Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#11661 czach

czach
  • Użytkownik
  • 526 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 styczeń 2024 - 13:53

Nie trzeba dodawać dodatkowego pola do ekranu?

Polecam pola:

My Bike Traffic Radar - https://apps.garmin....2d-c3b871e9e733

i na przykład Edge All in One 1 - https://apps.garmin....cf-0c13db63a18c
To drugie może pokazywać stan naładowania aku radaru i prędkość jadącego za Tobą pojazdu.

-- 

Marcin Trzaska


#11662 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 07 luty 2024 - 20:36

Może ktoś wytłumaczyć czym się różni GPS + Galileo (w 530) od GPS dwuzakresowego/dwupasmowego (540)? Bo to chyba nie to samo...


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#11663 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 luty 2024 - 21:16

GPS to jedna technologia, Galileo to druga.

 

GPS działa jednocześnie na kilku częstotliwościach, dlatego lepiej spisuje się w różnych rodzajach terenu. Kilka różnych zakresów częstotliwości ma zapewnić lepsze przenikanie fal np. pod poszyciem lasu albo w mieście i dzięki temu taki GPS powinien w założeniu być bardziej uniwersalny od klasycznego 1-zakresowego GPS-u.

 

W praktyce pomiedzy dwuzakresowym GPS a GPS+GAL nie ma wielkiej różnicy.


  • szynder lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11664 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 07 luty 2024 - 21:23

Więc różnica w nawigowaniu w 530 po gęstym lesie będzie na zbliżonym poziomie jak w 540? 


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#11665 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2876 postów

Napisano 07 luty 2024 - 22:35

Swoją drogą Garmin gdzieś napisał co on robi z różnymi odebranymi wartościami? Średnią...? :)

 

Pytam z ciekawości bo gdy na balkonie kładę antenę GNSS, kabel do domu, wpinam w modem i ustawimy sobie odbiór wszystkiego to jest tego masa. Wiadomo, głównie chiny, rosja, nieco europy i stanów, ale ciekawi mnie co Garmin z tym robi.



#11666 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 luty 2024 - 05:30

Więc różnica w nawigowaniu w 530 po gęstym lesie będzie na zbliżonym poziomie jak w 540? 

Precyzyjne pomiary prędkości w gęstym lesie i tak są niemożliwe. Jeżeli na tym Tobie zależy, kup sobie czujnik prędkości na koło.

 

Natomiast jeżeli chodzi o nawigację jako taką, na wykresach w Connekcie będziesz czasami widział odchylenia, ale podczas jazdy rozbieżność nie będzie na tyle duża, żebyś nie wiedział, gdzie skręcić - szczególnie jeżeli mapa pokazuje ślady sąsiednich ścieżek i będziesz widział, która jest tą właściwą.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11667 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 08 luty 2024 - 08:38

Precyzyjne pomiary prędkości w gęstym lesie i tak są niemożliwe. Jeżeli na tym Tobie zależy, kup sobie czujnik prędkości na koło.

 

Natomiast jeżeli chodzi o nawigację jako taką, na wykresach w Connekcie będziesz czasami widział odchylenia, ale podczas jazdy rozbieżność nie będzie na tyle duża, żebyś nie wiedział, gdzie skręcić - szczególnie jeżeli mapa pokazuje ślady sąsiednich ścieżek i będziesz widział, która jest tą właściwą.

Z czujnikiem na koło już gdzieś wyczytałem tę informację. Dodatkowo odciążą to GPS co zwiększa jego dokładność, więc założę ten czujnik bo nigdy nie używałem.

 

Bardziej chodzi mi właśnie o tą dokładność. Mój obecny licznik IGPSport  prowadzi mnie po śladzie na tyle niedokładnie, że w lesie szukam ścieżki, w którą mam skręcić, licznik pokazuje mnie poza ściężką lub pokazuje skręt, gdy nie ma drogi w promieniu ok 50 m.

 

Dlatego zastanawiam się czy jest sens inwestować w 540, jak wiele uzyskam na dokładności względem 530? 


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#11668 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 luty 2024 - 11:39

Z czujnikiem na koło już gdzieś wyczytałem tę informację. Dodatkowo odciążą to GPS co zwiększa jego dokładność

To akurat nie jest prawda. Antena GPS zbiera dane zawsze tak samo i są one tak samo przeliczane.
 
Czujnik dba jedynie o to, żeby cząstkowe prędkości chwilowe były bardziej zgodne z rzeczywistością. Z drugiej strony czujnik wprowadza inny problem, tj. rozbieżność pomiędzy dystansem wyliczonym z sumy przemieszczeń wg GPS oraz z czujnika prędkości. O ile się nie mylę, ostatecznie jako pomiar dystansu przyjęty jest pomiar z koła, ale ślad GPS jest oczywiście wykreślany nadal.
 

Bardziej chodzi mi właśnie o tą dokładność. Mój obecny licznik IGPSport  prowadzi mnie po śladzie na tyle niedokładnie, że w lesie szukam ścieżki, w którą mam skręcić, licznik pokazuje mnie poza ściężką lub pokazuje skręt, gdy nie ma drogi w promieniu ok 50 m.

Sprawdź, czy przypadkiem nie masz przesuniętej całej mapy. Ewentualnie być może faktycznie samo przeliczanie pozycji GPS w iGPSport jest słabo rozwiązane, nie wiem.

Natomiast jeszcze raz: czujnik na kole w żaden sposób nie poprawi działania nawigacji skręt po skręcie. 

Dlatego zastanawiam się czy jest sens inwestować w 540, jak wiele uzyskam na dokładności względem 530?

Nie sądzę, choć nie mam bezpośredniego porównania. Poczytaj np. recenzje u DCRainMaker, gość rozbiera tę kwestię na czynniki pierwsze przy każdym teście.
  • szynder lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11669 TomekSw

TomekSw
  • Użytkownik
  • 107 postów

Napisano 08 luty 2024 - 12:40

Jako użytkownik garmina 530 mam pytanie czy mogę sobie dodać (i jak) kolejny ekran z mapą do nawigowania po rozrysowanej trasie i innymi polami danych. Kiedyś podobne pytanie zadawałem dla wahoo, tam takiej możliwości nie było. Chodzi o to, że garmina będę używał na dwóch rowerach i jeden posiada miernik mocy (szosa). Chciałbym jadąc MTB na ekranie mapy mieć inne pola danych niż gdy jadę na szosie. Garmin często będzie pracował podczas jazdy na tej stronie i nie chcę za każdym razem, gdy będę zmieniał rower, konfigurować tych okienek danych na stronie z mapą. Dlatego pomyślałem o dodaniu kolejnej strony z mapą i dostosowaniu pól danych pod drugi rower. I jeszcze jeno pytanie na stronie mapy w garmin 530 mogę jedynie dodać 2 dodatkowe pola z danymi, można np. w jakiś sposób ustawić aby były 4? Oczywiście kosztem wielkości i czytelności samej mapy.



#11670 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 551 postów

Napisano 08 luty 2024 - 13:17

Czujnik prędkości? Czy jeśli nie wybierze się automatycznego kalibrowania licznika to on nie robił tego na podstawie GPS? Wtedy rozbieżność powinna być akceptowalna.


Garmin w przeciwieństwie do Wahoo ma profile i można je ustawiać pod dowolny rower lub aktywność. Rozwiązuje to tej problem dwóch rowerów i różnych ekranów.
Strava ostatnio wprowadziła rozróżnianie rowerów po rodzaju aktywności. U mnie w Wahoo nic to nie daje bo licznik zawsze przesyłka aktywność jako "Ride' ale może Garmin w eksportowanym pliku wysyłka też flagę aktywności? Ktoś wie?

#11671 FigoiFago

FigoiFago
  • Użytkownik
  • 137 postów

Napisano 09 luty 2024 - 12:04

Wysyła bo jeżeli wybieram profil jazdy górskiej to Strava automatycznie dodaje rower górski, jeżeli jadę po szosie to dodaje rower szosowy itp.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
  • Jaca911 i Chertan lubią to

#11672 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 13 luty 2024 - 15:54

Jako użytkownik garmina 530 mam pytanie czy mogę sobie dodać (i jak) kolejny ekran z mapą do nawigowania po rozrysowanej trasie i innymi polami danych. Kiedyś podobne pytanie zadawałem dla wahoo, tam takiej możliwości nie było. Chodzi o to, że garmina będę używał na dwóch rowerach i jeden posiada miernik mocy (szosa). Chciałbym jadąc MTB na ekranie mapy mieć inne pola danych niż gdy jadę na szosie. Garmin często będzie pracował podczas jazdy na tej stronie i nie chcę za każdym razem, gdy będę zmieniał rower, konfigurować tych okienek danych na stronie z mapą. Dlatego pomyślałem o dodaniu kolejnej strony z mapą i dostosowaniu pól danych pod drugi rower. I jeszcze jeno pytanie na stronie mapy w garmin 530 mogę jedynie dodać 2 dodatkowe pola z danymi, można np. w jakiś sposób ustawić aby były 4? Oczywiście kosztem wielkości i czytelności samej mapy.

Chyba tego szukasz
https://youtu.be/uYU...LefKfSuRMZK-uRz

#11673 Canyon990

Canyon990
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 14 luty 2024 - 07:58

Od kilku lat używam Edge 520, niedawno zakupiłem Fenixa 6x i zauważyłem znaczne rozszerzenie informacji (VO2, stan wytrenowania itd.) w Connect. 

 

Jestem ciekaw jak inni posiadacza zegarka i licznika korzystają z tych urządzeń? Czy włączenie aktywności na zegarku pozwali na uzyskanie większej ilości danych niż z samego Edge?



#11674 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 luty 2024 - 08:36

Tak, zdecydowanie. Im lepsze urządzenie, tym pełniejsza informacja. Do tego stopnia, że ja osobiście przestałem w ogóle zgrywać dane ze starego Edge'a i używam go wyłącznie jako nawigacji (plus korzystam z faktu, że podczas jazdy jest lepiej widoczny), a do pomiarów fizjologicznych używam wyłącznie Feniksa.

 

Inna sprawa, że bieganie jako sport jest bardziej "jednowymiarowe" i nie podlega tylu zmiennym co jazda na rowerze. Z tego względu np. samo tempo podczas biegania mówi o fizjologii więcej (choć oczywiście nie wszystko) niż sama prędkość podczas jazdy rowerem.

 

Dodatkowo zegarek poprawia odczyty jeszcze bardziej, bo nosisz go przez cały dzień i zegarek obserwuje Cię przez cały czas, a nie tylko podczas treningu. Np. monitoring snu oraz nocne HRV i pomiar tętna to absolutne złoto.


  • biker1974 i samuraj_84 lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11675 TomekSw

TomekSw
  • Użytkownik
  • 107 postów

Napisano 14 luty 2024 - 10:08

 

Dzięki wielkie. Nie wiem czy działa na 530, bo w filmie jest mowa o nowszej generacji 40. Natomiast w komentarzu pod filmem znalazłem ślad do filmiku

pozwala na dodanie widgetu z sześcioma polami danych na ekranie mapy. I to chyba dla mnie jest to. :D



#11676 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 819 postów
  • SkądSobótka

Napisano 14 luty 2024 - 10:39

Ooo to fajny pomysł na zmiany :)

A  macie podobną apkę zmieniającą profil wysokości, chciałbym dodać sobie pola wysokość, suma podjazdów, suma zjazdów i aktualne nachylenie. 



#11677 Canyon990

Canyon990
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 14 luty 2024 - 20:33

Tak, zdecydowanie. Im lepsze urządzenie, tym pełniejsza informacja. Do tego stopnia, że ja osobiście przestałem w ogóle zgrywać dane ze starego Edge'a i używam go wyłącznie jako nawigacji (plus korzystam z faktu, że podczas jazdy jest lepiej widoczny), a do pomiarów fizjologicznych używam wyłącznie Feniksa.

 

Inna sprawa, że bieganie jako sport jest bardziej "jednowymiarowe" i nie podlega tylu zmiennym co jazda na rowerze. Z tego względu np. samo tempo podczas biegania mówi o fizjologii więcej (choć oczywiście nie wszystko) niż sama prędkość podczas jazdy rowerem.

 

Dodatkowo zegarek poprawia odczyty jeszcze bardziej, bo nosisz go przez cały dzień i zegarek obserwuje Cię przez cały czas, a nie tylko podczas treningu. Np. monitoring snu oraz nocne HRV i pomiar tętna to absolutne złoto.

 

Faktycznie. Odbyłem dziś pierwszą jazdę z Feniksem na ręce i mam teraz więcej cyferek do "analizy", a aktywność z Edka odrzucona. O ile przy jeździe w bluzie czy rękawkach zegarek nie przeszkadza tak nie wyobrażam sobie jazdy w upale z zegarkiem 😅



#11678 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 14 luty 2024 - 21:13

Dzięki wielkie. Nie wiem czy działa na 530, bo w filmie jest mowa o nowszej generacji 40. Natomiast w komentarzu pod filmem znalazłem ślad do filmiku
https://www.youtube....h?v=HCb7OFJqUj8
pozwala na dodanie widgetu z sześcioma polami danych na ekranie mapy. I to chyba dla mnie jest to. :D

Garmin Edge map screen też ma 6 pół, dodatkowo zmiennych w zależności od wybranego profilu (szosa, MTB itp). I tak, działa na GE530.

#11679 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 17 luty 2024 - 13:09

Cześć

Telefon podpięty do internetu (dane pakietowe), do telefonu licznik (edge 530) do licznika czujnik prędkości (garmina). Mam informację o aktualizacji oprogramowania do czujnika. Daję start po kilku minutach mam informację błąd podczas instalacji - brak połączenia. Niby wszystko się widzi ale upgrade nie idzie.

Macie jakieś sugestie

Pozdrawiam



#11680 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 394 postów

Napisano 17 luty 2024 - 15:45

Wyłącz wifi w edgu.



Dodaj odpowiedź