Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#3681 arthuryankovski

arthuryankovski
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 15 marzec 2016 - 22:34

Nie mam porównania z innymi mapami, a "test" o którym teraz piszę odbył się w Warszawie i jej najbliższych okolicach, więc pokrycie w mapie Garmina zapewne jest spore...
W minioną niedzielę po raz pierwszy użyłem opcji nawigacji w E1000. W sumie bardziej z ciekawości, niż potrzeby, ale wolę wiedzieć czego się spodziewać, jak kiedyś na prawdę będę miał potrzebę skorzystania z navi...
No więc wyjechałem gdzieś na daleką Białołękę i wybrałem opcję, żeby Edge doprowadził mnie do punktu startu najkrótszą trasą.
Ponieważ znam okolicę, muszę powiedzieć, że byłem pod wrażeniem. Może za duże słowo, ale czułem się usatysfakcjonowany. Nie poszedł na łatwiznę i nie poprowadził mnie po ruchliwych odcinkach. A mógł. Raczej osiedlowymi ulicami, a tam gdzie były, nawet ścieżkami rowerowymi. Jedna próba zgubienia nawigacji zakończyła się fiaskiem - Edge szybko przeliczył trasę i prowadził dalej.
W sumie mogę przyczepić się do jednego fragmentu, w którym wybrał dość ruchliwą i mało przyjazną rowerom ulicę Grochowską, zamiast równoległej Waszyngtona. Nie oszukujmy się jednak - algorytmy wyznaczania tras jeszcze długo nie będą idealne...
W każdym razie doprowadził mnie do domu, więc z zadania się wywiązał.
"Test" przeprowadziłem dość spontanicznie, więc następnym razem bardziej się przyłożę...

Aha. Jedna rzecz mi się nie podoba. Mam wyłączone dźwięki, więc podczas nawigowania również ich nie było. A szkoda. Przydałoby się jakiś dźwiękowe ostrzeżenie o zbliżającym się manewrze. Gong, czy coś, który można aktywować mimo włączonych dźwięków.


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka



#3682 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 marzec 2016 - 09:40

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedz :) Ja ściąglem pełna wersje bo myślałem ze będzie dokładniejsza bo więcej zajmuje. A tu jak piszesz niekoniecznie :)

 

Tak, topo wydaje się optymalna, nie zawsze większe oznacza lepsze, mapa powinna być dokładna, ale w niektórych warunkach bez przesady, ważne, żeby w trybie nawigacji nie prowadziła na manowce. UMP tak robi, OSM bardzo często proponuje drogi z kategorii polnych/leśnych, co oczywiście nawet jest pożądane w MTB/CX, ale nie jadąc na szosówce. Mapy garmina bazują na OSM, tak więc może być różnie, w niektórych przypadkach można się zdziwić...

 

Najlepiej mieć kilka wypróbowanych map (tez bez przesady z ilością) i przełączać je stosownie do wymagań aktualnej jazdy. Jednakże w e810 na szosie stosowałem właśnie UMP topo, w teren używałem lekkiej wersji OSM. 

 

Czym bardziej szczegółowe mapy (np. bardzo dużo punktów POI, zwłaszcza wyświetlanych, zarysów budynków itd), tym więcej mocy procesorka edge musi poświęcić w obsługę mapy, np. jej obracanie i i przesuwanie. Widać to zwłaszcza w przypadku dużej ilości wyświetlanych segmentów (też trzeba na to uważać), ręczne przesunięcie mapy potrafi zajmować sekundy... W e1000 jest chyba ciut mocniejszy procesorek, ale wiadomo, że czym więcej mocy obliczeniowej jest używane, tym więcej energii marnowane, a to druga przyczyna po podświetleniu (zbyt) szybkiego drenowania akumulatora...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3683 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 545 postów
  • SkądSANOK

Napisano 17 marzec 2016 - 20:37

Witam, chcę kupić licznik do szosy z rejestracja trasy i czujnikiem prędkości .Ktoś doradzi co kupić ? Chodzi oczywiście o Garmina ,cena jak najniższa.Nie mam jakiś wymagań ,tylko trasę żeby rejestrował abym mógł to wrzucić na strve lub endomondo.Z góry dziękuję.



#3684 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 20:45

Czy posiada ktoś Edge 520 i pasek pulsu Wahoo Tickr (ten podstawowy, nie Titckr-X/Run)? Na zagranicznych forach pojawiają się strzępy informacji, że taka kombinacja nie działa i nie chciałbym się wpakować w niekompatybilnego edka.



#3685 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 21:20

Witam, chcę kupić licznik do szosy z rejestracja trasy i czujnikiem prędkości .Ktoś doradzi co kupić ? Chodzi oczywiście o Garmina ,cena jak najniższa.Nie mam jakiś wymagań ,tylko trasę żeby rejestrował abym mógł to wrzucić na strve lub endomondo.Z góry dziękuję.

Wyboru właściwnie nie ma dużego w tej chwili. Edge 520 najrozsądniejszy wybór. Jeśli budżet masz bardzo ciasny to możesz popatrzeć na Edge 25 ale wiele z niego nie wyciśniesz. Możesz oczywiście gdzieś wyszukać model 500 za orzeszki ale jego żywot dobiegł już końca i Garmin nie będzie go już dalej wspierał więc choć to pewnie najtańsza opcja spełniająca Twoje wymaganie, to raczej bym nie polecał.

 

Czy posiada ktoś Edge 520 i pasek pulsu Wahoo Tickr (ten podstawowy, nie Titckr-X/Run)? Na zagranicznych forach pojawiają się strzępy informacji, że taka kombinacja nie działa i nie chciałbym się wpakować w niekompatybilnego edka.

Był bym super zdziwiony gdyby nie działały razem. Możesz wrzucić link do postów gdzie to przeczytałeś? Zawsze jeśli używa się sprzęt od różnych producentów mogą wystąpić jakieś drobne "czkawki" ale do 520-tki od czasu premiery ukazały się już 3 czy 4 aktualizacje, więc jeśli coś by nie działało z tak popularnym sensorem jak Tickr to spodziewał bym się że Garmin już to dawno poprawił.



#3686 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 21:44

https://forums.garmi...kr-HRM-problem 

https://forums.garmi...t-rate-monitor 

Powyżej parę osób raportuje taki problem, tylko dla tej podstawowej wersji Tickr. 



#3687 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 22:17

 

 

It's a confirmed issue from Wahoo with some TICKR HR monitors and the Edge 1000 - They have since sent me a TICKR RUN to replace the dodgy TICKR device!

 

No faktycznie wygląda na to że nawet samo Wahoo potwierdza problemy z "niektórymi" Tickr-ami  :unsure:

Tak więc to że trafisz na kogoś komu taki zestaw działa jeszcze nie znaczy że Tobie będzie działał.

 

Skoro problem dotyczy nie tylko Edge 520 ale i 1000 a Wahoo wymienia wadliwe sensory to może być to nadarzająca się okazja na wymianę sensora na nowy.

 

Na Twoim miejscu skontaktował bym się z Wahoo raportując problem i przekonał ich do wymiany na nowy sensor. Jeśli to faktycznie znany im problem to z własnego doświadczenia spodziewał by się że powinni bez zadawania dodatkowych pytań wysłać sensor na wymianę. 



#3688 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 22:23

Skoro problem dotyczy nie tylko Edge 520 ale i 1000 a Wahoo wymienia wadliwe sensory to może być to nadarzająca się okazja na wymianę sensora na nowy.

Tickr niedawno kupiłem i działa poprawnie po BT i ANT na dwóch telefonach (jeden ma bt4 a drugi tylko ant+). Teraz rozglądałem się za 520-ką i ten problem będzie raczej przeszkodą w zakupie. Z wątków można doczytać, że Wahoo w ramach dobrowolnie wymieniło Tickr na Tickr-Run, a support Garmina w ogóle się nie odezwał. 



#3689 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 22:35

Wiesz, popatrz na to tak. Problem jest w Tickrze a nie Edge-u i sam producent to przyznaje. Powinni wymienić Ci sensor tym łatwiej że kupiłeś go niedawno. Jak pisałem, jeśli problem jest znany to producent bez większych ceregieli wysyła co należy. Ja tak miałem z Garmin-em i Tacx-em gdzie właściwie w nic nie wnikali tylko odrazu prosili o adres do wysyłki.

 

Alternatywnie, jeśli kupujesz Edga-a lokalnie albo z bezpłatnym i bezproblemowym zwrotem (np. Amazon) to możesz zawsze zaryzykować i w razie problemu zwrócić. Ale tak jak napisałem, problem ewidentnie jest w sensorze za to Edge 520 to sprawdzona i solidna platforma.

 

PS

Nie polecam kupowania 520-tki w Amazone ;) 



#3690 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 644 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 23:13

Witam. Czy ktos mial juz wczesniej problem z polaczeniem z telefonem po Bluetooth. Niedawno byla jakas aktualizacja i za chiny nie umiem tego polaczyc. Moze ktos cos podpowie...?
Using Tapatalk

#3691 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 23:17

Ale co, 520-tki? Chodzi Ci o normalne połączenie z telefonem? Bo po ostatniej aktualizacji można przez telefon także pobierać i aktualizować firmware i już jedna aktualizacja tak była pchnięta, więc nie do końca rozumiem o co pytasz.



#3692 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 644 postów

Napisano 17 marzec 2016 - 23:49

Zapomnialem napisac 😉 , chodzi o model 510
Using Tapatalk

#3693 arthuryankovski

arthuryankovski
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 09:56

Ponieważ trafił mi się zacny kod rabatowy do Decathlonu, to do drugiego roweru kupiłem sobie taki oto czujnik kadencji/prędkości:

http://www.decathlon...id_8348589.html

Nie ma ant+, ale wykorzystuje coś, co się nazywa Bluetooth Smart. Sprawdziłem w specyfikacji E1000 i on również korzysta z tej technologii. 

Mając więc do wyboru wspomniany wcześniej w tym wątku noname z Aliexpress lub ten równie chiński, ale jednak z gwarancją, dostępny od ręki i sporo tańszy (z kuponem), zakupiłem czujnik w Decathlonie.

 

No i dupa blada. Edge go nie wykrywa. Nie jestem w stanie ich sparować. 

Wchodzę w ustawienia > czujniki > kadencja/prędkość (ścieżkę podaję z pamięci, ale mniej więcej tak to szło) i niby coś tam się szuka, na czujniku jak poj*bany symuluję kręcenie się korby/koła i nic. Na czujniku jest dioda LED, która miga jak zbliży się magnesik, więc czujnik wie, że się korba/koło kręci. A Edge go wykryć nie chce.

 

BT w Edge oczywiście włączony.

Co robię źle? Ktoś ma doświadczenie z tego typu czujnikami? 

PS: Instrukcja czujnika skupia się na montażu na rowerze, słowem nie wspominając, jak to dziadostwo sparować. ;/



#3694 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 10:07

Nie sparujesz, bo E1000 ma BT Smart do parowania z telefonem a nie do czujników. To jest kwestia firmware(albo woli producenta by nie wspierać sensorów po BT), bo hardware jest.


  • arthuryankovski lubi to

#3695 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 marzec 2016 - 12:18

Witam, chcę kupić licznik do szosy z rejestracja trasy i czujnikiem prędkości .Ktoś doradzi co kupić ? Chodzi oczywiście o Garmina ,cena jak najniższa.Nie mam jakiś wymagań ,tylko trasę żeby rejestrował abym mógł to wrzucić na strve lub endomondo.Z góry dziękuję.

 

Jeśli to ma być rejestrator trasy, prędkość, najniższa cena, do wrzutu na stravę/endo (z automatu idzie do tych serwisów po przesłaniu do connect - oczywiście po połączeniu tych serwisów) to możesz pomyśleć np. o Forerunnerze 305 - stary, ale jary, na dodatek można kupić (choć używane) za naprawdę psie pieniądze, a do w/w aż nadto wystarczający będzie. 

 

Dokładnie żaden z produktów Garmina nie wspiera czujników nadających po BTLE - taka polityka producenta, żeby wspierać własną (no, zakupioną) technologię, zamiast konkurencji. BTLE we wszystkich produktach garmina służy wyłącznie do komunikacji ze smartfonami. Zresztą wyraźnie jest to opisane w instrukcji obsługi, której oczywiście nie ma po co czytać, prawda?

 

Ten czujnik prędkości/kadencji możesz wykorzystać tylko do urządzeń używających takich czujników np. Polar lub smartfon z androidem/iOS. Z garminami tego nie połączysz. Ewentualnie możesz go sprzedać (nawet z zyskiem - uwzględniając bonus kodu rabatowego).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3696 arthuryankovski

arthuryankovski
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 12:19

Faken. Czyli na chwilę obecną w rozsądnych pieniądzach pozostaje tylko ten?

A może ktoś z Was wie o istnieniu jakiegoś innego czujnika CAD/SPD ant+ tak w cenie do 100 PLN? 

 

EDIT: Nie muszę go sprzedawać, bo Decathlon ma fajną politykę zwrotów. Więc tu problemu nie ma żadnego.



#3697 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 12:27

Ja bym proponował do Garmina kupić sensory Garmina, z Garminem będą dobrze działać ;) bez niespodzianek.

 

Szczególnie że mają bardzo dobre, bezmagnesowe sensory kadencji i prędkości. Przyczepiasz do ramienia korby (kadencja) i do hub-a (prędkość) i nie bebrasz się z wystającymi elementami (które tylko czekają żeby je odłamać) ani magnesikami.

 

Takie: http://www.dcrainmak...ss-sensors.html



#3698 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 marzec 2016 - 12:28

Oj tam, poszukaj np: na OLX z 100 zł


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3699 arthuryankovski

arthuryankovski
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 12:41

@Tomaszek znam, bo mam E1000 Bundle z czujnikami, ale szukam czegoś na drugi rower, za nieduże pieniądze. 
 



#3700 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 15:04

Wczoraj zrobiłem traskę 230km i Edek 810 pokazał 938m w górę. Strava przekalkulowała po swojemu i wyszło jej 1228m. Spora różnica. Które wskazania są tu bardziej wiarygodne? Barometru z Edka czy z map?



Dodaj odpowiedź