Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania wydolnościowe.


213 odpowiedzi w tym temacie

#201 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 grudzień 2012 - 18:53

Kolejna sprawa, że badania wydolnościowe rozwiały by wszelkie wątpliwości

Nic Ci nie rozwieją, niestety.


Dlaczego tak uważasz?? Przecież precyzyjnie zostałby określony puls na progu mleczanowym, czyli to czego poszukuje się w teście Friela.


#202 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 10 grudzień 2012 - 19:00

Dla ciekawskich...będę mógł coś napisać za parę dni o badaniach mojego ojca

Jak zwykle obiecankicycanki; czyż nie :mrgreen:


No cóż...miałem nie pisać (za niski poziom Maruchna reprezentujesz) ale co mi tam...kilka słów wyjaśnień. Badań nie robiłem do tej pory (kilka powodów, nie przedstawię żadnego bo nie zrozumiesz nic a nic, jak zawsze z resztą) ale za to zebrał się mój tata. Wyników szczegółowych pewnie nie zdradzę ale jak tylko wyrwę od niego wszystko to jakąś garść informacji przedstawię. Jak to wszystko wygląda w praktyce i takie tam...pewnie dla wielu z nas to bardzo istotne.

#203 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 10 grudzień 2012 - 19:00

Przecież precyzyjnie zostałby określony puls na progu mleczanowym

To byłby puls "na progu" tego konkretnego dnia /jeśli w ogóle jest coś takiego jak puls na progu mleczanowym/.

#204 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 10 grudzień 2012 - 19:04

za niski poziom Maruchna reprezentujesz

Padam do stóp i błagam o przebaczenie.
Ojcem się nie podpieraj, bo Ci może tego nie podarować.

#205 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 grudzień 2012 - 19:50

Przecież precyzyjnie zostałby określony puls na progu mleczanowym

To byłby puls "na progu" tego konkretnego dnia /jeśli w ogóle jest coś takiego jak puls na progu mleczanowym/.


Ale moc to już chyba nie tylko tego jednego konkretnego dnia...

Na badaniach fizjologicznie został wyznaczony puls na progu LT wysokości 180 uderzeń.
Według Friela strefy wyglądałyby tak:
100-145
146-162
163-169
170-185
186<

Według fizjologa na podstawie stężenia mleczanów:
<149
150-166
167-184
185-195
196<

Po tym widać wyraźnie, że faktycznie bawiąc się w HR strefy mamy wyznaczone dla danego dnia. W powyższym przypadku badany miał akurat wysokie tętna (całkowite roztrenowanie) i możliwe że tydzień później wyglądałoby to zupełnie inaczej, nie mówiąc już o wynikach w sezonie.

Ale już waty są stałe i tylko na podstawie badań dowiemy się na jakiej wartości mamy próg. Oczywiście nikogo tutaj nie stać żeby robić badania co miesiąc i to sprawdzać, i wtedy posiłkujemy się czasówką drogową, a strefy wyznaczamy sposobem Coggana,

pzdr

#206 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 10 grudzień 2012 - 20:02

Ale już waty są stałe i tylko na podstawie badań dowiemy się na jakiej wartości mamy próg.

Witam. Ten tzw. "PRÓG" jest łatwo wyczuwalny dla sportowca., który coś "kuma"T
To jest właśnie dylemat, czy sugerować się tętnem, czy mocą.
W/g mnie WALIĆ WSZYSTKIE takie TEORIE.
Trzeba zawsze zap..dalać ostro.
OSTRO! /przy wszystkixch założeniach j.w./

#207 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 grudzień 2012 - 20:28

Pierwszy krok do przetrenowania :)
No ale każdy ma prawo mieć swoje zdanie.
pzdr

#208 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 10 grudzień 2012 - 20:40

Pierwszy krok do przetrenowania :)

Gdybyś poczytał moje wcześniejsze wpisy, to byś wiedział; najwżniejszy jest odpoczynek!

#209 p.o.s.t

p.o.s.t
  • Użytkownik
  • 1474 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 grudzień 2012 - 20:53

To ja napiszę i zobaczę co mi odpiszesz:
W sezonie kilka razy osiągnąłem puls na poziomie 195BPM, w tym raz w reprezntatywnym jak dla mnie TT parami. Wówczas w trakcie 1h10m jazdy osiągnąłem (jadąc w parze) Hrśr na poziomie 182. To był mój najlepszy najmocniejszy wyścig, w tym roku uważam, że wyjechałem się do 0, a Hrmax osiągnąłem na ostatniej dwuminutowej bez mała zmianie jak wprowadzałem nas na metę z prędkością ++50km/h. Za metą normalnie zgasło mi światło i odcięło tlen.
Było to na początku września. Wpis:
http://marathonrider...-Piotrkiem.html


Natomiast na początku listopada zrobiłem test drogowy wg Friela. Nie byłem roztrenowany w sensie powrotu do jazdy po przerwie, a zwyczajnie wypoczęty po dwóch tygodniach mniejszej objętości u progu nowych przygotowań. Wyszła mi średnia na poziomie 189BPM (w lutym dałem radę ugrać z bólem 183bpm, ale wóczas nawet nie dokończyłem testu w 100%). Uważam, że w tym teście nie wyjechałem się do 0 i byłą rezerwa na wbicie tego 1bpm.
Wpis:
http://marathonrider...aerobowego.html

Na rowerze przygotowuję się obecnie 3 sezon każdy kolejny z większą świadomością. Obecnie prowadzę trening w oparciu o aktualny test terenowy, który powtórzę za 4-5 tygodni na koniec tygodnia regeneracyjnego:
Strefy:
1 122-155
2 156-167
3 168-174
4 175-186
5a 187-190 itd teoretyczny max 204

Nie wiem co chcesz mi napisać. Czy to, że jestem przeciętny, czy to że nie umiem wykonać testu, ale proszę oto dane i ja zadaję merytoryczne pytanie. Co wynika z tych dwóch danych? Niestety na razie nie planuję badań wydolnościowych.

#210 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:03

To ja napiszę i zobaczę co mi odpiszesz:

Witam. Twoj wpis jest dla mnie zagadką Czy to do mnie?_ mj komputer wariuje

#211 Gosc_marekg58_*

Gosc_marekg58_*
  • Gość

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:08

Zresetowałem kompa,bo mi głupoty wyświetlał

#212 jabko

jabko
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądChrzanów

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:16

Ja dam Wam (niektórym) dobrą radę. Zamiast kupować karbonowe koła, di2 albo polara rx800, zainwestujcie w powertapa czy inny dobry miernik mocy. To tyczy się ambitnie trenujących, dla reszty szkoda kasy. Wtedy porównywanie liczb ma sens. Porównywanie HR z różnych dni i okresów jest bez sensu. Można dzielić numer telefonu przez numer buta, ale po co.

Strefy Friela są jako tako przydatne do poziomu właściwie FTP, a i to nie zawsze. Te strefy 5abc są właściwie zbędne, bo zanim tętno Wam skoczy na 190, to już dawno będzie po powtórzeniu. Gwarantuję przy tym również, że dłuższe powtórzenia każdy z Was zaczyna za mocno i kończy za słabo. Każde kolejne powtórzenie w oparciu o tętno również będzie za słabe z prostej przyczyny - tętno pójdzie w górę, a Wy zwolnicie, żeby trzymać się strefy. Trenuję z mocą 4 lata, może niewiele, ale coś tam wiem z własnej praktyki.

#213 p.o.s.t

p.o.s.t
  • Użytkownik
  • 1474 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:32

Tak Panie Marku co Panu powiedzą o mnie te dwie wartości? :)
Powertap, a raczej SRM sprawie sobie w przyszłym sezonie jeżeli będę widział, że to ma sens :). Teraz chcę się nauczyć mojego organizmu, a nie bezmyślnie jechać wg cyferki z wyniku badania.

#214 jabko

jabko
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądChrzanów

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:45

Te liczby z badań za miesiąc będą nieaktualne. I badania trzeba będzie powtórzyć. I tak w kółko. Wat to wat, a poza tym mając miernik można samemu na bieżąco kontrolować swój organizm i dopiero wtedy się go nauczysz. Nie mówiąc o możliwościach jakie daje WKO+.



Dodaj odpowiedź