Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#9541 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 02 December 2020 - 12:05

Na razie opcja "Suggested workout" pojawiła się tylko w Edge 1030 Plus oraz nowych zegarkach.

 

Garminy (jak i większość innych urządzeń) są w stanie mieć uruchomioną jedną nawigację, więc jeżeli chcesz odbić z kursu (a kursy to też nawigacja, choć niekoniecznie - możesz wyświetlić statyczny kurs na mapie) na kawę to Garmin na nowo przeliczy trasę do kawy a następnie musisz wrócić na trasę. I tutaj w sumie sposób w jaki tworzysz kursy może pomóc, bo można oczywiście ręcznie do niego dojechać albo można do jednego z zapisanych punktów, z których składa się kurs. Gdy wracasz na kurs Garmin zapyta czy ma Cię poprowadzić do początku, wtedy wybierz "Nie". Przeliczy kurs i nałoży go na mapę. Dlatego wygodniej jest pewnie mieć listę zapisanych punktów lub po prostu na mapie (w trybie przeglądania mapy) zaznaczyć wybrane miejsce na trasie kursu i przeliczyć nawigację do tego punktu.

 

Nie wiem czy jasno to napisałem, może ktoś opisze to bardziej przystępnie :P.



#9542 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 02 December 2020 - 12:57

Żeby móc nawigować do innego miejsca to muszę zatrzymać nagrywanie. W trakcie nawigacji jak anuluję nawigowanie to mam tylko możliwość uruchomienia nawigacji z listy zdefiniowanych tras.

Co robić w przypadku jak jadę zdefiniowanym kursem i po drodze zapragnę wpaść na najbliższą stację na kawę i hotdoga tak aby nie przerywać rejestracji?

 

Edit:

Jeszcze jedno, czy da się wyłączyć wyświetlanie na mapie segmentów ale tak aby funkcja live segments i tak działała?



#9543 maniol12

maniol12
  • Użytkownik
  • 13 posts

Posted 02 December 2020 - 13:02

Żeby móc nawigować do innego miejsca to muszę zatrzymać nagrywanie. W trakcie nawigacji jak anuluję nawigowanie to mam tylko możliwość uruchomienia nawigacji z listy zdefiniowanych tras.
Co robić w przypadku jak jadę zdefiniowanym kursem i po drodze zapragnę wpaść na najbliższą stację na kawę i hotdoga tak aby nie przerywać rejestracji?

Przeczytać instrukcję!
Przecież jak klikniesz w "nawigacja" to masz milion rzeczy do wyboru. Wybierz z mapy, zapisane pozycje, POI, szukaj (tutaj wpisujesz adres) i inne, piszę z pamięci więc może to być lekko inaczej nazwane.

Teraz jak jedziesz sobie w trasę.
Klikasz - zakończ kurs. To ci nie przerywa treningu. Trening kończysz fizycznym guzikiem na dole.
Tak więc zakończ kurs - nawigacja - i tutaj już sobie wybierasz czy to wcześniej zdefiniowane punkty, czy pokazujesz na mapie itp

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#9544 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 02 December 2020 - 13:23

No, nie wiedziałem, że da się przejść do głównego ekranu bez zatrzymania rejestracji. Po twoim wpisie zacząłem kombinować i udało się to zrobić przez podwójne tapnięcie na wyświetlacz. Jakoś nie widziałem tego w instrukcji.



#9545 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 02 December 2020 - 13:34

Dokładnie tak, gdy na ekranie jazdy dotkniesz raz ekranu masz też ikonkę domku, ona wraca na pulpit.



#9546 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 December 2020 - 13:39

Hehe... A jeszcze jest możliwość wyboru z widżetu "akcji" (czy jak to tam zwał) przerwania nawigacji, wyboru kursu, treningu, kalibracji miernika mocy, uruchomienia/przerwania Live Track...  


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9547 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 02 December 2020 - 13:49

Natomiast to prawda, że Edge niestety nie ma de facto funkcji powrotu na kurs, tj. samoczynnego przeliczenia nawigacji do najbliższego punktu/fragmentu kursu i kontynuowania nawigacji już po kursie. Trochę szkoda, bo w przypadku początku kursu (i nawigowania do początku) można. Z drugiej strony to tylko kilka kliknięć więcej (ot np. wybranie punktu na trasie, włączenie nawigacji a po dojechaniu przywrócenie kursu) i jeżeli po kawę nie oddaliliśmy się daleko to można sobie ponawigować swoją głową a jeżeli daleko... to pewnie i tak niekoniecznie będziemy wracali w to samo miejsce, gdzie rozpoczęliśmy nasz "off-course" tylko może wrócimy na kurs inną trasą lub kompletnie zmienimy zdanie odnośnie sposobu na dojechanie do następnego większego planowanego punktu.



#9548 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 December 2020 - 13:56

To wprowadzili w 1030 Plus. 

Jeśli zboczysz z kursu, ostrzeże Cię zwykle w ciągu 3-5 sekund:
No i jeszcze opcja pauzowania kursu.
9184_thumb.png
ale i otrzymasz trzy nowe opcje zmiany trasy po wciśnięciu Re-route:
 
a ) Dołącz ponownie w miejscu, w którym zszedłeś z kursu
b ) Przejdź do następnego logicznego punktu, aby ponownie dołączyć do kursu
c ) Przejedź w poprzek trasy 
 
1189_thumb.png1194_thumb.png1203_thumb.png
 
 
Raczej w/w nie trafią do modeli bez "plus" a szkoda...
 
Z drugiej strony można wyłączyć opcję autoprzeliczania powrotu na kurs i pyskowania, że z kursu zjechałeś, zajechać na kawkę parę km w bok, włączyć przeliczanie i grzecznie poprowadzi na kurs od punktu aktualnego pobytu.
 
Ale jeśli chodzi o dołożenie dojazdu do jakiegoś miejsca np. POI czy wskazanego na mapie, to przecież po wybraniu tego punktu Edge pyta się, czy wyznaczyć nową trasę, czy dodać do bieżącej.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9549 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 02 December 2020 - 14:25

Da się wyłączyć wyświetlanie na mapie segmentów tak, żeby obsługa segmentów nadal działała? Na takim małym ekraniku to one trochę śmiecą w widoku przy większym oddaleniu.



#9550 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 02 December 2020 - 14:36

Ale jeśli chodzi o dołożenie dojazdu do jakiegoś miejsca np. POI czy wskazanego na mapie, to przecież po wybraniu tego punktu Edge pyta się, czy wyznaczyć nową trasę, czy dodać do bieżącej.

Niestety niezupełnie. Edge 830 informuje, że to miejsce (np. wybrany POI z listy) zastąpi bieżącą trasę.

Wygląda to tak:

 

L3FdEOq.png

 

Jak widać 1030 ma jednak i w nawigacji nieco więcej funkcji :(. Chyba, że klikam coś nie tak, jeszcze nadal 830 jest dla mnie nowy po przesiadce z 530.



#9551 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 December 2020 - 14:41

A, to może mi się z Nuvi pomyliło ;) - ale sprawdzę jeszcze w domciu...

 

Co do widoczności segmentów, o ile dobrze pamiętam i się nie mylę ;) to raczej nie można wyłączyć ich widoczności. Niestety. Założenie jest takie, że możesz włączyć/wyłączyć określone segmenty, żeby mieć je tak na mapie (np. żeby łatwiej było do nich dojechać), a jeśli jakiś aktualnie nie potrzebujesz, to je po prostu wyłączasz i znikają z mapy. Jednak większość ludków najchętniej wrzuciłaby wszystkie segmenty z okolicy, drugie tyle z miejsc odwiedzanych czasami, a jeszcze trochę doszłoby z incydentalnych odwiedzin i najlepiej, żeby wszystkie były dostępne zawsze, bo przecież może kiedyś ktoś będzie w ich okolicy przejeżdżał. No i w efekcie kończy się to zapaćkaną mapką z widocznymi głównie segmentami. 

Fakt, zdarzają się jazdy, gdzie dobry wynik na danym segmencie zaliczył się przypadkiem i komunikat o jeździe po segmencie zmobilizowała do mocniejszej jazdy, ale na ogół mocniej segmenty zaliczane są z wcześniejszym planowaniem. W tym przypadku po prostu włącza się dany segment przed zbliżeniem do niego (czy w ogóle na początku trasy).

 

Pomimo powyższego też uważam, że opcja on/off samej widoczności na mapie, a nie tylko całego segmentu powinna być możliwa, w przypadku aktywnego segmentu (i ukrytej widoczności) powinien być widoczny na mapie w przypadku zbliżania się do niego. I prawie wszyscy byliby szczęśliwi ;).

 

Zresztą podobną funkcję można zauważyć w kursach - mogą być wyświetlane na mapie bez konieczności aktywacji i nawigacji danym kursem. Funkcja jak dla mnie bardzo przydatna do wzbogacenia map o topografię szlaków czy ścieżek rowerowych np. singli. Pobieram z Trialforks kurs singla, wybieram kolor obowiązujący na szlaku i ustawiam opcję stałej widoczności. Po pobraniu całego interesującego mnie obszaru i odpowiednim ubarwieniu kursów, mam (dowolną) mapę wzbogaconą o szlaki/single, na dodatek mogę w każdej chwili wybrać jazdę po danym kursie. Przydatny bike hack ;)


  • maniol12 likes this

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9552 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 02 December 2020 - 15:08

Ok, z tymi segmentami na mapie nie ma tragedii. Trochę pomyślałem i poklikałem i wychodzi mi, że jak jedziemy wycieczkowo to nie będziemy się pałować na napotkanych segmentach. Wystarczy zatem albo w profilu wyłączyć opcję segmenty albo po prostu stworzyć nowy profil wycieczkowy i je wyłączyć. Ja zostaję przy takiej opcji.


  • Prozor and artho like this

#9553 TomekAtomek

TomekAtomek
  • Użytkownik
  • 8 posts

Posted 03 December 2020 - 06:07

Cześć mam problem lub po prostu nie ogarniam bo jestem zielony..
Zakupiłem edga 530 i przy konfiguracji jak i później nie widzi mi sieci WiFi. Dodam, że żadnej nie widz.W routerze upc zmieniłem ustawienia na 2,4ghz,niski kanał bo tak się na czytałem w internecie że to ma pomóc, jednak i to nie zadziałało. Czy macie jakiś pomysł co bym mógł zrobić? Przy konfiguracji próbowałem przez program garmin Express ale też nie widzi. Z góry dziękuję za pomoc
  • TomekAtomek likes this

#9554 TomekAtomek

TomekAtomek
  • Użytkownik
  • 8 posts

Posted 03 December 2020 - 07:31

Edit. Widzi WiFi np.w pracy;)

#9555 steve69

steve69
  • Użytkownik
  • 30 posts

Posted 03 December 2020 - 07:36

Czy na swoim routerze WiFi w domu masz włączone rozgłaszanie SSID?

 



#9556 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 03 December 2020 - 08:07

Skonfiguruj WiFi z poziomu PC (Express) lub mobilnego Connecta.

Kanał nie ma znaczenia, o ile nie będzie to tylko i wyłącznie sieć 5GHz, za to brak rozgłaszania SSID znacznie ma, bo urządzenie (jak każde) nie zobaczy sieci. Ominięcie tego oczywiście jest możliwe, poprzez express/connect, zresztą tak nawet łatwiej wprowadzić sieć do urządzenia. Czasami to jedyny sposób na wprowadzenie znaków nie występujących w zestawie znaków do wprowadzenia danego języka, np. w F6 musiałem wprowadzić znaki np. "V", a tego w j. polskim nie ma, albo przełączyć język na angielski i ponowić konfigurację, albo wprowadzić konfigurację z aplikacji. Ten problem w Edge jakiś czas temu został rozwiązany, w Fenixach jak widać w dalszym ciągu istnieje. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9557 TomekAtomek

TomekAtomek
  • Użytkownik
  • 8 posts

Posted 03 December 2020 - 09:20

Jak dobrze pamiętam to mam, ale po powrocie z pracy sprawdzę. Ustawiłem tylko moc na 2,4ghz wyłączając 5ghz. Też miałem problem z V gdyż moje hasło zawierało te literę,ale tu po prostu zmieniłem hasło WiFi. Dam znać czy na pewno Rozglaszanie SSID mam włączone.

#9558 TomekAtomek

TomekAtomek
  • Użytkownik
  • 8 posts

Posted 03 December 2020 - 09:20

Jak dobrze pamiętam to mam, ale po powrocie z pracy sprawdzę. Ustawiłem tylko moc na 2,4ghz wyłączając 5ghz. Też miałem problem z V gdyż moje hasło zawierało te literę,ale tu po prostu zmieniłem hasło WiFi. Dam znać czy na pewno Rozglaszanie SSID mam włączone.

#9559 Wojtek K.O.M.

Wojtek K.O.M.
  • Użytkownik
  • 187 posts
  • Skądśląsk

Posted 03 December 2020 - 09:53

Jak dobrze pamiętam to mam, ale po powrocie z pracy sprawdzę. Ustawiłem tylko moc na 2,4ghz wyłączając 5ghz. Też miałem problem z V gdyż moje hasło zawierało te literę,ale tu po prostu zmieniłem hasło WiFi. Dam znać czy na pewno Rozglaszanie SSID mam włączone.

Też miałem problemy z podłączeniem z siecią domową WiFi. Po kilkunastu próbach udało mi się dojść do tego co blokowało mi dostęp E1030 do routera. Otóż w moim przypadku był to sposób szyfrowania, który musi być ustawiony na WPA2-PSK. Wszystkie inne sposoby (WPA/WPA2) uniemożliwiały połączenie się E1030.


:) 


#9560 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 03 December 2020 - 10:14

Ustawiłem tylko moc na 2,4ghz wyłączając 5ghz

To nie jest moc tylko częstotliwość, od frequency :P. W GHz. Moc jest dobierana przez urządzenie samodzielnie w zakresie normowanym odgórnie dla darmowych pasm wykorzystywanych przez routery WiFi, urządzenia Bluetooth czy wszelkie inne urządzenia bezprzewodowe korzystające ze swoich protokołów w obrębie tych darmowych (nielicencjonowanych) pasm, jak np. tanie myszki bezprzewodowe (te sprzedawane ze stick-iem - odbiornikiem radiowym) itd. Tak czy tak moc zwykle na antenie (nieraz osobno odbiorczej osobno nadawczej) często nie jest wprost podawana (wprost czyli w Watach) co w głośności, czyli decybelach, dB.





Reply to this topic