Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11687 odpowiedzi w tym temacie

#10501 Wojtek K.O.M.

Wojtek K.O.M.
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Skądśląsk

Napisano 19 lipiec 2021 - 19:31

Co daje aktualizacja??

Oprócz poprawy zarządzania kanałami... (to oficjalnie), to nieoficjalnie to "poprawiono" kilkunastokrotnie zwiększając częstotliwość rozłączania i ponownego łączenia się radaru z E1030+ (fw. 5.13B)

 

Ale pierwszy akapit to tylko taka dygresja. Prawdziwy problem mam z nawigacją wespół z telefonem. Otóż kiedy E1030/+ "współpracował" w Samsung Galaxy S9+ (Andriod9/10) podczas nawigacji przekazywane były komunikaty głosowe w języku polskim o nadchodzących manewrach, typu: "skręć w prawo", "za 150m w lewo", etc. a sam Egde sygnalizował dźwiękiem o nadchodzącym manewrze. Po zmianie telefonu na Samsung Galaxy A52 (Android 11), niestety nie mogę uzyskać takiego efektu podczas stosowania nawigacji. Jedyne powiadomienie o manewrze pochodzi z Edge głośnym modulowanym dźwiękiem. Może ktoś z Was miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać poprzez włączenie jakieś opcji lub doinstalowania jakiegoś pliku. Doinstalowałem plik głosowy w języku polskim ale nie ma dalej komunikatów głosowych przez telefon.

Dzięki

Pozdr.

Wojtek


:) 


#10502 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 19 lipiec 2021 - 20:08

Połączyłem z kompem i nie wykrywa żadnej aktualizacji. Wersja 3.7

#10503 Wojtek K.O.M.

Wojtek K.O.M.
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Skądśląsk

Napisano 19 lipiec 2021 - 20:14

Połączyłem z kompem i nie wykrywa żadnej aktualizacji. Wersja 3.7

Ponieważ masz Varię 510, która nie ma aktualizacji.

Aktualizację otrzymał model Varia RTL515.


  • lukaszzsch lubi to

:) 


#10504 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1427 postów

Napisano 20 lipiec 2021 - 06:46

Od jakiegoś czasu używam z Decathlona Kalenji model ZT26D. Kupiłem go ponieważ potrzebowałem go podczas używania oprogramowania służącego obsłudze trenażera, które nie obsługiwało ant+. Ja chciałem równocześnie aby tętno miał wyświetlane na oprogramowaniu trenażera oraz na E1030/E1030+. I to się udało oprogramowania trenażera połączone było poprzez BT a E1030/+ z hr poprzez ant+ i mogło tym samym po treningu monitorować ocenę steru. Takie możliwości nie było poprzez połączenie hr np. Adidas MiCoach BT. Owszem można było na komputerze z softwarem do trenażera oraz z E1030 odczytywać tętno ale funkcja oceny stresy nie była dostępna. Kalenji rowiązał tem problem ponieważ oprócz Ant+ powiada łączność BT. Używam go już od stycznia i nadal na oryginalnej baterii pomimo 4-6 jazd w tygodniu każda od 1,5 - 6h.

Raczej chodziło o pasek do zaczepienia zegarka na rękę :) 


  • Wojtek K.O.M. lubi to

#10505 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 20 lipiec 2021 - 06:54

Mam wrażenie, że paski do zegarków robione są specjalnie jak najmniej wytrzymałe. Jakby nie patrzeć później sam pasek kosztuje nie mało.
Przerabiałem to w Suunto. Po 1.5 roku pasek się zaczął rozpadać - kupiłem nowy oryginalny. Po kolejnych +/- 18 miesiącach to samo.
Kupiłem chińczyki za 1/4 ceny oryginału i poza tym, że jest mniej elastyczny (co wręcz powinno sprawić, że wcześniej się rozsypie) to wytrzyma pewnie tyle samo jak nie dłużej.
Podobna sytuacja z paskiem pulsometru - po roku zaczęły się cyrki. Kupiłem po 10 zł jakieś chińczyki w ilość 3 żeby było na zapas i po roku pierwszy nadal działa i wygląda jak nowy. ;)

#10506 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 lipiec 2021 - 07:00

Normalka, niestety. Od zawsze na pierdołach były najlepsze marże.

 

 

Raczej chodziło o pasek do zaczepienia zegarka na rękę :)

 

A Wojtkowi raczej o dwusystemowy (ANT+/BT) pasek na klatę, choć pytanie faktycznie było o pasek do zegarka. BT do aplikacji kontolującej trenażer, ANT+ do oceny stresu na garminie (aczkolwiek ta ocena stresu... no twierdzi, że jestem ciągle zestresowany 😖)

Bateria z rok powinna wytrzymać, zwłaszcza przy takiej ilości treningów.

Aczkolwiek jak ktoś ma zegarek z retransmisją tętna, to można użyć go jako transmitera BT do urządzeń zewnętrznych nie obsługujących ANT+.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10507 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1427 postów

Napisano 20 lipiec 2021 - 08:00

Ocena stresu w moim przypadku pokrywa się mocno z odczuciami lub pokazuje momenty, kiedy faktycznie ten wysoki stres miał wystąpić w ciągu dnia. Idealnym przykładem jest sytuacja, gdy mam ważną prezentację - przed wystąpieniem wykres podkręcony prawie na maxa, w czasie prezentacji lekko zjazd, a po już uspokojenie, często na niebiesko. 



#10508 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 lipiec 2021 - 08:20

Na Fenix 6X Pro to mniej więcej się zgadza - przynajmniej te całodzienne pomiary wraz z pulsem, bo apka do oceny stresu tak jak na Edge 1030 raczej wymaga kalibracji, czyli codziennego zakładania paska i sprawdzania HRV.  Inaczej twierdzi, że zestresowany jestem... A komu by się chciało bawić w zakładanie paska? Nawet pasek na szafce nocnej leży, żeby po wyłączeniu budzika założyć i sprawdzić. I jakoś ciągle o tym zapominam. Jeszcze, żeby oprócz komunikatów o poziomie stresu rejestrowało w pliku dane HRV, to może miałoby to sens np. analiza w Kubios itp. 

Mogliby jednak zmodyfikować tą apkę do pomiaru stresu, czyli oprócz zapisu danych HRV do pliku umożliwić odczyt z nadgarstka, jak sami piszą HRV jest dość dokładne w bezruchu czy podczas jogi, to zaraz po przebudzeniu mógłbym to uruchamiać zalegając na łożu ;) a tak wciskać pas i czekać 3 minuty? Jak się ruszę, to już idę się siusiu i tak dalej...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10509 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1427 postów

Napisano 20 lipiec 2021 - 08:28

Ja mierzę Fenixem 5. 



#10510 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 20 lipiec 2021 - 08:28

Ponoć lepiej wykonywać pomiar, hrv w pozycji stojącej.

#10511 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 lipiec 2021 - 13:40

Wg Garmina (czy raczej Firstbeat).

klasycznie jest to pozycja leżąca (często po przebudzeniu) albo pozycja siedząca (pomiary laboratoryjne). Ewentualnie pozycja stojąca jest częścią testu ortostatycznego (wg Polara: dwie minuty leżenia/siedzenia i wstanie - kolejne 2 minuty, choć klasycznie powinno być po minucie każdej fazy dłużej). Niemniej pozycja stojąca oraz potencjalnie siedząca, mogą zniwelować zjawisko tzw. saturacji HRV (Buchhiet, 2014: gdy obserwujemy spadek HRV, ale połączony z jednoczesnym wzrostem długości RR, co może oznaczać to właśnie zjawisko saturacji, a więc wzrost, a nie spadek aktywności parasympatycznej.), które może zniekształcić obraz  analiz.

 

Jeśli chodzi o czas pomiaru, to wydaje się, że Firstbeat przyjął sugerowane minimum, czyli 3 minuty. A i to się dłuży...

 N. Bourdillon wraz ze swoim zespołem (2017), zweryfikował minimalny czas trwania pomiaru HRV w stosunku do dłuższego standardu. Analizowano testy ortostatyczne składające się z 7 min w pozycji leżącej i 6 min w pozycji stojącej.
 
Jednak za punkt odniesienia obrano 4 min okna (czyli nieco krótsze od rekomendowanego 5 min pomiaru) zarówno w przypadku pozycji leżącej (3-7 min), jak i pozycji stojącej (3-6 min).
 

Następnie porównano uzyskane w ten sposób HRV, do krótszych okien czasowych zawartych w 4 min pomiarze. Okazało się, że aby wyniki były porównywalne, w przypadku RMSSD możemy skrócić czas pomiaru do 2 min, natomiast aby obliczyć LF i TP, potrzebujemy przynajmniej 4 min. 

 

Czyli minimum 4 minuty plus okres stabilizacji (po założeniu pasa). 

autorzy wcześniej przytaczanego badania, zasugerowali, że czas pomiaru możemy skrócić do:
 
● 3 min w przypadku RMSSD mierzonego w pozycji leżącej lub siedzącej (1 min stabilizacji + 2 min pomiaru);
● 6 min w przypadku RMSSD w teście ortostatycznym (1 min + 2 min leżąc, 1 min + 2 min stojąc);
● 5 min w pozycji leżącej lub siedzącej, kiedy oprócz RMSSD chcemy wykorzystać częstotliwościowe wskaźniki (1 min + 4 min);
● 10 min dla testu ortostatycznego, w którym mierzymy oprócz RMSSD wskaźniki częstotliwościowe (1 min + 4 min leżąc, 1 mi + 4 min stojąc).
 
Pomimo, że krótsze pomiary okazały się wystarczająco dokładne w porównaniu do dłuższych rozwiązań, to mimo wszystko kiedy dysponujemy większą ilością czasu, warto trzymać się klasycznej długości 5 min, pamiętając ponadto o 1 min okresie stabilizacji. W sumie taki pomiar zajmie nam więc 6 min.
 
Podsumowując, możemy wyróżnić trzy zasady pomiaru HRV:
● zawsze w tych samych warunkach;
● zawsze w tej samej pozycji;
● zawsze o tej samej długości trwania.

 

Użycie apki pomiar stresu jest takim trochę minimum, gdzie właściwie brak jakichkolwiek informacji zwrotnych, poza zdawkowym określeniem hipotetycznego stresu. Lepiej to robił Polar w teście ortostatycznym. Najlepiej jednak rejstrować dane i analizować np. w apkach typu EliteHRV, Kubios (na PC jest wersja bezpłatna, również wersja mobilna zbudowana z użyciem SDK Polar, wykorzystuje w pełni opaski Polar H10 i optyczne OH1 rejestrując EKG, PPG i RR / PPI), ihlete (tu tylko minuta pomiaru? 28 dni próbne, koszt zakupu to chyba $3 czy $4) wersje mobilne na Androida, użytkownicy iOS pewno mają odpowiedniki w Apple). Problem w tym, że na ogół w apkach mobilnych wymagane są opaski BT. ANT+ raczej nie są wspierane. Transmitowanie tętna z nadgarstka Fenix nie przesyła danych RR, musiałbym sprawdzić, czy założenie opaski spowoduje, że dane będą przesyłane w pełni.

Czyli na ogół wymagana opaska BT. Albo zarejestrowanie danych z 3 - 6 minut z rana i analiza w komputerowej wersji Kubios.

 

Jeszcze jest jeden sposób - użycie GoldenCheetah i dowolnego pliku aktywności. Tyle tylko, że musi być opaska (piersiowa lub ramienna optyczna np. Polar), bo z pomiaru optycznego zegarka nie zapisuje danych HRV (nawet teoretycznie tam gdzie zapisywać powinien, czyli w aktywności typu Joga). Opisałem to już jakiś czas tu: https://szosa.org/to...ngowy/?p=409809

 

W skrócie: z rana po przebudzeniu rejestracja (z paskiem!) dowolnej aktywności o czasie 5 minut (plus 1 minuta wcześniejszej stabilizacji) dowolnego typu, pobranie fit z connect, import aktywności do GoldenCheetah, menu Edit -> Filter R-R Outliers (zostawić wartości domyślne). GC wpisze w dane "atlety" (Athletes -> kółko zębate -> Measures -> zakładka Hrv) dane HRV pobrane z aktywności: data i czas pomiaru, wartości RMSSD, HR, AVNN, SDNN, PNN50, LF, HF, Recovery Points, Comment (wpisać samemu). 

 

Wyjaśnienia pojęć znajdziemy np. https://www.ncbi.nlm...les/PMC5624990/

albo po polsku: Zmienność rytmu serca w ujęciu praktycznym - Via Medica (pdf)

ewentualnie w wyjaśnieniach do EliteHRV: https://help.elitehr...-nn50-and-pnn50

 

Wracając do GoldenCheetah i pobranych danych. Najważniejsze z całości będą Recovery Points (wszystkie inne również są dostępne) - pozwolą szybko ocenić jak bardzo jesteśmy wypoczęci w dniu pomiaru. Można to dodać do dowolnego wykresu (albo utworzyć nowy) w trendach, w aktywnościach nie ma sensu, tam należy używać funkcji XDATA("HRM", "R-R", sparse) - szczegóły tu: https://github.com/G...oldencheetah).  to ostatnie jest szczególnie przydatne w ocenie długości przerw wypoczynkowych w interwałach, jak i intensywności kolejnych interwałów (najlepiej w połączeniu z W'). 

 

Ok, dlaczego aż tyle tu o HRV, pomimo, że urządzenia Garmina zbyt otwarcie nie wspierają gołych danych HRV? Po pierwsze dlatego, że niemalże całość analityk opiera się na analizie danych HRV, czyli właściwie wszystko od oszacowania FTP przez VO2max, wytrenowaniu, oszacowaniu  itp. itd. Tyle tylko, że oficjalnie to nie jest dostępne dla użytkownika w trybie "surowym". Czyli czystych danych. Zresztą nic dziwnego, bo większość i tak nie wiedziałaby co z tym zrobić. Ot, kolejne cyferki do czegoś tam. Diabli wiedzą do czego. Stąd przedstawienie w postaci użytecznej dla części użytkowników. Części, bo reszta i tak to ignoruje. 

Ale... pozostaje jeszcze mniejszość, czy raczej ich świadomych trenerów którzy potrafią wykorzystać te dane do optymalizacji każdego pojedynczego ćwiczenia, a nawet interwału. Stąd domniemanie, dlaczego drużyna Ineos nie dała się przestawić na Wahoo. Bo te urządzenia może i są (dla niektórych) łatwiejsze i prostsze w użytkowaniu, ale niestety potrafią o wiele mniej. Tak, dla przeciętnego Smith'a może nie ma znaczenia to, że można wyciągnąć z danych treningowych ile tylko się da, a raczej ważne jest jak łatwo skonfiguruje sobie ekran treningowy. Dla zawodowców to mało ważne - im i tak robią to ludzie od obsługi oprogramowania czy hardware. Dla nich ważne jest to, co narzuca im trener (trenerzy), a ci muszą brać pełnię danych, które mogą pobrać z urządzeń, które potrafią to zarejestrować. Niekoniecznie w oficjalnie dostępnym trybie. Nie zdziwiłbym się, gdyby czołowe drużyny miały własne aplikacje IQ, rejestrujące dane niezbędne dla trenerów. Czy będąc trenerem świadomie zrezygnowałbym z tego typu informacji? Nigdy. Wykorzystanie informacji przekazywanych przez współczulny i przywspółczulny układ nerwowy to klucz do uzyskania przewagi nad innymi, lub tylko do uzyskania maksymalnych korzyści z treningu. Mało? Wątpię.


  • artho lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10512 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 21 lipiec 2021 - 13:58

Test tętna do wysiłku

Test zmienności tętna (HRV) do wysiłku wymaga użycia piersiowego czujnika tętna Garmin®. Urządzenie rejestruje zmienność tętna, gdy stoisz w miejscu przez okres 3 minut. W ten sposób zostaje zmierzone ogólne natężenie wysiłku. Wynik jest przedstawiony na skali od 1 do 100, gdzie im niższa wartość, tym mniejsze natężenie wysiłku.

 

W instrukcji Garmina 945 nadal  jest pozycja stojąca.

 

 



#10513 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 lipiec 2021 - 18:59

No i jest - dlaczego, to wyjaśniłem wyżej.

 

Kolejna aktualizacja firmware Fenix 6 - ciągle beta. 

Changes made from version 17.74 to 17.75:
  • Fixed issue with connecting ANT/BLE sensors when phone connection disabled via power modes.
  • Fixed issue with configuring map state. (Only applies to tactix Delta)
  • Other minor improvements and bug fixes.

W poprzedniej becie 17.74 nie działał prawidłowo wybór pól IQ, mam nadzieję, że to poprawili. 

 

Dodatkowo (już nie beta) aktualizacja map dla Fenixa.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10514 Ulepekin

Ulepekin
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • SkądMeseritz

Napisano 21 lipiec 2021 - 19:35

Panowie, gdzieś mi umknęło i znaleźć nie mogę pole danych i jak ustawić by w jednym okienku pokazywało tętno oraz średnie tętno?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

#10515 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 lipiec 2021 - 19:58

Standardowe garminowskie to pola pojedyncze. Jeśli chcesz mieć więcej danych na jednym polu to musisz użyć pól IQ np. HR+


  • Ulepekin lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10516 Ulepekin

Ulepekin
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • SkądMeseritz

Napisano 22 lipiec 2021 - 07:10

Standardowe garminowskie to pola pojedyncze. Jeśli chcesz mieć więcej danych na jednym polu to musisz użyć pól IQ np. HR+

Oto mi chodziło, dzięki

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

#10517 atmed

atmed
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Skądwaw

Napisano 22 lipiec 2021 - 12:27

Czy na Garmin1030 Plus da się ustawić ile km zostało do celu?



#10518 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 22 lipiec 2021 - 12:32

No tak, pole znajdziesz w "Navigation" pod nazwą "Distance to Destination".



#10519 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 lipiec 2021 - 13:33

Nie tylko "Dystans do celu" (jesteśmy Polakami, posługujemy się językiem polskim, nie?) ale i wiele innych przydatnych pól w nawigacji np. ETA / czas celu/następnego punktu nawigacyjnego. Możliwości spore - warto korzystać z instrukcji obsługi (podane wykazy pól danych): https://www8.garmin....us_OM_PL-PL.pdf(załącznik od strony 68). 

 

Żeby nie było tak różowo: Eta (określenie godziny przybycia) i czas do celu szacowany jest wg średniej prędkości... kursu. Czyli warto zadbać o określenie średniej prędkości kursu, żeby korzystać z tych systemowych pól. Niestety, kurs wyznaczony w urządzeniu ma zawsze prędkość średnią... 25km/h co na ogół jest dalekie od realnego (szosa - za mało, MTB za dużo). 

 

Rozwiązanie i owszem jest - korzystać z pól IQ oszacowujących pozostały czas (czy określających godzinę przyjazdu) wg średniej prędkości aktywności. Nie jest to idealne, jeśli przejechana część trasy znacząco różni się pod względem nachylenia od tego co zostało do pokonania, ale jeśli średnia prędkość znacząco różnić się nie będzie, to uzyskujemy w miarę dobry czas dotarcia do celu (czy określenie godziny) lub do punktu pośredniego. Oczywiście wraz ze zbliżaniem się do celu dane te będą coraz bardziej zgodne z rzeczywistością. 

 

 

Kolejna aktualizacja firmware Fenix 6 - ciągle beta. 

[...]

W poprzedniej becie 17.74 nie działał prawidłowo wybór pól IQ, mam nadzieję, że to poprawili. 

 

 

Tak, poprawili. Wybór pól jest już normalnie robiony. 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10520 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 22 lipiec 2021 - 15:34

(jesteśmy polakami, posługujemy się językiem polskim, nie?)

No tylko, że nie. Zielonego pojęcia nie mam jak ktoś mógł to na PL przetłumaczyć a tłumaczenie samodzielne to proszenie się o wprowadzenie w błąd pytającego.





Dodaj odpowiedź