Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#9661 FigoiFago

FigoiFago
  • Użytkownik
  • 137 posts

Posted 05 January 2021 - 12:39

Ja będę sprawdzał, ale na koniec stycznia po zakończeniu planu treningowego.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

#9662 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 05 January 2021 - 12:54

Chyba jak większość z nas pamięta, że jako test FTP był właśnie klasyczny 20 minutowy. I często kończył się wynikiem negatywnym, to chyba nikt do niego nie wracał, bo po co, jak można zrobić normalny test lub rampowy (ale rampa u mnie zdecydowanie zawyża, po rampie garmin podpowiadał mi o jakieś 10W niżej i miało to większy sens). Musiałbym rzucić okiem na log zmian firmware... Ale jak patrzę na w/w link z forum garmina to ponad rok temu?

 

Najciekawsze, że ten "nieudany" test właściwie był testem udanym, tylko komunikat był do bani, bo po zakończeniu z komunikatem o "nieudanym" teście Edge proponował zmienioną wartość FTP. Tyle tylko, że jest (był?) to komunikat o zakończeniu testu przed całkowitym przejściem wszystkich kroków w testowym treningu.  

 

Jak już napisałem wcześniej, algorytm Firsbeat sam wykrywa na podstawie tętna (właściwie HRV), stąd jeśli parametry wejściowe dla algorytmu będą wskazywać, że nie ma już potrzeby prowadzenia dalej testu, to algorytm powinien test zakończyć. Być może wtedy wystąpi komunikat o "nieudanym" teście FTP? Faktycznie trzeba to sprawdzić, z czystej ciekawości ;)

 

Cytując speca z Firstbeat: analiza Firstbeat dotyczy kombinacji częstości akcji serca, zmienności tętna i częstości oddechów pochodzących z HRV. 
 
Kiedy jest wystarczająco dużo dobrych danych z kluczowych poziomów intensywności powyżej i poniżej twojego progu, można zidentyfikować zjawisko w danych, które dobrze odnosi się do progu ćwiczącego. Wtedy wystarczy po prostu określić tempo (bieganie) lub waty (jazda na rowerze), które pasują do tego poziomu intensywności. 
 
Na marginesie - częstotliwość oddechu też jest brana z HRV.

 

W Zwift zakończenie testu ramp jest proste - wyżej nie ciągniesz, odpadasz. Tu podobnie, ale na podstawie monitorowania HRV, stąd niezbędny jest nie tylko miernik mocy, ale również porządny pomiar tętna (nie zegarek na łapce, bo te odczyty tętna to do tętna z opaski mają daleko...).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9663 Ulepekin

Ulepekin
  • Użytkownik
  • 289 posts
  • SkądMeseritz

Posted 05 January 2021 - 13:34

Coś z tymi oryginalnymi paskami Garmina jest nie tak, też mi podrażniło skórę, co najdziwniejsze mam jeszcze kilka zegarków firmy Polar i żadnych takich problemów nigdy nie miałem.
Po kilku godzinach z zegarkiem na ręku zaczyna się swędzenie, ale gdy przetrę pasek wilgotną szmatką to przechodzi. 
 


#9664 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 05 January 2021 - 13:45

Moja dziewczyna ma właśnie Polara i też cały czas skóra podrażniona. 

Prozor, skąd zamawiałeś ten do Garniaka? 



#9665 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 05 January 2021 - 13:58

Podejrzewam, że chodzi o działanie potu gromadzącego się pomiędzy paskiem, a skórą. Stąd chciałem sprawdzić jaki efekt będzie przy paskach skórzanych, niby chińskie mogą być loterią, ale od razu wydawać stówę euro na oryginalny garminowski pasek skórzany... Drobna przesada. Z tego co widzę, ten "oryginalny"

cf-lg-7688e440-2025-46bf-a6da-03ad266b1e

wygląda identycznie jak mój, nawet te "ozdobne" nitki ma, no może poza napisem "oryginalna skóra z italiańca" (czy z italii ;)) i zapięcie QR nieco inne (ale akurat ono skóry nie dotyka po zapięciu paska). 

Link do  zamówienia  podawałem już w poprzednim poście, ale na test jak się to nosi to musicie poczekać parę dni ;)


  • Bzyk likes this

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9666 diadus

diadus
  • Użytkownik
  • 8 posts

Posted 05 January 2021 - 16:20

Niestety muszę jeszcze dopytać w temacie ramptestu ftp garmina 830 bo się pogubiłem.

Czy test działa dobrze i sam się przerwie gdy już "nie uciągnę"?

Czy można zakładać mniejsze obciążenia?

Jak wprowadzić niższy poziom ftp do testu? Mnie się to nie udało.

Czy nadal czegoś nie rozumiem? 

 



#9667 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 05 January 2021 - 17:13

Generalnie ramp testy wszelakie to testy, których z założenia powinno się NIE ukończyć. W trakcie trwania testu powinieneś dotrzeć do punktu, gdzie nie masz siły i przestajesz pedałować obwicie zipiąc ;). I ten punkt, wyznaczony tylko i wyłącznie przez Ciebie - po prostu nie możesz dalej, nie masz już siły aby obrócić korbą raz jeszcze z zadanym obciążeniem to właśnie Twój punkt końca. Na bazie tego co zrobiłeś do tej pory, Twojego HRV, Twojego tętna wyliczane jest nowe FTP.

 



#9668 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 05 January 2021 - 20:35

Sprawdziłem i ustawienie nowych kroków jak najbardziej jest możliwe, ale nie poprzez wpis nowego FTP w urządzeniu, tylko w connect, a następnie po synchronizacji jest w urządzeniu to FTP wpisane w Connect i nowe poziomy testu FTP również będą wyznaczone.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9669 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1,105 posts
  • Skądwe mnie tyle piękna

Posted 05 January 2021 - 22:02

@Prozor ten pasek co wrzuciłeś zdjęcie to jest light brown czy brown ?


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#9670 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2,297 posts
  • SkądGdańsk

Posted 05 January 2021 - 22:25

Sprawdziłem i ustawienie nowych kroków jak najbardziej jest możliwe, ale nie poprzez wpis nowego FTP w urządzeniu, tylko w connect, a następnie po synchronizacji jest w urządzeniu to FTP wpisane w Connect i nowe poziomy testu FTP również będą wyznaczone.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

 

W jaki sposób ustawia się FTP w Connect? Nie potrafię tego znaleźć.

 

PS. Ten podpis z tapatalka da się bez problemu wyłączyć.



#9671 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1,105 posts
  • Skądwe mnie tyle piękna

Posted 05 January 2021 - 22:31

Hamburger->Urządzenia garmin->NazwaUrzadzenia->Ustawienia użytkownika->Strefy mocy


  • sirkozi likes this
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#9672 nonamed

nonamed
  • Użytkownik
  • 224 posts

Posted 05 January 2021 - 23:54

Czy udało Wam się bez problemu zaktualizować mapy 2020.20?

 

Podczas próby instalacji mam po chwili błąd.... Pomysł co może być nie tak? Urządzenie Edge830

obraz.png



#9673 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 06 January 2021 - 00:32

Czy udało Wam się bez problemu zaktualizować mapy 2020.20?

 

Podczas próby instalacji mam po chwili błąd.... Pomysł co może być nie tak? Urządzenie Edge830

U mnie bez problemu.



#9674 MarcoPe

MarcoPe
  • Użytkownik
  • 76 posts
  • SkądWrocław

Posted 06 January 2021 - 01:05

Mam takie luźne dywagacje odnośnie cen paska Garmina HRM Dual. Czujnik z tego co pamiętam miał premierę w 2019 roku, kupowałem go równo rok temu za 215 zł w jednym ze sklepów internetowych, dziś po dwóch latach od premiery, a równy rok po moim zakupie ciężko znaleźć ten pasek w cenie poniżej 299 zł, a najlepsze są niektóre autoryzowane salony Garmina, proponujące rabat  w wysokości 2%...

Jedynie na Amazon.de jest za około 265 zł aktualnie.



#9675 Cysiek

Cysiek
  • Użytkownik
  • 29 posts

Posted 06 January 2021 - 01:25

Jest covid jest popyt, są braki magazynowe i są doooopne ceny. Przykład przewodów hydraulicznych Shimano do szosy - norma ok. 90zł a że w necie pusto to "ino" jeden "chop" ma za jedyne 160zł 🤯

#9676 Cysiek

Cysiek
  • Użytkownik
  • 29 posts

Posted 06 January 2021 - 01:29

Czy ktoś z posiadaczy Edge 1030+ również odnotował, że jasność wyświetlacza ustawiona na auto jest zbyt mała? W 1030 i 830 było ok. Sposób na reset urządzenia z wcześniejszych postów nie działa. Pozostał tylko twardy reset, którego po prostu nie chce mi się robić.
Podpowiecie gdzie i jak zgłaszać swoje sugestie do programistów Garmina?

#9677 szymony

szymony
  • Użytkownik
  • 120 posts

Posted 06 January 2021 - 03:03

Czy udało Wam się bez problemu zaktualizować mapy 2020.20?

Podczas próby instalacji mam po chwili błąd.... Pomysł co może być nie tak? Urządzenie Edge830
obraz.png

Sprawdź wolne miejsce na dysku systemowym.

#9678 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 06 January 2021 - 05:18

Mam takie luźne dywagacje odnośnie cen paska Garmina HRM Dual. Czujnik z tego co pamiętam miał premierę w 2019 roku, kupowałem go równo rok temu za 215 zł w jednym ze sklepów internetowych, dziś po dwóch latach od premiery, a równy rok po moim zakupie ciężko znaleźć ten pasek w cenie poniżej 299 zł, a najlepsze są niektóre autoryzowane salony Garmina, proponujące rabat w wysokości 2%...
Jedynie na Amazon.de jest za około 265 zł aktualnie.


Kurs EUR jest bardzo niekorzystny. I ceny wielu rzeczy są sporo wyższe względem tych sprzed pół roku.

#9679 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2,297 posts
  • SkądGdańsk

Posted 06 January 2021 - 10:03

Hamburger->Urządzenia garmin->NazwaUrzadzenia->Ustawienia użytkownika->Strefy mocy

 

Dzięki. U mnie tam się nic nie pokazuje, czarny ekran. ;) Po jeździe wygląda na to, że zaciągnął zmienione FTP z Garmina, więc chyba nie jest mi to na szczęście potrzebne. Strefy tętna się poprawnie ładują.



#9680 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 06 January 2021 - 10:49

 

No i teraz wszystko jasne. Wygląda na to, że test garmina na urządzenia x30 od dłuższego czasu jest specyficznym testem rampowym:

Rozgrzewka do wciśnięcia lap
1. interwał 4 minuty: 87 - 95% FTP
2. interwał 4 minuty: 97 - 105% FTP
3. interwał 4 minuty: 107 - 115% FTP
4. interwał 4 minuty: 117 - 125% FTP
5. Interwał 3 minuty: 126 - 134% FTP
schłodzenie 2 minuty
 
*poprawiłem %FTP, poprzednie były zawyżone, ale i tak muszę sprawdzić w moim 1030.

Ok, musiałem zbadać temat ;). U mnie to wyglądało tak, porozgrzewałem się kilka minut, kliknąłem Lap, podziałałem pierwszy interwał (ERG strasznie skakało - coś co w Zwiftcie nie występuje), podziałałem drugi interwał (tu już ERG wróciło do normy), dociągnąłem trzeci interwał do końca i "Workout Ended". Więc Garmin chyba wykrywa kiedy mu już wystarczy danych.





Reply to this topic