Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#641 vuki

vuki
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądRawicz

Napisano 18 listopad 2011 - 09:05

z trasami mam tak jak outoftimeman, też mi nie przelicza gotowych kursów

mapy tworze w bikemap.net potem przez USB wgrywam do Edka
potem wchodzę w KURSY i wybieram właściwy i JEDŹ
w Edku mam TopoPoland

#642 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopad 2011 - 10:53

vuki, to spróbuj może przez mapsource.

#643 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 18 listopad 2011 - 12:59

Dzięki pafcio, ja też tworzyłem w bikemap i importowałem do mapsource, a później do Edka, więc być może problem wynika właśnie z tego. Wykorzystywałem też parę Twoich tras zamieszczonych w bikemap.

Nawigacja działa, na ekranie nawigacji widzę i kurs i swoją pozycję. Brakuje mi tylko komunikatów kiedy skręcić wyskakujących nawet gdy mam ekran licznika. Trochę to upierdliwe bo zwykle mam włączony ekran licznika.

#644 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 listopad 2011 - 14:48

Mapsource nie tworzy kursów. Przesłać do urządzenia (np. E800 i innych mapowych) można tylko trasy (routes) - trasa to zbiór punktów, po których urządzenie nawiguje wg własnej trasy. Czyli planując w Mapsource trasę na mapie X, a mając w urządzeniu mapę Y, tudzież mając inne ustawienia planowania trasy w Mapsource, a inne w urządzeniu (np. w jednym preferencje dla autobusu, w drugim dla roweru) może się zdarzyć (i na ogół tak jest), że trasa zaplanowana w Mapsource będzie inaczej wyglądać na urządzeniu.

I teraz tak - jeśli planujesz trasę w mapsource i wysyłasz do urządzenia jako route gpx (GPs eXchange) to urządzenie oblicza samo trasę pomiędzy punktem Początkowym (aktualną pozycją), a punktem Końcowym (poprzez punkty pośrednie o ile takie są).

Jeśli jednak planujesz trasę w bikemap.net, to pomimo, że zapisujesz tą trasę w formacie gpx, to jednak dane zawarte w tym pliku nie mają charakteru trasy (route), a jest to ślad (track) - w tym przypadku nawigacja jest prowadzona od zdefiniowanego punktu do następnego punktu. Różnica w nawigacji po trasie, a po śladzie jest taka jak opisujesz: nawigacja po śladzie/ścieżce (czyli tym co eksportowałeś na urządzenie) nie wymaga routingu mapy, a więc komunikatów nie będzie.

Jak rozwiązać Twój problem? Albo tworząc mapy na innych serwisach, które potrafią wyeksportować gpx/tcx z danymi trasy (route), albo tez przekonwertować track na route.

GPSies.com - tu możesz zaplanować trasę i wysłać (zapisać) w przeróżnych formatach, także w formacie GPX Route - później wczytaj takie dwa gpx'y (lub tcx'y). Tylko jeśli trasa jest konwertowana ze ścieżki, to przy eksporcie trzeba pamiętać o ustawieniu redukcji koordynatów do jakiejś sensownej ilości (przy wszystkich punktach ścieżki, nawigacja po trasie będzie odbywać się jak po ścieżce - do punktu do punktu). Wczytaj takie dwie trasy (track / route) do mapsource i zobaczysz jaka jest różnica. Acha - przy niewielkiej ilości punktów koordynacyjnych trasy, trasa na mapsource po wczytaniu będzie liniami prostymi prowadzić od punktu do punktu: wystarczy wybrać właściwości trasy (route properties) i wcisnąć rekalkulację trasy. Tak samo działa nawigacja na mapach routowalnych - określone są poszczególne punkty (minimum dwa: początek i koniec), a urządzenie oblicza trasę na podstawie danych zawartych w mapie zawierającej dane routingu (czyli drogi, ich typy, węzły połączeń dróg itd.)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#645 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 18 listopad 2011 - 15:03

Dzięki za rady. Jutro na rowerze sprawdzę.
Co prawda przyjechałem dziś rowerem do pracy, ale nie zabrałem kabelka do Edka :-/

#646 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopad 2011 - 18:26

Nawigacja działa, na ekranie nawigacji widzę i kurs i swoją pozycję. Brakuje mi tylko komunikatów kiedy skręcić wyskakujących nawet gdy mam ekran licznika. Trochę to upierdliwe bo zwykle mam włączony ekran licznika.

A czy jak masz wrzucony kurs do urządzenia i wejdzesz do "courses" (chyba "kursy" w polskiej wersji, ale jej nie używam bo nie lubie) i wybierzesz kurs z listy to masz zielony przycisk GO - klepnij i zobacz co będzie (u mnie zaczyna nawigować).


Mapsource nie tworzy kursów.

A ktoś pisał, że tworzy? Bo ja np. wyraźnie pisałem, że tworzy trasy :lol:

Przesłać do urządzenia (np. E800 i innych mapowych) można tylko trasy...

Nie tylko. Można też utworzyć i wysłać tracki i waypointy. Są baaardzo pomocne. ;-)

Czyli planując w Mapsource trasę na mapie X, a mając w urządzeniu mapę Y, tudzież mając inne ustawienia planowania trasy w Mapsource, a inne w urządzeniu (np. w jednym preferencje dla autobusu, w drugim dla roweru) może się zdarzyć (i na ogół tak jest), że trasa zaplanowana w Mapsource będzie inaczej wyglądać na urządzeniu.

Dlatego napisałem o zgodności map - to wystarczy ;-) ...


I teraz tak - jeśli planujesz trasę w mapsource i wysyłasz do urządzenia jako route gpx (GPs eXchange) ...

...ciekawe, ciekawe... chyba nie masz 800-tki.

...to urządzenie oblicza samo trasę pomiędzy punktem Początkowym (aktualną pozycją), a punktem Końcowym (poprzez punkty pośrednie o ile takie są). ..

No tak, teraz wiem na pewno - na pewno nic nie wrzucałeś z MS do 800 bo to wygląda inaczej, ale nie chce mi się rozpisywać, bo nie zamierzam się doktoryzować z tego tematu :mrgreen:

Wczytaj takie dwie trasy (track / route) do mapsource i zobaczysz jaka jest różnica.

Może zanim zaczniesz pisać to sam wczytaj... :lol: ...piszemy tu o Edge800


Koledzy, którzy mają odbiorniki mapowe mają też mapsource (instaluje się z mapą), więc po co kombinować z serwisami, które mają niezgodne mapy?

#647 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 18 listopad 2011 - 18:49

Nawigacja działa, na ekranie nawigacji widzę i kurs i swoją pozycję. Brakuje mi tylko komunikatów kiedy skręcić wyskakujących nawet gdy mam ekran licznika. Trochę to upierdliwe bo zwykle mam włączony ekran licznika.

A czy jak masz wrzucony kurs do urządzenia i wejdzesz do "courses" (chyba "kursy" w polskiej wersji, ale jej nie używam bo nie lubie) i wybierzesz kurs z listy to masz zielony przycisk GO - klepnij i zobacz co będzie (u mnie zaczyna nawigować).


Tak mam, ale jest tak jak opisał prozor. Nawigacja ma, że tak powiem charakter ciągły bez komunikatów wizualnych i głosowych gdzie skręcić i za ile. Tylko strzałeczka na wyrysowanej trasie (kursie).

I tak, mam Garmin 800.

#648 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopad 2011 - 19:16

Nawigacja ma, że tak powiem charakter ciągły bez komunikatów wizualnych i głosowych gdzie skręcić i za ile. Tylko strzałeczka na wyrysowanej trasie (kursie).

Zgadza się, ale to już dawno wiemy. Masz tylko widok trasy czy raczej ścieżki (track). Spróbuj utworzyć i wysłać z mapsource - powinno hulać.


I tak, mam Garmin 800.

No wiem... ;-)

#649 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 listopad 2011 - 19:49

Nie wiem czemu nie zalogowałem się na forum i sprawdziłem ten wpis. No i niestety, wpis ignorowanej osoby pokazał się. No nic, tego błędu postaram się ponownie nie popełnić.

Wiem jak działa Mapsource, wiem że można tworzyć tracki i waypointy, ale też wiem jak działa nawigacja garmina na mapach routowanych. Nie rysuje się śladów z uwzględnieniem routningu! Nie ma takiej możliwości. Planowanie tras poprzez wskazanie punktów start - stop (plus ewentualne punkty via - upraszczając temat) tworzy trasę. I tylko trasę. Jeśli zaplanuję ścieżkę (czyli wskażę kolejny punkt trasy, kolejny i kolejny...) to będzie to identycznie jak to co dotychczas planuje outoftimeman (poprzez bikemap.net).
Spójrzcie:
Dołączona grafika
To akurat jest kawałeczek zrobionej przeze mnie mapy (razem ok 2 tys. km2, do jazdy w terenie, uwzględnia większość dróg i ścieżek terenowych), linia "prawie" w poziomie od flagi do flagi to właśnie trasa wyliczona programem na podstawie danych mapy routowanej. Ta linia prawie w pionie to ścieżka (track) powstała poprzez wskazanie najpierw dwóch, później trzech punktów. Jak widać, żaden routing w tym przypadku uwzględniany nie będzie, linia jest prosta i w "nawigacji" będzie to nawigacja po ścieżce.

Wysyłka do urządzenia mapowego wygląda tak:
Dołączona grafika
W przypadku, gdy wyznaczono tylko i wyłącznie trasę, to będzie możliwe zaptaszkowanie trasy. Reszta opcji będzie wyszarzona. I tak właśnie wysyłają z mapsource do urządzeń garminowskich wszyscy, którzy planują na tym programie trasę.

Do zrozumienia tego nie potrzeba doktoratu (choć rozumowanie na poziomie gimnazjum byłoby bardzo pomocne), wystarczy choć trochę pomyśleć. Gorzej, jak ktoś ma święte przekonanie o swojej wiedzy, nieomylności i tak dalej.

Nie ważne czy mam, czy też nie mam E800, Colorado, Oregon'a czy innego mapowca. Zasada działania w każdym jest zbliżona. Jeśli wrzucę ścieżkę to będzie nawigacja po ścieżce, jeśli trasę, to po trasie. Proste i zawsze działa.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#650 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopad 2011 - 20:11

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nie rysuje się śladów z uwzględnieniem routningu! Nie ma takiej możliwości. .

A po co piszesz? Przecież to oczywiste! A ktoś napisał inaczej, czy po prostu nie zrozumiałeś przeczytanego tekstu? Jeśli się do czegoś odnosisz, to warto by było, abyś rozumiał to, co przeczytałeś.

Doktoryzujesz się z każdego drobnego pytania niepotrzebnie komplikując proste sprawy - tak jak powyższy post. Milion zbędnych słów i obrazków (niekoniecznie na temat) aby ukoić swoje urażone ego. Wyluzuj... :lol: ...więcej dystansu.

A jak już pożyczysz gdzieś E800 i zrobisz parę testów to być może zrozumiesz co pisałem.

Gorzej, jak ktoś ma święte przekonanie o swojej wiedzy, nieomylności i tak dalej.

No właśnie.... ;-) .. z ust mi to wyjąłeś... :mrgreen:

#651 Tankian

Tankian
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • SkądKraków / Nowy Sącz

Napisano 18 listopad 2011 - 22:02

Nie wiem czy już czasem o to kiedyś tutaj nie pytałem ale na wszelki wypadek zapytam jeszcze raz - może coś się zmieniło;

Mam plik z treningu z Edge'a 500, na plik składa się kilka lapów (7), interesują mnie właściwie dwa - da się je jakoś oddzielić od reszty i porównać (nałożyć na siebie) ?

#652 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 19 listopad 2011 - 14:51

Stworzyłem sobie trasę w GPSies.com, wyeksportowałem jako route do Edka i wszystko działa. Dzięki za pomoc prozor oraz pafcio.

#653 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 listopad 2011 - 01:26

I tak ma być ;-)

Mam plik z treningu z Edge'a 500, na plik składa się kilka lapów (7), interesują mnie właściwie dwa - da się je jakoś oddzielić od reszty i porównać (nałożyć na siebie) ?


Tak, nic się nie zmieniło - najprościej można to zrobić na dwa sposoby:
1. Używasz Garmin Training Center, wczytujesz aktywność (files -> import (...) History), kasujesz wszystkie lapy i zapisujesz (prawy klawisz myszy na treningu i export "..."), wczytujesz ponownie, usuwasz wszystko za wyjątkiem tego drugiego okrążenia (możesz zapisać, przyda się na później), wczytujesz wyeksportowane poprzednie okrążenie. Teraz porównujesz jedno okrążenie z kolejnym poprzez (prawy klawisz myszy / edit -> Compare Activity to...). Możesz porównać w funkcji czasu lub dystansu: tempo, szybkość, wysokość, kadencję, tętno bmp i tętno %.

Niestety, program zbyt dużych możliwości nie daje, oprócz tego, że trzeba dzielić trening, to nie porównasz większej ilości niż dwa treningi/lapy/aktywności.

2.Więcej możliwości można uzyskać za pomocą SportTracks z wtyczką overlay. Niestety, tu też można porównywać osobne treningi, nie międzyczasy (te co prawda można porównać na wykresach słupkowych, ale to tylko dane średnie z całego międzyczasu). Trening trzeba podzielić na kawałki do analizy. Można na kilka sposobów.
Można wczytać podzielony w GTC trening (ja i tak używam najpierw GTC do importu danych z E500 do ST2.1.3) łatwiej i szybciej usunąć niepotrzebne okrążenia następnie zapisać do tcx), lub też podzielić w ST (edycja treningu -> podziel), albo też użyć wtyczki After import plugin (można zdefiniować automatyczne dzielenie treningu na okrążenia). W tym przypadku wtyczka już przy imporcie, albo po wybraniu edycja treningu -> Automaticly split podzieli trening na poszczególne okrążenia.

Mając już okrążenia jako osobne jednostki treningowe do analizy, wystarczy użyć wtyczki overlay, żeby otrzymać analizę graficzną tych kilku okrążeń (ja używam do porównywania kolejnych kilku treningów):

Dołączona grafika

można też zażyczyć sobie średniej na wykresie:
Dołączona grafika
No i wiele, wiele innych analiz...

Szczegóły na Wiki wtyczki.

Nowsze wersje są tworzone dla ST3, ale wersja dla ST2.1 jest też całkiem funkcjonalna.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#654 vortac

vortac
  • Użytkownik
  • 291 postów
  • SkądPruszków

Napisano 21 listopad 2011 - 22:07

Hmmm, co do braku nawigacji w 800.
Tworzę trasy używając tylko bikemap.net.
Wysyłam jako .gpx.
Naciskam KURSY >> wybieram kurs >> zanim nacisnę JEDŹ klikam kluczyk i zmieniam "Szczegółowa nawigacja" na "włączony".
I działa.
Nie wiem czy to można zmienić gdzieś w ustawieniach systemowych? Bo za każdym razem muszę to zmieniać, domyślnie jest zawsze wyłączona.

#655 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 21 listopad 2011 - 22:41

Kombinowałem z tą szczegółową nawigacją i opcją "zawsze wyświetlaj mapę" i też eksportowałem z bikemap jako gpx. No i niestety, u mnie to nie działało. Ale, ale, ja eksportowałem przez Mapsource, a Ty chyba jakoś inaczej.

#656 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 listopad 2011 - 23:40

vortac Siemka, czy już wróciłeś z podróży?

outoftimeman, a dlaczego mając mapsource tworzysz trasy w bikemap? Tak z ciekawości pytam, bo jeśli masz identyczne mapy jak w Edku (a raczej tak) to wszystko działa łatwo i przyjemnie.

#657 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 22 listopad 2011 - 01:25

Bo kupiłem Garmina z mapą City Navigator na karcie pamięci w formacie .img i nie chciało mi się bawić w instalowanie jej w Mapsource. Jak się okazuje nie jest to takie proste i trzeba się bawić w rejestrze. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że kupując sprzęt za prawie 2000 z oryginalnym oprogramowaniem trzeba się tak namęczyć, żeby je zainstalować. Trochę to śmieszne i straszne. Póki co nie mam potrzeby korzystania z jakichś wyrafinowanychh map, wystarczają mi trasy tworzone w necie, albo kopiowane od znajomych. Ostrze sobie zęby na porządną mapę Polski ze szlakami, ale na razie nie chce mi się wydawać kolejnych kilkuset zł :lol:

No chyba, że jest jakiś prosty sposób na wrzucenie mapy w formacie .img do Mapsource?

#658 vortac

vortac
  • Użytkownik
  • 291 postów
  • SkądPruszków

Napisano 22 listopad 2011 - 08:38

Kombinowałem z tą szczegółową nawigacją i opcją "zawsze wyświetlaj mapę" i też eksportowałem z bikemap jako gpx. No i niestety, u mnie to nie działało. Ale, ale, ja eksportowałem przez Mapsource, a Ty chyba jakoś inaczej.

Po narysowaniu trasy w bikemam klikam na stronie "GPS export", wybieram .gpx i zapisuje w folderze w Garminie (teraz to ja pisze z pamieci, bo nie mam kabelka) GARMIN >> New Files (albo Routes czy jakos tak). Katalog ten jest zawsze pusty.

PS Tak, wrocilem. Zimno tu.

#659 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 listopad 2011 - 11:39

Bo kupiłem Garmina z mapą City Navigator na karcie pamięci w formacie .img i nie chciało mi się bawić w instalowanie jej w Mapsource.

No tak -to wiele wyjaśnia ;-) .

No chyba, że jest jakiś prosty sposób na wrzucenie mapy w formacie .img do Mapsource?

Jest:
1. GMapTool(do konwersji img->mapsource)
oraz
2. MapsetToolkit (do instalacji map bez grzebania w rejestrze).

A tu masz poradnik, jak to zgrabnie i prosto poskładać do kupy. . W razie czego - pomoc na priva..

GARMIN >> New Files (...). Katalog ten jest zawsze pusty.

Dokładnie tak. Edek po włączeniu sam sobie konwertuje na zrozumiały przez siebie format .fit i wrzuca go do Courses a gpx-a z NewFiles automatycznie kasuje.

PS Tak, wrocilem. Zimno tu.

Też marznę jak tylko wyjrzę przez okno... :mrgreen: Jest fajne last minute na Cyprze tydzień od 27 listopada za 999,- w 5* hotelu... Parę minut temu dzwonił kolega, który mieszka w Paphos - cieplutko...

#660 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 22 listopad 2011 - 12:42

Dzięki pafcio. Sprawdzę po pracy co i jak. Wczoraj się tym trochę bawiłem, też znalazłem jakieś aplikacje, ale nie hulały jak należy. Zastanawiam się czy to zgodne z licencją? :lol:

Vortac, pamiętałem że wrzucałeś to ręcznie, ale nie pamiętam do którego folderu. Warto przetestować bo większość ludzi jednak korzysta z bikemap.net więc chcąc ściągnąć czyjeś trasy zagląda się właśnie tam.

Jak tam forma po przerwie regeneracyjnej?



Dodaj odpowiedź