Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#2281 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 styczeń 2015 - 19:33

http://wiki.openstre...M_Map_On_Garmin;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2282 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 styczeń 2015 - 19:55

radzę poczekać na nowe urządzenia z końcówką 20  dziś się bawiłem 920 XT , powiem dużo lepsza zabawka od urządzeń z końcówką 10

łączenie bluetooth i WiFi   ,przesyłanie aktywności do GC to już inna epoka ,o nowym module  GPS nie wspomnę dokładność dziś pokazał do 1m ;-)  tylko czekać na 520

bawiłem się na swojej 510 z nową funkcją segmentów , które są wyświetlane na liczniku i w moim terenie działają prawidło  tylko jak aktywność  ma mapę Open Street  na mapie Google wywala po 1km na drugim po 3km . Co map zakupionych razem z urządzeniem jak pisali koledzy szkoda kasy :-) , te darmowe lepsze i dokładniejsze jeżeli chodzi o zapis danych z treningu na mapie 



#2283 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 18 styczeń 2015 - 19:59

bawiłem się na swojej 510 z nową funkcją segmentów , które są wyświetlane na liczniku i w moim terenie działają prawidło  tylko jak aktywność  ma mapę Open Street  na mapie Google wywala po 1km na drugim po 3km . 

Jak Ty wgrałeś mapy do edka 510?

U mnie prawidłowo działają segmenty z GC, tych ze Stravy jeszcze nie próbowałem. 



#2284 zorba

zorba
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Skądz Będzina

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:10

 

Dzięki mikroos :-D

Mapa ściągnieta, wgrana na kartę i ...........

potestuję przy najbliższej okazji  8-)

 

Pozdrawiam !!


ZORBA pozdrawia !!


#2285 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:20

Nie ma sprawy :) Z ciekawości: którym programem wgrywałeś?

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2286 d.m.

d.m.
  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:24

Dzięki za informację o mapach mikroos.

 

Czy wiadomo cokolwiek o nowych urządzeniach z końcówką 20?



#2287 zorba

zorba
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Skądz Będzina

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:29

Nie ma sprawy :) Z ciekawości: którym programem wgrywałeś?

 

Wgrywałem na kartę pamięci na której mam też inne mapy :-D najzwyczajniej "kopiuj - wklej" :-D

..... a kartę ...... do Garmina ;-)


ZORBA pozdrawia !!


#2288 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 18 styczeń 2015 - 20:56

Topo tez wystarczy darmowa openmtbmap

#2289 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 styczeń 2015 - 21:00

Jak Ty wgrałeś mapy do edka 510?

U mnie prawidłowo działają segmenty z GC, tych ze Stravy jeszcze nie próbowałem. 

 musisz segmenty załadować do edka potem się odpala segment z mapą jak się do niego zbliżasz



#2290 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 styczeń 2015 - 21:01

Dzięki za informację o mapach mikroos.

 

Czy wiadomo cokolwiek o nowych urządzeniach z końcówką 20?

 jak wprowadzą fenixa3 pewnie zabiorą się za liczniki



#2291 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 18 styczeń 2015 - 22:27

Zatem jeszcze raz:

bawiłem się na swojej 510 z nową funkcją segmentów , które są wyświetlane na liczniku i w moim terenie działają prawidło tylko jak aktywność ma mapę Open Street na mapie Google wywala po 1km na drugim po 3km . Co map zakupionych razem z urządzeniem jak pisali koledzy szkoda kasy :-) , te darmowe lepsze i dokładniejsze jeżeli chodzi o zapis danych z treningu na mapie


Ja to wszystko wiem, ale jak wgrałeś mapy do edka 510? Na kartę się nie da, bo Edek 510 nie ma wejścia na karty, a do pamięci wewnętrznej żadna mapa się nie zmieści (edge 510 ma ok. 20 Mb miejsca na dane). A ponadto Edek 510 map nie czyta... Coś ci się pokręciło.

#2292 ThePX

ThePX
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądMińsk Mazowiecki

Napisano 19 styczeń 2015 - 06:51




Czy wiadomo cokolwiek o nowych urządzeniach z końcówką 20?


Kilka stron wcześniej właśnie o tym dyskutowaliśmy ;-)
Na razie nie ma żadnych informacji, według nas to szybko nie nastąpi. Większość bajerów ma teraz model 1000, w 810 niby brakuje WiFi, ale zawsze jest BT.
Jak coś to polecam śledzenie strony dcrainmaker 'a - on zawsze jest na bieżąco i jako jeden z pierwszych dostaje urządzenia do testowania.



#2293 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 07:58

Zatem jeszcze raz:

Ja to wszystko wiem, ale jak wgrałeś mapy do edka 510? Na kartę się nie da, bo Edek 510 nie ma wejścia na karty, a do pamięci wewnętrznej żadna mapa się nie zmieści (edge 510 ma ok. 20 Mb miejsca na dane). A ponadto Edek 510 map nie czyta... Coś ci się pokręciło.

Spec pisał o segmentach, które wyświetlają się na ekranie edge 510, to nie mapa. Pisał, że segmenty opracowywane na mapie google często wywalają się, a opracowywane na mapie OSM sprawują się o wiele lepiej. Nic dziwnego, OSM opracowywane są na podstawie śladów GPS, mapy google mają zdecydowanie większy poziom uproszczenia w stosunku do rzeczywistego przebiegu dróg.

 

Co do mapy - w teorii można spróbować tego samego rozwiązania, co dla fenixa. Niby też nie można mieć tam map, ale jednak... da się:

fenix.jpg

Pamięci tyle samo, bo 20MB do dyspozycji i tak samo wg producenta fenix nie obsługuje map. A jednak - pod warunkiem ich odpowiedniego przygotowania.

Szczegóły (i odnośnik do pobrania map, oraz sposób instalacji): Garniak • Mapy dla fenixa

BYĆ MOŻE w/w sposób będzie skuteczny również w przypadku e510, ale akurat tego nie mam jak sprawdzić ;-).

 

Segmenty ze stravy są rejestrowane na podstawie sygnału gps, a nie tworzone na podstawie mapy i w teorii powinny sprawiać mniej problemów - sprawdzałem nawet takie, które z wyglądu były rejestrowane przez kogoś jadącego po wypiciu pół litra samogonu, nawet taki ślad nie sprawiał problemów z pozycjonowaniem i nie wywalał komunikatu, że segment zakończony.

 

Przy okazji:

 

Nie testowałem ale ..... już widzę, że jest dokładniejsza niż UMP.

Hmmmm tylko jak ściągnąć do urządzenia np. mapę Polski ?? :roll:

 

Jak niedawno pisałem, szegółowość UMP jest mniejsza od OSM, ale na szosie jest to zaletą - i to dużą. Dlaczego? Bo OSM prowadzi często w krzaki i pola, absolutnie nie nadaje się na nawigację samochodową i roweru szosowego. Przynajmniej w miejscach, które testowałem, dróg mnóstwo, ale rozróżnienie która z nich jest drogą polną/leśną, a która szosą to mocno szwankuje.

UMP jest pod tym względem niezawodna i dlatego do nawigacji szosowej polecam UMP.

 

Jednak do nawigacji offroad OSM jest lepszą alternatywą, w tym przypadku warto popatrzeć na różne kompilacje, z różnym wyglądem (np. zawierająca warstwice, czy inne kolory).

 

Wracając do nowych modeli garmina i pobożnych życzeń ;-).

Jak dla mnie następca edge 500 powinien pójść mniej więcej w ślady komputerków treningowych SRM, przynajmniej jeśli chodzi o ekran. 

IMG_1425.jpg

Doskonała czytelność - monochromatyczny ekran 2.7” LCD, czujnik światła (możliwość automatycznego podświetlenia), oczywiście pozostałe parametry komputerka też pełen wypas np. ANT+/BT (bez możliwości podłączenia czujników BLE - podobnie jak garminowskie rozwiązanie, tylko transfer danych), WiFi do transferu danych i konfiguracji komputerka/ekranów, do 30h pracy z włączonym GPS (150 h bez gps), profile rowerów z przypisanymi do nich sprzętowymi czujnikami, aluminiowa obudowa, no i możliwość użycia z dowolnym miernikiem mocy ANT+ sprawia, że PC8 mógłby być wzorem sportowego komputerka kolarskiego. Tylko ta cena z segmentu premium - PC7 w obudowie aluminiowej kosztuje prawie 900 euro, PC8 miał być dostępny już w zeszłym roku, ale... nawet na ich stronie internetowej nie ma tego modelu.

 

No ale mniejsza o dostępność PC8 i tak to nie ten segment cenowy (przynajmniej), chodzi mi o kierunek, w jakim powinien podążyć garmin w modelach komputerków kompaktowych - przy zbliżonych do obecnych wymiarów e500 dać nieco większy ekran LCD, nowe oprogramowanie (tak aby była możliwość obsługi nowych urządzeń i np. segmentów) i cena obecnego edge 500.

 

 

Chodzą może jakieś słuchy o następcy EDGE 810?
Trochę takie pytanie do wróżbity, ale mi nie daje spać ;-) Przymierzam się do zakupu 810 i bardzo mi się podoba - tylko te straszne problemy z Turn by Turn...

 

 

A przy okazji: nowa beta dla edge 810: Edge810_341Beta.zip

Zmiany: Made several improvements to course routing and general course experience.

Czyli zabrali się za to co dla niektórych jest piętą achillesową urządzenia nawigacyjnego ;-). Czyli właśnie to sławetne TbT - przypomnę, chodzi o zaplanowanie w serwisie zewnętrznym (domyślnie: garmin connect) trasy i wgranie jej do urządzenia nawigacyjnego. Na ogół w przypadku nie pokrywania się trasy rzeczywistej z zaplanowaną TBT potrafił zawiesić, a nawet zrestartować Edge. Lekarstwem mogłobyć "odchudzenie" kursu (usunięcie zbędnej ilości punktów kursu) i zadbanie o to, żeby punkty kursu nie odbiegały zanadto od drogi na mapie - nie zawsze dało się to zrobić.

Tak więc jest nadzieja, że E810 spełni Twoje oczekiwania ;-).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2294 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 styczeń 2015 - 11:16

Prozor nic dodać nic ująć wszystko napisane jak należy !

co do map ma w fenixi2 mapy topo mini są wyświetlane jak wyżej



#2295 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 styczeń 2015 - 11:31

To ja może dodam jeszcze od siebie, że niektóre mapy stworzone na bazie OSM, na przykład Velomap Poland: https://www.velomap...._poland_en.html, są znacznie uproszczone. Podczas instalacji można wybrać wersję "Racing Bicycle", w której usunięto niemal wszystkie trasy turystyczne, zarysy budynków itd., dzięki czemu nie tylko wygodniej patrzy się na taką mapę, ale też nawigacja działa znacznie lepiej z punktu widzenia użytkownika szosówki.
  • sum lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2296 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 12:33

Zgadza się, choć niestety pozostaje wada o której wspomniałem - błędne kategorie dróg, czyli drogi gruntowe nie są oznaczone jako gruntowe i nawet po zaznaczeniu omijania tego typu dróg są w dalszym ciągu uwzględniane w routingu. A jazda szosówką po drodze leśnej/polnej niby jest możliwa, ale do przyjemności nie należy ;-).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2297 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 styczeń 2015 - 12:44

Prawdopodobnie wiele zależy od regionu, bo w okolicach Poznania UMP również pozostawiała wiele do życzenia pod względem klasyfikacji dróg. Użytkownikowi nie pozostaje zatem nic innego jak przejrzeć mapę on-line albo jeszcze lepiej: przetestować ją w urządzeniu.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2298 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 12:47

Albo użyć UMP ;-). No chyba, że używa również dróg gruntowych, wtedy bez wątpienia lepsze pokrycie terenu oferuje OSM :-).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2299 ThePX

ThePX
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądMińsk Mazowiecki

Napisano 19 styczeń 2015 - 16:21




A przy okazji: nowa beta dla edge 810: Edge810_341Beta.zip
Zmiany: Made several improvements to course routing and general course experience.
Czyli zabrali się za to co dla niektórych jest piętą achillesową urządzenia nawigacyjnego ;-). Czyli właśnie to sławetne TbT

Śledzę na bieżąco forum Garmina i właśnie to też mnie bardzo ucieszyło! :-)
Kilka osób już testowało tą betę i wygląda bardzo obiecująco. Kilka rzeczy wymaga poprawek, ale na razie nikomu EDGE się nie zawiesił na TBT - czasem tylko wyznacza dziwne skróty czy źle informuje o skrętach ;-)
Teraz tylko czekam aż przyjdzie moje urządzenie i będzie można testować!



#2300 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 19:19

Szczerze mówiąc, mi akurat funkcja planowania całej trasy z góry (no, dobra ta część i owszem) i wgrywanie jej na edge nigdy nie była potrzebna. Planowanie trasy tak, ale do zapamiętania w szarych komórkach, nawigacja jako pomoc do przejazdu w wyjątkowych sytuacjach. Nieco inna sytuacja jest w terenie, zwłaszcza w nieznanym, lub słabo znanym i tam faktycznie nawigacja może być przydatna, zwłaszcza wtedy, gdy na myślenie którędy jechać po prostu nie ma czasu (zawody itp.). W innych sytuacjach lepiej rozwijać zdolnosci intelektualne, a nie zdawać się wyłącznie na pamięć elektroniczną. No ale w końcu jak coś ma działać to niech dziala dobrze.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź