic znaleźć. Jeśli ktoś zna takie źródła, to poproszę link. :->

#39 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 16 wrzesień 2010 - 19:13

Swego czasu suche dane z badań wydolnościowych podał Bartek huzarski na swej stronie www.huzarski.pl ale to było z 5 lat temu co pamiętam i już tego nie widze.

Tompoz

#40 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 17 wrzesień 2010 - 19:08

Witam,
Dla wszystkich lubiących wykresy i cyferki przedstawiam moje wyniki z III i XI 2005 roku. W tym drugim przypadku: Waga 71,7kg, wzrost 182cm, 2mmol - HR 162, moc 301W, 4.2W/kg; 4mmol - HR 173, moc 352W, 4.91W/kg.
Dołączona grafika



Dodaj odpowiedź