Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11704 odpowiedzi w tym temacie

#10541 olek123

olek123
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądTarnów

Napisano 01 sierpień 2021 - 19:28

Cześć,

mam dwa pytania odnoście Fenixa 6 (model bazowy):

 

- posiadam już EDGE 530, rozumiem, że urządzenia będą się synchronizować, i to co zarejestruje EDGE "wpadnie" do Fenixa i będzie uwzględnianie choćby przy wyliczaniu zmęczenia? Fenix byłby używany do wszystkiego poza rowerem

 

- bazowa wersja nie ma map, choć ma nawigację po śladzie itp., pamięć ma skromną ale czy po wrzuceniu lekkiej wersji mapy, choćby wycinka kraju UMP (kilkanaście MB), zegarek by ich nie czytał?



#10542 lupus

lupus
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 01 sierpień 2021 - 20:03

Tylko czesc statystyk. Pulap tak, ale np minut intensywnosci juz nie itp

 

 



#10543 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 sierpień 2021 - 20:15

Nieprawda, wszystkie nowe modele synchronizują wszystko, oczywiście na Edge statystyk snu itp. nie ma, ale na Fenix 6 aktywności z Edge, ich czas i wpływ na regenerację, aktywne minuty, statystyki itd. oczywiście będzie. Podobnie jak w statystykach connect.

 

Powtórzę: 

  • Dlaczego otrzymuję różne pomiary obciążenia treningowego między urządzeniami Garmin, mimo że używam Physio TrueUp? W skrócie: pełna synchronizacja będzie tylko w nowych urządzeniach wykorzystujących nową metodę obliczania obciążenia treningowego, czyli np. seria Fenix 6, Forerunner 245/745/945/945 LTE, Edge 530, 830,1030 i 1030 Plus itp. Pomiary obciążenia nie będą wyglądały jednakowo jeśli używa się starszych urządzeń (lub starszego/nowszego) np. Edge 1030 i Forerunner 935 mimo że oba Twoje urządzenia mogą być zgodne z Physio TrueUp.
    Dotyczy to wszystkich statystyk, aczkolwiek część danych wizualizowana jest tylko na urządzeniach będących monitorami aktywności codziennej np. Fenix 6, a niedostępne będą na Edge, do których dane będą przekazywane, ale używane tylko te, które wpływają na wyświetlane w nim statystyki np. długość snu czy odpoczynek w ciągu dnia wpływa na skrócenie sugerowanego czasu regeneracji.

Do niemapowej wersji Fenix 6 żadnej mapy nie wrzucisz. Ewentualnie możesz pokombinować z polami/sokami CIQ wyświetlającymi mapy i pozycję, coś chyba jest, ale nie weryfikowałem użyteczności.


Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10544 olek123

olek123
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądTarnów

Napisano 01 sierpień 2021 - 20:17

Dziękuję za informacje :)



#10545 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 sierpień 2021 - 07:54

- bazowa wersja nie ma map, choć ma nawigację po śladzie itp., pamięć ma skromną ale czy po wrzuceniu lekkiej wersji mapy, choćby wycinka kraju UMP (kilkanaście MB), zegarek by ich nie czytał?

 

Tak jak wspomniałem wyżej, na bezmapowcach mapy załadować się nie da. Sprawdziłem na szybko, czy da się jakąś protezę IQ zastosować. Jeśli chodzi o pola to dużego wyboru nie ma - przynajmniej o elastycznego zastosowania.

Jako pole można użyć Mapa offline - używa skalibrowanego obrazka PNG o wymiarach 2000 x 2000 px, przycięte na 64 części każda o wymiarach 250 x 250 px. Mapę należy skalibrować 2 współrzędne (szerokość i długość geograficzną) na mapie-mc dla lewego górnego rogu i prawego dolnego rogu, a następnie skompilować. Zoomu brak. Pełne informacje tu: https://github.com/tskf/MapOfflineGPS- trochę dłubaniny jest, efekt nie powala.

 

Lepiej z aplikacjami, ciekawie wygląda Mappily (strona: https://www.mappily.info/),apka zrobiona przez biegaczy przełajowych, zapewnia sporo możliwości: 3 ekrany: mapa (+2 pola danych) + 2 ekrany danych do 4 pól. Wybór spośród 4 aktywności: bieg, rower, chód, wędrówka. Ekran mapy pobiera dane z internetu, eksperymentalnie istnieje możliwość pobrania mapy dla załadowanego kursu (gpx/RWGPS), to ostatnie wymaga rejestracji do przesyłania tak trasy, jak opcjonalnej mapki dla danej trasy (wektorowe, rozdzielczość 80m), raczej mapka offline do tras biegowych/spacerów/wędrówek, dłuższe jazdy rowerem pobierają sporą ilość danych mapy i może być problem z pamięcią, a na pewno pobieranie trwa długo, wtedy lepiej użyć pobierania danych online. 

 

Jeśli chodzi o mapkę to szału nie ma, to nie to co normalna mapa w Fenixie, ale i tak pozwala zorientować się w siatce dróg (bazuje na OSM). 

Podobnie - jakieś obejście problemu braku map niby jest, ale... 


  • Born Ready lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10546 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 sierpień 2021 - 13:41

Pozostając w temacie CIQ, ale zupełnie z innej strony - przypadkiem wpadło mi ciekawe pole tarczy zegara: M2 i konfigurator M2 Designer

Domyślnie M2 to minimalistyczna tarcza 

4670.default4-accented-edges-smaller-siz

 

która jest i tak całkiem fajna. ALE M2 to przede wszystkim możliwość skonfigurowania pod siebie całej tarczy używając apki (na zegarku) M2 Designer. Albo pobrać z facebooka konfigurację udostępnioną przez użytkowników: https://www.facebook...423319952037948lub z forum garmina M2: https://forums.garmin.com/developer/connect-iq/f/showcase/213203/watchface-m2?ReplySortBy=CreatedDate&ReplySortOrder=Descending&fbclid=IwAR2Q1AVnM6LvpSdj23EWcDTO9q7Xp4XOzeWdT5zbntlSu9Z-Q3EVbf0IqPw 

 

Wbrew pierwszemu rzutowi oka tarcza ma spore możliwości. To nie tylko ten minimalizm, możliwy do rozbudowania samemu. Można zdefiniować do 24 profili, czyli różnych wyglądów włączających się przy różnych zdarzeniach, czasach, gestach itp. Może być włączony profil energooszczędny na czas snu - a nawet całkowicie wygaszony ekran, ale przy geście włączy się więcej informacji itd. 

 

Sama konfiguracja profili jest dość mozolna, zwłaszcza przy urządzeniach dotykowych. Ale i przeklikiwanie do najbardziej ergonomicznych nie należy. Jednak da się i to jest duży plus. Użytkownicy udostępnili sporą ilość konfiguracji, które można pobrać i dodać jako kolejne profile. 

 

Może do super wygodnych to nie należy, ale zrobienie sobie własnej tarczy zegarka np. wyświetlającego tylko godzinę, a dodatkowe informacje dopiero po wykryciu gestu spoglądania na zegarek jest całkiem proste - w apce Designer wybrać pola, które mają pokazywać się po wykryciu gestu, wybrać visibility (widzialność) i wybrać zamiast "always on" opcję "gesture active". Zresztą sporo tego do wyboru.

Pola najlepiej dodawać poprzez opcję "quick add" - są zdefiowane pola typu "heart rate", battery (when low) itd. 

 

Przenoszenie danych też do najwygodniejszych nie należy, bo raczej zapisanie profilu w apce projektującej nie oznacza przeniesienia do profilu tarczy zegara. Trzeba w Connect ręcznie skopiować ciąg profilu w ustawieniach apki, przejść do ustawienia tarczy zegara i wkleić ciąg do ustawień. Zapisać w żądanym profilu (niekoniecznie identycznym jak w apce projektującej). 

 

Aktualnie ustawiłem sobie wyświetlanie zegara przez cały czas, sekundy, data i tętno (pomyślę, czy coś jeszcze dodać - nie lubię zapaćkania danymi) wyświetla się tylko na gest, pole baterii tylko gdy bateria jest na wyczerpaniu (i wyświetla się cały czas na ekranie, żeby przypomnieć o naładowaniu). 

 

Tego typu ustawienia nie tylko wpływają na oszczędność energii, ale przede wszystkim na wyświetlanie informacji, które faktycznie są przydatne na tarczy zegarka. Nie lubię przeładowanych informacjami tarcz, bo odnaleźć potrzebne informacje w nich ciężko - choć same tarcze wyglądają bajerancko. Z drugiej strony tarcze minimalistyczne są ubogie w informacje (albo nawet ich całkowity brak), które czasami są użyteczne i warto gdyby istniał prosty sposób na ich wywołanie np. gest itp.

 

Powyższe spełnia tarcza M2 (w komplecie z apką do projektowania) stąd myślę, że warto ją polecić.

Do eksperymentów z tarczami projektowanymi przez innych można użyć drugiej wersji M2 ( B) - ułatwia testy z ciągami konfiguracyjnymi, bez potencjalnej utraty podstawowego projektu.

 

Na zakończenie odnośnik do forum garmina z instrukcją obsługi: https://forums.garmi...1004403#1004403

Oraz ściągawka obrazkowa co jest dostępne do konfiguracji w projektancie: https://forums.garmi...2-menus-pic.png

 

Przy okazji, autor umieścił pole szacowania mocy Bolet Power. Konfiguracja dla małego (1/2 szerokości ekranu) pola, pola pełnej szerokości ekranu (2 pola) i 1/2 ekranu (4 pola).

6ac9c00b4332c8dd912d7affa582402d.jpg

 

istotne z uwagi na to, że pola IQ nie zachowują się jak normalne mierniki mocy i nie przekazują danych do systemu. Może w 4 wersji IQ? Na razie można zapisać dane, ewentualnie przenieść do danych mocy moc oszacowaną (najłatwiej w GoldenCheetah). Stąd pole z 4 polami danych, przydatne w przypadku braku miernika mocy (np. rower MTB).

 

Z wykresu wydaje się mieć całkiem przyzwoite oszacowanie mocy:

10c9ddf692bf9a6b41900e7588789db1.jpg

aczkolwiek jeszcze osobiście tego nie testowałem. 

 

Autor zapominał dodać do listy kompatybilności Fenix 6X Pro - wersja bez "x" jest, o X zapominał. Wysłałem prośbę o dodanie do listy.

 

Z ustawień widzę, że powyższe może mieć sens, ale głównie na szosie i przy poprawnym oszacowaniu oporu czołowego, toczenia, wagi (kolarza+roweru+ekwipunku), na dodatek bez wiatru. Chyba jednak wolę opcję oszacowania z tętna, wcześniej kalibrując wg miernika mocy, co zapewnia HRtoPower. Rozbieżności są głównie na początku jazdy (rozgrzewka) i ewentualnie podczas dryftu tętna, ale do incydentalnych jazd na rowerze innym, niż wyposażony w miernik mocy, nadaje się dość dobrze.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10547 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpień 2021 - 17:31

pozostając przy wątku CIQ, ale w innej tematyce  :)

 

zastanawiam się, czy będzie mi działać w samolocie wyświetlanie następujących parametrów w FENIX6 PRO:

 

-kompas

-wysokościomierz

-szybkościomierz

Włączenie jakiejś aktywności, i ustalenie tych parametrów pozwoli mi wyświetlić to wszystko? Działa GPS na pokładzie samolotu?

może jest jakaś aplikacja którą znacie? ja szukałem, ale nic nie mogę znaleźć.

 

 

 

 



#10548 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 sierpień 2021 - 20:00

Tak, działa - o ile siedzisz przy oknie. Dalej od okna sygnał GPS jest dość skutecznie izolowany i nici z rejestracji danych.

Włącz cokolwiek, zarejestruje wszystko. Byle przy oknie.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10549 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 02 sierpień 2021 - 20:02

W zasadzie to nie ma sensu chyba tutaj nawet jakieś dedykowane pole/app-ka IQ. Najprościej stworzyć swoją aktywność, dodać wybrane parametry, które wymieniłeś cowall i tyle.



#10550 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpień 2021 - 20:46

Dzięki Panowie! To będzie mój pierwszy lot z fenixem i chce być przygotowany :D
Już sobie tworzę profil do samolotu hehe :)

#10551 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 sierpień 2021 - 07:09

Dzięki Panowie! To będzie mój pierwszy lot z fenixem i chce być przygotowany :D
Już sobie tworzę profil do samolotu hehe :)

 

Ewentualnie możesz użyć apki Flyking

87bb46d7570466caf21aa318ffbea21e.jpg

Uwaga o pozycji przy oknie jak najbardziej aktualna ;)


  • cowall lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10552 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpień 2021 - 10:35

dzięki, spojrzałem na tą apke, i szczerze mówiąc profil stworzony w aktywnościach jest dla mnie lepszy, bo mam tam wszystkie parametry związane z wysokością plus inne moje ekraniki :) 

przy oknie z pewnością posadzę Fenixa   :D

 

 

Ewentualnie możesz użyć apki Flyking

 

Uwaga o pozycji przy oknie jak najbardziej aktualna ;)

 



#10553 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 sierpień 2021 - 11:06

Słusznie. Nie bardzo pamiętam jakiego profilu aktywności (raczej coś co pokazywało km/h, a nie tempo) użyłem podczas lotu, ale Fenix 3 o dziwo pokazywał mniej więcej prawidłową wysokość z GPS (w okolicach 10 km), a nie z wysokościomierza barometrycznego (który posiada). Bo raczej dekompresji ciśnienia w kabinie nie było ;).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10554 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 03 sierpień 2021 - 11:53

Ciekawy temat w sumie. Podejrzewam, że musieli to ogarnąć oprogramowaniem, wykrycie wznoszenia się samolotem to w sumie prosty temat (i po wykryciu przełączenie na wysokościomierz GPS). Dobrze byłoby jeszcze dodać pole pokazujące ciśnienie i zapisać je do wykresów aktywności. W kabinie samolotu (jak i doku bagażowym) mamy utrzymywane ciśnienie odpowiadające wysokości do 8000 stóp (2400m) i nie wyższe, ale miło byłoby to zobaczyć na wykresie.

 

Ciekawy temat, chętnie zobaczę taką aktywność. Ja od początku epoki wirusa nie miałem jeszcze okazji polatać...  :mellow: 



#10555 Bartek_S79

Bartek_S79
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 03 sierpień 2021 - 19:01

Pacjent Edge 830: przez kilka ostatnich jazd zauważyłem, że pokazuje absurdalne wartości nachylenia terenu i niestety nie chodzi tu o przeszacowanie lub niedoszacowanie nachylenia. Na stromym podjedzie potrafi pokazywać wartości ujemne, a bywa też na odwrót. Żyje własnym życiem. Nie pokazuje tego tylko na jakiś krótkich hopkach, ale też na dłuższych podjazdach, więc raczej wykluczam czas reakcji. Spotkał się ktoś może z taką przypadłością i czy jest na to jakiś sposób, czy raczej wysyłać na gwarancję. Czy może to być uszkodzenie samego urządzenia czy oprogramowanie niedomaga. Zainstalowaną mam najnowszą wersję oprogramowania 8.20. Sam Garmin ma coś ponad rok.



#10556 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 03 sierpień 2021 - 20:47

Miałem coś podobnego w 130 mojej lepszej połówki. Reset fabryczny pomogl.

#10557 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 sierpień 2021 - 11:22

Dzięki Prozor za słuszną sugestie, rzeczywiście wysokość GPS to trafione pole danych. Mnogość funkcji w Fenixie powoduje, że zapomina się o tych cennych do konkretnej aktywności/potrzeby. 

Słusznie. Nie bardzo pamiętam jakiego profilu aktywności (raczej coś co pokazywało km/h, a nie tempo) użyłem podczas lotu, ale Fenix 3 o dziwo pokazywał mniej więcej prawidłową wysokość z GPS (w okolicach 10 km), a nie z wysokościomierza barometrycznego (który posiada). Bo raczej dekompresji ciśnienia w kabinie nie było ;).

Zrobiłem sobie następujące pola danych wykorzystując aktywność wędrówka:

 

- prędkość, wysokość, nachylenie, kompas, ciśnienie otoczenia, tętno

 

-max wys., wys. GPS, ciśnienie barometryczne, temperatura, kierunek GPS, siła sygnału GPS

 

Ciekawy temat w sumie. Podejrzewam, że musieli to ogarnąć oprogramowaniem, wykrycie wznoszenia się samolotem to w sumie prosty temat (i po wykryciu przełączenie na wysokościomierz GPS). Dobrze byłoby jeszcze dodać pole pokazujące ciśnienie i zapisać je do wykresów aktywności. W kabinie samolotu (jak i doku bagażowym) mamy utrzymywane ciśnienie odpowiadające wysokości do 8000 stóp (2400m) i nie wyższe, ale miło byłoby to zobaczyć na wykresie.

 

Ciekawy temat, chętnie zobaczę taką aktywność. Ja od początku epoki wirusa nie miałem jeszcze okazji polatać...  :mellow:

 

Jestem otwarty na wskazówki, jeśli uważasz, że coś jeszcze można tu dodać to pisz a dodam. Aktywność zapisze, i podzielę się nią oczywiście (nie miałem zamiaru tego zapisywać, ale do testów faktycznie się przyda ). Dla mnie to będzie pierwszy lot od 2019, więc też mam nie planowaną przerwę w lataniu.


  • Prozor lubi to

#10558 czach

czach
  • Użytkownik
  • 521 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 sierpień 2021 - 11:27

Pacjent Edge 830: przez kilka ostatnich jazd zauważyłem, że pokazuje absurdalne wartości nachylenia terenu

Spróbuj oczyścić otwór barometru.

-- 

Marcin Trzaska


#10559 marb

marb
  • Użytkownik
  • 288 postów
  • Skądsouth

Napisano 04 sierpień 2021 - 11:36

Ktoś wie jak dograć mapę do Garmina 520? Kiedyś robiłem to według tej instrukcji:

https://mtb.trigar.p...armin-edge-520/

ale od jakiegoś czasu na stronie

http://garmin.openstreetmap.nl/

nie da się generować fragmentu mapy a obszar całego kraju nie mieści się w pamięci urządzenia. Jest jakiś sposób aby wygenerować fragment mapy na tyle niewielki aby się zmieścił w pamięci Garmina 520?



#10560 dodoelk

dodoelk
  • Użytkownik
  • 48 postów
  • SkądEłk

Napisano 04 sierpień 2021 - 11:57

Napisz jakie chcesz województwo to zrobię dziś lub jutro.



Dodaj odpowiedź