Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#9821 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 18 February 2021 - 15:14

Zainstaluj sobie pole Power Slider i HR z wykresem i wrzuć je na 2 duże pola i będziesz miał ładnie zagospodarowany ekran i dodatkowo fajne wykresy/wskazania ze strefami w czasie jazdy. 



#9822 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 18 February 2021 - 19:46

W zasadzie możesz sobie dowolnie projektować ekrany, jest całkiem fajne pole w Connect IQ do tego, chyba z podglądem pod konkretne urządzenie na komputerze (gdzie projektujesz panel danych). Nazwy nie pamiętam, na pewno Prozor będzie wiedział. To pole po prostu ustawiasz w trybie pełnoekranowym, a w ustawieniach pola (można mieć kilka kolejnych osobno konfigurowanych) wklejasz kod przygotowany w designerze zawierający ustawienia.

 

Testowałem było super, co prawda wymaga nieco zabawy w dostosowanie ale efekty mogą być niesamowite. Natomiast minus był taki, że niektóre czcionki były jakby inaczej przeskalowane w podglądzie na komputerze i gdy już się napracowałem na komputerze a później się okazało, że musiałem wszystko poprawiać to mi ręce ODpadły i zniechęcony odinstalowałem. Natomiast o ile się nie mylę dotyczyło to jednej wybranej akurat przeze mnie czcionki, więc dla chętnych nadal będzie to świetne narzędzie.

 

EDIT: no dokładnie chodziło mi o to co poniżej Prozor wkleił czyli HMs DIY :)


  • nyto123 likes this

#9823 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 18 February 2021 - 20:24

Jak wyglada kwestia personalizacji okien w 1030?

 

Do tej pory w innych urzadzeniach Garmin moglem okna ustawiac jak chce (przy zalozeniu, ze tyle wchodzilo).

 

Chciałem ustawic 8, po 4 w kolumnie , a nie ma takiej opcji. Jedyna mozliwosc to jak ponizej. Troche bez sensu, bo wolalbym je miec mniejsze a jeden pod drugim.

W kolumnie sie da, ale po 5 (lacznie 10).

 

Patrzylem w IQ ale tam glownie jakies pierdoly np graficzne wykresy

 

 

G4wOmU2.jpg

 

Nie ustawisz 2 kolumn po 4 wiersze, bo wysokość pola byłaby rozciągnięta, a tak się nie da. Stąd w przypadku 8 pól sensowne jest tylko to co widać powyżej.

 

Można to ograniczenie obejść projektując własne pole z danymi. Pole dostępne tutaj: https://apps.garmin....d6-3de66dcc8233co i jak robić na forum garmina:  https://forums.garmi...277/hms-diy-1-6

Instrukcja: http://public.statte...IY_GUIDANCE.pdf

Możliwości potężne, choć trochę trzeba się pobawić...

 

I fakt, dobrze mieć na tych dwóch szerokich pola typu Power Slider, poniżej pole tętna Heart Rate Zones Chart. To drugie jak dla mnie jest najlepiej zrobionym polem do HR. Pole mocy tego samego autora niestety nie jest tak użyteczne (brak pobierania aktualnego FTP).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9824 Wojtek K.O.M.

Wojtek K.O.M.
  • Użytkownik
  • 187 posts
  • Skądśląsk

Posted 19 February 2021 - 12:32

Zastanawiam się nad pewnym zagadnieniem, którego nie jestem w stanie sprawdzić z uwagi na to że posiadam Fenix 5S a ten nie ma pewnej funkcji. Otóż moja ciekawość to czy zegarek np. Fenix 6..., który posiada funkcję pomiaru saturacji może te odczyty wartości transmitować do pola danych w Edge 1030 tak jak to ma miejsce z pomiarem tętna przez zegarek oraz później taki wykres można by odczytać w CG?

 


:) 


#9825 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 19 February 2021 - 12:43

Aby mieć na Edge tętno z zegarka musisz włączyć transmitowanie tętna. W opcjach Fenixa 6 jest Transmituj saturację? Trzeba sprawdzić w instrukcji, ale nie sądzę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9826 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 19 February 2021 - 13:25

który posiada funkcję pomiaru saturacji może te odczyty wartości transmitować do pola danych w Edge 1030 tak jak to ma miejsce z pomiarem tętna przez zegarek oraz później taki wykres można by odczytać w CG?

Niespecjalnie, pomiar saturacji nie jest wartością przypisywaną do aktywności ale bardziej podobną do tętna spoczynkowego -> w zakładce Zdrowie masz wykresy, mogą być z całej doby. Poza tym pomiar saturacji wymaga nieruszania się przez kilkanaście sekund.



#9827 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 19 February 2021 - 13:57

W czasie aktywności pomiar ilości tlenu może być wykonywany jedynie dedykowanymi urządzeniami. I nie, nie są to proste urządzonka na palec, czy to co w Fenixie. Takim urządzeniem może być np. Humon Hex, dane z urządzenia mogą być pobierane również przez dedykowane pole IQC: https://apps.garmin....41-4152ab1b2ffe

 

Tyle tylko, że od 13 lutego 2020 wypadli z biznesu, podobnie jak wcześniej BSX. 

Pozostaje jeszcze pionier Moxy, ma dość dobre wsparcie w garminach (pola IQ). 

image_thumb32.png

czy przy interwałach:

image_thumb33.png

Jak widać oprócz SmO2 jest jeszcze tHb (całkowite stężenie hemoglobiny).

 

Cena jednak "nieco" bije po kieszeni: Moxy Outdoor Bundle €675,72 (i to w opcji jednego czujnika, są zestawy 3 czujnikowe: np. oba uda plus ramię za jedynie €2,012.29)  - pytaniem jest czy ma to sens...

 

 

Przy okazji - pełne zestawienie zmian i poprawek w Fenix6:

 
fenix 6X Pro
Ver. 15.20 - 02/18/2021
  • Added support for a new activity profile, 'Ultra Run', which allows for tracking rest periods during a running activity.
  • Added support for ClimbPro enhancements, which allows one to view descents and filter out flat sections during the course or route.
  • Added support for Applied Ballistics Multi-Link to allow for communication with an Applied Ballistics phone app.
  • Improved the accuracy and reliability of altitude data.
  • Made improvements for Explore Navigation Sync.
  • Made improvements for post activity sensor software updates.
  • Fixed an issue with bluetooth headset connectivity during activity.
  • Fixed an issue where incorrect stroke data was being reported for certain indoor activities after connecting to an indoor trainer.
  • Fixed an issue where the device may appear to be frozen while downloading messages from an inReach mini.
  • Fixed an issue where the device was not recovering as expected after being off-course during navigation.
  • Fixed an issue where the heart rate graph may intermittently display a flat line during an activity.
  • Fixed an issue where course elevation profile was lost when selecting to do course in reverse.
  • Fixed an issue where saving current location may use nearest road as saved position.
  • Fixed an issue where hotkeys stop working after accessing music volume page.
  • Fixed an issue with Intensity Factor not showing correct data.
  • Fixed an issue where Music widget glance may show invalid time remaining.
  • Fixed an issue where device may freeze on Garmin Pay screen.
  • Fixed an issue where sleep times may not match times reported in Garmin Connect.
  • Fixed an issue where average speed during a Surf activity may be higher than the max speed intermittently.
Nie widać wprowadzenia VO2max dla biegów przełajowych, no ale może po prostu jest to uwzględnione dla tego typu biegów. Profil Ultra Run wpadł mi po aktualizacji, ale nie sprawdzałem, czy śledzenie odpoczynków podczas aktywności da się włączyć też dla np. wędrówek. Miałoby to dla mnie spory sens ;)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9828 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 19 February 2021 - 14:29

Z tego co widzę to nie da się "Rest" ustawić dla innych aktywności i jest to nieco durne... chyba, że trzeba gdzieś głębiej pozmieniać ale w "aktywność Settings" mamy Lap+Rest/Rest/Lap dla Lap Key w przypadku Ultra Run a dla pozostałych aktywności nadal Lap Key to tylko switch on/off.

 

Podobnie z opcją "Record VO2Max", mozna ją wyłączyć w przypadku Ultra Run ale dla innych aktywności nie widziałem.



#9829 Wojtek K.O.M.

Wojtek K.O.M.
  • Użytkownik
  • 187 posts
  • Skądśląsk

Posted 19 February 2021 - 14:51

 

W czasie aktywności pomiar ilości tlenu może być wykonywany jedynie dedykowanymi urządzeniami. I nie, nie są to proste urządzonka na palec, czy to co w Fenixie. Takim urządzeniem może być np. Humon Hex, dane z urządzenia mogą być pobierane również przez dedykowane pole IQC: https://apps.garmin....41-4152ab1b2ffe...

 

Dzięki ale pomiaru ilości tlenu Humon nie robi. Humon wskazuje % ilość hemoglobiny a na wykresach w CG wartość procentową stężenia oraz stężenie w g/dl hemoglobiny a to nie to samo co saturacja. A tak nawiasem to mam Humon'a.

Attached Files


:) 


#9830 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 19 February 2021 - 21:51

A widzisz, nie zagłębiałem się w to aż tak ;) 

Czyli SmO2 mierzy Moxy. Ale używanie tego przez amatora raczej mija się z sensem. Ale oczywiście mogę się mylić ;)

 

 

Z tego co widzę to nie da się "Rest" ustawić dla innych aktywności i jest to nieco durne... chyba, że trzeba gdzieś głębiej pozmieniać ale w "aktywność Settings" mamy Lap+Rest/Rest/Lap dla Lap Key w przypadku Ultra Run a dla pozostałych aktywności nadal Lap Key to tylko switch on/off.

 

Podobnie z opcją "Record VO2Max", mozna ją wyłączyć w przypadku Ultra Run ale dla innych aktywności nie widziałem.

 

Może kiedyś wprowadzą. Dla ultra to dość potrzebna funkcja, żeby nie zaprzątać sobie głowy włączaniem i (ważniejsze) wyłączaniem pauzy. Niby autopauza jest, ale w niektórych przypadkach to nie to samo.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9831 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 posts
  • SkądWarszawa

Posted 21 February 2021 - 17:03

Tak chwalicie te Fenixy 6, że zaczyna mi on coraz poważniej drażnić umysł  :D

 

zastanawiam się nad 6 pro, a 6x pro czy między nimi jedyną różnicą jest wielkość wyświetlacza i pojemność baterii? 

 

i jak to jest z pomiarem tętna, ten nadgarstkowy jest miarodajny? Jakie są Wasze obserwacje? dopytuje bo głównie na tej funkcji mi zależy.



#9832 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 21 February 2021 - 17:23

W zasadzie jeszcze jedna mini różnica, tzn. do 8 pól danych na 6X oraz do 6 pól danych na 6S oraz 6. Pomiar jest w porządku, oczywiście pasek zawsze będzie dokładniejszy.

 

Możesz poczytać jeszcze u DCR-a recenzję:

https://www.dcrainma...ies-review.html

 

No i jeżeli nie potrzebujesz wbudowanych map a plastik w zegarku Ci nie przeszkadza to są też tańsze Forerunner 945 oraz Forerunner 745.



#9833 msstefan

msstefan
  • Użytkownik
  • 123 posts

Posted 21 February 2021 - 17:30

W zasadzie jeszcze jedna mini różnica, tzn. do 8 pól danych na 6X oraz do 6 pól danych na 6S oraz 6. Pomiar jest w porządku, oczywiście pasek zawsze będzie dokładniejszy.

Możesz poczytać jeszcze u DCR-a recenzję:
https://www.dcrainma...ies-review.html

No i jeżeli nie potrzebujesz wbudowanych map a plastik w zegarku Ci nie przeszkadza to są też tańsze Forerunner 945 oraz Forerunner 745.


745 nie ma map


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9834 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 21 February 2021 - 18:01

To przecież to właśnie napisałem :P. Z małą poprawką, bo w FR945 są a bodajże poprzednik FR935 nie miał. Po prostu jeżeli zegarek to tylko uzupełnienie roweru to niekoniecznie się przydadzą.

 

Z drugiej strony z mapami jest to zdecydowanie kompletne urządzenie. Jeżeli jakimś cudem rozładuję Edge-a a muszę już wyjść na rower to zamiast panikować z powerbankami po prostu montuję Fenixa w plastikową obudowę kompatybilną z mocowaniami Edge (wygląda to tak: https://trigar.pl/uc...y-garmin-fenix6). Wszystkie czujniki obsłuży, mapy wyświetli, co jedynie będzie mniejszy: po prostu plus minus wymiarów Edge 130. Ba, w Fenix-ie z mapami mamy też POI-e, więc de facto jest nawet lepszym urządzeniem nawigacyjnym niż tanie wersje Edge-ów. Kolejną zaletą jest teoretycznie dłuższy czas pracy na baterii od Edge-ów, nie testowałem ale standardowy profil "Bike" po załadowaniu do pełna przy moich ustawieniach Fenixa estymuje 56 godzin. Ten czas można oczywiście tak wydłużyć (znacznie) jak i skrócić w zależności od dobranych ustawień, a opcji jest wiele.



#9835 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 21 February 2021 - 18:12

Garmina czujnik tętna jest mocno słaby. Do Polara nie ma podjazdu niestety.
Przyznany w F5, a nie sądzę, żeby dużo się zmieniło w 6.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9836 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 21 February 2021 - 18:39

Optyczne nadgarstkowe nigdy nie będą zbyt dokładne. Przekonałem się już na treningach trenażerowych, niby tętno mi tam mało potrzebne, ale jeśli chłodzenie nie wyrabiało się, bo F6 nadaje tętno mijające się z rzeczywistym, to dość szybko wróciłem do paska.

Jeśli optyczny to zakładany na ramię, aczkolwiek w takim przypadku to i tak trzeba jakieś urządzenie nosić, więc raczej wolę opaskę na klatę.

Wyjątek - pływanie. Zwłaszcza basenowe. Tu paski zbyt wygodne nie są, stąd mile widziana możliwość odczytu pulsu przez zegarek. Nawet pulsu mniej więcej dokładnego. Generalnie wystarczy, bo i tak pływając raczej ciężko puls monitorować na bieżąco..,

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9837 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 21 February 2021 - 18:45

Pomijając interwały, bo tu jest trochę bezwładność, to Polar M430 i Ignite mają odchylenie od paska na klatkę 3-4 ud/min w ciągu całego treningu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • lukaszzsch likes this

#9838 Wojtek K.O.M.

Wojtek K.O.M.
  • Użytkownik
  • 187 posts
  • Skądśląsk

Posted 21 February 2021 - 21:25

Nawiązując do pomiarów tętna w jednym czasie z zegarka (F5S) i pasków(Run,HRM3, MiCoach, Kalenji) to nie zauważyłem odchyłek więcej niż ok. +/- 5-7 bpm dla jednych czy drugich urządzeń pomiarowych. Wg. mojej oceny zegarki Fenix (a przynajmniej F5S) nie mają odczytów, które znacząco różnią się od tych "paskowych".


:) 


#9839 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 21 February 2021 - 22:57

Rozumiem, że robiłeś nagrywanie dwóch sygnałów tętna z dwóch urządzeń i porównywałeś dane?

No może Twój F5S nie różni się odczytami od odczytów pakowych, ale inne i owszem. Zauważyć już można na rozgrzewce, gdzie tętno z nadgarstka ma sporą zwłokę nad rzeczywistą częstotliwością uderzeń serca. Zdarzają się problemy podczas interwałów, ale i od czasu do czasu ni z gruszki ni z pietruszki ot pokazuje głupoty... Nadaje to się do całodziennego monitoringu HR, ale nie do dokładnego monitoringu treningu. No chyba, że komuś nie zależy na dużej dokładności, to właściwie nie ma problemu. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9840 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1,224 posts

Posted 22 February 2021 - 06:45

Vivoactive 4 na trenażerze pokazuje takie bzdury, że spoglądanie na niego nie ma najmniejszego sensu.
Podczas biegania póki nie jest za zimno to działa całkiem nieźle.
Na rowerze na zewnątrz dopiero będę miał okazję sprawdzić.

Na pewno na trenażerze w żadnym wypadku nie wygląda to tak, jak w temacie DCR. Tu nie chodzi o jakieś odchyłki, po prostu tętno żyje własnym życiem, zaniżane o 30-50 bpm. ;)



Reply to this topic