Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#4201 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 26 lipiec 2016 - 15:33

Ale to niczego nie dowodzi - równie dobrze mogą to być dane z GPS (prawdopodobnie są, te linie na wykresie są zbyt proste). Bez źródłowego pliku niewiele wymyślisz

 

Porównaj z tym - https://www.strava.c...ities/646663607- ta sama trasa, też barometryczny czujnik, zupełnie inny profil.



#4202 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 26 lipiec 2016 - 15:35

 

 

Porównaj z tym - https://www.strava.c...ities/646663607- ta sama trasa, też barometryczny czujnik, zupełnie inny profil.

No właśnie porównałem, dlatego ciekawi mnie skąd takie różnice. Niby to samo urządzenie, pewnie ta sama metoda pomiaru, a wyniki całkiem inne. 

 

A tutaj też ta sama trasa, tylko trzeciej zawodniczki: https://www.strava.c...ities/648530304i znów całkiem inne dane


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#4203 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 26 lipiec 2016 - 15:45

Haligówka, myślę, że w poprzednich postach całkiem niedawno było to dość dokładnie napisane. Na pomiary z barometru w swoim 520 nie mogę narzekać. Porównując pomiar do m450 różnica ok. 10m przewyższeń także bardzo dobry wynik.

 

Co do 520 i stages to jest jeden wątek https://forums.garmi...ed-to-Stages-PMaczkolwiek wynika, że jedna osoba ma taki problem. No ale z gps'em w 520 też prawie nikt nie ma problemu, a u mnie 3 egzemplarz już. 

 

Jazda po kursie w 520 to lipa jeśli chodzi o te wskazania kiedy skręcić (ta część co bazuje na zakrętach na drodze). Za wolno reaguje w mieście gdzie są często gęsto skręty i przestrzelisz zjazd/skrzyżowanie. Nie zależy to od mapy, działa tak samo na bazowej, osm czy ump. Trzeba wrzucać track z course-pointami by to miało ręce i nogi lub samemu nawigować spoglądając na ślad widoczny na mapie. 

 

Sam się zastanawiam czy nie sprzedać 520 i dopłacić do 820 dla map i liczyć, że będzie szybciej aktualizował pozycję na mapie do nawigacji.

 

Edit: a tu ten sam TdP kobiet z edge 520 - dla mnie całkiem ok pomiar wysokości

https://www.strava.c...ities/646663607

 

Edit: w komentarzu opisane: Rain, cold and a hard lap - także niedziwne że w takich warunkach 500/810 mógł sobie nie poradzić, za to kolejny plus że barometr w 520 w takich warunkach sobie poradził :-)


  • haligówka lubi to

#4204 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 26 lipiec 2016 - 15:51

Idealnej nawigacji mi nie potrzeba, zwłaszcza po mieście. Głównie myślę tutaj o ogólnym zarysem trasy, żeby się nie zgubić gdzieś na przykład w górach czy za granicą. Więc rozumiem, że z tym 520 nie ma problemu? :) 

 

Zauważyłem też w sumie, że 520 to chyba jest jedna z lepszych wersji Garmina w stosunku cena/jakość, więc w sumie coraz bardziej sie do niej skłaniam.

 

PS. Jak byś sprzedawał 520 to daj znać :D

 

 


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#4205 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 lipiec 2016 - 15:59

Oj, już się rozpisaliście...

Wyglądać to sobie może. Nie wysilałeś się i nie przeczytałeś pewno... W skrócie: normalnych warunkach atmosferycznych dokładność wysokościomierza barometrycznego jest o wiele większa niż bazującego na odczycie wysokości z gps (niedokładności odczytów od 20 do 100m w zależności od położenia geograficznego), duże wahania tylko w przypadku nagłej zmiany pogody np. burza. Wtedy zawsze można skorygować w serwisie connect, czy strava (choć dokładność map DEM może być niższa niż z altimetru - dlaczego, zostało to wcześniej wyjaśnione).

 

Ale dziurkę od pomiaru ciśnienia to e520 ma parszywie położoną, potrafi się wodą zapchać i wtedy wysokość raczej się nie zmienia. (tylko na ekranie)

 

Oprócz garminów mógłbyś zastanowić się nad  Wahoo ELEMNT

elemnt06-1458236431007-r9uplecnqfd-960-5

Choć w PL chyba w sprzedaży bezpośredniej nie ma, trzeba ściągać - cenowo €330, czyli porównywalnie, dość klockowaty, ale ma całkiem ciekawe możliwości, również nawigacyjne.

 

Wracając do "nawigacji" edge 520 - ja często rysuję kurs, ale tylko włączam wyświetlanie go na mapie. Przy dojeździe do jakiegoś miasta, gdzie potrzebowałbym pomocy nawigacyjnej, po prostu przybliżam widok mapy do takiej skali, żebym nie miał wątpliwości gdzie jechać (kurs jest wyraźnie innym kolorem zaznaczony na mapie), później oddalam (na ogół 3km). Sprawdza się to znakomicie, nie musi mi pikać przed zakrętem, tym bardziej, że żeby pikał przed zakrętem to trzeba byłoby wstawiać punkty nawigacyjne tak ok. 50 m przed skrzyżowaniem. 

Modele "mapowe" mają mocniejsze procesorki i tam takiego opóźnienia nie ma.


  • haligówka lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4206 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 26 lipiec 2016 - 16:05

Z ogólnym zarysem, a nawet z dokładnym nie ma problemu tylko trzeba pamiętać że jak zjedziesz z wyznaczonego kursu to 520 ci nie powie jak do niego wrócić, a jedynie zasygnalizuje ten fakt.

Druga rzecz, o której trzeba pamiętać to ilość pamięci na mapy. Jeśli przemieszczasz się czesto na większe odległości to konieczne będzie podmienianie pliku mapy. Pi razy oko dostępna ilość miejsca starcza na ok. 2 województwa.

 

Wahoo ciekawe, choć dopiero od niedawnej aktualizacji firmware ma TBT i tylko z RideWithGps. Kończąc offtop to tutaj można poczytać wrażenia użytkowników, zgłaszane bugi, ficzery itd itp. Udzielają się tam ludzie z wahoo https://groups.googl...oo-elemnt-users


  • haligówka lubi to

#4207 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 lipiec 2016 - 16:08

Tak dokładnie - wcześniej to było niezbyt użyteczne. Ja tam się skłaniam do Edge - pogadaj ze Specem, może Bartek da Ci rabat ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4208 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 lipiec 2016 - 17:26

Kuźwa, miałem zacytować post, a przypadkiem usunąłem @haligówka wybacz, pierdoła jestem (na ogół mi się to nie zdarza... od muszę na trening w przerwie pomiędzy deszczem, a burzą...) - post o tym, że różne urządzenia i być może różne pomiary stąd niedokładności w profilu wysokości.

 

Teraz sprawdziłem skąd dokładnie te zapisy - to ostatnie TDP amatorów, o ile pamiętam tak deszczowe, że nawet ten etap dla PRO był ostro skrócony. No to cała tajemnica przestaje być tajemnicą - po prostu otwór pomiarowy barometru zachlapał się wodą w edge 810 i taki, a nie inny wykres wysokości. Dość dobrze przed tym zabezpiecza sylikonowe etui, nieco gorzej te gumki są zrobione dla 520/820, bo dziurka barometru nie jest chroniona przed wodą. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4209 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 26 lipiec 2016 - 19:34

^^ 

Nic się nie dzieje, w wolnej chwili może cofnę sobie posta :D 

 

Dane pochodzą z TdP Women :) 

 

Dzięki wielkie wszystkim za podpowiedzi, teraz przynajmniej już coś wiem o tych ustrojstwach i najpewniej zdecyduję się na 520!


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#4210 Nosek

Nosek
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • SkądDębica

Napisano 26 lipiec 2016 - 20:10

Że zgubienia się za granicą czy w Polsce jest już różnie. Aktualnie jeżdżę po Korfu i co moment kursy nie są do przejechania :) Garmin ma tak dokładne mapy ze juz kilkakrotnie wprowadził mnie na drogi szutrowe. Całe szczęście ze widać którędy objechać na mapie i wrócić na kurs w innym miejscu. Polecam 1000 bo ma dobrze widoczny duży ekran i dokładnie wszystko widać. Choć i na 810 nie narzekam.

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka



#4211 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 lipiec 2016 - 07:11

Dlatego do jazdy szosowej w Polsce polecam mapy UMP. OSM jest dokładniejsze topograficznie, ale to jednocześnie i zaleta i wada - właśnie dlatego, że czasami ciężko jest określić kategoryzację danej drogi, która ostatecznie może okazać się drogą polną/leśną. W UMP tego nie ma. No ale ta mapa do nawigacji po Korfu nie bardzo się nadaje ;).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4212 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 27 lipiec 2016 - 08:15

No i mam wrażenie że UMP jednak dużo bardziej zwarty - do 520 byłem w stanie wrzucić dużo większy kawałek Polski niż w przypadku OSM



#4213 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 lipiec 2016 - 19:34

Tak, bo OSM (nawet w wersji lite, w której nie ma np. zarysów budynków itp.) ma więcej danych typu drogi leśne itd. Na szosie tego typu dane wręcz przeszkadzają, a jeśli jeszcze mają złą kategoryzację czyli droga polna/leśna nie jest oznaczona jako nieutwardzona, to nawigacja będzie miała tendencję do prowadzenia tego typu drogami, jeśli ktoś ma rower CX to ok, ale na szosówce po piachu zbyt przyjemnie się nie jedzie... ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4214 impa

impa
  • Użytkownik
  • 1077 postów
  • SkądŚREM

Napisano 29 lipiec 2016 - 21:28

Ma któryś z kolegów pomysł jak mogę zgrać na garmina trasy które sobie narysowałam na stravie nieposiadając dostępu do komputera? Garmin 1000+tel lg g4 :)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



#4215 barciewicz

barciewicz
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWro

Napisano 30 lipiec 2016 - 05:14

Chyba nie ma takiej możliwości, a przecież to powinna być naturalna funkcja dla urządzenia o zacięciu turystycznym. Myslałem o przerzuceniu do folderu Garmina pliku za pomocą kabla OTG, ale nigdy tego nie próbowałem.

#4216 Emilo

Emilo
  • Użytkownik
  • 423 postów

Napisano 30 lipiec 2016 - 15:43

Mam pytanie może się ktoś orientuje potrzebny mi wkład przykręcany  do uchwytu zewnętrznego https://buy.garmin.c...prod114881.htmlniestety przypadkiem wyłamałem i teraz czy można dokupić to oddzielnie czy trzeba cały uchwyt ?



#4217 Kamil444

Kamil444
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • SkądMierżączka

Napisano 31 lipiec 2016 - 14:50

Mam pytanie dlaczego odrazu garmin conect nie wysyła trenningu do stravy konta połączone ,garm 520 mineły ok 2 godz ni niema



#4218 Kolunio

Kolunio
  • Użytkownik
  • 336 postów

Napisano 31 lipiec 2016 - 14:56

No mi też czasem to kuleje. ..Dzisiaj musiałem ręcznie wyciągać plik z treningu i importować do stravy...nie wiem od czego to zależy ...

#4219 Bodzias94

Bodzias94
  • Użytkownik
  • 70 postów

Napisano 31 lipiec 2016 - 16:27

U mnie też dzisiaj coś nie chce działać, zawsze wchodziło od razu.



#4220 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4483 postów
  • SkądSurrey

Napisano 31 lipiec 2016 - 17:33

Do poludnia dzialalo, teraz jest dead.



Dodaj odpowiedź